Pani Anglików

Okładka książki Pani Anglików
Elizabeth Chadwick Wydawnictwo: Prószyński i S-ka powieść historyczna
2019-04-09
Magdalena Moltzan-Małkowska
Magdalena Moltzan-Małkowska

Oficjalne recenzje i

Kobieta, która chciała zostać królową

521 74 402

Nie przypadła mi do gustu

Nie przypadła mi do gustu

Przyjemnie się czytało dopóki nie doszły sceny erotyczne... Na minus.

Przyjemnie się czytało dopóki nie doszły sceny erotyczne... Na minus.

Chadwick nie zasługuje, by jej książkę stawiać na półce obok Philippy Gregory.

Matylda, córka Henryka I, walcząca o angielski tron z zacięciem godnym jej męskich potomków, jest postacią fascynującą. To obok Eleonory Akwitańskiej najbardziej chyba wyrazista i ciekawa postać tamtych czasów. Chadwick nie potrafiła tego pokazać, powieść nie wciąga, a Matylda jest zupełnie bez wyrazu. O wiele więcej życia tchnął w nią Follett w "Filarach Ziemi", a przecież jest tam tylko postacią w tle.

Chadwick nie zasługuje, by jej książkę stawiać na półce obok Philippy Gregory.

Kilka miesięcy temu czytałam trylogię Elizabeth Chadwick o Eleonorze Akwitańskiej. Zakończyłam ją z myślą, że chętnie przeczytam kolejną powieść tej autorki, tym razem o cesarzowej Matyldzie, teściowej Eleonory. I przyznam, że moje oczekiwania zostały nawet podwyższone.

Matyldę, córkę króla Henryka I, poznajemy, gdy po stracie pierwszego męża, cesarza Niemiec, wraca do ojca do Anglii. Lata wcześniej król stracił w katastrofie morskiej jedynego prawowitego następcę tronu, a jego drugiej żonie Adelajdzie do tej pory nie udało się dać mu dziecka. Henryk postanawia więc, że jego następcą zostanie syn Matyldy. W tym celu wydaje dziewczynę za sporo od niej młodszego Gotfryda z Andegawenii. Gdy Henryk umiera, Matylda udaje się do Anglii, by przejąć władzę. Okazuje się jednak, że nie każdy chce kobiety na tronie i przeciw cesarzowej występuje jej kuzyn Stefan.

Po przeczytaniu ,,Pani Anglików” mam wrażenie, że ta powieść jest jeszcze lepsza niż trylogia o Eleonorze. Mam wrażenie, że Chadwick rozkręciła się w pisaniu. Cesarzowa Matylda wydaje się tu postacią barwniejszą, bardziej charakterną i silniejszą od Eleonory Akwitańskiej. Jednocześnie nie jest nadmiernie unowocześniona. Bardzo chciałaby być kimś więcej, uważa się za równą mężczyznom, ale zdaje sobie sprawę, że w swojej epoce jest skazana na rolę podrzędną. Matylda cały czas musi walczyć, poświęcać się dla korony dla siebie i swojego pierworodnego syna. Z tego powodu praktycznie rezygnuje z wychowywania dzieci, bierze udział w wojnach, wyzbywa się stereotypowej kobiecości – jednak dla większości świata wciąż jest za słaba do samodzielnej władzy. Matylda przedstawiona przez Chadwick nie jest kryształowa, bywa wredna, małostkowa, nawet okrutna, ale budzi podziw swoją dumą, energią i inteligencją. Kontrastuje w ten sposób z króle Stefanem, słabym, chwiejnym, dającym sobą manipulować.

Drugą ważną postacią w powieści jest Adelajda, macocha Matyldy, młodsza od niej i kompletnie różna. W czasie, gdy Matylda cały czas walczy o siebie, sprzeciwia się mężczyznom, oddaje swoje dzieci na wychowanie, żeby zajmować się rywalizacją ze Stefanem, Adelajda jest łagodna, spokojna, pełna szacunku wobec niewiernego męża, a jej największym marzeniem jest posiadanie pełnej rodziny. Mimo to obie kobiety lubią się, szanują i wspierają, nawet gdy zostają postawione po przeciwnych stronach barykady. Ponownie widać tu dużą rolę kobiecej solidarności i wspierania się nawzajem. Mam wrażenie, że również wątki miłosne i uczuciowe udały się tu lepiej. Poruszająca jest relacja Matyldy z synami, których nie wychowała, i chociaż uważa, że zrobiła to dla ich dobra, to odczuwa swoistą pustkę. Jeśli chodzi o wątki romantyczne, to w książkach o Eleonorze nie przypadły mi one do gustu, natomiast tutaj nie czułam żadnego zniechęcenia czy zażenowania. Specyficzna relacja łączy Matyldę z Gotfrydem – to mieszanka niechęci, rywalizacji i pożądania. I choć Gotfryd, początkowo brutalny wobec żony, zdaje się ją w końcu doceniać, to Matylda nigdy nie jest w stanie całkowicie otworzyć się przed mężem. Łączy ją też platoniczna relacja z jej poddanym Brianem – relacja, która udziela kobiecie wsparcia, ale nigdy nie przerodzi się w romans. Trzeci wątek miłosny dotyczy Adelajdy i jej drugiego męża i jest zdecydowanie najbardziej romantyczny. Chadwick jednak nie jest czułostkowa, na pierwszym miejscu stawia historię i politykę.

,,Pani Anglików” to rewelacyjna powieść dla miłośników historii. Polecam.

,, Człowiek uczy się żyć z tym, czego nie może zmienić, i szuka sposobów, aby podziękować Bogu za to, co zostało mu dane.”

Książka bardzo dobra, jak wszystkie Pani Chadwick, które czytałam.
Trzyma w napięciu, nie jest nudna, czyta się szybko, wciąga od pierwszej strony.
Polecam

Książka bardzo dobra, jak wszystkie Pani Chadwick, które czytałam.
Polecam

Średniowiecze. Królestwa. Wiara. Polityka. Codzienne życie. Wojny. Ludzie. Świat, który przeminął ukryty w mrocznych wiekach. Czy na pewno?
Czytając powieści historyczne, dokumenty czy inne opracowania można śmiało powiedzieć, że historia zatacza koła a ówcześni ludzie są jak my. Dzisiaj. Ciekawi świata, odważni, małostkowi,złośliwi, interesowni... Również piękni, emocjonalni, seksualni... Elizabeth Chadwick na kartach swojej opowieści pokazuje nam taki właśnie świat. Nieubarwiony. Prawdziwy. I choć może powieść czyta się dość nudnawo, to jednak pozostawia ona za sobą poczucie smaku i klasy autora. Subtelność i wyczucie w zaznaczeniu roli kobiety w tamtym świecie imponuje. Wiele współczesnych nam osób mogłoby brać z p. Chadwick przykład. A jej sposób ukazywania historii, która miała wpływ na wiele wydarzeń oraz sposób na zbeletryzowanie biografii postaci historycznych polecam ku uwadze czytelników.

Takie disco polo historyczne. Lekkie, łatwe, przydługawe

Takie disco polo historyczne. Lekkie, łatwe, przydługawe

Super książka

Super książka

Ciekawa pozycja

Ciekawa pozycja

Książka przyjemna, choć czegoś zabrakło. Na pewno sięgnę po coś jeszcze, bardzo lubię powieści historyczne o królowych.