Brud

Wydawnictwo: Novae Res
SymfoniaSmaków

300 tys. fanów na Facebooku. 120 tys. sprzedanych egzemplarzy „Pokolenia Ikea” i „Pokolenia Ikea. Kobiety”. Piotr C. wraca ze swoją trzecią książką. Relu jest warszawskim adwokatem, który mieszka w Lemingradzie, czyli w dzielnicy Wilanów. Jego najcenniejszym klientem jest Janusz, zdemoralizowany multimilioner, a najlepszym przyjacielem Józek – wierny pies. Relu nie lubi ludzi, ale ludzie...

Relu nie lubi ludzi, ale ludzie lubią jego. Przychodzą, aby mu się zwierzać. Pije więc i słucha ludzkich tajemnic w świecie, gdzie kobiety są łatwe, a mężczyźni bezduszni. Prowadzone rozmowy bezlitośnie obnażają brud błyszczącego i wymuskanego świata mężczyzn w drogich garniturach i kobiet w jeszcze droższych kostiumach.

Tu wszystko pozornie jest doskonałe. Jest wspaniały ojciec, adwokat z własną kancelarią. Piękna żona. Czarujący syn. I pies. Do momentu, aż spojrzysz głębiej. Bo każdy kryje jakiś brud. Kochankę. Kochanka. Sekretnie oglądane porno, eksplozje wściekłości, ploty, plotki, alkohol, narkotyki, środki nasenne, modły, aby sąsiad miał gorzej, radość, że komuś się nie powiodło. I wrzask.

To książka o samotności. O czymś, co może jest miłością. I o strachu przed śmiercią.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Anna | 2017-06-18
Przeczytana: 2017 rok

Trudno mi opiniować pozycję, która przedstawia świat, w jakim nie chcę żyć, a boję się, że taki jest.
Piotr C. opisuje rzeczywistość, jaka być może go otacza, albo jaką kreują ludzie, którzy są mu znani.
Dla mnie, książka ukazuje PRZERAŻAJĄCY obraz społeczeństwa, które aspiruje do elity, a żyje w oparciu o najprostsze instynkty. DRAMAT.

almos | 2016-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2016

Kolejna opowieść o facecie przeżywającym kryzys wieku średniego, członku warszawskiej 'elyty' gdzie liczy się kasa, szpan, ostry seks i hedonizm na okrągło. To światek ludzi epatujących luksusem i sukcesem, ale w gruncie rzeczy samotnych i nieszczęśliwych. Obrazek to nienowy, tutaj opisany dosyć dobrze, ale wtórnie. Po pewnym czasie lektura nuży, człowiek ma dość czytania wynurzeń tych nieciekawych ludzi.

Mamy tu opowieść faceta zezłoszczonego na cały świat, nienowy to obrazek, widziany już u Iredyńskiego, Vargi czy Houllebecqua. Bohaterem jest Relu, wzięty adwokat warszawski, posiadacz luksusowego domu pod miastem, żony, syna i psa: wszystkiego co trzeba do szczęścia. To facet przeżywający kryzys wieku średniego i widzący świat przez czarne okulary osoby w stanie głębokiej chandry czy depresji. Gość jest antypatyczny, rzuca głębokie myśli w rodzaju: „miłości nie ma. Są tylko złudzenia, którymi ściągamy się do łóżka.” lub „Mężczyźni obiecują kobietom różne rzeczy, których nie...

DorotaKa | 2016-11-03

Bohaterem tej książki jest człowiek na pierwszy rzut oka spełniony - adwokat z bogatymi klientami, mąż pięknej kobiety, ojciec cudownego synka, lubiany przez innych mężczyzna. Jednak czytelnik szybko przekonuje się, że Relu mimo sukcesów jest ewidentnie zmęczony życiem, cyniczny, wewnętrznie wypalony. Jako bystry obserwator bez trudu dostrzega cały brud, który go otacza, a raczej otacza nas wszystkich - chamstwo, kłamstwo, zdradę, przejmującą samotność, wykorzystywanie innych ludzi, upokarzanie, upadlanie dla własnej przyjemności. Nie jest to jedynie "przywilej" biednych czy bogatych, pod względem życia w brudzie mamy wszyscy te same szanse z których skwapliwie korzystamy. Relu poza swoimi problemami zajmuje się też problemami innych, co ciekawe nie tylko w ramach zawodu, ale także z ludzkiego odruchu. Generalnie mimo całego rozczarowania światem i ludźmi jest to postać, która takich odruchów ma więcej, czym mnie do siebie całkowicie przekonała.
"Niektórzy ludzie są tacy ...

