PRL w stylu pop

Wydawnictwo: Bellona
Inne
Gwiazdopatrznia

PRL W STYLU POP to zaproszenie do podróży w przeszłość. Najlepsze komedie, muzyka pop, komiksy, seriale telewizyjne, kryminały tworzyły najsympatyczniejsze oblicze PRL. Dla starszych będzie to przypomnienie zapomnianych wrażeń, przeżyć, dla młodszych okazja do poznania, czym żyli ich rodzice i dziadkowie. Książka dedykowana tym wszystkim, dla których znajomo brzmią imiona: Baltazar Gąbka,...

Książka dedykowana tym wszystkim, dla których znajomo brzmią imiona: Baltazar Gąbka, Wacek Krawacik, Duduś i Poldek, Majka Skowron, kapitan Żbik, Wieńczysław Nieszczególny, trener Mamczyk, Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Sięgną po nią dawni fani Republiki, Perfectu i Lady Pank oraz ci wszyscy, którzy oglądali Sondę i słuchali audycji radiowych Radiokurier i 60 Minut na Godzinę.Jeśli więc tęsknisz za Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, pamiętasz Misia z okienka albo Jacka i Agatkę, chcesz pośmiać się z „Misia” i powspominać wygodne Relaxy – ta książka jest la Ciebie!

FRAGMENT http://www.bellona.pl/files/70753_PRL_Pop.pdf

źródło opisu: materiały wydawcy

źródło okładki: google

brulionbebeb | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Trudno określić, czym właściwie jest "PRL w stylu pop". Trochę w nim encyklopedii, trochę leksykonu, trochę gawędy, a trochę wyliczanki. Kolejne rozdziały zajmują się poszczególnymi aspektami peerelowskiej popkultury: telewizją (osobny rozdział poświęcony jest serialom), kryminałami, książkami dla młodzieży, muzyką; autor nie powstrzymuje się też przed osobistym komentarzem, nierzadko prezentując własne opinie i odwołując się do prywatnych historii - nie razi to w oczy i nie narzuca się jakoś szczególnie. Czasem widać jednak subiektywizm ujęcia; niektórym zagadnieniom Łopuszański poświęca znacznie więcej miejsca niż innym (wystarczy porównać fragment o "Czterech pancernych" i "Stawce większej niż życie" z drobinką o "Alternatywy 4" i "Zmiennikach" - serialach pełnych smaczków!), zdarza mu się także wpadać w zbytnie dłużyzny (szczegółowy, niemal tabelaryczny wykaz różnic między serialem a książką o Panu Samochodziku). Na szczęście jednak nie bawi się w prostowanie historii - choć...

Pawello | 2017-07-07

Faktycznie nie wiadomo jak określić formę książki, czy to sentymentalna podróż po epoce, czy kompendium :) Obojętnie, jak nazywać jest to kawał dobrej lektury powiązanej z popkulturą PRLu. Filmy, telewizja, seriale, książki, każda forma ma swoją część. Czyta się przyjemnie. Wady? Szkoda, że nie ma kolorowej wkładki, papier jest za cienki i w wielu miejscach autor za bardzo spoileruje treścią ;) Znalazłem też dwa błędy, na 36 stronie o Marczyńskim, że był twórcą Przygody w Biarritz i Profesora Wilczura. Może ktoś za szeroko postawił nawias bo dalej jest fragment o Dołędze-Mostowiczu. Druga rzecz, 62 strona, autor wspomina, że wzorem radzieckim na plakatach podawano nazwiska aktorów, bez imion. Dyskusyjne bo przed II wojną również bywały takie sytuacje na plakatach http://gapla.fn.org.pl/public/cache/P6935-356x514.jpg

Milena | 2017-11-07
Przeczytana: 23 maja 2017
Patrycja | 2017-04-19
mzubko | 2017-04-05
Wydawcy polecają na Gwiazdkę – część trzecia

To już naprawdę ostatni dzwonek, aby zdążyć kupić prezenty na Gwiazdkę! Dzisiaj kolejna (i ostatnia) lista tytułów polecanych przez zaprzyjaźnionych wydawców. Tym razem swoje propozycje przedstawiają wydawnictwa: Albatros, Bellona, Otwarte, Sonia Draga, Świat Książki i Zwierciadło!