PRL w stylu pop

Okładka książki PRL w stylu pop Piotr Łopuszański
Okładka książki PRL w stylu pop
Piotr Łopuszański Wydawnictwo: Bellona nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Bellona
2016-10-27
2016-10-27

Mnóstwo informacji, czasem dość chaotycznych. Autor chyba nie mógł się zdecydować, jaką książkę chce napisać. Jest bardzo wiele powtórzeń, zbyt wiele nieistotnych szczegółów, zwłaszcza przy streszczaniu książek i komiksów, także filmów. Wybór omawianej muzyki jest dość stronniczy, autor dużo pomija. Jest tez trochę błędów i przekłamań, tak, jakby nikt tego nie sprawdził po napisaniu.
Ciekawa pozycja, ale sposób pisania i brak jasnej koncepcji książki trochę przeszkadza. Nie ma tez podsumowania.

Ładne wydanie choć grube i niewygodne w trzymaniu. Dużą uwagę autor poświęcą literaturze i filmowi, który jak to było w tamtych czasach popularne był kręcony na podstawie książek. Zagłębiamy się w latach 60- 70, ale i są lata 50 jak i 80. Chciałam opisów chciałam wiedzieć co w minionych latach się działo ....a jakoś niewiele do mnie docierało, nużyło mnie- nie wciągało- co oznacza, że jest wiele momentów dość chaotycznych( takich przeskoków, niby w temacie, ale dla laika obcych) Literatury z tamtych lat nie znam, ale ekranizacje a i owszem więc wyszukiwałam tych smaczków, których przecież nie znamy oglądając film, czy też czytając książkę. Dobrze jest sięgać po tę książkę z przerwami, może wtedy bardziej będzie ciekawiła

Nie dam rady przebrnąć przez tę książkę. Kilkaset stron szczegółowych opisów filmów, ról, scenariuszy, książek, komiksów, audycji, spojlerów etc.
Sięgnąłem zachęcony tytułem - "PRL w stylu POP". Wiem, że na wstępie autor wyjaśnił, iż chodzi o szeroko rozumianą popkulturę, jednak JA jestem muzykiem i POP kojarzy mi się jednoznacznie z muzyką, co zresztą sugeruje okładka.
Moja praca dyplomowa na Akademii Muzycznej traktowała o warunkach wykonawczych i zawodowych piosenkarzy PRL-u, także oczekiwania co do niniejszej pozycji miałem spore. W pewnym momencie wręcz rzuciłem książkę na dywan z okrzykiem, "Boże, kimże jest ten dziennikarzyna pisarzyna?!" Nie będę czytał 700 stron czyichś wypocin i personalnego rozliczania się ze swoim dzieciństwem. Osobiste żale i osobiste wycieczki w nieoczekiwanych momentach.
Książka jest po prostu nierzetelna i rozlazła. Nie jest to dobra literatura faktu.
Tzw. realia PRL-u trzeba sobie dopowiadać, język jest już jednak archaiczny (czas takiej zawadiackiej maniery minął wraz z PRL-em),a wszystko okraszone rewelacjami w stylu: "w latach 80 nie było Internetu". Aha... No to super, Panie Piotrze!
Co do samej muzyki POPularnej okresu PRL-u. ANI SŁOWEM, Szanowny Autor nie raczył wspomnieć, o dziś już nieco zapomnianych gwiazdach, które w swoim okresie były nawet bardziej popularne od tzw. głównego nurtu. Ot dla przykładu: głos wytwórni Pronit – Ewa Śnieżanka o fenomenalnych warunkach głosowych! Wychowanka Akademii Muzycznej w Katowicach ze Śląska - Renata Danel. Głosy festiwali Kołobrzeskich – Elżbieta Igras (unikatowy na skalę światową niesłychanie niski głos o ciemnej barwie),Barbara Książkiewicz, i inne. Gwiazdy kreowane na młodzieżowe, ot choćby Bogdana Zagórska. A Tercet Egzotyczny z Izabellą Skrybant-Dziewiątkowską??
Wstyd!

edit: Jedna gwiazdka w dół, czyli w sumie zostajemy z minimum, za Agnieszkę Osiecką, strona 589. Panie autorze! Osiecka NIE była żoną Passenta i związała się z nim dopiero na początku lat 70, a więc gdy była już znana i po związkach m.in. z Frykowskim, Przyborą.

Niestety książka okazała się dla mnie niemałym rozczarowaniem, jako że dotyczy ciekawego tematu, z którym autor w moim odczuciu niekoniecznie sobie poradził.
Zarzutów mam sporo, począwszy od nieumiejętną segmentację tekstu, a skończywszy na zdradzaniu całej fabuły poszczególnych książek czy filmów. Nie chcę się jednak rozwodzić nad niedociągnięciami, dla równowagi dodam, że jest to solidna pozycja, z której można się dowiedzieć wielu ciekawostek; autor jest bardzo dobrze zorientowany w kulturze PRL-u. Książka dla prawdziwych pasjonatów.

Autor podejmuje się ciekawego wyzwania podsumowania czasów PRL pod kątem szeroko rozumianej kultury.To po trochę encyklopedia, trochę opowieść o epoce zdominowanej przez wpływy partyjne, lecz mimo wszystko barwnej i ciekawej.
Pozycja szczególnie interesująca dla tych wychowanych na filmach typu "Czterej pancerni.." książkach Małgorzaty Musierowicz czy komiksach Papcia Chmiela.
Łopuszański zdradza wiele tajemnic związanych z powstawaniem seriali, filmów czy słuchowisk radiowych z tamtych słusznie minionych czasów.
Momentami trudno uwierzyć, że aż tak władza ówczesna inwigilowała twórców zmuszając ich do szerzenia propagandowych treści i wychwalających system
Na pewno nie jest to pozycja do czytania w formie powieści, za dużo bowiem w niej informacji, tym bardziej, że autor podchodzi do sprawy bardzo solidnie. Pokazuje bowiem wszystkie aspekty kultury od audycji radiowych, przez książki, filmy po muzykę a nawet codzienność w postaci zakupów.
Warto sięgnąć po tę pozycję aby przypomnieć sobie jak się żyło w PRL-u lub poznać te czasy.

Faktycznie nie wiadomo jak określić formę książki, czy to sentymentalna podróż po epoce, czy kompendium :) Obojętnie, jak nazywać jest to kawał dobrej lektury powiązanej z popkulturą PRLu. Filmy, telewizja, seriale, książki, każda forma ma swoją część. Czyta się przyjemnie. Wady? Szkoda, że nie ma kolorowej wkładki, papier jest za cienki i w wielu miejscach autor za bardzo spoileruje treścią ;) Znalazłem też dwa błędy, na 36 stronie o Marczyńskim, że był twórcą Przygody w Biarritz i Profesora Wilczura. Może ktoś za szeroko postawił nawias bo dalej jest fragment o Dołędze-Mostowiczu. Druga rzecz, 62 strona, autor wspomina, że wzorem radzieckim na plakatach podawano nazwiska aktorów, bez imion. Dyskusyjne bo przed II wojną również bywały takie sytuacje na plakatach http://gapla.fn.org.pl/public/cache/P6935-356x514.jpg

