Okładka książki Ben Hur

historyczna
typ
papier
Łukasz Kuć
6.85 (349 ocen i 32 opinie)

Opis książki

Ben Hur to obok Quo vadis i Szaty największa powieść religijna naszych czasów. Jej głównym bohaterem jest młody żydowski arystokrata, niesprawiedliwie skazany, wskutek igraszki losu i zdrady rzymskiego przyjaciela, na dożywotnie galery... Porywająca akcja, pełna scen lirycznych i dramatycznych, stanowi zaledwie jeden z wielu elementów składających się na bogactwo i piękno tego arcydzieła. Zd...

Zdumiewa więc fakt, że Ben Hur jest powieścią w Polsce właściwie nieznaną. Dotychczasowe przekłady, bardzo stare i, mimo licznych prób ich uwspółcześnienia, językowo mało czytelne, są jedynie mniej lub bardziej udanymi adaptacjami oryginalnego tekstu, w dużym stopniu go zubożającymi. Teraz, dzięki nowemu tłumaczeniu obejmującemu wszystkie rozdziały i księgi, legendy egipskie i wiersze, polscy czytelnicy będą mogli po raz pierwszy poznać arcydzieło Wallace'a w pełnym kształcie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Epicka powieść napisana z wielkim rozmachem, a mimo to bardzo przecież powierzchowna. Nie jest to jednak żaden zarzut, skoro wielu z nas potrzebuje takiej literatury i bohaterów na miarę Judy Ben Hura, odważnego i bezkompromisowego, niepoddającego się przeciwnościom losu, niewzruszonego w wierze oraz pełnego oddania dla rodziny i tradycyjnych wartości. Choć jest to powieść o tematyce religijnej i jako taka wydaje się przeznaczona dla czytelnika wierzącego, to brakuje tu dramatyzmu i napięcia właściwych utworom Hanny Malewskiej, czy nawet Jana Dobraczyńskiego. Początkowe rozdziały powieści przywodzą na myśl swego rodzaju "bożonarodzeniową baśń", sielską opowieść o trzech Mędrcach ze Wschodu, którzy podążając za zesłaną przez Boga gwiazdą docierają wreszcie do Betlejem, miejsca narodzin Mesjasza. Nie towarzyszą temu żadne wewnętrzne rozterki, żadne trudności natury duchowej, a jedynym niebezpieczeństwem okazuje się pełen zbrodniczych intencji król Herod, bohater żywcem przeniesiony ze św...

czarna_maggie | 2014-04-28
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Najpierw obejrzałam świetny film z Hestonem. Potem pojawił się średnio udany minserial. Wreszcie pomyślałam- przyszedł czas na książkę.
Trudno powiedzieć czy jestem osobą wierzącą. Można raczej nazwać mnie osobą usilnie poszukującą Boga, której jednak na drodze stają liczne wątpliwości.
Dlatego szczególnie spodobała mi się książka pana Lwa. Nie atakuje swoimi poglądami. Stawia pytania i pokazuje różnorakie odpowiedzi. W "Ben Hurze" osoby które przyjmują Boga, mieszają się z tymi, co wydali go na śmierć. Wiara nie jest tylko pustą łupinką, ale sensem życia wielu bohaterów. Znajdą się jednak tacy, którzy nią gardzą. Ich argumenty są niemniej słuszne od tych za wiarą- autor prawdopodobnie zmagał się z takimi samymi myślami.
Powieść zawiera wiele trafnych przemyśleń. Czyta się ją jak gawendę, opowiedzianą przez bliskiego przyjaciela. Trochę bajarza, trochę filozofa. Wydarzenia Biblijne splatają się z losami bohaterów i ilekroć spotkałam znane nam postaci Świętej Księgi, coś we...

Evik | 2012-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2012

Akcja tej powieści toczy się w na początku naszej ery. Jest to opowieść o zdradzie - Rzymianin Messala nie staje w obronie swego żydowskiego przyjaciela Ben Hura niesłusznie oskarżonego o próbę zamachu na nowego prokonsula. Osadza w więzieniu jego ukochaną siostrę i matkę, jego samego zsyła na dożywotnie galery - co praktycznie równa się wyrokowi śmierci. Dzięki pewnemu wydarzeniu galery trwają trzy lata. Ben Hur staje się ponownie człowiekiem szanowanym i bogatym.

Jest to opowieść o nienawiści, chęci zemsty i sile miłości. To miłość do matki i siostry, oraz chęć zemsty na Messali pozwala Judzie przetrwać trzy lata galer (ponoć mało kto wytrzymywał w tej "pracy" dłużej, niż rok). Jako przybrany syn Arriusza powraca do Jerozolimy i szuka pomsty.

Jest to opowieść o miłości pomiędzy kobietą a mężczyzną. Kto stanie się wybranka Ben Hura. Przebiegła córka Baltazara (jednego z trzech mędrców), czy może skrycie kochająca go Estera?

Wreszcie jest to opowieść o Mesjaszu i oczekiwaniach...

Meehoow | 2012-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Kapitalne tłumaczenie Andrzeja Appela (mowa o wydaniu Księży Marianów z 2011r.), które czyta się szybko, mimo objętości i licznych przestojów akcji. Osoby, które obejrzały skądinąd dobry film Williama Wylera z 1959 roku, łatwo dostrzegą, ile wątków zostało pominiętych (lub zmienionych) w bądź co bądź 3,5-godzinnym obrazie. To również przemawia za tym, by sięgnąć po książkę. Polecam!

