Raport mniejszości

Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Cykl: Opowiadania zebrane Philipa K. Dicka (tom 4) | Seria: Dzieła wybrane Philipa K. Dicka
Wydawnictwo: Rebis
7,24 (562 ocen i 39 opinii) Zobacz oceny
10
16
9
67
8
138
7
217
6
80
5
32
4
8
3
3
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Minority Report
data wydania
ISBN
9788380620469
liczba stron
584
język
polski
dodała
Oceansoul

Czwarty w pięciotomowym zbiorze wszystkich opowiadań wybitnego pisarza SF obejmuje utwory z lat 1954–1963. To okres, w którym nastąpił prawdziwy wysyp powieści Dicka, natomiast mniej już pisywał krótkich opowiadań. Tytułowe dziełko doczekało się wersji filmowej wyreżyserowanej przez Stevena Spielberga, a „Epoka beztroskiej Pat” stała się inspiracją dla jednej z najlepszych powieści Dicka,...

Czwarty w pięciotomowym zbiorze wszystkich opowiadań wybitnego pisarza SF obejmuje utwory z lat 1954–1963. To okres, w którym nastąpił prawdziwy wysyp powieści Dicka, natomiast mniej już pisywał krótkich opowiadań. Tytułowe dziełko doczekało się wersji filmowej wyreżyserowanej przez Stevena Spielberga, a „Epoka beztroskiej Pat” stała się inspiracją dla jednej z najlepszych powieści Dicka, „Trzy stygmaty Palmera Eldritcha”. Podobnie „Prawda półostateczna” wyrosła z opowiadania „Na obraz i podobieństwo Yanceya”. Niniejszy zbiór ukazuje Philipa K. Dicka w jego niezrównanej formie.

 

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1596)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 5609
Wkp | 2016-10-24

RAPORT Z SZALEŃSTWA

Od pewnego czasu Dom Wydawniczy Rebis wydaje serię opowiadań Philipa K. Dicka, która ostatecznie ma się zamknąć w pięciu tomach. Teraz pojawił się przedostatni z nich, zbierający osiemnaście krótkich tekstów mistrza Science Fiction opublikowanych pierwotnie w latach 1954 – 1964, które znów pokazują mnogość tematów przez niego poruszanych, jego wizjonerstwo i… szaleństwo.

Samoreplikujące się maszyny. Apokalipsa. Wojna. W mieszkaniu pewnego mężczyzny zjawia się dziwny serwisant. Staruszka wykorzystuje swoje zdolności by poróżować w czasie. Wirtualny człowiek zdobywa popularność. Inny, prawdziwy już, musi zmierzyć się z faktem, że w przyszłości kogoś zabije. Do tego na Ziemię przybywają obcy, a to jedynie część tego, co dzieje się w „Raporcie mniejszości”.

Chociaż zbiór eksploruje najróżniejsze obszary z fantastyką związane, od zaawansowanej technologii śledczej po analizę traum, jednakże motywem przewodnim większości tekstów pozostaje posatopakliptyczna wizja...

książek: 864
Fantasy-Bestiarium | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„Raport mniejszości” jest już czwartym tomem zbioru opowiadań autorstwa Philipa K. Dicka wydanym przez Dom Wydawniczy Rebis. W książce znajdziemy osiemnaście niedługich tekstów niedoścignionego króla science fiction, które zostały po raz pierwszy opublikowane w latach 1954–1964. Przekrój tematów podejmowanych przez autora jest bardzo szeroki, poczynając od samoreplikujących się maszyn, a skończywszy na staruszce, która wykorzystuje swoje umiejętności, aby podróżować w czasie. Jest co czytać.

Klasyczne opowiadania SF wcale się nie zestarzały i pomimo upływu wielu lat nadal budzą ciekawość i nie raz potrafią szokować. W skład tego rewelacyjnego zbioru wchodzą między innymi opowiadania takie jak: „Raport mniejszości” opowiadające o policyjnej grupie specjalnej, która wykrywa przestępstwa, zanim jeszcze zostaną popełnione. Wszystko się komplikuje, gdy oskarżonym o morderstwo zostaje jeden z uczestników projektu. Jakby tego było mało, oskarżony wcale nie słyszał o osobie, którą ma...

książek: 1437
Ciacho | 2016-10-30
Przeczytana: 29 października 2016

"Przygody z szalonym geniuszem"

