Okładka książki 84 000 Claire North
2019-01-16
Tomasz Wyżyński

Nowy (nie)wspaniały świat

Tytuł oryginału - "84 K"
Długo kierowałam się zasadą, że skoro autor poświęcił swój czas na napisanie książki, to rolą czytelnika, skoro już zaczął czytać, jest dotrzeć do jej końca. Czyli czytanie "od deski do deski". Dochodzę jednak do wniosku, że szkoda czasu na czytanie, gdy zamiast przyswajania treści, w głowie kołacze myśl: "Kiedy to się wreszcie skończy" i kiedy coraz częściej liczę kartki. Tak niestety stało się i teraz. W dniu, kiedy stwierdziłam, że muszę cofnąć się o raptem trzy strony, bo zapomniałam kto zabił (a jest to całkiem długa scena),uznałam, że dalsza lektura nie ma sensu. Książki nie oceniam, bo może całość jest na plus. Ale nie będę tego zgłębiać.

Tytuł oryginału - "84 K"

Mocno rozwleczona. Szkoda czasu.

Mocno rozwleczona. Szkoda czasu.

Książka mocno reklamowana, że mroczna, ale możliwa wizja przyszłości, że kryminał połączony z tym i z tamtym, ale... Czytam, czytam, i faktycznie styl „nowatorski”, czyli sztucznie utrudniający percepcję tekstu, ale bez żadnego uzasadnienia tego zabiegu. Treść bowiem słabiutka, a co jeszcze gorsze, zagłębiając się w lekturę coraz bardziej potwierdzałem w sobie pierwsze wrażenie, że autorka, która podobno pierwszą powieść napisała w wieku lat 14, nie za bardzo się od tego czasu obeznała ze światem. Owszem, pomysł na powieść był, w dodatku mocny, z potencjałem, przesłaniem, itd., więc tym bardziej - jak można było to tak skopać? Dobrnąłem do 153 strony (z 512) i się załamałem. Na niej bowiem w powieści „...pojawiła się cienka warstwa lodu, milimetry zmieniały się w centymetry, stuknął lód patykiem, po czym tafla popękała i rozpadła się na cienkie kawałki.” Babka w życiu lodu nie widziała?!? Nie dość, że patykiem to sobie może..., ale nie centymetrowy lód rozbijać, a nawet jakby rozbiła go łomem, i tak nie byłoby „cienkich” kawałków. Lód pęka w poprzek a nie równolegle do powierzchni. Jakby tego było mało, dalej na tej stronie ten lód, któremu „przyrastały centymetry” stopniał do południa. Sorry - fantastyka i alternatywna przyszłość nie upoważnia do infantylności. Za skopanie świetnego pomysłu, z którego ktoś inny zrobiłby prawdziwe dzieło, czerwona kartka.

Trochę zawiła z dziwnym drukiem sugerującym błędny wydruk, ale finalnie nienajgorsza

Trudno się to czytało. Nawet jak już przywykłem do stylu to historia jakaś taka nieciekawa i rozwlekła.

Nie przebrnęłam - pomysł na fabułę może i niezły, ale niestety do momentu, do którego doszłam nic nie rozkręciło się, a moja cierpliwość się wyczerpała. No i język - niby celowo zastosowany, ale bardzo się umęczyłam.

Gniot. Nie ma lepszego okrreslenia na ta ksiazke.

Gniot. Nie ma lepszego okrreslenia na ta ksiazke.

Pomysł na temat książki bardzo dobry.. jednak sama książka bardzo męcząca.. przeczytałam do końca tylko dlatego, że zawsze kończę rozpoczętą książkę.. nie zachwyca.. męczy..

Całkowicie odmienna, zarówno pod względem narracji(zaskoczyła mnie i spodobała mi się),jak i tematyki. Rozkręca się powoli, zmusza do skupienia, warta poświęconego czasu.

• Kryminał
  • Thriller/sensacja/kryminał