W cieniu tajemnic

Tłumaczenie: Ewelina Twardoch
Cykl: W cieniu tajemnic (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Die Tuchvilla
Ewelina Twardoch
literatura piękna
Ag2S

Dla wszystkich fanów „Downton Abbey”. Augsburg, jesień 1913 roku. Biednie ubrana dziewczyna idzie w kierunku imponującej posiadłości, połączonej z przedsiębiorstwem włókienniczym. Nazywa się Marie Hofgartner i zamierza starać się o przyjęcie na posadę pomocy kuchennej. Przepych domostwa początkowo zupełnie przytłacza dziewczynę, która wychowała się w sierocińcu. Właściciele fabryki, rodzina...

Dla wszystkich fanów „Downton Abbey”.

i zamierza starać się o przyjęcie na posadę pomocy kuchennej. Przepych domostwa początkowo zupełnie przytłacza dziewczynę, która wychowała się w sierocińcu. Właściciele fabryki, rodzina Melzerów, zatrudniają cały zespół pracowników i Marie nie jest łatwo odnaleźć się wśród nich. Z czasem jednak sierotę zaczyna darzyć szczególnym uczuciem najmłodsza z rodzeństwa Melzerów, Katharina i… nie tylko ona. Gdy Paul, pierworodny syn i dziedzic właścicieli poznaje dziewczynę o wielkich, ciemnych oczach, dotychczasowy spokój panujący w rodzinie, staje pod znakiem zapytania. Nikt też nie wie, co właściwie skłoniło głowę rodziny, pana Melzera do zatrudnienia Marie...

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/W_cieniu_tajemnic-p-33709-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/W_cieniu_tajemnic-p-33709-1-30-.html

Sandra | 2018-07-30
Przeczytana: 06 marca 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Generalnie opinia pozytywna. Bardzo podoba mi się tło historyczne i pomysł na opisanie historii nieco od kuchni. Minus dla typowego happy endu :)

Kate | 2018-06-17
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe, Seria
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Bardzo dobrze się to czyta...relacje rodzinne...tajemnice...pragnienia...a wszystko to w przededniu wojny...bardzo ciekawi mnie co wydarzy się dalej w rodzinie fabrykantów :)

EwaM | 2018-05-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 18 maja 2018

Typowe romansidło z niespodziankami. Kopciuszek trafia na księcia. Czyta się dobrze ale długo.

Rybana | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

Po tej książce spodziewałam się bardzo wiele, może nie do końca dostałam to czego oczekiwałam, ale rozczarowania też nie było. "W cieniu tajemnic" porównywana jest do serialu "Downton Abbey". Nie oglądałam, ale wiem, że serial cieszy się powodzeniem.
Książka "W cieniu tajemnic" jest wielowątkową sagą rodzinną. Tym razem mamy bogatą fabrykancką rodzinę z Niemiec, mieszkającą w pięknym domu na przedmieściach Augsburga. Może zdarzenia w tej powieści są przewidywalne, a bohaterowie postępują według schematu, jednak autorka potrafiła stworzyć fajny klimat, który wciąga i intryguje. Anne Jacobs zabiera nas w podróż do pierwszych lat dwudziestego wieku. Dzięki temu możemy przyglądać się ówczesnym sztywnym konwenansom, relacjom rodziców i dzieci,
zasadom panującym wśród bogatych i wpływowych. Etykiety, proszone herbatki, bale i ożenki dla majątków, to porządek dzienny. Pochodzenie, dobre wychowanie, niekiedy pruderia kontra występne grzeszki, na które przymyka się oko...wpływowym ludziom...

DomowaKsięgarnia | 2017-10-23

Historia rodziny Melzerów, z Augsburga to opowieść o bogatej rodzinie właścicieli fabryki, którzy wiodą spokojne i uporządkowane życie. Niczego o im nie brakuje, a wszystkie ich zachcianki spełnia zatrudniona w posiadłości służba.

Na pierwszy plan całej opowieści wysuwa się Marie, młoda pomoc kuchenna, która właśnie zaczyna pracę u Melzerów. Dziewczyna nie tylko chce zarobić na własne utrzymanie, ale też pragnie wyjaśnić tajemnicę sprzed lat, która jest nierozerwalnie związana z rodziną augsburskich fabrykantów.

