Ostatni Mohikanin

James Fenimore Cooper Cykl: Sokole Oko (tom 2)
powieść przygodowa 309 str.
Last of the Mohicans

Wydawnictwo Dolnośląskie
powieść przygodowa
traperzy Sokole Oko Huroni Ameryka Pn Indianie

Kup książkę

- przeczytana drugi raz (2010)

Moja wersja, jest chyba wersją skróconą. Długo się wahałem. Co jest lepsze - czy piękny film z Danielem Day Lewisem z 1992 roku - na postawie świetnego scenariusza bodajże z 1936 roku, czy powieść. Ale motyw z niedźwiedziem w powieści - rozłożył mnie. Także zdecydowanie wygrywa film. W książce na pewno mamy piękne opisy przyrody i niewiast. Treść odbiega jednak znacząco od wspo...

Magua zabiera siłą Korę do siebie.

Niestety ta książka jakoś nie za bardzo przypadła mi do gustu.

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania:

Zafascynowana filmem chciałam schrupać książkę. Co za zdziwienie, kiedy ta okazała się zupełnie odmienna. Mimo że w takich chwilach zwykle człowiek skłania się ku dziełu poznanemu jako pierwsze, to chylę czoła przed powieścią - jest niesamowita, tak inna, tak inspirująca i fascynująca.

"Ostatni Mohikanin" jest tytułem wymagającym - młodemu pokoleniu ciężej będzie przebrnąć przez tą książkę, niż nam, starszyźnie :) Dlatego, że zawiera słowa, które mogą dla młodego czytelnika być niezrozumiałymi, zwłaszcza te dotyczące kultury indiańskiej. Nazwy ekwipunku indiańskiego, czy gatunków koni - można się w tym pogubić, jeśli to nasza pierwsza styczność z ty...

Powrót do dziecięcej lektury. Po wielu wielu latach. Nieudany. Niestety.

Jest to powieść stara, co bardzo czuć: zarówno w języku jak i w przedstawieniu postaci, zwłaszcza Indian. Ale mimo to mnie wciągnęła.

Po "Winnetou" przyszedł czas na kolejną powieść o Indianach i białych, którzy muszą jakoś żyć ze sobą.

Nie mam pojęcia, dlaczego myślałam, iż ta powieść będzie przypominać "Winnetou". Przecież oczywistym powinno być dla mnie, że choć obie poruszają się w tematyce indiańskiej, są całkiem innymi opowieściami.

Bardzo przypały mi do gustu cyta...

Nieprzebyte połacie lasów, rzek i jezior Ameryki północnej, Indianie, tropiciele, żołnierze dwóch wojujących ze sobą armii, Angielskiej i Francuskiej.
W tym męskim surowym świecie znalazły się córki Pułkownika Munroe, i od razu wpadły w niezłe tarapaty.
To w zasadzie prosta historia o prostych ludziach, którą to autor postanowił niepotrzebnie zagmatwać archaicznym języ...

Dyskusje