Labirynt nad morzem

Wydawnictwo: Fundacja Zeszytów Literackich

Książka, która nie doczekała się publikacji za życia autora, wraz z Barbarzyńcą w ogrodzie i Martwą naturą z wędzidłem tworzy trylogię niezwykłą opowieść o sztuce i cywilizacji Południa i Północy, od antyku do czasów współczesnych.

rokita49 Boruta | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Przeczytałem kolejny raz z tą samą przyjemnością.Mam nadzieję,że nie ostatni.Książka pięknie wydana,świetnie leży w ręku.Gdyby uzupełnić ją rysunkami Herberta i kilkoma dobrze dobranymi fotografiami,byłoby to arcydzieło wydawnicze.Dużo bardzo ciekawych informacji historycznych podanych w nie nużący sposób.Ale przede wszystkim Herbert jako poeta.Niektóre fragmenty są jakby wykute w kamieniu: "Samolot leci cały czas nad morzem,które z wysoka wydaje się twarde jak karbowany kamień.Wleczemy za sobą szary cień kotwicy.Cyklady.Wyspy w dole jak rzucone na wodę płowe skóry dzikich zwierząt". I jeszcze jeden cytat,który mógłby zastąpić długą opowieść: "Pracowaliśmy w pocie czoła.Zbliżała się pora owocobrania: w następnym roku mieliśmy przejść do poezji Katullusa i Horacego.Ale wtedy wkroczyli barbarzyńcy".

Andrzej | 2014-03-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Eseistyka
Przeczytana: 19 marca 2014

Czytając ten zbiór doświadczyłem czegoś na wzór paradoksu: tak jak Herbert mierzył się ze swoim wyobrażeniem Grecji, tak ja mierzę się (od kilku dni i kilku książek) ze swoim wyobrażeniem Herberta, utrwalonym w szkole, na studiach, w rozmowach, opiniach.. Z pewnym lękiem, obawą przed tym, że ideał, jak to zazwyczaj bywa, daleki będzie od brutalnej rzeczywistości.. I spotyka mnie to samo co autora spotkało w czasie jego podróży do świata kolebki kultury europejskiej.
Kolejna myśl, to pewna doza smutku spowodowana aktualnością tekstu "Sprawa Samos" (Sprawa Czechosłowacji w momencie powstania, spraw Krymu dzisiaj..).. I znów nie potrafię zrozumieć, jakim cudem zdołał Herbert opublikować ten tekst w latach 70'tych: albo cenzorzy byli do reszty durni, albo zdarzali się tam ludzie z (jakim takim) sumieniem.
Na koniec jeszcze jedna uwaga: kiedyś ktoś mi powiedział, że życie jest zbyt krótkie na czytanie dobrych książek, trzeba się skupić na bardzo dobrych - a więc czytajmy książki...

Magdalena Nowakowska | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

W porównaniu do wcześniejszych niż Labirynt nad morzem zbiorów Herberta, ten mnie nie zachwycił. Pierwszy z tekstów nieco podciąga notę całości. Więcej niż sztuki i architektury jest w tym tomiku historii, która nie stanowi mojego konika. Być może dlatego znudziły mnie podboje Greków i Rzymian, a w niektórych esejach z trudem wyszukiwałam drobnych informacji o sferze symbolicznej omawianych społeczeństw.
O ile "Barbarzyńca w ogrodzie" dotyczy w największej mierze średniowiecza, a "Martwa natura z wędzidłem" (flamandzkiego) renesansu, o tyle w Labiryncie… czytelnik dostaje przekrój informacji o dziejach cywilizacji rzymskiej i greckiej, ale także minojskiej i etruskiej. Jednak spajający kontekst starożytności, mam wrażenie, w niektórych miejscach zawodzi, a ostatni z tekstów, jakby niedokończony – zawiesza narrację na wieczne nigdy. Zabrakło mi w tych esejach tego, co w poprzednich dwóch zbiorach było tak znamienne – perspektywy obywatela państwa zza żelaznej kurtyny. Trochę tak,...

