Godot i jego cień

Wydawnictwo: Znak

Godot i jego cień to autobiograficzna opowieść o magii literatury i fascynacji osobą Samuela Becketta - jednego z najbardziej tajemniczych pisarzy XX wieku. Dla autora poetyckie dzieło tego „mistrza samotności i smutku” urasta do rangi mowy proroczej, która odmienia słuchacza i sprawia, że pojmuje sam siebie. Jest to historia olśnienia i wędrówki w ślad za człowiekiem, któremu się je zawdzięcza.
Madame była tworem fantazji, Beckett jest rzeczywisty. Narrator znów jak detektyw podąża tropem do celu: z Warszawy przez Nowy Jork i Londyn do Paryża, gdzie dochodzi do niezwykłego spotkania. Tym razem jednak stawką jest coś innego niż miłość. Odpowiedź na pytanie „jaki jest” sens życia.

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1285

Fascynacja, która zmienia i tworzy nowe

Antoni Libera jest kojarzony ze swoją wybitną powieścią „Madame”, ale przede wszystkim wiąże się go z osobą Samuela Becketta. To żadne zaskoczenie, bo jest on znanym propagatorem tegoż autora i wielkim znawcą jego twórczości. Brawurowo przekłada teksty irlandzkiego noblisty i z powodzeniem wystawia je na scenach europejskich. Libera ochoczo podkreśla swoisty związek, jaki łączy go z Beckettem. Po pierwsze: urodził się w roku premiery „Czekając na Godota” (1949) i doskonale pamięta słynne przedstawienie Godota w reżyserii Jerzego Kreczmara w Teatrze Współczesnym z 1957 roku. Po drugie: w 1968 roku, miało miejsce jego pierwsze spotkanie z tekstami noblisty w numerach „Dialogu” otrzymanych od przyjaciela rodziny, co predestynowało go niejako do ich zgłębiania. „Godot i jego cień” to książka, w której Libera opowiada o swojej fascynacji Beckettem i wyznaje nie tylko, jak wielki miał na niego wpływ, ale i jakie trudności w przekładzie stwarzały mu jego dzieła. Opowiada także o życiu w Polsce Ludowej i nastrojach w niej panujących, trudnościach w uzyskaniu paszportu (czemu dostał decyzję odmowną, nawet wtedy, gdy sam Samuel Beckett się za nim ujął?), zagranicznych wojażach i spotkaniach z ludźmi z otoczenia jego faworyta. Są w niej wątki autobiograficzne, reporterskie, stricte naukowe (błyskotliwe omówienie sztuk), a wszystko nakreślone piękną polszczyzną, brzmiącą momentami niczym poezja. Właściwie nie wiadomo jedynie, czy to powieść jest czy nie… Zresztą, czy to ma w ogóle jakieś znaczenie, skoro dzieło Libery z roku 2009, wznowione w 2013, czyta się znakomicie?