W powieści nie brak ciekawych zdarzeń i zwrotów akcji, choć są one nieco sztampowe, jak na tego rodzaju sagę. O ile specjalnie mnie to nie przeszkadza i wciągnęłam się w fabułę, to bardzo brakowało mi odniesień do ówczesnych wydarzeń politycznych i rządów ostatniego Cesarza Niemiec.

Przez brak odniesień do polityki czułam, że W cieniu tajemnic jest bardzo oderwana od ówczesnej rzeczywistości. Brakowało mi informacji o tym, jak to wszystko, co na zewnątrz, postrzegają...

Gosia | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Powieści z historycznym tłem to jeden z moich ulubionych gatunków. Szczególnie takie, w których tło historyczno-obyczajowe jest ważnym elementem powieści. Zabrałam to opasłe tomisko na wczasy i nie potrafiłam się od niego oderwać.
Jak na tak grubą książkę rozpiętość czasowa wydarzeń nie jest zbyt duża, bo tylko od jesieni 1913 do wiosny 1914. Sądziłam, że obejmie również okres I wojny światowej, ale to już chyba w następnym tomie.
Zmierzch pewnej epoki, pojawiające się w dużej ilości wynalazki, zmiana obyczajowości głównie za sprawą dochodzenia do głosu kobiet, które zaczynają domagać się dla siebie więcej wolności i takich szukają partnerów na życie.
Akcja dzieje się w Niemczech, w bogatej mieszczańskiej rodzinie właściciela fabryki włókienniczej. Dorastające dzieci, które chcą żyć zgonie z duchem nowej epoki wywołują zderzenie starych i nowych poglądów.
Osobny światek stanowi służba tego domu, ich intrygi i tajemnice, nierzadko prześcigają w tej dziedzinie swoich...

Maromira | 2017-06-24
Przeczytana: 22 czerwca 2017

1913 rok, Augsburg. Do posiadłości rodziny Melzerów – właścicieli przedsiębiorstwa włókienniczego – przybywa biednie ubrana dziewczyna. Ma objąć posadę pomocy kuchennej, choć daleko jej do idealnej pracownicy. Niezwykle dumna, osłabiona po chorobie nie jest materiałem do wykonywania niewdzięcznej pracy, a jednak sam pan domu nalegał na jej przyjęcie. Pytaniem pozostaje – co stało za tą decyzją?

Zwłaszcza, że nowa pracownica okazuje się być niezwykle problematyczna. Może i jest pracowita, ale zbyt szybko pnie się po drabinie, zyskując sympatię i przyjaźń panienki Kitty, oczka w głowie pana Melzera, zwraca na nią uwagę także panicz. Do tego Marie Hofgartner zadaje za dużo pytań – w tym o swoje pochodzenie - i stawia swoje warunki, co nie przystoi zwykłej służącej.

„W cieniu tajemnic” to pierwszy tom z rozmachem napisanej sagi obyczajowej rozgrywającej się w Niemczech, tuż przed I Wojną Światową. Gdzieś w tle pojawiają się zapowiedzi przyszłej wojny, niezbyt subtelnie często ukazane...

katja_79 | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 20 października 2017

Całkiem całkiem. Bez szału, ale czyta się dobrze.

Madi | 2017-06-21
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówka, 2017
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Jak dla mnie zbyt opasłe tomisko na tego typu historię,a tajemnice ,o których mówi sam tytuł też nic oryginalnego.
Mimo to książka nie jest zła, po prostu ja spodziewałam się czegoś innego, większych sensacji...intryg ... emocji.
Cała opowiedziana tutaj historia jest ciekawa i godna przeczytania,bohaterowie są bardzo realistyczni i dobrze nakreśleni ,a klimat Niemiec z początku XX wieku i relacje państwo-służba dobrze oddany.
Poznajemy tu nie tylko życie niemieckiej arystokracji-bogatych fabrykantów,ale zwyczaje i zachowania ich służby ,praktycznie w równym stopniu,co czyni powieść bardziej ciekawszą.
P.S.Zakończenie bardzo przewidywalne.

Hanka | 2017-04-27

Wciągająca, trochę schematyczna, jednak dobrze skonstruowana fabuła przysłania pewne wady, skróty.