Morgana | 2017-05-16
Przeczytana: 14 maja 2017

Po raz kolejny nie umiem ocenić książki tego autora. Jednak nie zmienia to faktu, iż pochłonęłam ją w jeden dzień i to nie dlatego, że omijałam co nieciekawe wątki, prostackie zachowania czy żałosne dialogi bohaterów z "Pokolenia Ikea". Czyta się dobrze, może dlatego, iż autor odszedł od opisywania głupstw, prostactwa albo innych zbędnych tematów z poprzednich książek. Nadal jestem zdania, iż nie jest to literatura o głębokiej treści, jednak z trzecią częścią warto się zapoznać, chociażby z uwagi na głównego bohatera.

migotynka | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

To nie pierwsze moje spotkanie z twórczością Piotra C. Przeczytałam Pokolenie Ikea i Pokolenie Ikea. Kobiety. Nie umarłam od tego, nie dostałam od tego czytelniczego raka, mimo że niektórzy moi znajomi mi się dziwili. Wydaje mi się, że mam zdrowy stosunek do twórczości tego autora. Po prostu wiem, czego mogę się po nim spodziewać. A to bardzo odświeżające uczucie, kiedy wiesz na co możesz liczyć.

Relu jest prawnikiem, który nie lubi ludzi. Niestety, ludzie ciągną do niego jak muchy do miodu i chcą mu się zwierzać. Opowiadają mu swoje historie, ponieważ potrzebują, aby ktoś ich wysłuchał. Mężczyzna pokazuje nam prawdziwy świat, obleczony w pozorną doskonałość, pozorne relacje, z których wiele nie przetrwa kilku tygodni i pozorne szczęście, którego nigdy tak naprawdę nie było.

Do powieści wydawnictwa Novae Res zawsze podchodzę z dużą ostrożnością. Nie dlatego, że często naciągają autorów na duże pieniądze i każą im płacić za wydanie swoich własnych książek. Nawet nie dlatego....

CyprianKajetan | 2016-11-22

Ta książka jest jak mądra dziwka. Przyjemna i daje do myślenia.

(nie to żebym korzystał z usług dziwki, ale tak mi się jakoś napisało i spodobało to porównanie.)

Życie to jest następne pięć minut. Reszta to wyobraźnia.
To cytat cytatu z książki „Brud”. Dlaczego cytat cytatu? Bo te słowa nie należą do Piotra C (Pokolenie Ikea) tylko do kogoś innego (Sławomir Mrożek). Ale czy to ma jakieś znaczenie?

No właśnie. Piotr C, Człowiek-tajemnica, którego pewnie kojarzysz z bloga Pokolenie Ikea karmi nas opowieściami. Opowieściami, które pokazują, że większość rzeczy, którymi się martwimy nie ma znaczenia. Że nic tak naprawdę nie jest ważne, oprócz nas samych i tego co teraz (i za 5 minut).

Po lekturze „Brudu” człowiek zaczyna zastanawiać się nad tym, co w jego życiu jest naprawdę istotne. Oto chyba w dobrej książce chodzi. Aby się po niej zastanawiać.

I ja też zacząłem. Od razu w głowie pojawiła się retrospekcja. Co ostatnio robiłem i co robiłem faktycznie dlatego, że tego...

Rozczytana Aglomeracja | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Czasem chce się odejść od klasyki. Zobaczyć, co proponują młodzi twórcy, opisujący „współczesną rzeczywistość”. Poznać książkę autora popularnego w świecie „social media”, którego teksty sprzedały się w ilości 120 tys. egzemplarzy.

