Cela

Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Wydawnictwo: Initium
Die Zelle
Angelika

Sammy ma jedenaście lat i właśnie przeprowadził się z rodzicami do Berlina. Jego nowym domem jest stara secesyjna willa z ogrodem. W schronie przeciwlotniczym należącym do posiadłości chłopiec dokonuje wstrząsającego odkrycia. W zamkniętej celi, szczelnie wyłożonej gumową folią, jest więziona przerażona dziewczynka, niewiele starsza od niego. Kiedy Sammy schodzi do bunkra następnego dnia, cela jest pusta, a po dziewczynce nie ma śladu. Chłopiec jest pewien, że istnieje tylko jedno wytłumaczenie tego wszystkiego: jego ojciec. Mroczna, duszna opowieść tocząca się pewnego upalnego lata, w której nie wiadomo, co jest obłędem, co manipulacją, a co rzeczywistością.

źródło opisu: http://www.initium.pl

źródło okładki: http://www.initium.pl

Piotr | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi mierny skutek. Sammy...

książek: 1985
ZaaQazany | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 04 maja 2017

"Mózg w prawie 80% to woda" czyli robienie wody z mózgu.

Właśnie wodę z mózgu Autor robi czytelnikowi (czyli mi) pogrywając z nim misternie na przestrzeni książki. Głównym bohaterem jest 11-letni Sammy. Otaczająca rzeczywistość zaskakuje dziecko, natomiast on sam zaskoczy niejednego Czytelnika. I tyle do fabuły się odniosę by nic i nikomu nie zdradzić.
Z czym mamy do czynienia? Dokonałem własnej klasyfikacji - czytamy thriller w "europejskim wydaniu". Osoby, które miały styczność z książkami pisanymi przez Grange'a, Chattam'a, Fitzek'a nie będą zaskoczeni brutalnością i mrocznością powieści. Dla tych, którzy znają thriller w wydaniu "amerykańskim" (np: Gerritsen) bądź "skandynawskim" (chociażby Lackberg) - mogą być przytłoczeni głębią ciemnej strony ludzkiej psychiki.
Czyta się, hmmmmm, z przyjemnością (?), z zadowoleniem (?) i zdecydowanie szybko przewija się kolejne strony. Książka nie jest wielka objętościowo, natomiast treściwa i konkretna. Powiedziałbym, że jak tradycyjny...

Izabela Pycio | 2017-05-22
Przeczytana: 22 maja 2017

"Nie chcą mnie takim, jaki jestem, dlatego... Żebym stał się taki, jakim mnie chcą."

Thriller, w który z zainteresowaniem zagłębiamy się, mocno angażuje, porywa. Ciekawy pomysł na fabułę, wciągające jej przedstawienie, spory poziom napięcia, wstrząsające wydarzenia w intensywnej i mrocznej odsłonie, bazujące na wnikliwym podejściu do ciemnej strony natury człowieka. Nie spodziewamy się tak wielu obrotów spraw, główni bohaterowie zaskakują wydobywanymi na światło dzienne tajemnicami. Entuzjastycznie poddajemy się zręcznej i zmyślnej psychologicznej grze, wysuwamy mnóstwo domysłów i przypuszczeń, a i tak zakończeniu w dużym stopniu udaje się nas zaskoczyć. Doskonałe połączenie wątków w kulminacyjnym momencie, zaproponowanie szokujących wyjaśnień źródeł niepokoju i strachu, dręczących myśli, niepomiernej wściekłości i świadomego odcinania się od otoczenia.

Autor rewelacyjnie podsuwa tropy, naprowadza na określony kierunek rozwijania się akcji, w fascynujący sposób nakłania do...

Agro | 2017-05-09
Przeczytana: 09 maja 2017

Efektu „wow” nie będzie bo czytałem 48 takich powieści tylko każda z innym miksem fabuły. 49 czyli „Cela” nie wyrówna się na tle poprzedniczek. Mimo że to nie było dla mnie dzieło odkrywcze dałem się wciągnąć autorowi w jego grę. Nudy nie uświadczy, oderwać się od książki też trudno. Zresztą jak się oderwać skoro na dzień dobry w ciemnym lochu na przedmieściach Berlina siedzi sobie w klatce mała Chinka ..a potem to już lawinowo parada kłamstw, prawdy, półkłamstw, przemocy i tego co czarne w człowieku. Konkrety i adrenalina zgrabnie podane.

Sebastian Woźniak | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 06 maja 2017

Nie zgadzam się z zachwytami nad tą książką. Pierwsza połowa jest nudna strasznie, główny bohater łazi z kąta w kąt i w kółko powtarza "Daddy no". Później akcja rzeczywiście się rozkręca ale styl pisania jest mocno irytujący. Sam pomysł i końcówka świetne ale całość średnia. Mimo wszystko wyczuwam potencjał drzemiący w autorze i z ciekawością sięgnę jeśli coś jeszcze napisze.

wasilka | 2017-04-19
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Wydawało mi się, że niewiele jest już książek, które mogłyby mnie zaskoczyć lub przestraszyć. A jednak stało się inaczej. Przeczytałam książkę, niewielką i niepozorną, której treść wytrąciła mnie z równowagi. Powinnam była spodziewać się tego po zerknięciu na fragmenty opinii czytelników umieszczone na okładce. Ale przecież wiem, że wiele z nich często wynika z subiektywnej oceny. Chociaż jedno z tych zdań zastanowiło mnie i wzbudziło ciekawość: "Ten thriller tak bardzo trzyma w napięciu, że człowiek chciałby go czytać z zamkniętymi oczami". Brzmi intrygująco. Postanowiłam sprawdzić, w czym rzecz. Teraz już wiem, że było to swego rodzaju ostrzeżenie. Tej książki nie powinno się czytać bez przygotowania na najgorsze. Jeśli jesteście na to gotowi pozwolę sobie przedstawić Wam mroczną i mrożącą krew w żyłach opowieść Jonasa Winnera "Cela".

Narracja opowieści toczy się dwutorowo, z przewagą przekazu z perspektywy jedenastoletniego chłopca o imieniu Sammy. Ten sam, tylko już...

Anna-mojeksiążki | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Cela" to wstrząsający thriller z niesamowitym finałem, który wstrząsa. Książka trzyma w napięciu i jest zupełnie nieprzewidywalna. Czyta się ją w napięciu i skupieniu, nie można jej odłożyć przed finałem!

Sammy wraz z rodziną przeprowadza się do Berlina, gdzie matka dostała pracę. Najpierw wyjeżdża ojciec z bratem, a następnie dojeżdża chłopiec z nianią i mamą. Wprowadzają się do dużego domu z pięknym ogrodem. Dom jest stary i trochę przeraża chłopca, który jest bardzo osamotniony. Jest lato, czas wakacji,a on nikogo nie zna, nie ma przyjaciół. Zwiedza więc okolice i tak natyka się na schron przeciwlotniczy połączony z dawnymi tunelami podziemnymi. Tam znajduje przerażające pomieszczenie, w którym więziona jest dziewczynka. Jest przerażony, a to co zobaczył nie wychodzi muz pamięci. Wraca do tunelu, ale nikogo w nim nie zastaje. Loch zostaje wyczyszczony i sprawia wrażenie, jakby nikogo tam nie było. Ale Sammy wie swoje.... Widział ojca przechodzącego tunelami i to nie daje mu...

Sandra Jasona | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Thriller na półce, przeczytane - zapomniane.
Przez pierwsze 200 stron nie dzieje się kompletnie nic, u mnie nie było żadnego napięcia. Potem akcja, zagmatwana, niestety mimo usilnych zabiegów autora wiedziałam kto zabija. Styl pisania, rozumiem opowiada to 11 letni chłopiec, ale bez przesady
Teraz spoiler, która matka opowiada 11-latkowi, że jego ojciec był oskarżony o molestowanie. Przez cały czas traktują go jak małe dziecko, a tu nagle takie zwierzenia ??
Nie skreślam autora, ale szukać następnych pozycji nie będę.

Amarisa | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Fragment recenzji:
"Śmiało rzec mogę, że „Cela” jest jednym z najlepszych thrillerów, jakie do tej pory miałam okazję przeczytać. Jest mroczny, duszny, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, oddziałuje na ludzką psychikę i sprawia, że człowiek gubi się we własnych domysłach podczas jego lektury."

Całość na moim blogu. Zapraszam:

Thriller to zdecydowanie jeden z moich ulubionych gatunków książek, jednak prawda jest taka, że niestety ciężko jest znaleźć taki, który naprawdę wywoła w czytelniku strach i przerażenie. Wydaje mi się, że dużo łatwiej jest wzbudzić w człowieku te pozytywne emocje, dlatego uważam, że autorzy powieści grozy mają troszeczkę utrudnione zadanie. Opis "Celi" sugeruje, że będzie to powieść, która mrozi krew w żyłach i przyspiesza bicie serca. Okładka, choć z początku może nie mieć dla nas żadnego konkretnego skojarzenia, po przeczytaniu zyskuje sens i ukryte znaczenie, a do tego przypomina o przerażających opisach jakie znalazły się na kartach tej książki. Dzisiaj o pozycji, która zamknęła mnie w swoim świecie i nie chciała z niego wypuścić. Recenzja thrillera, który okazał się bardziej przerażający od niejednego horroru. Zapraszam do przeczytania dalszej części, z której dowiecie się o wiele więcej. Ostrzegam jednak - to opowieść wyłącznie dla czytelników o mocnych nerwach!

Sammy to...