Książka roku 2016

Wydawnictwo: Albatros
The House on Cold Hill
horror
Ag2S

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Horror. WYŚMIENITE POŁĄCZNIE KRYMINAŁU Z GHOST STORY. „Mówili, że martwi nie mogą cie skrzywdzić... Mylili się...” Przeprowadzka z centrum Brighton na prowincję, to poważne przedsięwzięcie i wyzwanie dla trzyosobowej rodziny. Jednak Cold Hill House – ogromna, zrujnowana georgiańska posiadłość, budzi w Olliem...

WYŚMIENITE POŁĄCZNIE KRYMINAŁU Z GHOST STORY.

„Mówili, że martwi nie mogą cie skrzywdzić... Mylili się...”

Przeprowadzka z centrum Brighton na prowincję, to poważne przedsięwzięcie i wyzwanie dla trzyosobowej rodziny. Jednak Cold Hill House – ogromna, zrujnowana georgiańska posiadłość, budzi w Olliem niesamowitą ekscytację. Jeszcze nie wie, czy podoła finansowo temu wyzwaniu, ale od dziecka marzył o tym, by zamieszkać na wsi, a rezydencja wydaje mu się idealnym miejscem dla kochającej kontakt z naturą córki. Posiadłość jest inwestycją, która ma generować zyski i być bazą dla jego nowej firmy projektującej strony internetowe. Jego żona, Caro, podchodzi do tego mniej optymistycznie, a dwunastoletnia Jade nie jest zadowolona z rozstania z przyjaciółmi.

Już po kilku dniach od przeprowadzki, staje się jasne, że Harcourtowie nie są jedynymi mieszkańcami Cold Hill House. Gdy dom zwraca się przeciwko nim, nie pozostaje im nic innego, jak pogrążyć się w jego mrocznej historii...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

miete | 2016-04-25

W odniesieniu do tej książki świetnie sprawdza się powiedzenie " Ni to pies ni sobaka".
Nie jest to ani horror ani powieść grozy. Sam autor pewnie nie wie co to takiego jest, a zapowiadało się tak obiecująco. Niestety zakończyło się tylko na tych obietnicach- uściślając pustych obietnicach.
Nie ma tu ani ładnie nakreślonych postaci bohaterów a ni dobrze skonstruowanej fabuły a przede wszystkim , czego najbardziej nie mogę wybaczyć autorowi nie ma w tej książce żadnej tajemnicy. Podczas lektury nieco się nudziłam i nie było nawet mowy o żadnym dreszczyku emocji , który zawsze powinien towarzyszyć tego rodzaju opowieściom. Jest to banalna powiastka, która nie zaskakuje nas ani treścią ani formą jest do bólu schematyczna i właściwie mogłaby w ogóle nie powstać. Zalecam do czytania w poczekalni do dentysty.

Magnis | 2016-09-10
Na półkach: Horror, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2016

Kiedy tylko zobaczyłem, że będzie wydany Dom na wzgórzu Petera Jamesa ucieszyłem się, ponieważ nigdy za dużo historii o nawiedzonych domach. Lubię czytać takie książki. Proroctwo tego samego autora to było klasyczne ghost story i podobało mi się. Gdy zdobyłem z biblioteki Dom na wzgórzu ciekawiło mnie jak będzie wyglądała historia. Wreszcie zabrałem się za nią i niestety chyba miałem oczekiwania za duże w tym przypadku.
Powieść zaczyna się, gdy rodzinna zamieszkuje w starym i rozpadającym się domu, pomału remontując go i doświadcza obecności czegoś mrocznego. Początkowo bagatelizują zdarzenia, ale pomału będą musieli stawić się czoła sile zasiedlającej dom. Tak można po krótce przybliżyć początek. Podobało mi się warstwa obyczajowa, która została dobrze nakreślona. Perypetie rodziny i relacje pomiędzy nimi wypadają świetnie. W ten wątek pomału wplata autor ingerencje sił nadprzyrodzonych i dziwnych zdarzeń, które przytrafiają się naszym bohaterom. Wszystko zostało naprawdę...

Wkp | 2016-06-08

Klasycznie nawiedzony dom

Różne widziałem opinie o książce „Dom na wzgórzu” Petera Jamesa, od zachwytów po miażdżącą krytykę. Ja mogę powiedzieć tylko jedno na jej temat – to naprawdę znakomity horror dla fanów gatunku. Horror, który dla powieści o nawiedzonych domach jest tym, czym dla filmów o takiej tematyce był obraz „Nawiedzony”: hołdem i zabawą motywami przy jednoczesnym poważnym potraktowaniu tematu.

Całość mojej recenzji znajdziecie na portalu kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7060/35/

Anastazja | 2016-10-11
Przeczytana: 10 października 2016

"Nie boję się zmarłych, to żywi mnie przerażają"
W pełni się zgadzam z bohaterem, tudzież autorem. Nie wierzę w duchy, jednakże horrory oparte na tej tematyce bezzmiennie od lat uwielbiam. O ile obejrzałam sporą liczbę filmów z tym motywem, "Dom na wzgórzu" jest moją pierwszą przeczytaną ghost story.
Muszę tu przyznać miałam spore wątpliwości do tego horroru, motyw nawiedzonego domu wydaje mi się oklepany i szablonowy. "Dom na wzgórzu" w tej kwestii nie zaskakuje. Małżeństwo z nastoletnią córką wprowadza się do wiekowego już domu znajdującego się na wsi. Bohaterowie pełni obaw i nadziei na nowe szczęśliwe życie w nowym domu, zaczynają doświadczać dziwnych zdarzeń oraz dowiadywać się o tragicznej historii posiadłości.
Fabuła "Domu na wzgórzu" przywodziła mi skojarzenia z Amityville. Jej klimat jest bardzo podobny. Narracja początkowo prowadzona ze strony poszczególnych członków rodziny z czasem coraz bardziej skupia się na ojcu i mężu. Napisana jest w lekki sposób, czyta się ją...

