Książki najgorsze i parę innych ekscesów krytycznoliterackich. 1975-1980 i 1993

Wydawnictwo: Znak
978-83-240-1083-7

Trzecie ulepszone! wydanie legendarnych "Książek najgorszych" Stanisława Barańczaka. Feliks Trzymałko i Szczęsny Dzierżankiewicz pojawili się na łamach "Studenta" w 1975 roku, aby jak sami pisali prowadzić "przegląd bieżących osiągnięć polskiej grafomanii". Jak się okazało, m.in. za sprawą kryminałów publikowanych przez Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, grafomania polska przeżywała wówczas swój złoty okres i dostarczyła obu panom materiału do wielu tekstów. Prześmieszne paszkwile były pisane w rzeczywistości przez Stanisława Barańczaka i dość szybko zainteresowała się nimi cenzura. Cykl wyszydzający zjawisko grafomanii z państwową pieczątką trafił więc na łamy drugoobiegowych: "Biuletynu Informacyjnego KOR" i "zapisu". "Książki najgorsze..." doczekały się dwóch wydań książkowych, które zyskały status kultowych. Obecnie oddajemy do rąk czytelników zmienione trzecie wydanie, wzbogacone o pięć wyskoków paszkwilanckich opublikowanych w 1993 w "Gazecie Wyborczej".

8_oclock | 2015-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 maja 2015

Taką perełkę znalazłam w bibliotece na półce "Nowości". Wydanie dla odmiany z roku 1990, drugie (pierwsze Kos Kraków w 1981), wydawnictwo a5 z Poznania, biało-czarna okładka z karykaturalnym rysunkiem. Zaczęłam czytać i nie mogłam się oderwać. Nie trzeba znać omawianych książek, sama recenzja, jej zamysł, styl i dowcip to olbrzymia przyjemność, samo prowadzenie przez ... autorów;) (Feliksa Trzymałkę i Szczęsnego Dzierżankiewicza) pozwala odetchnąć pełną piersią, odpocząć od oficjalnych dyskusji, programów i ustaw, i zatęsknić za ciągiem dalszym!

Wybór najgorszych książek to wydania z lat 1975-1980, z podaniem autora, wydawnictwa i nakładu. Co ciekawe, zauważyłam tendencję do narzekania na brak papieru. Teraz już wiemy, że papieru jest pod dostatkiem a nawet więcej, właściwie to papier jest za darmo. Wystarczy porównać ceny książek elektronicznych z tradycyjnymi.

Mario | 2016-06-09

Nie ma wątpliwości, że Barańczak to jeden z najwspanialszych pisarzy polskich wszystkich czasów. Ten człowiek potrafiłby napisać nalepkę do słoika dżemu tak, że czytalibyśmy ją z zapartym tchem i podziwem dla talentu i erudycji autora.
Niniejszy tom recenzji dotyczy czasów głębokiej komuny, a nie zestarzał się ani na jotę, lektura tekstów dostarcza wielu wrażeń, od śmiechu przez wspomnienia tamtych realiów po uniwersalne rozważania o głupocie, beztalenciu, grafomanii i cwaniactwie, a te zjawiska są przecież wieczne.

Kazik | 2013-10-13
Przeczytana: 13 października 2013

Grafomania obrasta w t(ł)usz(cz) i to nie od dzisiaj, o czym niektórzy czytelnicy zapominają. "A za moich czasów, panie dziejku, czytano tylko Tołstoje, Balzaki i Rejmonty, żadnych tam tandetnych zmierzchów-śmierzchów i innych takich!...". Szczęśliwie dzieło Barańczaka powstrzymuje nasze czytelnicze pokolenie od popadnięcia w kompleksy, pokazując, jak to drzwiej na półkach z książkami bywało.

Opisy złych seksów, nędzna poezja, tworzenie postaci inteligencika z Zachodu, któremu do listy wad brakuje tylko płaskostopia, błędy językowe wszelkiej maści, Maryśki Sue i Grzegorze Stu w roli głównych bohaterów, pokraczne fabuły, "jak mały Jasio wyobraża sobie szpiegów", odrealnione opisy zagranicy, papierowe postacie... Z tym wszystkim mierzą się dzielnie Trzymałko i Dzierżankiewicz, którym niestraszna nędza wydana na piśmie. Recenzji w książce znajdziemy czterdzieści, zwykle (zasłużenie) dostaje się powieściom kryminalnym, jest i jednak bat na bezczelną broszurkę o cenzurze, kuriozalny...

