Cela

Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Wydawnictwo: Initium
Die Zelle
Angelika

Sammy ma jedenaście lat i właśnie przeprowadził się z rodzicami do Berlina. Jego nowym domem jest stara secesyjna willa z ogrodem. W schronie przeciwlotniczym należącym do posiadłości chłopiec dokonuje wstrząsającego odkrycia. W zamkniętej celi, szczelnie wyłożonej gumową folią, jest więziona przerażona dziewczynka, niewiele starsza od niego. Kiedy Sammy schodzi do bunkra następnego dnia, cela jest pusta, a po dziewczynce nie ma śladu. Chłopiec jest pewien, że istnieje tylko jedno wytłumaczenie tego wszystkiego: jego ojciec. Mroczna, duszna opowieść tocząca się pewnego upalnego lata, w której nie wiadomo, co jest obłędem, co manipulacją, a co rzeczywistością.

źródło opisu: http://www.initium.pl

źródło okładki: http://www.initium.pl

Piotr | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi mierny skutek. Sammy...

Mała-Mi | 2017-08-11
Na półkach: Thriller, Przeczytane
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Wielkie zaskoczenie!
Nie spodziewałam się wiele po tej książce a jednak autorowi udało się mnie „uwieść”:)

Jedenastoletni Sammy przeprowadza się z rodzicami do starej willi w Berlinie. Po przyjeździe chłopcu trudno się odnaleźć w nowym miejscu więc w wolnym czasie odkrywa zakamarki posiadłości. Pewnego dnia zauważa ojca, który wchodzi do schronu przeciwlotniczego znajdującego się na terenie ich nieruchomości i postanawia go śledzić. Dokonuje wstrząsającego odkrycia...

W zamkniętej celi, szczelnie wyłożonej gumową folią, jest więziona przerażona dziewczynka, niewiele starsza od niego. Przerażony chłopiec ucieka. Następnego dnia postanawia pomóc dziewczynce jednak... cela jest pusta, po dziewczynce nie ma śladu, gumowa folia zniknęła...

Jedenastolatek próbuje powiedzieć o swoim odkryciu reszcie domowników, ale nikt mu nie wierzy. Rodzina kieruje chłopca na przymusową terapię, na jaw wychodzą nowe fakty, nikt nie potrafi już normalnie funkcjonować. Co wydarzyło się w wilii pod...

kryminalnakuchnia | 2017-06-12

"Cela" autorstwa Jonasa Winnera utrzymuje mnie w przeświadczeniu, iż niemiecki thriller nie ma sobie równych i stoi na mistrzowskim poziomie.

Spójrzmy chociażby na to co robią z czytelnikiem książki Pana Fitzeka, Etzolda czy Pani Link.

Niemiecki thriller wymiata. Jest brutalny, trzyma w napięciu, a sama fabuła przyprawia nie tylko o zawrót głowy, ale o szybsze bicie serca i dreszcz emocji.

Jeśli właśnie tego oczekujecie od książki, to zdecydowanie "Cela" będzie tym czego szukacie.Jak dla mnie, Jonas Winner stanął na wysokości zadania.

Narratorem i zarazem głównych bohaterem "Celi" jest jedenastoletni chłopiec, co nie jest może oryginalne, bo takie zabiegi stosował już wcześniej między innymi Ketchum, ale akurat w tym wypadku dodaje tylko smaczku powieści.

Akcja książki może i jakoś specjalnie nie przybiera na sile, niemniej trzyma stały poziom, który sączy się niczym NaCl z kroplówki do końca stron.

Klimat panujący w książce jest gęsty i klaustrofobiczny.

Winner co rusz...

Elżbieta | 2017-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2017

"CELA" to mroczny, wstrząsający i trzymający w napięciu thriller. Książka nieoczywista, nieprzewidywalna i oddziałująca na ludzka psychikę. Sprytnie napisana. Zwodzi czytelnika do samego końca. Towarzyszy jej klimat szaleństwa, obłędu, zagmatwania i niepokoju. Niektóre przerażające opisy powodują jej niełatwy odbiór.Dobra akcja i ciekawi bohaterowie.

Wydarzenia opisane i widziane z perspektywy zagubionego 11 dziecka pozwalają wczuć się w dziecięcy umysł i jego myśli. Wyobraźnia chłopca działa tak intensywnie, że nie wiadomo czy fakt więzienia w celi dziewczynki, która następnego dnia znika jest tylko zwykłym koszmarem czy wytworem ludzkiej wyobraźni, a może dziewczyna wcale nie istniała.

"Od tej pory już nic nie będzie takie samo. Z każdym dniem świat Sammy ego,krok po kroku, będzie coraz bardziej się rozpadał, a on sam odczuwać będzie coraz większe przerażenie przed swoim ojcem , przed samym sobą i przed tym, co jest a co nie jest rzeczywiste".

Realność miesza się z...

Kiwi_Agnik | 2017-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2017

Mroczny i mglisty kryminał, przesączony tajemnicą grozy, ale napisany tak prostym i niewymagającym językiem, że w moich oczach ocena "może być" jest oceną najsprawiedliwszą jaką mogę dać.
Bo może być, ujdzie pośród innych tego typu powieści...

Ciekawy pomysł na fabułę, trochę gorsze jej zrealizowanie.
Nie mogłam wczuć się w klimat książki i nie potrafiłam współczuć głównemu bohaterowi.
Historia jak dla mnie trochę chaotyczna - dobrze, że dość krótka - która nie zostawiła po sobie ani trochę refleksji.

