Dyskretne szaleństwo

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
A Madness So Discreet

Grace Mae doskonale wie, czym jest szaleństwo. Otacza ją z każdej strony. Zesłana do przytułku dla obłąkanych w Bostonie, ciężarna i głodzona dziewczyna niemal niknie w oczach. Milczenie to jedyny azyl, który jednak nie pozwala zapomnieć o dawnej krzywdzie. Pomimo drastycznych warunków, w jakich przebywa Grace, pewnego dnia dostrzega ją wyszkolony frenolog i amator psychologii kryminalnej...

Pomimo drastycznych warunków, w jakich przebywa Grace, pewnego dnia dostrzega ją wyszkolony frenolog i amator psychologii kryminalnej doktor Thornhollow. To on odkrywa potencjał genialnego umysłu dziewczyny i widzi w niej partnerkę w badaniu mrocznych zagadek.
Wkrótce para wspólników wplątuje się w poszukiwania seryjnego mordercy młodych kobiet. Grace, mierząc się z demonami przeszłości, próbuje wytropić zabójcę. Skrywana trauma nie daje o sobie zapomnieć, a zadanie staje się nie lada wyzwaniem.

źródło opisu: www.wydawnictwokobiece.pl

źródło okładki: www.wydawnictwokobiece.pl

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Szalony Sherlock

Każdy panicznie się czegoś bał, ale przynajmniej pająki, które mieszkały w żyłach tej nowej dziewczyny, były urojone. Grace już dawno temu przekonała się, że źródłem największych koszmarów tego świata są inni ludzie.

Bostoński przytułek dla chorych psychicznie to miejsce, gdzie pod koniec XIX wieku „leczy się” brutalnością i przemocą. Nie zasługuje na miano szpitala, to raczej przechowalnia dla osób niewygodnych, odrzuconych przez społeczeństwo - nie tylko „zwyczajnych” szaleńców, ale też niechcianych żon, syfilityków czy ciężarnych córek z dobrych rodzin, jak główna bohaterka, Grace Mae. W tym szpitalu psychiatrycznym rodem z horrorów dziewczyna i tak czuje się lepiej niż w rodzinnym domu i zrobi wszystko, aby nie wrócić na łono rodziny. Szansę na odmianę losu przynosi zajmujący się psychologią kryminalną doktor Thornhollow, a sceny krwawych morderstw okazują się mniej mroczne, niż codzienność w szpitalu dla obłąkanych.

Powieść „Dyskretne szaleństwo” od razu skojarzyła mi się przede wszystkim z parą głównych bohaterów z serialu „Elementary”: współczesnym Sherlockiem Holmesem i Joan (sic!) Watson. W książce, podobnie jak w serialu, pasjonat kryminologii przyucza swoją asystentkę do tworzenia portretu sprawcy i wyciągania wniosków na podstawie obserwacji miejsca zbrodni. Lekarz i pacjentka doskonale się uzupełniają w czasie śledztwa, a Grace ta praca pomaga się oderwać od koszmarów przeszłości. Co prawda możliwości dziewiętnastowiecznych śledczych nie dorównują tym stworzonym wraz z rozwojem technologii, stąd też wnioski wydają się niekiedy uproszczone, jednak z drugiej strony książka zyskuje dzięki temu specyficzny charakter dawnych powieści detektywistycznych. Styl również jest lekko archaizowany, na początku wszystkie te „możesz pan”, „wszakże” i „akuratny” lekko drażnią, ale z czasem przestaje się na nie zwracać uwagę.

Sam wątek kryminalny pewnie nie wyróżniłby tej książki na tyle innych powieści o podobnej tematyce, ale połączenie go z motywem szaleństwa, realiami tamtych czasów i tematem wykorzystywania seksualnego, dało oryginalny i interesujący efekt. Mindy McGinnis, pracująca na co dzień w bibliotece w Ohio, odrobiła pracę domową i tworząc swoją powieść opierała się na opisach funkcjonowania placówek psychiatrycznych w XIX w., co dodaje opowiedzianej przez nią historii wiarygodności i tym bardziej porusza czytelnika.

Agnieszka Kruk

mclena | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

"...wszyscy jesteśmy szaleni. Niektórzy z nas zachowują jedynie w tej kwestii większą dyskrecję."