W grudniu 1977 roku podczas lotu do Londynu 25-letni Antoni Libera robi podsumowanie swojego życia: We wszystkich głównych rubrykach – takich jak Los, Ojczyzna, Samospełnienie, Bóg – widniało wielkie zero, a nawet wartość ujemna. Nie znajdywałem niczego, co choćbym akceptował, nie mówiąc o smaku dumy. Jego szara egzystencja w Polsce Ludowej, w realnym socjalizmie sprawiała, że popadał w coraz większe kompleksy, nie widział szansy na zmianę, marniał: Byłem swoiście kaleki: skłócony wewnętrznie, sztuczny. Wymyślony, bezkrwisty. Złożony z ironii, dowcipu, paradoksu, błazeństwa. Uosobienie negacji, zwątpienia i szyderstwa. Czy z taką osobowością można cieszyć się życiem? Jeśli nie można upajać się życiem, to zawsze można sięgnąć po dobrą książkę, by złagodzić sobie ból istnienia. Jeśli zaś o literaturze mowa, to w oczach Libery w grę wchodził tylko Beckett, bo jego twórczość doprawdy, działa[ła] niemal metafizycznie. Czu[łem] się w jej wyniku jak zahipnotyzowany. Snu[łem] się godzinami w listopadowej aurze po zasypanych liśćmi uliczkach Żoliborza, przeżuwając bez końca obrazy, zdania i zwroty, w których [był] jakiś czar - posępny, urzekający. Twórczość tegoż Irlandczyka idealnie pasowała do stanu psychicznego Polaka: to w jego utworach mógł się przeglądać jak w lustrze. Ukazywały one bowiem niedolę i cierpienie człowieka naszych czasów. To poetyckie dzieło wznosi[ło] się nad jałową i spustoszoną ziemią jak prośba o miłosierdzie dla udręczonej ludzkości, a minorowa tonacja, w jakiej [było] napisane, przynosi[ła] zrozpaczonym – paradoksalnie - pociechę, a uciśnionych wyzwala[ła] (z laudacji na cześć Becketta). Ta dekadencka twórczość przyciągała go jak magnes i sprawiała, że niekiedy posuwał się do rzeczy niemoralnych i prawnie zakazanych. Polski pisarz wykradł pewnego dnia z Centralnej Biblioteki Wojskowej egzemplarz „Nowel”! Kiedy później przepisywał dzieła swego ulubieńca w zagranicznej bibliotece, doszedł do punktu zwrotnego w tej literackiej, urzekającej przygodzie: Dotychczas była to bardziej młodzieńcza fascynacja, niewolna od egzaltacji; odtąd przemienia się w coś znacznie poważniejszego: w wolę metodycznego zgłębiania tego pisarstwa i służenia mu jakoś. Libera kroczył niestrudzenie dalej i robił wszystko, by spotkać ludzi z bliskiego kręgu autora (jak choćby Rogera Blina - odkrywcę Becketta dla francuskiego teatru czy amerykańskiego reżysera - Alana Schneidera). Za granicą namiętnie szukał książek i prac dotyczących swego mistrza – a każdy ślad był dla niego na wagę złota. Kolejny krok to nawiązanie korespondencji z samym noblistą (pomagał mu przy wątpliwościach w przekładzie), a ten najważniejszy to upragnione spotkanie w połowie lat 70. w Paryżu, do którego polski autor dążył od dawna, do którego przemierzał Nowy Jork, Londyn i Paryż, na które czekał latami i do którego sumiennie się przygotowywał. To właśnie ono miało dla opętanego Beckettem Antoniego Libery, najpoważniejsze konsekwencje - wyzwoliło w nim bowiem pisarza...

Obok fascynacji irlandzkim pisarzem Libera pisał w „Godocie…” o sobie, własnych przeżyciach i przemyśleniach. Ciekawie informował czytelnika o swoich zagranicznych wojażach, np. o pobycie w Szwecji, który potwierdził dziecinny mit (Świat, który tu odkrywam, i ten, jaki znam od dzieciństwa, dzieli straszliwa przepaść. Różnica jest tak wielka, że czuję się, jakbym przybył z innej cywilizacji, a raczej z jakiejś barbarii…). Zestawiał przerażająco smutną egzystencję w czasach Gierka z mitem polskiego Paryża. Zdradzał też, jakie uczucia nim targały, kiedy przemycał książki Gombrowicza i swego literackiego guru. Czytelnik czuje wyraźnie słodko-gorzki posmak samotnej eskapady za granicę i nastroje towarzyszące Polakowi w tamtym czasie: oczarowanie, zachwyt, poczucie wolności oraz samotności, kiedy włóczył się po Londynie w okresie Bożego Narodzenia. I to zderzenie sytuacji Europy Zachodniej z naszym bezbarwnym PRL-em - tak, ono robi ogromne wrażenie.

Antoni Libera jest świadomy, jaką rolę Samuel Beckett odegrał w jego życiu. Wybrał tę jego trudną, pesymistyczną literaturę, bo zajmowała się ona kondycją i losem człowieka w skali uniwersalnej, bo umożliwiała przeżycie katharsis za sprawą estetyki, a także dlatego, że było w niej odciśnięte piętno osobistego przeżycia, bez którego nie miałaby prawdopodobnie takiej siły przekazu. Twórczość Becketta przyjął jako swój własny obraz świata i filozofii życia. Wyrazem tego jest właśnie „Godot i jego cień” - książka dająca czytelnikowi pewność, że fascynacja słowem pisanym niesie spełnienie, satysfakcję i siłę. Tak, proszę Państwa, ono przywraca chęć do życia, formuje je i stawia nowe wyzwania. Na początku nowego roku życzmy sobie takich właśnie dzieł – utworów, które mają odwagę stawiać trudne pytania, ukazywać prawdziwe emocje, manifestować mistrzowsko sformułowane odważne myśli i pobudzać do refleksji za sprawą mnogości powiązań i znaczeń.

Agnieszka Biczyńska

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2015

UWAGA!! WYBITNE DZIEŁO!!!
Antoni Libera to przede wszystkim INTELEKTUALISTA, w dodatku syn też INTELEKTUALISTY, Zdzisława Libery /1913-98/, profesora UW. Znałem go od zawsze jako wybitnego reżysera teatralnego i znakomitego tłumacza, nie tylko "całego" Becketta, lecz również Wilde'a, Sofoklesa i innych. W wieku 49 lat zdobył szeroką publiczność powieścią pt "Madame", którą obdarzyłem PAŁĄ /p. moja recenzja/. Szczęśliwie dla mnie /mniemam, że i dla siebie/ odstąpił od beletrystyki i zajął się tematami wartościowszymi. Z efektów jego pracy poznałem "Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie" z 2004 /p.recenzja/ oraz obecnie omawianą pracę z 2009.

