Okładka książki Ben Hur

historyczna
typ
papier
Łukasz Kuć
6,92 (389 ocen i 40 opinii)

Opis książki

Ben Hur to obok Quo vadis i Szaty największa powieść religijna naszych czasów. Jej głównym bohaterem jest młody żydowski arystokrata, niesprawiedliwie skazany, wskutek igraszki losu i zdrady rzymskiego przyjaciela, na dożywotnie galery... Porywająca akcja, pełna scen lirycznych i dramatycznych, stanowi zaledwie jeden z wielu elementów składających się na bogactwo i piękno tego arcydzieła.

Zdumiewa więc fakt, że Ben Hur jest powieścią w Polsce właściwie nieznaną. Dotychczasowe przekłady, bardzo stare i, mimo licznych prób ich uwspółcześnienia, językowo mało czytelne, są jedynie mniej lub bardziej udanymi adaptacjami oryginalnego tekstu, w dużym stopniu go zubożającymi. Teraz, dzięki nowemu tłumaczeniu obejmującemu wszystkie rozdziały i księgi, legendy egipskie i wiersze, polscy czytelnicy będą mogli po raz pierwszy poznać arcydzieło Wallace'a w pełnym kształcie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
ZARAZA | 2015-02-27
Przeczytana: luty 2015

"Ben Hura" przeczytała głównie z jednego powodu - aby zrobić przyjemność babci. A dodatkowo lektura ta nie była starą czasu. Podobała mi się. Czytało mi się ją szybko, przyjemnie. Losy tytułowego bohatera były zajmujące, w ciekawy sposób przeplatane z losami Chrystusa. Tylko sam bohater - niezwykle odważny, oddany rodzinie, niezachwiany w wierze, niezwykle zręczny - czyli zbyt idealny. A niektóre wątki są łatwe do przewidzenia. Niemniej powieść dobra, wciągająca, polecam.

Przemysław | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Bardzo dobra powieść o pierwszych chrześcijanach, ale nie przebija Quo Vadis. Interesująca fabuła przeplata się w ciekawy sposób z losami Chrystusa. Jeżeli miałbym mieć zastrzeżenia to tylko do języka i zapisów rozmów, które dziś prowadzi się inaczej i mogą być uciążliwe dla dzisiejszego czytelnika.

Teraz czas odświeżyć sobie film!

Epicka powieść napisana z wielkim rozmachem, a mimo to bardzo przecież powierzchowna. Nie jest to jednak żaden zarzut, skoro wielu z nas potrzebuje takiej literatury i bohaterów na miarę Judy Ben Hura, odważnego i bezkompromisowego, niepoddającego się przeciwnościom losu, niewzruszonego w wierze oraz pełnego oddania dla rodziny i tradycyjnych wartości. Choć jest to powieść o tematyce religijnej i jako taka wydaje się przeznaczona dla czytelnika wierzącego, to brakuje tu dramatyzmu i napięcia właściwych utworom Hanny Malewskiej, czy nawet Jana Dobraczyńskiego. Początkowe rozdziały powieści przywodzą na myśl swego rodzaju "bożonarodzeniową baśń", sielską opowieść o trzech Mędrcach ze Wschodu, którzy podążając za zesłaną przez Boga gwiazdą docierają wreszcie do Betlejem, miejsca narodzin Mesjasza. Nie towarzyszą temu żadne wewnętrzne rozterki, żadne trudności natury duchowej, a jedynym niebezpieczeństwem okazuje się pełen zbrodniczych intencji król Herod, bohater żywcem przeniesiony...

czarna_maggie | 2014-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Najpierw obejrzałam świetny film z Hestonem. Potem pojawił się średnio udany minserial. Wreszcie pomyślałam- przyszedł czas na książkę.
Trudno powiedzieć czy jestem osobą wierzącą. Można raczej nazwać mnie osobą usilnie poszukującą Boga, której jednak na drodze stają liczne wątpliwości.
Dlatego szczególnie spodobała mi się książka pana Lwa. Nie atakuje swoimi poglądami. Stawia pytania i pokazuje różnorakie odpowiedzi. W "Ben Hurze" osoby które przyjmują Boga, mieszają się z tymi, co wydali go na śmierć. Wiara nie jest tylko pustą łupinką, ale sensem życia wielu bohaterów. Znajdą się jednak tacy, którzy nią gardzą. Ich argumenty są niemniej słuszne od tych za wiarą- autor prawdopodobnie zmagał się z takimi samymi myślami.
Powieść zawiera wiele trafnych przemyśleń. Czyta się ją jak gawendę, opowiedzianą przez bliskiego przyjaciela. Trochę bajarza, trochę filozofa. Wydarzenia Biblijne splatają się z losami bohaterów i ilekroć spotkałam znane nam postaci Świętej Księgi, coś we mnie...

Naprawdę wspaniała powieść. Każdy powinien przeczytać.

Meehoow | 2012-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Kapitalne tłumaczenie Andrzeja Appela (mowa o wydaniu Księży Marianów z 2011r.), które czyta się szybko, mimo objętości i licznych przestojów akcji. Osoby, które obejrzały skądinąd dobry film Williama Wylera z 1959 roku, łatwo dostrzegą, ile wątków zostało pominiętych (lub zmienionych) w bądź co bądź 3,5-godzinnym obrazie. To również przemawia za tym, by sięgnąć po książkę. Polecam!