Legendarna książka Barańczaka, w której poeta tropi literackie absurdy i grafomanię rodem z PRL-u. Jego celne i zjadliwe opinie są wzorem odważnej krytyki literackiej, jakiej dziś prawie nie znajdziemy w polskich czasopismach i programach kulturalnych. Teksty Barańczaka mienią się inteligencją, językową błyskotliwością i niewymuszoną erudycją i powinny stać się lekturą szkolną - by na ich podstawie uczyć dobrego literackiego smaku.

Mimetyczka | 2011-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2011

Mamy lata 70.
Stanisław Barańczak dzieli swą artystyczną osobowość na dwie fikcyjne postacie-dziennikarzy/krytyków, którzy na łamach drugoobiegowych pism publikują paszkwile polskich nowości.
Panowie wykazali się nie lada wytrzymałością recenzując najpiękniejsze kwiaty polskiej(ówczesnej) grafomanii. Na tym polu, jak się okazało, prześcigano się w doprowadzaniu schematyzmu do perfekcji(trening czyni mistrza, pracy nigdy za wiele), w traktowaniu bezbarwnych bohaterów bezpłciowo i w prezentowaniu szerokiej palety stylistyki i gramatyki-oczywiście niepoprawnej.
Doprawdy, podziwiam panów Trzymałkę i Dzierżankiewicza, bo ja osobiście bym nie nie w y t r z y m a ł a i nie z d z i e r ż y ł a.
Bo jak pokazuje okładka, nawet okulary nie dały rady, choć zwykle wytrwale siedzą na nosie.

Stanisław Barańczak podniósł krytykę literacką do potęgi sztuki.
Niesamowita błyskotliwość, oczarowująca ironia(tak, czuję się oczarowana), dowcip, spostrzegawczość. Solidna krytyka, która wskaże najbardziej...

Piratka | 2018-04-27

Posiadam wydanie z 1990.

Nie da się tego streścić, trzeba przeczytać.

Zainspirowało mnie do zrecenzowania dzieła Łopuszańskiego "Pan Samochodzik i jego autor".

Choć i tak nie dorównam Barańczakowi.

Rysia | 2018-08-02
Przeczytana: 26 lipca 2018

Już od dłuższego czasu jestem zakochana we wszelakich formach twórczości Stanisława Barańczaka. "Książki najgorsze" jeszcze bardziej tę miłość rozpaliły. Dawno nie czytałam czegoś, przy czym tak głośno i szczerze bym się śmiała. A potem wciągnęłam w to jeszcze tatę i brata. Myślę, że warto zapoznać się z taką lekturą, zwłaszcza, jeśli sami chcemy pisać - przecież dzięki temu dowiadujemy się, jakich błędów nie popełniać. Chociaż to chyba już powinniśmy wiedzieć ;)

Druga część książki jest bardziej poważna. Krytykuje przede wszystkim komunistyczną propagandę. Różni się znacząco od tej pierwszej - rozrywkowej i zabawnej. Ale obie naprawdę bardzo przypadły mi do gustu.
Wiwat Barańczak!

| 2010-12-01
Przeczytana: 29 listopada 2010

Przeczytałam ten zbiór recenzji zupełnie przypadkiem. Tak się stało, że miałam ją przy sobie podczas podróży. Okazało się, że lepiej trafić nie mogłam. Są to piękne językowo (w końcu to Barańczak) i naprawdę zabawne teksty! Co ciekawe, fakt, że autor pisze tam o książkach, o których nie miałam zupełnie pojęcia i raczej nigdy ich nie przeczytam (zdecydowanie zostałam przekonana, że nie warto), zupełnie nie przeszkadza. Według mnie jest to uczta dla osób wielbiących piękno języka polskiego, cięty humor i czyste złośliwości. Polecam!

Bzibzioh | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu

Zbiór świetnych pamfletów i szkiców krytycznoliterackich Barańczaka. Prześmiewcze spojrzenie na peerelowskie "milicyjniaki". Przy lekturze śmiałam się do łez.

wik699 | 2016-09-23

Perełka. Stanisław Barańczak bezlitośnie tropił grafomanię na łamach pism legalnych, a później drugoobiegowych. Celem jego ostrza była przede wszystkim powieść kryminalna, osadzona w środowisku milicji, ale także tomiki miernych poetów (tu szczególnie polecam recenzję zbiorku "P.Bogu, ukochanej Marii i Ojczyźnie"), instucji dla cenzury, a nawet programu widowiska z okazji 35-lecia PRL. Barańczak pisze wspaniale, lekko, z dużym poczuciem humoru i ironii. Prawie 200 stron tego wydania przeczytałem błyskawicznie, i teraz wracam do poszczególnych co ciekawszych fragmentów. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się literaturą popularną okresu PRL.