To było coś!
Moja ulubiona tematyka. Duchy i nawiedzony dom. Dom, który już nigdy Cię nie wypuści i będziesz w nim mieszkać na wieki ...
Książkę bardzo szybko się czytało. Nawet nie wiem, kiedy mi strony przelatywały.
Na pewno świetny byłby film na jej postawie :D.
Gorąco polecam!

Dorota | 2016-10-30
Na półkach: Horror, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2016

"Dom na wzgórzu" to moim zdaniem horror przeciętny. Czytało mi się go szybko i z zainteresowaniem, bo trzymał w napięciu ale zabrakło tego dreszczyku emocji, grozy czy strachu, który powinien towarzyszyć horrorom.
Trochę też przesadził "The Sunday Mirror" nazywając go "superstrasznym nowoczesnym horrorem" (?!?) chyba, że mięli na myśli kontaktowanie się duchów za pomocą komputera czy iphone'a :) Ups...
Dla mnie średnio i jakbym jej nie przeczytała to nie straciłabym zbyt wiele :(

ALiEN82 | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

" NIEKTÓRE DOMY RODZĄ SIĘ ZŁE "

Jak ja lubię takie książki, mroczna i tajemnicza historia domu Cold Hill oraz jego mieszkańców niekiedy przyprawia o dreszcze a sam autor przez całą powieść stara trzymać się nas w niepewności, choć momentami jest dość przewidywalna.

Dom na wzgórzu nie jest może mocnym horrorem a raczej
rasowym mrocznym thrillerem typowy "Ghost Story" z duchami i nawiedzonym domem w tle, który czyta się dobrze i szybko ( nawet pomimo braku czasu ) a że lubię takie powieści to Gorąco Polecam miłośnikom gatunku.

BookReader | 2016-04-16

Jak ja uwielbiam takie klimaty! Bardzo dobra, niezwykle nastrojowa powieść o duchach. Kiedy zobaczyłem okładkę i tytuł, na myśl od razu przyszedł mi horror filmowy "Dom na przeklętym wzgórzu" z Vincentem Pricem w roli ekscentrycznego milionera, właściciela tytułowego domu. W książce Petera Jamesa nie ma co prawda żadnego konkursu w stylu "kto wytrzyma noc w nawiedzonym domu", ale jest upiornie. Momentami wręcz makabrycznie.
Ciekawa rzecz i zarazem wielki plus tej powieści to to, że Autor zaserwował nam pełnokrwistą historię o duchach bez żadnych scen masakry, w których spływają całe wanny krwi. Są za to zastosowane inne środki, które jednak spełniają swoje zadanie w stu procentach.
Momenty "spotkań" z niechcianymi lokatorami są częste, jednak jak wspomniałem bez scen tzw. gore. Zatem zapomnijcie o urwanych głowach czy latających odciętych kończynach. To nie ta książka :)
Peter James prochu pewnie nie wymyślił pisząc tę powieść, jednak super się bawiłem śledząc zmagania rodziny...

Dominka1 | 2016-07-04
Przeczytana: czerwiec 2016

"Dom na wzgórzu" to powieść promowana jako gotycka opowieść ,nawiązująca do klasyki gatunku. Tytuł książki miłośnikom filmowej grozy kojarzyć się może z wyreżyserowanym przez Wiliama Castle horrorem "Dom na przeklętym wzgórzu", dziełem powstałym w latach pięćdziesiątych XX wieku. Okładka przedstawia staroświecki, wielki dom i utrzymana jest w kolorystyce biało-czarnej. Czy autorowi udało się stworzyć klimatyczną opowieść, która zaintryguje współczesnych czytelników?
Pozornie fabuła jest taka ,jak w każdej historii o nawiedzonym domu. Rodzina wprowadza się do dziwnej posesji, pełnej tajemnic i nieuchwytnej, złej energii. Z każdą minutą spędzoną w nowym miejscu dochodzi do coraz dziwniejszych zdarzeń a granica między szaleństwem a normalnością wydaje się coraz bardziej mglista. Ten opis brzmi jak kolejna schematyczna ghost story ,prawda? Na szczęście "Dom na wzgórzu" oferuje swoim odbiorcom więcej niż typowa lektura o duchach nękających ludzi.
Przede wszystkim rzadko...

Czytadło | 2016-09-02
Przeczytana: 2016 rok

Świetnie napisana. Nie mogłam się od niej oderwać. Horrorów staram się nie oglądać, ale "Dom na wzgórzu" polecam zarówno fanom jak i przeciwnikom tego gatunku.

Wydawcy odebrali nagrody Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl

Znamy już wyniki plebiscytu Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl, w którym rozstrzygnęliśmy wspólnie, jakie pozycje były najlepsze w ubiegłym roku. W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy dla zwycięskich autorów i wydawców nagrody w postaci statuetki. Poznajcie relacje wydawnictw po otrzymaniu przyznanych przez Was nagród!