Ostatnia rola Hattie

Wydawnictwo: Burda Książki
Everything You Want Me to Be
9788380531901
giovanna

Klimatyczny, mroczny thriller – jak połączenie "Miasteczka Twin Peaks" i "Fargo". Wszyscy sądzili, że znają Hattie Hoffman. Kiedy została zamordowana, okazało się, jak bardzo się mylili. Pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller stanowi rekonstrukcję jednego roku z życia niebezpiecznie hipnotyzującej dziewczyny, podczas którego na jaw wychodzą najmroczniejsze sekrety małego miasteczka, a...

Pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller stanowi rekonstrukcję jednego roku z życia niebezpiecznie hipnotyzującej dziewczyny, podczas którego na jaw wychodzą najmroczniejsze sekrety małego miasteczka, a ona małymi krokami coraz bardziej się zbliża do własnej śmierci.

Hattie Hoffman, uczennica ostatniej klasy liceum, przez całe życie odgrywa rozmaite role: dobrej uczennicy, dobrej córki, dobrej obywatelki. Kiedy w dniu premiery szkolnego przedstawienia zostaje znaleziona martwa, tragedia ta wstrząsa całą społecznością miasteczka. Del Goodman, miejscowy szeryf i jednocześnie przyjaciel rodziny Hoffmanów, przysięga, że odnajdzie zabójcę dziewczyny, ale prowadzone przez niego śledztwo przynosi więcej pytań niż odpowiedzi. Wygląda na to, że swój talent aktorski Hattie wykorzystywała nie tylko na scenie. Opowiedziana z punktu widzenia trzech osób – Dela, Hattie i nowego nauczyciela angielskiego, którego małżeństwo jest w rozsypce – powieść ta przeplata wspomnienia z ostatniego roku szkolnego Hattie z wydarzeniami, które doprowadziły ją do śmierci.

Sugestywna i ostra jak brzytwa, prezentuje cienką granicę dzielącą niewinność od tego, co karygodne, prawdziwą tożsamość od oszustwa. Czy miłość prowadzi do samopoznania – czy destrukcji?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Karolina książek: 124

Aktorstwo z premedytacją

Kolejny dzień, czas na kolejny aktorski popis. Kurtyna idzie w górę. Choć właściwie nie idzie, bo na przyziemnej scenie codzienności jest w górze cały czas, nigdy nie opada. Nie obowiązuje tu z góry ustalony repertuar, rozpisany grafik, nie ma dzwonków, przerw, ani owacji po udanym występie. Jest tylko nieustająca improwizacja. Większość z nas nakłada kolejne maski nie do końca świadomie. Instynktownie przechodzi z jednej roli do drugiej, bazując na wysuwanych względem nas oczekiwaniach lub manifestując palący wobec nich sprzeciw. Wszyscy gramy. Ale co jeśli zaczynamy grać z pełną premedytacją, zauważając i wykorzystując fakt, że inni mylą nasz spektakl z prawdą? Witajcie na scenie „Ostatniej roli Hattie”, gdzie Mindy Mejia przedstawia scenariusz będący próbą odpowiedzi na to pytanie.

Niewielkim, farmerskim miasteczkiem Pine Valley, w którym życie toczy się nieśpiesznym tempem, wstrząsa wieść o zabójstwie uczennicy ostatniej klasy miejscowego liceum. Ciało nastolatki z ranami kłutymi i pociętą twarzą znaleziono w podupadającej, starej stodole. Choć w oczach innych Hattie jawiła się po prostu jako ułożona dziewczyna o aktorskim talencie i ambitnych, acz nierealistycznych planach na przyszłość, rzeczywistość okazuje się mieć dużo więcej warstw. Śledztwo prowadzone przez szeryfa Goodmana, przyjaciela rodziny zamordowanej, ujawnia sekrety, przez które nawet najbliżsi Hattie stawiają sobie pytanie, czy tak naprawdę ją znali.