Mary | 2012-05-23

Eseje o Grecji z tomu "Labirynt nad morzem" były złożone do druku w 1973 roku, ale razem ukazały się całkiem niedawno. Wszystkie, poza "Lekcją łaciny", pojawiały się w czasopismach na początku lat 70, dopiero później zostały wydane w jednolitej postaci książkowej. Podróż do Grecji wymaga odwagi, wielu miłośników Grecji antycznej nie mogło się na to zdobyć, wiedzieli, że czeka ich rozczarowanie. Herbert nie doznał takiego odarcia ze złudzeń, gdy stanął oko w oko z Akropolem i jego budowlami, które w najdrobniejszy sposób znał na pamięć. Co niezwykłe charakterystyczne dla sposobu widzenia poety zachowującego realizm i dystans w najtrudniejszych sytuacjach nie poraziło go jednak monumentalne piękno, miał poczucie, że budowle, które widzi, są śmiertelne i szczęśliwe.
"Labirynt nad morzem" może stać się przewodnikiem po Grecji, ale będzie to niekiedy przewodnik zaskakujący. Herbert bowiem buduje własną wizję historii, rekonstruuje zaginione kultury. Zaczyna wędrówkę wcale nie od Grecji...

Dark-Side | 2011-09-21
Przeczytana: 19 września 2011

Moim skromnym zdaniem ciekawe.
Muszę się przyznać, że zaczęłam ją czytać z przymusu (do szkoły musiałam), jednak okazało się, że mnie wciągnęła. Jest napisana fajnym, zrozumiałym językiem (co jeśli chodzi o dzieła Herberta nie jest raczej powszechne). Można się z niej też dowiedzieć dużo ciekawostek. Ogólnie: gorąco polecam miłośnikom historii starożytnej!!

lunela | 2011-07-04

Książka, która wpędza w depresję z zazdrości: choćbym żyła i tysiąc lat, nie będę potrafiła opisać świata tak plastycznie i genialnie, jak zrobił to Herbert.

Czarna_Strzała | 2016-10-17
Przeczytana: 16 października 2016

Co mogę powiedzieć? To trudna lektura dla tak młodego czytelnika, jak ja. Momentami ciut mnie nudziła, ale w życiu nie powiedziałabym, że jej nie polecam. Polecam, ale nie każdemu. Tę książkę trzeba czuć. Porównania są piękne; kwieciste i niesamowite. To mnie zachwyca.ZACHWYCA!
Nie jest prosta. Ale niektóre zdania były cudowne. Podziw. Podziw.
Kultura antyczna i sztuka. Sztuka, która odzwierciedla każdego z nas. Która nas wyraża. Nas i nasze uczucia. To coś niesamowitego. Świat istnieje od lat. A sztuka, poezja i piękno przeplatają się przezeń każdego dnia, w każdej epoce...

GabrielL Kamiński | 2010-11-22
Przeczytana: 13 listopada 2002

Kiedy przeczytacie "Labirynt..." Herberta, to powinniscie koniecznie "doczytać" do niego "Martwą naturę z wędzidłem"

Agata | 2013-06-24

Według mnie, jest to najlepsza część całego kwartetu. To nie tylko opisy miejsc, budynków, rzeźb i obrazów. To prawdziwy świat, który po przeczytaniu kilku słów staje się żywy w naszych myślach. To uczucia, które odczuwamy wraz z Herbertem. To kultura, którą zaczynamy rozumieć i która zaczyna nas wciągać i pochłaniać całym swoim jestestwem.
Kiedy czyta się "Labirynt...", ma się wrażenie, że na własnej skórze czuje się promienie słońca, że to nasze stopy zmęczone są wędrówką, że to nam ulgę przynosi wypoczynek przy winie w małej greckiej tawernie, że w nozdrzach czujemy zapach soli i ryb.

Bezsprzecznie jedna z moich ulubionych książek, zawsze chętniej do niej wracam! Na studiach zdarzyło mi się nawet tłumaczyć jakieś jej fragmenty na łacinę.