Jest to pierwsza książka jaką kupiłam za pierwsze zarobione przez siebie pieniądze. Rewelacyjna.

Pablos | 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Normalnie niezbyt przepadam za filmami, które dziś można już chyba spokojnie nazwać: “starymi”. Mówię o tych specyficznych amerykańskich produkcjach quasi-historycznych, w których dziwnym trafem zawsze okazuje się, że w starożytności wśród kobiet panowała moda na równie beznadziejne fryzury, jak w latach 50. i 60. XX wieku, a aktorstwo jest drętwe i oparte na przewracaniu oczami oraz robieniu dziwnych min.

Od tej reguły jest tylko jeden wyjątek - film “Ben Hur”, datowany na rok 1959, ze wspaniałym Charltonem Hestonem w roli głównej. Który, oczywiście, gra tak, jak się wówczas grało, lecz jakoś zupełnie mnie to nie rusza. Ilekroć produkcja pojawia się w TV rezerwuję sobie prawie cztery godziny na obejrzenie filmu po raz n-ty.

Jednak książka okazała się czymś zupełnie innym, niż się spodziewałem. Nie dorównuje filmowi, lub inaczej mówiąc: scenarzyści wycinając potwornie dużo scen zrobili kawał dobrej roboty, i dzięki temu “Ben Hura” ogląda się genialnie, ale czyta dość przeciętnie. Na...

Sturnus | 2013-12-29

"Ben Hur" "chodził" za mną już jakiś czas, no i żeśmy się w końcu spotkali, a byłem bardzo ciekaw tej książki. Moje uczucia po jej lekturze są jakby mieszane. Aby tego było mało z lekturą ruszyłem w wigilię Świąt Bożego Narodzenia, co wyszło przypadkiem, ale jakiej symboliki dodało ;)
Odnośnie samej pozycji, generał Wallace stworzył, według mnie, dzieło będące zręcznym połączeniem szerokiej wiedzy oraz ignorancji-nie wiem jednak czy zamierzonej czy też nie. Rzeczywiste fakty i informacje przeplatają się z całkiem nierealnymi. Spośród tych drugich można by napomknąć o ośrodkach wspomnianych w powieści takich jak np. Bagdad, Teheran czy Londinium, których w czasach Chrystusa na świecie jeszcze nie było, z czego generał Wallace powinien sobie zdawać sprawę. Jeszcze innym błędem "technicznym", jaki można by wyłuskać, jest opisanie przybicia rąk Jezusa do krzyża poprzez dłonie, nie zaś nadgarstki. Zaskoczeniem też było napomknięcie o gladiatorach słowiańskich (...

Brian | 2013-11-10
Przeczytana: 06 listopada 2013

Jedna z książek które jak to się mówi, wpadła mi do ręki przypadkiem. Oczywiście tytuł był mi znany bo kto nie słyszał chociażby o filmowym Ben Hurze? Nie zawiodłem się na tej książce.

Autor to nawrócony ateista i to dobitnie widać w tej książce, bardzo mocno wyróżnione są w niej wartości chrześcijańskie ale nawet osoba niewierząca może znaleźć w niej wiele dobrego. Jest to jedna z tych książek które oprócz świetnej rozrywki dostarczają czytelnikowi coś jeszcze. To jedna z tych książek które zostawiają ślad po jej przeczytaniu w świadomości czytelnika. Właśnie dlatego historia tytułowego Ben Hura jest jedną z moich ulubionych.

Ponadto zauważyłem w tej książce nieco podobieństwa do Hrabiego Monte Christo. W jednej i drugiej książce mamy zdradzonego przez przyjaciół bohatera który zostaje niesłusznie skazany na więzienie. Mamy też motyw zemsty który jednak w Ben Hurze nie jest tak mocno rozbudowany. W obydwu książkach są też wątki miłosne i dużo duuuuużo dobrego, wiele "książkowej" m...

vilandra | 2012-06-12

Lewis Wallace to urodzony w stanie Indiana amerykański pisarz, wojskowy i dyplomata. Jako żołnierz brał udział w wojnie amerykańsko-meksykańskiej oraz w wojnie secesyjnej. Po obronie Waszyngtonu przed atakiem Konfederatów został uhonorowany stopniem generała-majora. Jego pierwszą powieść "The Fair God" opublikowano w 1873 roku. Po udanym debiucie postanowił napisać "Ben Hura" i mimo iż wolałby być zapamiętany jako wielki bohater wojskowy to właśnie dzięki tej powieści uzyskał światową sławę, zaś "Ben Hura" zaliczono do najpopularniejszej książki XIX wieku. Polskie wydanie doczekało się kilku wersji, jednak zazwyczaj były one mało czytelne i przesadnie okrojone. Dzięki Wydawnictwu Promic, które w 2010 r. podjęło się opublikowania dzieła, uwzględniając zarówno wszystkie księgi, rozdziały, jak i legendy egipskie, mamy możliwość poznania "Ben Hura" w całej jego okazałości!
Akcja powieści rozgrywa się na początku naszej ery. Jej bohaterem jest młody i bogaty kupiec pochodzenia żydowskiego...

vega | 2014-08-20

Książka całkiem niezła. Głównym minusem są liczne opisy przyrody, które stanowią chyba połowę jej objętości. Szkoda, że autor dosyć powierzchownie potraktował swoich bohaterów. Postacie są albo krystalicznie dobre albo zupełnie pozbawione skrupułów.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto