Tańczący z wilkami

Tłumaczenie: Wojciech Surman
Wydawnictwo: Aramis
Dances With Wolves
Grażyna

Film oparty na tej powieści rzucił na kolana Amerykańską Akademię Filmową, zdobywając 7 Oskarów! Wraz z książką Michaela Blake'a rozpoczął się wielki renesans ginącego gatunku literackiego - westernu. Znajdziesz w niej to, co w powieściach z Dzikiego Zachodu najlepsze, a ponadto zaskoczy cię ona swoim bogactwem. To wiele książek w jednej książce! Jeśli pasjonują cię powieści przygodowe -...

To wiele książek w jednej książce!
Jeśli pasjonują cię powieści przygodowe - przeczytaj Tańczacego z wilkami!
Jeśli wzruszają cię historie miłości - przeczytaj Tańczącego z wilkami!
Jeśli chcesz poznać prawdziwą historię podboju Zachodu - przeczytaj Tańczącego z wilkami!
Przeczytaj Tańczacego z wilkami, a wrócisz do tej książki jeszcze nie jeden raz.

źródło opisu: Aramis, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2015-05-11
Na półkach: E book, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 maja 2015

Gdyby nie film do którego musiałem dorosnąć aby zrozumieć jego prawdziwą wymowę i uświadomić sobie że tak naprawdę nie jest to typowy western nigdy bym po tę książkę nie sięgnął (film już kilkakrotnie widziałem i za każdym razem urzeka mnie jego powolny ton opowiadanej przygody przez, który przemawia do mnie niezwykła moc tej historii i malowniczość utraconego świata).
I tak słuchając pięknej muzyki skomponowanej na potrzeby tego filmu zagłębiłem się w tej książce.
Historię Tańczącego z wilkami znamy chyba prawie wszyscy więc nad fabułą powieści nie będę się rozwodził.
Dodam tylko, że kto oglądał film niech wie że jest on praktycznie kropka w kropkę kalką książki. I bardzo dobrze bo to wspaniała historia i dobrze że filmowcy jej nie zepsuli.
Więc skoro mamy wszystko w filmie to po co czytać?
Myślę że choćby dlatego że czytając możemy sobie na własny sposób wyobrazić ten wspaniale opisany skrawek amerykańskiej ziemi gdzie stykał się świat rdzennych mieszkańców ameryki i białego...

fiNka | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Oczarowała mnie ta powiesc, zachwyciła swoim pięknem, rzuciła na kolana. Czytałam ja to śmiejąc sie to mając serce i gardło ściśnięte ze wzruszenia. O wylanych łzach juz nawet nie wspomnę.
Ta ksiazka jest obrazem relacji pomiędzy białym człowiekiem, a Indianami. Daje możliwość poznania Indian, którzy sa dzicy, ale nie prymitywni. Sa pełni poczucia humoru, wrażliwi i honorowi. Żyją w zgodzie z natura, wkomponowani w jej rytm.
Ci, których zachwycił film śmiało mogą siegnąć po te książkę, na pewno sie nie rozczarują. Tym, którzy sie na filmie wynudzili, raczej nie polecam.
A ja idę oglądać "Tańczącego z wilkami", bo chce to wszystko przeżyć raz jeszcze.

Shimik | 2015-07-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka:) Podobało mi się w niej wszystko oprócz śmierci Białych Skarpet. Ale cała reszta była super!!
Gorąco polecam:)

książek: 2077
onika | 2013-07-31
Przeczytana: lipiec 2013

Oczywiście, że widziałam film "Tańczący Z Wilkami". Jednak było to na tyle dawno, że nie wpłynęło to znacząco na moje wyobrażenia podczas czytania książki - mój John Dunbar wcale nie ma twarzy Kevina Costnera ;) Chociaż myślę, że znajomość fabuły pozwoliła mi na spokojniejsze czytanie książki. Śledząc początki znajomości porucznika z Lakotami, wiedziałam, że bohaterowi krzywda się nie stanie, więc nie denerwowałam się za bardzo.

Bardzo podoba mi się powieść pana Blake'a. W zasadzie czytanie o tych wielkich równinach, na których żyli Indianie, o ich zwyczajach i sposobie postrzegania świata, pozwoliło mi się wyciszyć. A było mi to bardzo potrzebne. Autor pozwala nam spojrzeć na całą historię z punktu widzenia kilku postaci, co zawsze jest dla mnie ważne i cenne.

"Tańczący Z Wilkami" jest klasycznym westernem. Indianie są dobrzy (oprócz Paunisów, bo Ci akurat są psychopatami nawet według norm indiańskich), biali są źli (poza nielicznymi wyjątkami) i ich wspólna egzystencja nie jest...

Samson Miodek | 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Ta książka jak i film na jej podstawie, zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, są takie pozycje i tu nie chodzi tylko o literaturę, które wywołują takie emocje, że mimo ich niedoskonałości (jeżeli takowe są) nie sposób ich nie kochać. Mam tak z muzyką Kazika Staszewskiego, z późniejszymi filmami Bareji, Sergio Leone, Monty Pythonem,z filmem Potop, Big Lebowski, czy książkami Sapkowskiego, to jakby moje własne dzieci, i tylko niech ktoś coś niepochlebnego o nich powie, od razu broni się tych swoich bastionów z zaciekłością lwów ;)
Jest się zaślepionym, i nie widzi się minusów, Ja w Tańczącym z Wilkami nie widzę.

Anna | 2012-06-03
Przeczytana: 31 maja 2012

Człowiek nie może żyć w samotności, chyba, że ma jasno określony cel. Czy takim celem może być walka? Czytając „Tańczącego z wilkami” w początkowej fazie powieści ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wydawać by się mogło, że w poruczniku armii Stanów Zjednoczonych, główną motywacją udania się na pogranicze, jest poczucie obowiązku wobec ojczyzny lub rządza krwi Indian. Być może John Dunbar wierzył w to stwierdzenie, gdy po nieudanym samobójstwie, które zostało odczytane, jako akt odwagi, wybrał miejsce służby oddalone od cywilizacji „białych”. W moim odczuciu, podświadomie szukał spokoju i poczucia nieskrępowanej wolności. Znalazł ją z całkiem nieoczekiwanej strony. Z poczucia osamotnienia, żołnierz poznając swojego wroga, tak naprawdę odkrył samego siebie. Czy można jednak całkowicie zmienić swoje życie, stając się Indianinem i jednocześnie odkryć szczęście i oddanych przyjaciół?

Książka ukazuje historię USA z nietypowej strony. Tu życie Indian jest najważniejsze...

gwiazdka | 2013-11-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 02 listopada 2013

Książka stała na półce już od dłuższego czasu, ale ciągle odsuwałam ją na dalsze miejsce. Przyczyną był film, swego czasu bardzo głośny, mnie jednak przez niego nie udało się nigdy przebrnąć. Miałam więc wielkie opory przed powieścią. W końcu jednak podjęłam męską decyzję i przeczytałam książkę w jeden dzień. Muszę przyznać, że jest bardzo dobra. Historia białego człowieka, który postanowił zostać Komanczem. Powieść zmusza czytelnika do przede wszystkim nowego spojrzenia na samych Komanczów jako Indian szlachetnych i pełnych godności- do tej pory, pewnie za sprawą Karola May’a byli to zdrajcy i mordercy (przeciwieństwo Apaczów). Druga ważna poruszana w książce sprawa to napływ białych do Ameryki. Poza tymi istotnymi kwestiami sama powieść jest bardzo dobrze napisana, zawiera zarówno elementy przygodowe, humorystyczne jak i romansowe. Czyli książka dla wszystkich. A film teraz tym bardziej sobie daruję.

Ewa Kowalska | 2012-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2012

Pomimo tego, że znałam treść książki i zakończenie nie było dla mnie zaskoczeniem, książka mnie poruszyła i wzruszyła. Przeczytałam zamieszczone niżej recenzje czytelników. Większość widzi w niej podbój dzikiego zachodu i jeszcze jedną przygodę z Indianami. Dla mnie to tylko okoliczności, w których autor zawarł dalej idące treści.
Znajduję tu wiele istotnych refleksji człowieka obdarzonego nadmiarem wolnego czasu i wrażliwym zmysłem obserwacji. Nie ma tu nieoczekiwanych zwrotów akcji, brawurowych eskapad, czy zbiegów okoliczności, narzucających bohaterowi pewien sposób postępowania. Wszystko co czyni, wypływa z jego wewnętrznego przekonania o słuszności wyboru, z poszanowania godności innych, nie tracąc samemu godności własnej.
Ta piękna opowieść prowadzona jest niejako dwutorowo, bo obserwujemy "oswajanie dzikiego człowieka" i dzikiego wilka. I jak w pierwszym przypadku proces prowadzi do asymilacji i przyjęcia nowego sposobu myślenia, tak w drugim granica "dzikości" nie zostaje...

Paulina Wilkowska | 2014-04-02
Przeczytana: kwiecień 2014

Wspaniała! Nie potrafię znaleźć lepszego określenia dla tej książki.

Książka ta wpadła mi w ręce w zasadzie przez przypadek, bo stojąc przed półkami książek w księgarni na pewno nie skusiłabym się na jej zakup zanim ją przeczytałam. Trafiła w moje ręce bo zamieniłam jedną ze swoich książek, która nie miała dla mnie zbyt dużego znaczenia właśnie na tę i w chwili obecnej bardzo się z tego cieszę ;)

Choć książkę zaczynałam czytać z dużą dozą sceptycyzmu już od pierwszych stron przeniosła mnie w świat kreowany przez autora. Razem z bohaterami odbyłam niesamowitą przygodę pełną magii i uczuć.

Jestem pod ogromnym wrażeniem i szczerze polecam!

anettaja | 2014-01-15

Bardzo miła, wzruszająca, delikatna książka. Czytałam ją bardzo dawno temu, ale wciąż pamiętam niektóre fragmenty np. Skarpetę naszego starego oswojonego wilka, który tak drastycznie skończył. Wtedy właśnie uświadomiłam sobie że ludzie wszystko potrafią zniszczyć - a przyjaźń z naszym gatunkiem zwierząt nie wychodzi im na dobre.