Bardzo ciekawy kryminał osadzony w XIX wieku, gdzie mężczyźni mieli zdecydowana przewagę nad kobietami, więc definicja sprawiedliwości jest mocno zaburzona. Powieść ciekawa, absorbująca a także pouczająca - niejednokrotnie skłoniła mnie do szukania ciekawostek na własną rękę. Problemem najwiekszym tutaj jest dla mnie niezdecydowanie autorki w kwestii motywu przewodniego fabuły - bo o ile opis książki wskazuje na ciekawy duet detektywistyczny, to tak naprawdę jest go tutaj jak dla mnie za mało. Przed szereg wybija sie oczywiście problem głównej bohaterki Grace, której współczułam juz od pierwszych stron książki. Mamy więc wątek śledczy, wątek przeszłości Grace, a także pod koniec wątek zemsty - każdy ma swoje miejsce, ale tego pierwszego było w moim mniemaniu za mało, choć patrząc na to przez pryzmat realizmu - było w punkt, jednak od książek tego typu, oczekuje się troszkę więcej......

Izabela Pycio | 2017-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2017

"Grace już dawno temu przekonała się, że źródłem największych koszmarów tego świata są inni ludzie."

Zawiodłam się nieco na książce, oczekiwałam mocnych mrocznych wrażeń, a poza pierwszymi rozdziałami, nie mogę powiedzieć, że takie otrzymałam. Zaczęło się rewelacyjnie, jednak scenariusz zdarzeń stopniowo wytracał na napięciu, dreszczach emocji i angażującym wciąganiu czytelnika. Sama byłam zaskoczona, że tak właśnie potoczyła się przygoda z tą książką. Nie nawiązałam z nią silnej nici porozumienia, a jedynie na krótki czas luźno połączyłyśmy się.

Nie mogę napisać, że książka jest słabą propozycją czytelniczą. Wiele elementów zapowiadało się obiecująco, choćby wiktoriański klimat, ciekawie było przenieść się do Bostonu sprzed wieku, przyjrzeć się zwłaszcza uwarunkowaniom społecznym, czy zerknąć na charakterystyczne dla tamtych czasów powolne i metodyczne rozwiązywanie zagadki kryminalnej, opierające się jedynie na spostrzegawczości, bystrości i inteligencji. Odpowiadała mi również...

Grace Mae zostaje zesłana do zakładu dla obłąkanych przez swoją rodzinę z powodu niechcianej ciąży,ciężarna,głodzona dziewczyna jest brutalnie traktowana,z dużą brutalnością.
W drastycznych warunkach w przytułku chce zapomnieć o wszystkim.
Dostrzega dziewczynę wyszkolony frenolog,amator psychologii kryminalnej doktor Thornhollow chce bardzo pomóc Grace,widzi w niej partnerke,chce uratować ją by mogła uciec z przytułku.
Wkrótce zostają wspólnikami,to wplątują się w sprawę seryjnego mordercy,który mordował kobiety.
Grace sama musi zmierzyć się z tymi demonami swojej przeszłości to ona próbuje wytropić morderce.
Historia poruszająca głęboko do bólu,brutalność,cierpienia,okrucieństwo wobec pacjentów w szpitalu psychiatrycznym.
Ciekawa fabuła,mocna akcja i budujące napięcie.
Oddała mroczny klimat książka,to gotycki thriller psychologiczny,bardzo wciągający,rewelacyjny nie myślałam,że tak poruszy i wciągnie mnie porwie do czytania,dreszczyk grozy,dużo emocji wywołała we mnie...

leppakaklifoth | 2018-10-06
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2018

Mogłoby się wydawać, iż do zakładów psychiatrycznych zawsze trafiają tylko ludzie chorzy, lecz czy faktycznie zawsze są oni obłąkani? Opowiadanie, którym uraczyła mnie Mindy McGinnis zaserwowała całkowicie inny scenariusz, który wciągnął mnie bez reszty. Opowiada o dziewczynie imieniem Grace, która zostaje oddana pod opiekę personelu przytułku dla obłąkanych za sprawą własnego ojca. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż jest ona zdrowa na umyśle. Opowiadanie umieszczone zostało w epoce, gdy na ulicach panowały powozy ciągnięte przez konie, gdy telegram wygrywał tekst w rytm stukanego przycisku, a kobiety powoli zaczynały walczyć o swoje prawa. Jak potoczą się losy i co sprawi, że nasza bohaterka przebrnie przez ciemne zakamarki życia, aby odzyskać wolność? Myślę, iż tak jak i mnie innych to opowiadanie nie zawiedzie.

WielkiBuk | 2017-06-12
Przeczytana: czerwiec 2017

Za murami przytułku dla obłąkanych skrzywdzona dziewczyna i lekarz rozpoczynają szaleńczą krucjatę przeciw zwyrodnialcom. Zaskakująca gotycka powieść, która zabierze czytelnika w najciemniejsze zakamarki ludzkiego umysłu i przypomni jak traktowano go w przeszłości. Czy w każdym z nas skrywa się szczypta szaleństwa, a jedynie niektórzy zachowują w tej kwestii większą dyskrecję?

Ania | 2017-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 października 2017

Jestem rozczarowana. Żadna obietnica z okładki nie została spełniona.
Nijaka historyjka utrzymana w gotyckiem klimacie, doprawiona nutką kryminału. Nic więcej.
Szkoda, bo początek był świetny i zapowiadał wiele wrażeń.

Libro | 2017-09-16
Przeczytana: 09 września 2017

Każdy kto sięgając po tę książkę nastawi się na balansujący na cienkiej linie między przygnębieniem a powagą życiowych tragedii specyficzny klimat ,którym otoczona jest fabuła , zagłębiając się w nią , nie dozna rozczarowania.
Bohaterowie są obdarzeni dość barwną budową charakteru ,choć nie ma tutaj żadnych zagadek , tajemnic czy skomplikowanych zachowań nad którymi można by było snuć refleksje. Jest to raczej książka lekkostrawna,mimo dość istotnego meritum ,która nie jest w stanie zająć czytelnikowi więcej czasu,aniżeli byłoby to potrzebne.
Powieść wysuwa na pierwszy plan wiele różnych odmian szaleństwa, jednak to po drugim torze wyłaniającym się z cienia pierwszego, sunie tytułowy rodzaj szaleństwa. Ten dyskretny, osobiście uważam że dość powszechny a bagatelizowany, polegający na odłączeniu się od własnego świata wewnętrznego , uczuć , emocji,dzielący się na kilka charakterystycznych podtypów. Czytelnik ma okazję się przekonać dokąd prowadzi w pewnych okolicznościach takie...

Monika | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Autorka stworzyła wspaniałą powieść, niezwykle klimatyczną, która przenosi czytelnika w realia XIX wieku. Nie są one piękne i proste nawet dla córki senatora. Grace Mae mimo bogactwa rodziców ma straszne życie. Ojciec to istny potwór. Dążący po trupach do władzy, rozdający czarujące uśmiechy swej publice, w zaciszu domowym istny drań dobierający się do swojej nastoletniej córki. Gdy ta zachodzi w ciążę, postanawia pozbyć się problemu wysyłając latorośl w wyimaginowaną podróż - w rzeczywistości umieszcza ją w zakładzie dla obłąkanych. Zaś szpitale psychiatryczne tej doby nie dorastają do miana placówki leczniczej, a raczej kaźni. Biedni, w rozpaczliwej sytuacji, odtrąceni przez rodzinę chorzy traktowani są gorzej niż zwierzęta. Bici, upokarzani, poddawani lodowatym kąpielom, a gdy to nie pomaga wtrącani do lochu gdzie w zimnie, własnych odchodach, brudzie, czekają na lepsze chwile. Co ładniejsze pacjentki nie umykają uwadze lekarzy, którzy postanawiają je wykorzystać. Kto uwierzy...

Matylda Saresta | 2017-07-23

Świetna opowieść w klimatach belle epoque. Szpital psychiatryczny tamtych czasów ukazany w pełni swej krasy, bohaterowie zarówno przerażający, budzący współczucie oraz tacy, których lubi się od pierwszego słowa (dziewczyna ze Sznurkiem XD).
A w tym wszystkim trepanacje czaszek, miłosierdzie, śledztwa, zabójstwa, seryjny morderca oraz rodzinna patologia.
POLECAM!

Iwona | 2018-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Trudno nazwać ten gatunek kryminałem. Owszem, są poruszane historie zabójstw ale, dla mnie, jakby pobocznie. Główny problem jest bardziej społeczny i obyczajowy, poruszone jest zagadnienie leczenia psychicznie chorych w tamtych czasach, łatwość umieszczenia osoby w niby szpitalu, metody leczenia i sposób traktowania tych ludzi. Druga sprawa to problemy rodzinne, hierarchia, podporządkowanie i bezkarność ludzi u władzy, także w obrębie rodziny. Warto przeczytać i pomyśleć.