Evik | 2012-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2012

Akcja tej powieści toczy się w na początku naszej ery. Jest to opowieść o zdradzie - Rzymianin Messala nie staje w obronie swego żydowskiego przyjaciela Ben Hura niesłusznie oskarżonego o próbę zamachu na nowego prokonsula. Osadza w więzieniu jego ukochaną siostrę i matkę, jego samego zsyła na dożywotnie galery - co praktycznie równa się wyrokowi śmierci. Dzięki pewnemu wydarzeniu galery trwają trzy lata. Ben Hur staje się ponownie człowiekiem szanowanym i bogatym.

Jest to opowieść o nienawiści, chęci zemsty i sile miłości. To miłość do matki i siostry, oraz chęć zemsty na Messali pozwala Judzie przetrwać trzy lata galer (ponoć mało kto wytrzymywał w tej "pracy" dłużej, niż rok). Jako przybrany syn Arriusza powraca do Jerozolimy i szuka pomsty.

Jest to opowieść o miłości pomiędzy kobietą a mężczyzną. Kto stanie się wybranka Ben Hura. Przebiegła córka Baltazara (jednego z trzech mędrców), czy może skrycie kochająca go Estera?

Wreszcie jest to opowieść o Mesjaszu i...

Sturnus | 2013-12-29

"Ben Hur" "chodził" za mną już jakiś czas, no i żeśmy się w końcu spotkali, a byłem bardzo ciekaw tej książki. Moje uczucia po jej lekturze są jakby mieszane. Aby tego było mało z lekturą ruszyłem w wigilię Świąt Bożego Narodzenia, co wyszło przypadkiem, ale jakiej symboliki dodało ;)
Odnośnie samej pozycji, generał Wallace stworzył, według mnie, dzieło będące zręcznym połączeniem szerokiej wiedzy oraz ignorancji-nie wiem jednak czy zamierzonej czy też nie. Rzeczywiste fakty i informacje przeplatają się z całkiem nierealnymi. Spośród tych drugich można by napomknąć o ośrodkach wspomnianych w powieści takich jak np. Bagdad, Teheran czy Londinium, których w czasach Chrystusa na świecie jeszcze nie było, z czego generał Wallace powinien sobie zdawać sprawę. Jeszcze innym błędem "technicznym", jaki można by wyłuskać, jest opisanie przybicia rąk Jezusa do krzyża poprzez dłonie, nie zaś nadgarstki. Zaskoczeniem też było napomknięcie o gladiatorach słowiańskich (Sienkiewicz na pewno nie...

Jest to pierwsza książka jaką kupiłam za pierwsze zarobione przez siebie pieniądze. Rewelacyjna.

Sosenka | 2014-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2014

"Ben Hur" nazywany jest największą powieścią religijną naszych czasów, przyrównuje się go nawet do takich klasyków jak "Quo Vadis" czy "Szaty". Rzeczywiście czytając można poczuć tą specyficzną, podniosłą atmosferę i to coś, co trudno nazwać, ale co sprawia, że książka pozostaje w pamięci na bardzo długo i zmusza do refleksji i zastanowienia nad wiarą i naszym społeczeństwem.
Głównym bohaterem książki jest żydowski arystokrata, którego skazano jak się okazuje niesprawiedliwie. Karą są dożywotnie galery. To jedna z najcięższych form "nauczki", a boli tym bardziej, że Ben Hur zostaje jednocześnie zdradzony przez przyjaciela, człowieka, któremu ufał. Jakby tego było mało, za czyn, którego wcale nie popełnił odpowiedzą także jego siostra i matka- dwie ukochane kobiety osadzone w więzieniu. Wydaje się, że sprawiedliwość opuściła Ben Hura i jego rodzinę na dobre, jednak po jakimś czasie następuje radykalna zmiana sytuacji. Galery bohatera trwają trzy lata, a po odbyciu kary...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Maria Nurowska
    71. rocznica
    urodzin
    ,,Ten kocha naprawdę, kto nie wie, dlaczego kocha.
  • Isabel Abedi
    48. rocznica
    urodzin
    Są w życiu rzeczy, o które trzeba walczyć, ponieważ czas, jaki na nie zostaje, niekiedy jest krótszy, niż sądzimy.
  • Andrzej Maleszka
    60. rocznica
    urodzin
    Mama zapaliła świece, a Filip latarkę i z ziemi dom wyglądał jak jeszcze jedna gwiazda. Miasto zostało daleko pod nimi. Choć stali na balkonie, to żadne z nich nie mogło już zobaczyć, jak czerwone krzesło powoli wstaje z trawy i unosi się w górę.
  • Max Allan Collins
    67. rocznica
    urodzin
    Ludzkie duchy, przemykające bez śladu, niezauważalnie. kiedy któryś z nich znika, nikogo to nie obchodzi.
  • Kazimierz Władysław Wójcicki
    81. rocznica
  • Marguerite Duras
    19. rocznica
    śmierci
    I płacząc robi to. Z początku jest ból, a potem ten ból staje się kolejną zdobyczą, odmieniony, narastający z wolna, wznoszący się ku rozkoszy, spleciony wraz z nią. Morze, nieuchwytne w swym kształcie, po prostu niezrównane.
  • Eugene B. Sledge
    14. rocznica
    śmierci
    Wojna to zorganizowany obłęd niszczący najlepszych ludzi.
  • John Williams
    21. rocznica
    śmierci
    Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych.
  • Arthur Koestler
    32. rocznica