"Godot i jego cień" jest w wielu aspektach kontynuacją "Błogosławieństwa...", a swoistą wartość stanowi dedykacja omawianej książki: "Pamięci Janusza Szpotańskiego", którego autor czule pożegnał w poprzedniej książce, a ...

Monika | 2016-03-10

W tej książce można się zakochać, można w niej przepaść bez reszty. Antoni Libera to mistrz- słowa, opowieści, intelektu. Beckett to oczywiście fascynacja autora, my nie musimy kochać tego Becketta, ale każdy z nas może (i powinien) mieć swojego Becketta. Bo Godot i jego cień to opowieść o potędze literatury, która naprawdę może zmieniać życie. Ale jak to jest napisane, jaki to ma klimat! Moje nieudolne słowa w najmniejszym stopniu nie oddadzą prawdy, że mamy do czynienia z dziełem wybitnym.

vandenesse | 2012-12-24
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Bardzo podoba mi się sformułowanie: „poszukiwanie sensu życia przez odkrywanie Becketta" i myślę, że idealnie oddaje istotę tej książki. Libera w fantastyczny sposób opisuje swoją fascynację Beckettem i jego dziełami. Przeplata to wydarzeniami ze swego życia, opisuje rozterki w kwestii wiary, celowość swoich działań. A także absurdy powojennych czasów, groteskową polską rzeczywistość komunistyczną – choćby trudności z wydawaniem przekładów książek zagranicznych autorów. Opis całej procedury związanej z uzyskaniem paszportu, wszystkie kombinacje wokół tego, wzajemne interesy obu stron, w końcu rewizja osobista przed wylotem do Stanów (czytałam z prawdziwym napięciem a jednocześnie z niedowierzaniem i przerażeniem, choć wiadomo, że właśnie tak było).
Polacy w pewien sposób utożsamiali się ze sztuką „Czekając na Godota” – oni również wypatrywali swojego Godota – czekali na zmiany, które były nierealne.

Becketta fascynował język, gra literami i liczbami. Analiza jednego z jego...

Ola | 2012-12-07

„Godot…To ktoś lub coś, czego nie ma. Kto miał przyjść, lecz nie przyszedł. Co miało się stać, lecz nie stało i pewnie się nigdy nie stanie.”*

„Nie wiem kim jest Godot. Nie wiem nawet, czy w ogóle istnieje – Samuel Beckett”**

Nazwisko: Antoni Libera przywodzi bez trudu na myśl błyskotliwą powieść „Madame”, wydaną w 1998 roku, która od razu podbiła serca czytelników i z marszu weszła do kanonu polskich arcydzieł literackich. Czy jednak czytujemy inne publikacje autora, czy zatrzymaliśmy się na „Madame”? Czy zdajemy sobie sprawę, że pan Libera to człowiek-instytucja, który jest nie tylko pisarzem, ale także reżyserem i tłumaczem? Autor, wielokrotnie indagowany o to, w jakim stopniu „Madame” jest dla niego ważna i osobista, wyraźnie odsyła do innej swojej powieści, wydanej w 2009 roku: „Godot i jego cień”. W utworze tym zawarł swoją prawdziwą „pasję” i życiowe credo.

„Godot …” to powieść w pewnym sensie autobiograficzna, a ponieważ pan Libera twierdzi, że „urodził się pod...

wiesia | 2014-02-12
Przeczytana: 2011 rok

Książką Antoniego Libery „Godot i jego cień” można się zachwycić. Autor pięknym językiem opowiada o swej fascynacji twórczością Samuela Becketta. Jest to tak wiarygodna opowieść, że czytelnik nie wątpi, iż zaczęła się ona w wieku niespełna 8 lat, gdy mały Antoni wymusił na rodzicach zabranie go do teatru na sztukę „Czekając na Godota”. Był rok 1957; lekka odwilż w trudnych czasach komunizmu.

Młody Libera zainteresował się głównie postacią chłopca, którego mógłby zagrać i żałował, że nie jego obsadzono w roli tego, który informuje, że „Godot nie przyjdzie”.
I rzeczywiście – Godot nie przychodzi; część tych, którzy mieli nadzieję na zmianę otaczającej ich rzeczywistości, a wreszcie byli skłonni, by ją akceptować, musi opuścić kraj- mamy rok 1968.