Sięgam po „BRUD” tajemniczego Piotra C. Na okładce czytamy:
„To książka o samotności.
O czymś, co może jest miłością.
I o strachu przed śmiercią”.

Błąd. To jest książka o niczym. Dawno, dawno nic mnie tak nie zmęczyło. Dawno tak często nie kartkowałam książki by sprawdzić, ile stron zostało mi do końca. Całość ma 250 stron. I przez wszystkie, co do jednej, nie dzieje się w książce nic.

Twór „BRUD” jest jak wymieszanie wszystkiego, co aktualnie „trendy” w Internecie. To mix stereotypów o kobietach i mężczyznach, bogatej „Warszawce” i hołocie z małych miast, memów o blondynkach, „przegrywach i wygrywach”, seriali TVN o „młodych, pięknych i bogatych”, „Trudnych Spraw”, „Ukrytych Prawd” i cytatów Paulo Coelho… Wszystko jest tak wtórne i sztampowe, że...

agatrzes | 2016-12-11

Piotr C, rocznik 1976, twórca jednego z popularniejszych blogów w polskim internecie – https://pokolenieikea.com/. Autor bestsellerowych powieści „Pokolenie Ikea” oraz „Pokolenie Ikea. Kobiety”. Korporacyjny szczur, któremu udało się wywalczyć niezależność. Jego najnowsza książka „Brud” powstała przez przypadek i stanowi wypadkową nieudanej próby stworzenia biurowego romansu, wyczerpania zapału oraz przemyśleń związanych z tym, że ideałom daleko do ideału.

„Brud” to historia Relu – warszawskiego prawnika mieszkającego w Wilanowie, który na pozór wiedzie ustabilizowane i dostatnie życie. Jest współwłaścicielem kancelarii adwokackiej, ma piękną żonę, czarującego syna, a jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że wcale nie czuje się szczęśliwy. Powstaje więc pytanie dlaczego człowiek mający wszystkie niezbędne atrybuty by czerpać z życia radość nie wykorzystuje danych mu szans czy możliwości?

Na kartach książki Relu otwiera się przed czytelnikiem, dzieli się z nim swoimi przemyśleniami...

Buka | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Kolejna książka o pozornych urokach luksusowego życia, za którym kryją się smutni ludzie i ich puste życia.

Czy warto przeczytać? Jeśli przeczytałeś Pokolenie Ikea, to z ciekawości zajrzysz do Kobiet. A jeśli masz za sobą je obydwie, to dla zasady i tak sięgniesz po Brud.

To co irytowało w Pokoleniu i Kobietach, będzie uwierało również w Brudzie.

Co do reszty, to jest treści, postępowania bohaterów itd. Nasuwa mi się jedno zdanie, zasłyszane w stand-upie jakiegoś faceta, że (wersja mniej wulgarna; sami możecie sobie dopisać, co było w wersji pierwotnej i jakiego organu płciowego - męskiego użyto w oryginale), mianowicie, że "po wszystkim się umyjesz, ale mózgu to już sobie nie umyjesz". Tyle. Resztę dopowiedzcie sobie sami.

Sebastian | 2016-11-21

W przeciwieństwie do sporej części czytelników nie krytykowałem ślepo wcześniejszych dokonań Piotra C., odsądzając jego twórczość od czci i wiary. Pod płaszczykiem uproszczeń i wulgaryzmów znajdowało się w moim odczuciu wiele trafnych spostrzeżeń o naszych czasach.
„Brud” wydaje mi się najlepszą z dotychczasowych książek autora. Język dalej nie jest wysublimowany, ale jakby nieco dojrzalszy. Znów mamy tu pełno sarkazmu, ironii (co lubię) oraz snobistycznego życia warszawki (czego nie lubię). Wulgaryzmy są, ale w mniejszym natężeniu niż w „Ikeach”. I co najważniejsze: jeśli pozbędziemy się uprzedzeń, zobaczymy, że autor bardzo celnie przedstawił wiele problemów naszego kraju, zwłaszcza z perspektywy trzydziestokilkulatków. Ocena: 6+/10