Kawaler de Lagardere

Tłumaczenie: Halina Popławska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mont Blanc". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: POLWEN
Le bossu ou le petit Parisien

Inne wydania

Rok pierwszego wydania: 1857 Wielokrotnie ekranizowana powieść historyczno-przygodowa z gatunku "płaszcza i szpady". Akcja powieści rozgrywa się w górach i miastach Hiszpanii, na dworze regenta Francji i w pałacu księcia Gonzagi - wśród brzęku skrzyżowanej stali dobro i szlachetność zmaga się z podstępem i zbrodnią. Bohaterstwo, wielka miłość, honor nakazujący dotrzymanie przysięgi...

Rok pierwszego wydania: 1857
Wielokrotnie ekranizowana powieść historyczno-przygodowa z gatunku "płaszcza i szpady". Akcja powieści rozgrywa się w górach i miastach Hiszpanii, na dworze regenta Francji i w pałacu księcia Gonzagi - wśród brzęku skrzyżowanej stali dobro i szlachetność zmaga się z podstępem i zbrodnią. Bohaterstwo, wielka miłość, honor nakazujący dotrzymanie przysięgi umierającemu nawet za cenę życia - oto ideały, które choć tak odległe od naszych czasów, zawsze będą fascynować i przyciągać czytelnika. Paul Féval snuje swą awanturniczą intrygę na tle historycznych wydarzeń epoki - przełomu XVII i XVIII wieku. Kawaler de Lagardère do dziś pozostaje dla Francuzów symbolem honoru i poświęcenia.

Zarwałam noc, aby dokończyć tę powieść. Widziałam wszystkich bohaterów, od księcia de Nevers zaczynając! Z wypiekami na twarzy śledziłam rozgrywkę Henryka de Lagardere z księciem Gonzagą. Każda scena, każda rozmowa, to był majstersztyk! Musiałam, jak najszybciej, poznać zakończenie!, a przy końcu, po prostu, aż drżałam z niepokoju.

Cała powieść opiera się na postaci głównego bohatera Henryka Lagardere, który był wspaniały. Z jednej strony był ideałem – bo był pięknym, czarującym, odważnym, honorowym i wiernym mężczyzną. Ale jednocześnie był bardzo ludzki, unosił się gniewem, narzucał sobie ogromną dyscyplinę, odczuwał cierpienie i zazdrość, ukrywał uczucia do samego końca, męczył się pod ciężarem zemsty i odczuwał zwykły niepokój, zwłaszcza, kiedy zrozumiał swoje uczucia. Sceny jego rozmów z Aurorą to małe perełki!

Główny bohater ma w tej powieści kilka twarzy – a każde jego alter ego jest tak samo wspaniałe, tak samo ujmujące i interesujące. Bohatera poznajemy w wieku lat 18 –...

sola255 | 2015-01-02
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Książka z gatunku płaszcza i szpady , gdzie honor był traktowany poważnie, a jeśli sie dalo slowo honoru to bylo naprawde wiążące .Pojedynki , potyczki na szpady , dworskie intrygi , przygoda i miłośc . Czarne i złe charaktery .Dobra rozrywka :-)

Renata | 2015-08-12
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 1980 rok

To moja ukochana powieść z gatunku Płaszcza i szpady. Napisana lekko, piękna, romantyczna, parokrotnie ekranizowana. Henryk de Lagardere był dla mnie ideałem mężczyzny. Skradł moje nastoletnie serce. Dziś po upływie wielu lat, mogę tylko westchnąć "gdzie ci mężczyźni?"
Niedawno poleciłam tę powieść znajomemu - miłośnikowi Hrabiego Monte Christo, przygody kawalera tak go wciągnęły, że zatrzymał samochód na najbliższym parkingu i dopiero gdy doczytał do końca, mógł dalej ruszyć w drogę.