Trudno określić, czym właściwie jest "PRL w stylu pop". Trochę w nim encyklopedii, trochę leksykonu, trochę gawędy, a trochę wyliczanki. Kolejne rozdziały zajmują się poszczególnymi aspektami peerelowskiej popkultury: telewizją (osobny rozdział poświęcony jest serialom),kryminałami, książkami dla młodzieży, muzyką; autor nie powstrzymuje się też przed osobistym komentarzem, nierzadko prezentując własne opinie i odwołując się do prywatnych historii - nie razi to w oczy i nie narzuca się jakoś szczególnie. Czasem widać jednak subiektywizm ujęcia; niektórym zagadnieniom Łopuszański poświęca znacznie więcej miejsca niż innym (wystarczy porównać fragment o "Czterech pancernych" i "Stawce większej niż życie" z drobinką o "Alternatywy 4" i "Zmiennikach" - serialach pełnych smaczków!),zdarza mu się także wpadać w zbytnie dłużyzny (szczegółowy, niemal tabelaryczny wykaz różnic między serialem a książką o Panu Samochodziku). Na szczęście jednak nie bawi się w prostowanie historii - choć wielokrotnie zaznacza, że takie, a nie inne rozwiązania fabularne były dyktowane ówczesną propagandą. Nie ocenia również (zapewne z sentymentu) największych peerelowskich hitów z uwagi na ich ideowość - ale zdarzają się wyrażenia typu "propagandowski smrodek".
Kłopoty zaczynają się, gdy autor przedstawia fabuły książek i komiksów dla dzieci i młodzieży (swoją drogą, w tym momencie coraz bardziej zaczyna się ujawniać intymność publikacji: autor skupia się na publikacjach z lat 60. i 70., bardzo wybiórczo prezentując późniejszą dekadę, co jednak rekompensuje szerokim opisem muzyki i audycji radiowych lat 80.; sam podkreśla zresztą, że w pewnym momencie "wyrósł" z komiksów i opowiastek, a zamiast tego zainteresował się muzyką). Prezentacja kolejnych autorów zmienia się u Łopuszańskiego w suchą podręcznikową narrację - a raczej jej nieudolną podróbkę. Autor ucieka się bowiem do dosyć szczegółowych, a przy tym ubogich stylistycznie streszczeń, w których mnożą się zdania pojedyncze, a czas przeszły przeplata z teraźniejszym bez żadnej przyczyny. Te fragmenty przypominają raczej kiepsko skonstruowane internetowe bryki (gdzie był wówczas redaktor tomu?!) i są zwyczajnie nużące - kilkunastostronicowe streszczanie kolejnych ksiąg przygód Tytusa, Romka i A'Tomka (ze szczegółowym wyliczeniem, co zostało zmienione w każdym wznowieniu) nie może wzbudzić ekscytacji nawet w największym fanie komiksu. W jakim celu owe "opracowania" zostały zamieszczone w książce - nie wiadomo. Po ich lekturze nie trzeba nawet sięgać po omawianą lekturę, autor nie omieszkał bowiem zdradzić jej zakończenia. Należy jednak przyznać, że w wielu przypadkach rozjaśnił niuanse, których młodsi czytelnicy mogli nie zrozumieć (wreszcie po jakichś piętnastu latach zrozumiałam, dlaczego w dzieciństwie nie byłam fanką "Ucha od śledzia"!).
Zdarza się jednak, że Łopuszański bierze sobie misję edukacyjną za bardzo do serca. Ni stąd, ni zowąd mniej więcej w połowie publikacji pojawia się informacja, że w PRL-u nie funkcjonowała policja, lecz milicja; pod koniec autor "oświeca" młodszych czytelników, że w latah 80. nie było Internetu. Wielokrotnie przypomina także o sprawach oczywistych - cenzurze, dyrektywach partyjnych, ideowości i przekłamaniach historycznych.
Ten ostatni aspekt wskazywałby na to, że "PRL w stylu pop" miałby być publikacją skierowaną do roczników - powiedzmy - około 1985 i niższych; miałby być zatem czymś w rodzaju podręcznika albo przewodnika po czasach, w których dorastali nasi rodzice. Nie widzę bowiem sensu w przebijaniu się przez prawie siedemset stron, jeśli czytelnik owe czasy przeżył i mniej lub bardziej je pamięta (a już na pewno nie będzie czytał tych koszmarnych streszczeń!). Pytanie brzmi jednak - jaka część pokolenia dzisiejszych dwudziesto-, góra trzydziestolatków będzie chciała sięgnąć po popkulturę PRL w pigułce?
Publikacja Łopuszańskiego nie jest książką całkowicie złą; być może jednak stały za nią błędne założenia dotyczące potencjalnych czytelników. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie modelowego odbiorcy "PRL-u w stylu pop" - no może poza niewielką garstką fanatyków.

Miłe wspomnienia z młodości. Sentymentalna podróż w czasuy PRL.

Miłe wspomnienia z młodości. Sentymentalna podróż w czasuy PRL.

• PRL
  • Literatura faktu
  • Przeczytane 2017
  • 1.8.Dzieje Najnowsze

Dodaj cytat z książki PRL w stylu pop