Pionierzy

Cykl: Sokole Oko (tom 4) | Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Pioneers

Inne wydania

Powstały właśnie Stany Zjednoczone. Pionierzy, walcząc na co dzień z dziką przyrodą, Indianami, rabusiami, a czasem między sobą, opanowują coraz to nowe tereny. Na uboczu trzyma się stary traper Sokole Oko, któremu trudno zaakceptować szybkie zmiany. To budzi nieufność sąsiadów. Sytuacja zmienia się, gdy stają w obliczu wspólnego zagrożenia.

Przemysław Zyra | 2014-12-27
Przeczytana: 2001 rok

Książkę przeczytałem dość dawno. Mimo, że była to czwarta część pięcioksięgu to stanowiła dość odrębną opowieść na tyle, że udało mi się szybko wejść w losy bohaterów. Z chęcią kiedyś sięgnę po pozostałe pozycje z pięcioksięgu i dalsze losy Sokolego Oka. Albo polecę to swoim dzieciom :)

Kati | 2012-05-14
Przeczytana: 10 maja 2012

Zmogłam w końcu. Kiedyś, jeszcze w szczenięctwie zafascynowana Ostatnim Mohikaninem obiecałam sobie przeczytać cały pięcioksiąg Sokolego Oka. Teraz zaczęłam go powoli zbierać. Zgodzę się, że na taką lekturę może już mam troszkę za dużo lat, ale został mi sentyment do bohaterów, taki jak do misia przytulanki schowanego gdzieś głęboko na strychu. Książka wybitnie pokazuje różnice między białymi, a "Dzikimi". Rozrzutne, bezmyślne wycinanie lasów, zabijanie zwierzyny dla zabawy, a nie dla potrzeby przez Pionierów bardzo kontrastują z wartościami jakie reprezentują sobą Natty, Mohegan i Oliwer. Także pod względem różnic charakterów autor bardziej upodobał sobie chyba "Dzikich" rysując ich jako osoby dumne, bardzo uparte i mądre które odnoszą się z szacunkiem do Natury wiedząc że jej dary nie są nieskończone. Książka ma zarówno tajemnicę która wyjaśnia się wiadomo na końcu opowieści, ma delikatny wątek miłosny, troszkę przygody ale czytając ją odniosłam wrażenie że autor chciał bardziej...

Cezary | 2016-02-09

Moja książka ma tytuł "Pionierowie" - wydawnictwo Iskry, Warszawa 1990 , ale to chyba szczegół

GabrielL Kamiński | 2011-07-26
Przeczytana: 29 listopada 1972

Tak samo jak "Preria", wciąga niesamowitą autentycznością realiów i opisem dzikiej przyrody

Trezor | 2013-05-15

Las szumi a na plecach można wyczuć wzrok tropicieli , doskonała książka

Michał Wasek | 2017-02-11
| 2017-01-19