W czytanych przeze mnie pozycjach nierzadko zauważam,...

W czytanych przeze mnie pozycjach nierzadko zauważam, że główni bohaterowie mają tendencję do robienia kroku w cień i zostawiania miejsca na popis bohaterom drugoplanowym. To dla tych ostatnich często zarezerwowany jest bardziej wyrazisty rys psychologiczny, zapadające w pamięć nawyki czy wyróżniające zachowania, podczas gdy protagoniści kreśleni są bezpieczniejszą, mniej zamaszystą kreską. W „Ostatniej roli Hattie” nic podobnego nie ma miejsca. Tym razem tytułowa bohaterka przykuwa uwagę, jakby skierowany był na nią jaśniejący reflektor punktowy. Chcemy wiedzieć o niej więcej, poznawać jej wybory, motywy, błędy. Towarzyszymy jej kolejnym rolom i zahipnotyzowani obserwujemy, jak stopniowo sama gubi się w wykreowanej przez siebie sieci wcieleń, gier i manipulacji. Pierwszoosobowa narracja pozwala nam zagościć w umyśle Hattie; chociaż jej punkt widzenia jest jedynie jedną z trzech perspektyw, z których poznajemy kolejne wydarzenia. Autorka bardzo mądrze rozplanowała, kiedy której postaci należy oddać głos, dzięki czemu – mimo czasowych rozbieżności – poszczególne fragmenty współgrają ze sobą niczym kolejne sceny wciągającego, spójnego spektaklu.

Kryminalna zagadka, wokół której rozwija się fabuła, sama w sobie nie zwala z nóg oryginalnością, ani nie wbija w fotel zapierającymi dech w piersiach zwrotami akcji. Krąg podejrzanych od początku zostaje mocno zawężony, a potencjalne motywy wytypowanych osób nie zaliczają się do najbardziej wyszukanych. To wszystko nie oznacza jednak, że autorce nie udaje się utrzymać nas w stanie niespokojnego podniecenia. Napięcie, zamiast wylewać się gwałtownymi falami, po cichutku sączy się z każdej strony wąskim strumieniem, budując klimat, w który naprawdę wsiąka się bez trudu. Brak tu naciąganego efekciarstwa, usilnego mnożenia i mylenia tropów za wszelką cenę czy stwarzania pozorów tajemnicy tam, gdzie jej nie ma. Odnoszę wrażenie, że morderstwo i prowadzone w jego sprawie śledztwo potraktowane zostały przede wszystkim jako mechanizm uchylający wieko puszki Pandory i wpuszczający nas w gąszcz złożonych relacji oraz kolejnych sekretów. Na scenie trwa przedstawienie, ale to za kulisami rozgrywa się to, co najistotniejsze i najbardziej fascynujące.

Jeśli kryminalna baza rozbudowana o intrygujące tło psychologiczne postaci i klaustrofobiczny, małomiasteczkowy klimat brzmi jak połączenie dla was, rezerwujcie miejsce w pierwszym rzędzie i dajcie się uwieść ostatniej roli Hattie. Bohaterkę pewnie nie raz będziecie mieli ochotę wybuczeć. Ale autorce – ja przynajmniej – funduję szczere oklaski. Kurtyna.

Karolina Drabik

Aneta Wiola | 2017-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

"Byłam niczym pusta skorupa. A ty stałeś się tym światłem, które dało mi odwagę, żebym po raz pierwszy zajrzała w głąb siebie".

18-letnia Hattie Hoffman przez całe życie odgrywa różne role: wzorowej uczennicy, kochanej córki, oddanej przyjaciółki. Jest uwielbiana przez mieszkańców swojego rodzinnego miasteczka w Minnesocie. Kiedy w dniu premiery szkolnego przedstawienia dziewczyna zostaje znaleziona martwa, wszyscy są w szoku.
Śledztwo prowadzi miejscowy szeryf Del Goodman, który jest także przyjacielem rodziny ofiary. Goodman rekonstruuje ostatnie wydarzenia z życia Hattie, ale jest więcej pytań niż odpowiedzi. Okazuje się, że talent aktorki nastolatka wykorzystywała nie tylko na scenie.

