Dotyk

2016-11-23
2016-11-23
2015-08-06
Tomasz Wyżyński
thriller literatura angielska niebezpieczeństwo strach śmierć zabójca zabójstwo

Ich życie jest moim życiem*

Bardzo wciągająca książka. Szybko się ją czyta i na pewno nie była dla mnie nudna. Polecam!

Na półkach: , , , , , ,

Wow, nie spodziewałam się że ta książka będzie aż tak dobra. Co prawda nie znajdziemy w niej bogatych opisów czy rozbudowanych dialogów ale jest to pozycja warta przeczytania. Polecam z całego serca.

Książka napisana dobrym językiem, czyta się szybko i przyjemnie.

Bohaterów polubiłam, mimo tego, że za dużo o nich nie wiemy. Czasem miałam ich dość, ale na dłuższą metę jednak mnie nie denerwowali.

Fabuła zapowiadała się ciekawie i taka też była, chociaż bardzo często miałam wrażenie, że jest chaotyczna, co nie pomagało mi w czytaniu. Zakończenie moim zdaniem delikatnie zostało popsute, mimo tego jednak książkę wspominam dobrze.

Zdecydowanie polecam ją przeczytać, mimo tego, że to było moje aż 3 podejście do niej i tym razem przeczytałam całą. Jak za poprzednim razem porzuciłam czytanie na 38 str, tak za tym jak usiadłam to nie oderwałam się od niej, ani na chwilę, co chyba mówi samo za siebie.

Książka napisana dobrym językiem, czyta się szybko i przyjemnie.

Przebrnąć przez tą książkę to wyzwanie . Dotyk jest o zjawie która przeskakuje od ciała do ciała ,jest kim chce i jak długo chce .Poznajemy zjawę Kepler,okazuje się że ktoś na nią poluje ,jakaś organizacja ,trzeba powiedzieć że to powieść akcji ,pomieszania ,elementy fantasy, . I tyle ,prosty język w jakim jest napisana to jedyny plus. Po za tym ,bez szału ogólnego .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czy ginie Ci czas?
Czy nie pamiętasz, co robiłaś pięć minut temu?
Czy zdarza Ci się, że idąc ulicą, tak się zamyślsz, że nie wiesz co się dzieje w okół?
Wyłączasz się?
To może być Widmo.
Widma są wśród nas, żyją między ludźmi i zmieniają nasze ciała, jak my ubrania. Dla nich nasze ciało to skóra, w której mogą żyć i istnieć. Istnieć wiecznie.
Czego się boją?
Tylko tego, że gdy człowiek zacznie umierać, a oni nie zdążą znaleźć innego nosiciela, umrą, umrą razem z nim.
Jak Cię przejmują?
Przez dotyk, wystarczy muśnięcie skóry, a Ty przestajesz istnieć, tracisz swój czas, swoje życie. Teraz ono żyje swoim życiem, dokonuje swoich wyborów, a Ciebie nie ma. Kiedy postanawia opuścić Twoje ciało, może się okazać, że jesteś stary, umierający, a Twoje życie przeminęło. Masz w okół siebie ludzi, których nie znasz, jesteś przerażony, oni też, bo nie wiedzą dlaczego nie poznajesz swojej żony, męża, dzieci, przyjaciół.
Widma żyją dalej, w innym ciele, młodnym, zdrowym, pięknym.
Mogą być kobietą, mężczyzną, dzieckiem, znanym politykiem, sławną aktorką.
To pasożyty, ale wybierając Twoje ciało, kochają Cię, dbają o nie, szanują. Tak przynajmniej powinno być. Są jednak wyjątki. Jest widmo, które niszczy ciała, torturuje je i zabija, a w jego oczch, Twoich oczach widać radość isatysfakcję.
Jest zagrożeniem dla innych widm.
Jest też organizacja polująca na widma, mordująca Twoje ciało, zabierająca Twoje życie, aby zabić Widmo.
Kto tak naprawdę jest dobry, a kto zły?
Czy widma mogą żyć w symbiozie z człowiekiem? Czy to w ogóle jest możliwe?
Świetny i oryginalny pomysł na książkę.
Thriller s-f.
Kto lubi takie klimaty na pewno się nie zawiedzie 😉

Czy ginie Ci czas?
Czy nie pamiętasz, co robiłaś pięć minut temu?
Wyłączasz się?
To może być Widmo.
Czego się boją?
Tylko tego,...

