Sztuka i piękno w średniowieczu

Wydawnictwo: Znak
Arte e bellezza nell'estetica medievale
sztuka

Umberto Eco autor światowych bestsellerów: Imię Róży, Tajemniczy płomień królowej Loany i Historia piękna fascynuje również jako wybitny uczony i znawca Średniowiecza. Przedstawiając dzieje teorii estetycznych tej epoki, stworzył przewodnik niezbędny dla każdego, kto chciałby poznać i zrozumieć sztukę Średniowiecza. Omawia w nim problemy takie, jak estetyka proporcji i światła, teorie scholastyczne, a także problematykę alegoryzmu i symbolizmu czy poetykę, aby ułożyć z nich obraz historii piękna w Średniowieczu. Książka zadowoli z pewnością wszystkich specjalistów, ale za sprawą literackiego kunsztu i jasności wykładu wciągnie każdego, kto zainteresowany jest sztuką i korzeniami naszej kultury.

Biały | 2013-11-03
Przeczytana: 01 listopada 2013

Właśnie skończyłem czytać „Sztuka i piękno w Średniowieczu”, autorstwa Umberto Eco. Autor analizuje przemianę jaka dokonała się w rozumieniu „piękna” w omawianym okresie . Prowadzi nas przez wieki i pokazuje jak zmieniała się sztuka, co nazywano pięknem i dlaczego. Jak powoli, ale konsekwentnie, człowiek (widz) przechodzi od zrozumienia „piękna” jako atrybutu Boga, aż do kontemplacji sztuki dla samej sztuki (może nie do końca). Przedstawia techniczne atrybuty piękna i sztuki jak: światło, forma itd. Pokazuje kiedy sztuka była alegorią, kiedy symbolem, a kiedy po prostu konkretnym dziełem, które sobą zachwyca. Książka jest głównie analizą teologicznej i filozoficznej myśli Średniowiecza. Spotykamy na jej kartach myśli św. Augustyna, św. Tomasza, Duns'a Szkota, Bonawentury i wielu innych. Książka nie jest łatwa, ale tylko z powodu bogactwa treści. ”Tylko”, bo rzadko spotyka się tak klarowne, zrozumiałe przedstawienia poglądów w naukowej książce. Warto do niej wrócić. A może ...

Ania | 2013-02-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Z czytania płynęła sama przyjemnośc, choc nie ukrywam, że jest dla ludzi, którzy w temacie estetyki średniowiecza troszkę już tkwią.

olicaDiablica | 2010-08-09

bardzo szczegółowa książka, dla prawdziwych pasjonatów. Widać że Eco wiele czasu spędził nad zbieraniem materiałów do książki

Asztat | 2014-02-17
Przeczytana: 08 maja 2013

Cóż... nie przeczytałam całej, jako że potrzebowałam jedynie pewnych informacji... Ale książka napisana jest świetnie. Z łatwością można wczuć się w estetykę dawnej epoki i zrozumieć tamtejszy punkt widzenia, co znacząco ułatwia badania na ten temat.

Popis erudycji znawcy, ale także wiele ważnych obserwacji o sztuce, estetyce, średniowieczu. Dla ceniących sobie intelektualną satysfakcję z lektury. Wspaniała książka.

DominikaW | 2013-04-03

Jak zwykle popis Mistrza Eco. Rzetelnie zebrany materiał i sama książka, która pokazuje, że to średniowiecze wcale nie takie ciemne.

mellaga | 2016-11-25
Na półkach: Sztuka, Przeczytane