"Pogrzeb Hattie był jednak czymś innym. Z jego uczestników emanowała rozpacz i wściekłość tak silna, że niemal namacalna".

Mindy Mejia napisała książkę, którą szybko się czyta i od której nie można się oderwać.
Wydarzenia poznajemy z punktu widzenia ofiary-Hatie Hoffman, szeryfa- Dela Goodmana...

Matylda Saresta | 2017-03-17

Nie mam pojęcia, kto pisze okładkowe recenzje typu:"Mroczniejsza od Twin Peaks", ale chyba nie zdaje sobie sprawy, że tym sposobem robi książce "niedźwiedzią przysługę"...
Dlaczego?
Ponieważ Czytelnik (mła!), znający i kochający Miasteczko Twin Peaks jest z góry nastawiony na mroczne wrażenia rodem z tego serialu, a dostaje...
No właśnie, co dostaje?
Miernotę, która może i nie wydawałaby się taką miernotą, gdyby nie (właśnie) owa durna, niczym nie poparta recenzja na okładce książki...

Generalnie 6/10, za hermetyczność opowieści i za jakiś tam klimat, który Z PEWNOŚCIĄ nie ma NIC wspólnego z klimatem qultowego Miasteczka Twin Peaks (POZA AKCJĄ, KTÓRA DZIEJE SIĘ W MAŁYM MIASTECZKU...).

NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ!

kulturalna_szafa | 2017-04-18

Wiecie, że wielką fanką kryminałów nie jestem, jednak czasami sięgam po ten tytuł. I nie jest to mój ulubiony gatunek, z powodu częstych schematów które się w nim pojawiają. Jednak akurat przy tej powieści, akurat sztampowość nie ma nic do gadania.

Naszą główną bohaterką jest Hattie, która przez mieszkańców miasteczka postrzegana jest jako miła, pracowita i naprawdę dobra dziewczyna. Jednak rzeczywistość jest kompletnie inna i możemy ją odkryć właśnie dzięki rozdziałom pisanym z jej strony. Szczerze powiedziawszy była intrygującą postacią, pełną zagadek, nie odkrytych do samego końca. Ale tak naprawdę na pierwszy plan wysuwa się nam szeryf miasteczka, którego nie dało się nie polubić. Wnikliwy, bystry i inteligentny mężczyzna, który dopuszcza do siebie mroczne emocje związane z zabójstwem Hattie. Mamy też rozdziały pisane ze strony trzeciej postaci, jednak nie będę Wam zdradzać kto to taki, musicie mi uwierzyć na słowo, że początkowo nudny, staje się naprawdę rozbudowanym...

Mindy Mejia to autorka, o której nigdy wcześniej nie słyszałam i dlatego też nie do końca wiedziałam czego mogę się po niej spodziewać. Opis zaciekawił mnie jednak na tyle, że postanowiłam dać szansę "Ostatniej roli Hattie". Przyznam szczerze, że pomimo całej tej niewiadomej jaką była dla mnie Mindy Mejia, nie wiedzieć czemu miałam niezwykle pozytywne nastawienie co do tego tytułu. Czy powieść zrobiła na mnie dobre wrażenie i spełniła moje oczekiwania? Zapraszam was do zapoznania się z dalszą częścią recenzji. Mam nadzieję, że rozwieje ona wasze wątpliwości co do niedawnej premiery od wydawnictwa Burda Książki.

Nastoletnia Hattie przez całe życie udawała kogoś kim nigdy nie była. Jej zachowanie zmieniało się zależnie od sytuacji i osób, z którymi aktualnie przebywała. Dziewczyna była bardzo lubiana przez mieszkańców miasteczka Pine Valley, dlatego wszyscy są wstrząśnięci informacją o znalezieniu zwłok Hattie. Szybko okazuje się, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a brutalne...

