Krawcowa z Dachau

Świat Książki
2016-03-16
2016-03-16
Dominika Lewandowska-Rodak
II wojna światowa kobieta literatura angielska marzenie miłość obóz koncentracyjny odmiana losu okupacja Paryż poszukiwanie szczęścia strach terror uczucie walka o przetrwanie
Inne

Wojenne wybory

Książkę przeczytałam w jeden dzień - nie mogłam się oderwać. Zrobiła na mnie ogromne wrażenie, pomimo ciężkiego zarysu fabuły. Dla mnie literacki majstersztyk. Historia młodej dziewczyny, jej dorastania w czasie wojny i życie z konsekwencjami poniesionych decyzji. Autorka ma lekkie pióro, przez co każdą stronę czytałam w napięciu z zaciekawieniem. Chwilami była przerażająca, a chwilami dawała nadzieję...

Książkę czyta się szybko, gdyż autorka stworzyła całkiem interesującą akcję. Jednak sami bohaterowie są nie do końca "wyraźni", trochę się rozmywają w całej tej historii. Główna bohaterka jest denerwująca, choć można ją zrozumieć biorąc pod uwagę jej młodość, naiwność, ambicję i siłę marzeń.
Zdecydowanym plusem jest umiejętne połączenie przez autorkę fikcji z historycznymi postaciami i wydarzeniami. Ponadto, całkiem zgrabnie i obrazowo przedstawiła nastroje panujące po II wojnie światowej. Jednak samo zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło. Nie przewidywałam takiego rozwiązania, biorąc pod uwagę wcześniejsze wydarzenia.

Oceniam książkę wysoko, ponieważ autorka stworzyła bardzo prawdziwe postaci z ich wadami i zaletami, pragnieniami, ambicjami. Może drażnić naiwność głównej bohaterki - Ady, możemy nie zgadzać się z jej decyzjami, ale to znaczy, że budzi w nas emocje. Z ciekawością przeczytałam jej historię, której tłem są między innymi wydarzenia II wojny.
Podziwiam wyobraźnię autorki i jej znajomość tkanin. Pięknie o nich mówi, plastycznie, pobudza zmysły czytelnika.
Zakończenie dość zaskakujące.
Polecam.

Podziwiam wyobraźnię autorki i jej...

Urzekająca opowieść młodej kobiety o przetrwaniu w piekle. Dzięki temu, że posiadała niezwykły talent udało jej się przeżyć. Okrutne opisy traktowania kobiet i uprzedmiotowienia człowieka. Zawsze z przykrością i zadumną przechodzę przez tego typu opowieści. Warto o nich mówić czy pisać, aby głosy cierpiących z tamtych lat nie zaginęły.

Wzruszająca opowieść o młodej utalentowanej Ady i jej losów w czasie II wojny światowej.Być może jej talent do szycia uratował jej życie w tak trudnym czasie.Warta przeczytania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdziwiło mnie że ksiązka jest umiejscowiona w dziale "historyczne",gdyż jest to fikcyjna historia,aczkolwiek umiejscowiona w czasie II wojny światowej i tuz po niej.
Raczej lekka,sama wojna jest raczej "liźnięta" w tej książce,więc jeśli ktos szuka typowej historii osadzonej w tych trudnych czasach,to się zawiedzie.
Historia młodej,naiwnej dziewczyny,marzącej o wielkiej miłości,mającej fach w ręku..pełnej planów i chęci wyrwania się z szarej codzienności i ubogiej rodziny.
Pewnego dnia podejmuje decyzję,która zaważy na jej dalszym życiu i bardzo je odmieni,czy na lepsze? Przeczytajcie :)

Historia młodej,naiwnej dziewczyny,marzącej o wielkiej...

Ada Vaughan żyła modą, tworzenie kreacji było jej największą pasją. Słuchała drobnych szeptów materiału, delikatnie nadawała mu kształt, dając mu tchnienie przyzywała go do życia. Dom mody Vaughan był jej marzeniem. Pewnego dnia będzie gotowa, pewnego dnia znajdzie wsparcie finansowe i stanie się wielką modiste, będzie sławna. Ile będzie w staniepoświęcić by dopiąć swego? Czy jej się uda? Czy znajdzie swoje miejsce w czasie wojennego chaosu? I wspólnego będzie z tym miała miłość?

Historia o miłości i pasji, zagubieniu i walce o przeżycie, desperacji i psychozie.

Literatura obyczajowa, nie historyczna. Opowieść o młodej, niemiłosiernie naiwnej (a może obłąkanej, na co mógłby wskazywać wątek "macierzyński") krawcowej Adzie luźno nawiązująca do tytułu. Z pozoru banalna historyjka, ale pozwala się na chwilę zadumać nad błahością tragedii w indywidualnej, intymnej skali (zawód miłosny) wobec tragedii w szerszej perspektywie - historycznej, wojennej.
Irytowała mnie bohaterka swoją jednowymiarowością, ale zakończenie było zaskakujące.

Bardzo dziwią mnie niskie oceny z komentarzem typu "myślałam że to będzie książka inym stylu". Tak samo krytyka tytułu i słów że prawie nic nie ma w książce o Dachau. Przecież tak bohaterka była nazywana przez swoich klientów. Bardzo dobra, poruszająca pozycja. Ukazuje jak ogół społeczeństwa i mężczyźni postrzegali kobiety w tamtych czasach.

Jak można było w ten sposób zakończyć tą opowieść ?! No jak?!
Tak dużo emocji, wzruszenia.
...
Rozbita moja dusza na wiele dni. Muszę się pozbierać.

Bochaterka młodzieńczo naiwna. Przetrwala wojnę, by tak niesprawiedliwie potoczył się los. I choć wiem, że to fikcja, to jednak...

Książka rozkręca się w miarę czytania.

Jak można było w ten sposób zakończyć tą opowieść ?! No jak?!
Tak dużo emocji, wzruszenia.
...
Rozbita moja dusza na wiele dni. Muszę się pozbierać.

Książka rozkręca się w miarę czytania.

• II wojna światowa