Nitager | 2016-05-06

Powieść trochę naiwna, ale paradoksalnie to właśnie stanowi jej największy atut. Bo dzięki temu możemy czytać ja jak bajkę dla dorosłych - piękną bajkę! Jest tu i gorący, choć zupełnie niespodziewany romans, są pojedynki na szpady, jest intryga - i to niejedna, jest przyjaźń, jest honor - jest wszystko, co musi znaleźć się w powieści płaszcza i szpady.
Nie jest to powieść w stylu "Trzech muszkieterów" - tutaj tło historyczne nie stanowi istotnej części powieści, jest tłem właśnie, służącym tylko temu, by czytelnik miał świadomość, w jakiej epoce rozgrywa się akcja. a ta jest dynamiczna i wciągająca.
I przyznam, że na samym końcu poczułem niejakie wzruszenie. I dlatego właśnie naiwność uważam za atut - gdyby powieść była poważna, musiałbym poczuć niesmak - własnie z powodu zakończenia.

Meghan99 | 2012-10-05

Niesamowicie wciągająca, wzruszająca, piękna, cudowna, itd. i choć podeszłam do niej bardzo podejrzliwie to uznałam, że niepotrzebnie bo książka jest fantastyczna. Nie mogłam się oderwać przeczytałam ją w ciągu jednego dnia, z wypiekami na twarzy przewracałam kolejne kartki. Jestem całkowicie pewna, że kiedyś przeczytam ją jeszcze raz. Polecam wszystkim!!

Linoskoczek | 2014-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Podobno to nie całość tego, co napisał autor.
Gdzieś kiedyś czytałem, że oryginalne dzieło pt. „Garbus” jest znacznie obszerniejsze. Może przez to ciekawsze?

Oto książka, którą pierwszy raz czytałem w wieku, kiedy chłopiec takimi historiami zachwyca się bezkrytycznie. To mnie właśnie wtedy spotkało – pozbawiony refleksji podziw.
Ale czas minął. Jestem starszy. Za mało dla mnie samych, choćby skomplikowanych intryg, trochę mnie nudzą arystokraci, czasem chamy ciekawsi, cmokam na myśl o wielkich poświęceniach dokonywanych zawsze w tonie patetycznym a okraszonym górnolotnym słownictwem i manierą powierzchownej rycerskości. Tak rozumianego patosu w „Kawalerze de Lagardere” aż nadto. Do przesady. Chciałoby się po prostu więcej humoru.
Choć książka w zasadzie zaczyna się humorystycznie.
I na tym humor się kończy.
Wprawdzie z rzadka coś tam pobrzmiewa, zawsze za sprawą dwóch postaci drugoplanowych, mistrzów szpady. Ale o nich opowiada się zdawkowo.

Wbrew temu, co powyżej napisałem, nie...

natanna | 2013-12-29

Książkę kiedyś posiadałam w zbiorze domowym. I wielokrotnie oglądałam film "Garbus" nakręcony na jej podstawie z Jeanem Maraisem w roli głównej.To była jedna z moich ulubionych książek z podłożem historycznym.

Beata | 2015-03-15

Zachwycająca powieść młodych durnych lat.

nina19 | 2016-02-16

Ech, łza się w oku kręci za czasami, kiedy czytałam - z wypiekami na twarzy - "Kawalera de Lagardere"... Podobał mi się wtedy bardzo. A na dodatek miałam wydanie z fotosami z filmu "Garbus"... Miłośnikom Aleksandra Dumasa na pewno przypadnie do gustu.

Sylwusm | 2015-05-12

"Oto więc piękny Lagardère, zabijaka i pożeracz serc, pierwsza szpada Francji i Nawarry, z dwuletnią dziewczynką na ręku! Trzymał ją niezdarnie i miał jedno tylko pragnienie, by nie obudzić śpiącej.".
Nie obudzić i uratować. Bardzo przyjemna lektura; wielbiciele powieści spod znaku płaszcza i szpady na pewno będą zadowoleni.