Można przeczytać, jednym spodoba się bardziej, drugim - jak mnie - trochę mniej.

Nie odradzam, nie polecam.

ZaaQazany | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 04 maja 2017

"Mózg w prawie 80% to woda" czyli robienie wody z mózgu.

Właśnie wodę z mózgu Autor robi czytelnikowi (czyli mi) pogrywając z nim misternie na przestrzeni książki. Głównym bohaterem jest 11-letni Sammy. Otaczająca rzeczywistość zaskakuje dziecko, natomiast on sam zaskoczy niejednego Czytelnika. I tyle do fabuły się odniosę by nic i nikomu nie zdradzić.
Z czym mamy do czynienia? Dokonałem własnej klasyfikacji - czytamy thriller w "europejskim wydaniu". Osoby, które miały styczność z książkami pisanymi przez Grange'a, Chattam'a, Fitzek'a nie będą zaskoczeni brutalnością i mrocznością powieści. Dla tych, którzy znają thriller w wydaniu "amerykańskim" (np: Gerritsen) bądź "skandynawskim" (chociażby Lackberg) - mogą być przytłoczeni głębią ciemnej strony ludzkiej psychiki.
Czyta się, hmmmmm, z przyjemnością (?), z zadowoleniem (?) i zdecydowanie szybko przewija się kolejne strony. Książka nie jest wielka objętościowo, natomiast treściwa i konkretna. Powiedziałbym, że jak tradycyjny...

Stokrotka | 2018-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2018

Sammy (lat 11) przeprowadza się wraz ze starszym bratem i rodzicami z Anglii do Niemiec. Ponieważ trwają wakacje, a chłopiec nie poznał jeszcze rówieśników, potwornie się nudzi. Jego uwagę przykuwa dziwne zachowanie ojca…
„Cela” Jonasa Winnera to thriller psychologiczny. Całkiem nieźle pomyślany i napisany. Chociaż podczas czytania nie gryzłam palców z emocji, muszę przyznać, że historia Sama mnie wciągnęła, a moje zainteresowanie ani na chwilę nie osłabło. Niektóre fragmenty są naprawdę przerażające! Podkręca je dodatkowo mroczna, duszna atmosfera, która spowija dom bohaterów i ich tajemnice.

Rocinka | 2018-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2018

Thriller doskonały! Ta zwichrowana cząstka każdego z nas, przyczajona zaraz na granicy opanowania i przyzwoitości, cała drżąca z ekscytacji, wreszcie może się wyhasać. Czyta się tę książkę doskonale, błyskawicznie, choć chciałoby się wolniej delektować, zwyczajnie się nie da. Strach nie pozwala przerwać. Przedstawione postaci są przerażająco normalne, wiodą zwyczajne życie, a pod spodem bestia tak potworna, że aż trudno uwierzyć. Nic tu nie jest ani proste, ani oczywiste, autor sprytnie myli tropy. I choć gdzieś głęboko przeczuwamy realizm tych okropności, to wolimy wierzyć, że wszystko jest zmyślonym produktem chorej, dziecięcej wyobraźni. Perspektywa dziecka jedynie potęguje kapiącą z każdej stronicy grozę. A na koniec jeszcze ten pragmatyzm, praktyczny zmysł i pedanteria psychopaty. Mięsko mielone? - raczej nie, podziękuję, przynajmniej w najbliższym czasie ;)

Tomek | 2018-01-09

Zachęcony opiniami znajomych którzy reklamowali książkę jako bardzo dobrą zabrałem się za czytanie.To jedna z nielicznych powieści której opis z tyłu okładki w 100% pokrywa się z treścią.
Mroczna,duszna opowieść...to moje klimaty,główny bohater,teraz już dorosły mężczyzna wraca do czasów gdy miał 11 lat i przeprowadził się z rodziną do Berlina.Odkrywa w ogrodzie podziemny bunkier,schron w którym znajduje przetrzymywaną dziewczynkę...podejrzanym o jej przetrzymywanie jest ojciec chłopaka..
Pomysł na fabułę wyśmienity i zrealizowany w sposób perfekcyjny,zakończenie-myślałem że żadne nie jest w stanie mnie zaskoczyć,to mnie zaskoczyło.Kolejny niemiecki fantastyczny autor thrillerów!
Tomek poleca.

Magnis | 2018-03-18
Przeczytana: 14 marca 2018

Po przeczytaniu różnych opinii o książce Cela autorstwa Jonasa Winnera spodziewałem się dostać thriller do jakich przyzwyczaił mnie pan Fitzek ub w podobnym guście. Mam wielki sentyment do jego książek, które za każdym razem mnie czymś zaskakują. Sięgając po innego niemieckiego autora oczekiwałem właśnie czegoś podobnego lub bardzie brutalnego, lecz tez wzbudzającego emocje podczas czytania.
Przeprowadzka jedenastoletniego Sammy'ego wraz z rodziną z Londynu do starej willi z ogrodem pamiętającej czasy secesyjne w Berlinie. Podczas zabawy i gnany ciekawością znajduje stary schron przeciwlotniczy. Podczas wyprawy do niego dokonuje wstrząsającego odkrycia celi, w której znajduje uwięzioną dziewczynkę. Następnego dnia jednak nie ma śladu po niej i zagadka jej zniknięcia fascynuje bohatera. Podejrzenie Sammy'ego pada na ojca, ale czy na pewno jest sprawcą. W tym wszystkim nie wiadomo, co jest obłędem, manipulacją albo rzeczywistością.
Osadzenie akcji w miejscu starej willy pamiętającej...