Edyta28 | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Małe mieściny mają to do siebie, że nie dość, że wszyscy mieszkańcy bardzo dobrze się znają, to jeszcze w przypadku jakiegoś niespodziewanego wydarzenia czy to czyjegoś sukcesu czy też czyjejś nagłej śmierci, sprawą żyje całe miasto. W przypadku tej drugiej możliwości jest pewne niemal na sto procent, że sprawca pochodzi stąd, a więc dokonał zbrodni na własnym podwórku.

Pine Valley w Minnesocie jest taką właśnie małą mieściną. Starsi mieszkańcy zajmują się uprawą roli lub hodowlą zwierząt, a młode pokolenie marzy, by się stąd wyrwać. Generalnie jednak wszystko toczy się własnym, spokojnym trybem, dlatego gdy w starej, opuszczonej stodole zostaje odnalezione ciało 18-letniej Hattie Hoffman, wiadomość o tragicznej śmierci dziewczyny stawia na nogi całe miasto.

Sprawę prowadzi miejscowy szeryf Del Goodman, przyjaciel rodziny Hoffmanów. Pierwsze oględziny świadczą o tym, że zabójstwa dokonano w afekcie, jednak cała reszta już nie jest tak oczywista.

Hattie była dobrą córką,...

Girl-from-Stars | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Nie tak dawno pewna osoba powiedziała mi, że jeśli mam ochotę na dobry kryminał, to zdecydowanie powinnam sięgnąć po książkę, którą napisał mężczyzna. Ponoć kobieta jest zbyt delikatna, by idealnie oddać brutalny charakter opowieści tego gatunku. Po krótkiej analizie przeczytanych przeze mnie kryminałów doszłam do wniosku, że faktycznie jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. „Ostatnia rola Hattie” utwierdziła mnie w tym przekonaniu …

8KR | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Mindy Mejia jest absolwentką Hamline Univerity. W 2012 roku wydała swoją debiutancką powieść pod tytułem „The Dragon Kepper”. W 2016 powstała książka pod tytułem „Ostatnia rola Hattie”.

Głowna bohaterka - Hattie Hoffman to roześmiana, pełna zapału i chęci do pracy dziewczyna. Ulubienica nauczyciela angielskiego, znana jest w całym mieście dzięki swojemu zamiłowaniu do występowania na scenie. Gdy wcielała się w postać, to już nie jest Hattie. W dniu premiery szkolnego przedstawienia zostaje znaleziona martwa, całe miasto jest w szoku. Tragedia wstrząsa wszystkimi mieszkańcami Pine Valley.

Co było przyczyną śmierci bohaterki?
Czy „klątwa Makbeta” miała z tym jakiś związek?
Czy Hattie ukrywała jakiś sekret przed swoimi znajomymi?

Miejscowy szeryf prowadzi śledztwo. Chce dowiedzieć się czegoś na temat nagłej śmierci dziewczyny. Odkrywa jej tajemnice, dochodzenie przynosi jednak więcej pytań niż odpowiedzi.

Książka napisana jest językiem zrozumiałym dla każdego. Ciekawa fabuła i...

Bombel | 2017-03-31

Nudnawe

Jewel | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, 52 w 2017

Takie na szybki raz. Umiarkowanie dobre

Madziunia | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017
Patronaty tygodnia

Urban noir w klimacie filmów „Infiltracja” i „Donnie Brasco”, historia o emocjach - nie zawsze tych łatwych, klimatyczny thriller w klimacie „Fargo”, historia, której akcja toczy się w Watykanie w czasie konklawe oraz powieść o miłości i stracie otwierająca siedmiotomowy cykl - to tylko niektóre z historii, które przeczytacie w nowościach wydawniczych. Polecamy!