Zanim Arnold Meyer, wybawca rodziców Libery z getta, wyjedzie z Dworca Gdańskiego, odda, już wtedy studentowi, roczniki „Dialogu” i pierwsze amerykańskie wydanie „Czekając na Godota”.

Zacznie się czytanie tekstów Becketta, poszukiwanie...

BIETKA | 2010-09-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

To wspaniała powieść o sensie życia i zbawiennym wpływie twórczości irlandzkiego pisarza, Samuela Becketta na życie i twórczość Autora książki. Fascynacja Beckettem zauroczyła i mnie, miłośniczkę literatury.Zdumienie i podziw dla pisarza Libery za konsekwencję w dążeniu do celu podróży literackich i ostatecznie, do pełnego uroku i magii spotkania pisarza z irlandzkim, skromnym i powściągliwym Beckettem. Te strony czytałam z mentalnym, emocjonalnym napięciem, osobiście zaangażowana w przeżycia Libery. Lekko nużące były jedynie fragmenty z analizą niektórych utworów Becketta, analizą drobiazgową z dokładnością matematyczną. Ale takie jest prawdziwe zamiłowanie, pasja o charakterze bez reszty, aż do bólu.
Nie żałuję czasu poświęconego książce o dużych walorach literackich i historycznych...- polecam!

| 2011-02-01
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Po przeczytaniu "Madame" tegoż autora zakochałam się w jego sposobie pisania i oczywiście zapragnęłam przeczytać coś jeszcze. Niestety okazało się, że nie jest to przesadnie płodny pisarz, więc w akcie desperacji sięgnęłam po "Godota..". Beckettem, ani jego twórczością, się do tej pory nie interesowałam, ale myślę, że nawet gdyby pan Libera napisał książkę o rozmnażaniu pantofelków, przeczytałabym ją z przyjemnością. Naturalnie gdyby pantofelki były pasją autora, tak jak życie i twórczość Becketta :-) Bo niewątpliwie to dzięki tej fascynacji książkę czyta się z zapartym tchem. Podekscytowanie autora się udziela. Zaczynamy się zastanawiać czy dojdzie do bezpośredniej konfrontacji, a jeśli tak, to jak wypadnie pan Libera w rozmowie z tym małomównym i zamkniętym w sobie człowiekiem? Tego...oraz innych ciekawych rzeczy można się dowiedzieć czytając tę książkę :-) Czy muszę dodawać, że polecam gorąco nie tylko fanom Becketta? ;-)

Oenovich | 2011-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2011

Tak pięknie o innym autorze można pisać tylko wtedy, gdy twórczość stanowi definicję człowieka, definicję świata - i Libera to wie.

urtica | 2013-08-09

książka o pasji i poszukiwaniu
o drodze, którą podąża się w wytyczonym kierunku - i dociera się przy tym do punktu nieoczekiwanego, zwrotnego

sięgnęłam po "Godota i jego cień" już po kilkakrotnym czytaniu utworów Samuela Becketta, była to więc dla mnie, poza wyśmienitą lekturą, niezwykła przygoda: odkrywanie i zagłębianie się w cienie Godota
zawdzięczam Antoniemu Liberze-tłumaczowi spotkanie z Beckettem,
a Antoniemu Liberze-pisarzowi... odkrywanie Becketta

...coś jeszcze przeżyłam dzięki Panu Antoniemu
zobaczyłam Paryż, który uważałam za "przereklamowany", którego po ignorancku nie uwzględniałam w swoich planach... tutaj opisany jest tak pięknie, że natychmiast zaczęłam marzyć
i? ... jest tak jak w książce "włóczęga ulicami Paryża(...) ma w sobie coś z objawienia, wtajemniczenia w los"

Grzegorz | 2014-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Dziwna, niejednorodna, tajemnicza. Od obrazków z życia PRL-owskiej bohemy na emigracji po filozoficzno surrealistyczne becketowskie "powidoki".
Jeden z wielu ciekawych cytatów:
"To co się widzi to chaos. A gdy się coś poznaje za pośrednictwem słów, powstaje w umyśle obraz co prawda niezwykle ubogi, ufundowany na kilku, kilkudziesięciu pojęciach, w dodatku na ogół nieostrych, lecz za to dający poczucie obcowania z porządkiem. To oczywiście namiastka, ale ma nadzwyczajną wartość: oswaja rzeczywistość, przybliża ją, wyjaśnia."

Znalezione w Ninatece: Szczęśliwe dni

Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia. Na początku roku proponujemy spotkanie z Antonim Liberą, realizującym adaptację sztuki Samuela Becketta. Jest trochę strasznie, trochę smutno i trochę zabawnie - jak to z Beckettem zazwyczaj bywa.