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Książka mnie zachwyciła i nie rozumiem negatywnych opinii. Akcja trzymała w napięciu, cały czas coś się działo. Powieść była tajemnicza, nieprzewidywalna i skłaniająca do przemyśleń. Dla mnie idealna mieszanka. Jedyny drobny minus, to to, że szczególnie na początku łatwo się pogubić w fabule ( szczególnie jak się odłożyło książkę na parę dni). Najmocniejszą stroną powieści jest unikatowy pomysł i jego wspaniałe wykonanie. Jestem absolutnie na tak i z chęcią sięgnę po inne książki autorki.

Jedna z lepszych książek s-f, jakie ostatnio czytałem. Świetny pomysł i rewelacyjnie zrealizowany.

Nie rozumiem tych słabych ocen tej powieści. Fantastyka daje tak wiele możliwości, niestety nie wszyscy potrafią to dostrzec i zrozumieć.

Nastawiałam się na świetną pozycję z tajemnicą i ciekawą fabułą. Zaczęło się nawet dobrze i dlatego te 2 gwiazdki, bo potem było już tragicznie.

Książka jest chaotyczna i nudna. Praktycznie nic się nie działo, a łatwo się we wszystkim pogubiłam i czytałam ją tylko dlatego, że zawsze muszę skończyć. Gdyby nie to, to już dawno bym z niej zrezygnowała. Co więcej nawet końcówka nie zachwyca, a najczęściej to pod koniec dzieje się najwięcej.

Naprawdę nie polecam tej książki nikomu. Jest nudna i skończyć się jej nie da.

Pomysł na temat znakomity, wprost cudowny. Lubię takie klimaty. Niestety, w pewnym momencie zaczęło się czytanie o niczym. Szkoda. I jakaś obsesja autorki na temat higieny jamy ustnej i ruszających się plomb...
Przebrnąć mi się jednak udało. I ciekawość zwyciężyła.

Przebrnąć mi się jednak udało. I ciekawość zwyciężyła.

Nazwisko Claire North, od czasów "Piętnastu pierwszych żywotów Harry'ego Augusta", stało się obietnicą świetnej lektury. Czytając opis "Dotyku", wiedząc kto jest autorem, byłam pewna, że czeka mnie fascynująca powieść.

Tymczasem... dobrnęłam do połowy. I stwierdziłam, że nie ma sensu więcej tracić czasu na tę książkę. Ja, która doczytałam do końca takie koszmarki jak "Ten dzień" Blanki Lipińskiej czy "Byłam kochanką arabskich szejków".

"Dotyk" nie tylko nie spełnił w żaden sposób oczekiwań, które z nim wiązałam. Okazał się powieścią, przez którą trudno przebrnąć, chaosem, w którym ciężko się połapać i po pewnym momencie, nawet nie ma się na to ochoty.
Życie widm przeskakujących swobodnie z ciała do ciała było tematem niewiarygodnie ciekawym - wartym szerszego opisu, zagłębienia się w istotę zjawiska i takowej egzystencji. Oprócz szczątkowych informacji, nie wiemy nic o tych stworzeniach. Cele i dążenia samej głównej bohaterki nie są do końca jasne, jej przeżycia przedstawiane są zaś w sposób kompletnie nieuporządkowany. Nie mamy tu ani chronologii ani jakichś jasnych przeskoków typu "dziś-kiedyś". Tak naprawdę za każdym nowym wątkiem trzeba się domyślać, czy czytamy o wydarzeniach aktualnych czy pochodzących w przeszłości.

Powtórzę się - to prostu jeden wielki chaos, w którym być może autorka się nie gubi, ale czytelnik już owszem. I nawet nie chodzi o to, że to jakaś filozoficzna, ambitna opowieść, gdzie trzeba wykazać trochę więcej cierpliwości, chęci, inteligencji, by to pojąć,zrozumieć, docenić. Nie, to zwykła historia, która zapewne miała być sensacyjno- przygodowa. Wszystko jest jednak tak niezjadliwą mieszanką, papką, że choć przygody może i są, to sensacja zupełnie się rozpłynęła. Owszem, można by z tego wyciągnąć jakiś przekaz w stylu "trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie, a czyjeś życie najczęściej nie jest tak kolorowe, jak może się wydawać, choć nie mamy opcji "wejść w czyjeś buty" - jak widma z książki i się o tym przekonać. Cóż jednak z tego, skoro opowieść, z której go wyciągamy - i to na siłę - jest naprawdę bardzo, bardzo źle napisana.

Miałam przemyślenie, by mimo wszystko doczytać do końca, dać szansę, może w którym momencie z chaosu wyłoni się sens. Stwierdziłam jednak, że połowa objętości książki to zdecydowanie wystarczająca ilość dawanych szans. Zwyczajnie szkoda czasu. I szkoda słów, by wyrazić jak bardzo jestem rozczarowana.

• 2017

Claire North Dotyk Zobacz więcej