Philip K. Dick to jeden z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy fantastyki. Autor, który miewał dziwne wizje, był paranoikiem, uznawał za swoich największych wrogów Richarda Nixona i Stanisława Lema, uważał się za ofiarę eksperymentów rosyjskich służb specjalnych, widział na niebie wielką boską twarz a w naszyjniku na szyi jednej z kurierek dostarczających mu przesyłkę upatrywał się znaku od samego Boga. Według wielu źródeł nadużywał narkotyków i alkoholu i zachowywał się jak szaleniec. Wynajmował szopę, gdzie z dala od rodziny i bliskich, w całkowitej samotności, spędzał czas i pisał mnóstwo opowiadań i powieści, które ciekawią i budzą kontrowersje wśród krytyków, inspirują młode pokolenia i sprawiają olbrzymią przyjemność rzeszom czytelników na całym świecie.

"Raport mniejszości" to czwarty z pięciotomowego zbioru "Opowiadania zebrane Philipa K. Dicka", który składa się z 18 opowiadań fantastycznych. Wszystkie napisane zostały w...

książek: 961
Beremis | 2014-10-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2014

Chyba łatwiej byłoby oceniać każde opowiadanie z osobna, zbyt różnorodna tematyka i ich jakość, żeby sprawiedliwie ocenić całość.
Ale lektura zajęła mi sporo czasu i jakoś nie mam ochoty wracać do każdego opowiadania z osobna.
Za ten zbiór opowiadań brałem się przez ładnych parę, jak nie naście lat. Zaczęło się od filmu o tym samym tytule, film jest świetny i dalej taki zostaje choć minęło 12 lat. Więc chciałem przeczytać opowiadanie na podstawie, którego został stworzony scenariusz. Dobrnąłem do niego. Lipa. Zawiodłem się, jedno ze słabszych opowiadań. I tutaj książka poszła w odstawkę. Dokończyłem.
I warto. Lubię styl Dicka, może chaotyczny i nie do końca dopracowany, ale opowiadania pisał do gazet, które i tak grosze płaciły, swoje co nie co wtrącały bez konsultacji z autorem. ale mniejsza z tym. Podoba mi się zwykły Kowalski jako główny bohater. Nawet wiceprezydentem zostaje zwykły działacz związkowy (skąd ja to znam). Szary Obywatel i sprawy które go przerastają.
Klimat...

książek: 2500
książek: 694
tivrusky | 2017-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 09 maja 2017

Trzymam w rękach czwarty tom zebranych opowiadań Philipa Dicka. Podchodziłem do niego z pewną rezerwą, może nawet obawą – tom trzeci, Kopia ojca, wymęczył mnie niemiłosiernie tematyczną jednostajnością. Jak się okazuje – niepotrzebnie! Wyobraźnia Dicka wybucha tutaj na nowo, pisarz powraca do różnorodności i oryginalności swoich pierwszych opowiadań.

Nie tylko wraca – wychodzi ze swoją wyobraźnią na zupełnie inny poziom. Pojawiają się pomysły absurdalne, zabawne i dziwaczne. Stare pomysły: podróże w czasie, powojenne krajobrazy, dziwne odkształcenia rzeczywistości i wizje futurystycznych społeczeństw zostają wzbogacone o elementy nieprzewidywalne. Podobne rzeczy pojawiały się już u Dicka, ale nigdy na taką skalę.

I tak na przykład w Coś nowego dla Nicole, gdzie spotykamy się z futurystyczną wizją konserwatywno-religijnego społeczeństwa, główni bohaterowie to bracia grający Bacha na… pustych karafkach… pojawia się też zwierzę-robot, telepatycznie manipulujące publicznością. W...

książek: 345
GrzegorzIgnacy | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 grudnia 2012

https://www.facebook.com/KsiazkiIlubCzasopisma/

Philip K. Dick, w tym konkretnym zbiorze opowiadań pokazuje, że da się pisać utwory SF bez zbędnego nadęcia, w sposób zrozumiały, unikając przesytu specjalistycznych terminów czy udawanej pseudonaukowej paplaniny. Jasne jest, że na potrzeby swoich utworów tworzy nowe pojęcia i terminy będące totalną abstrakcją, ale nie są one pretensjonalne, jak to niestety bywa. Co znalazłem w zbiorze "Raport mniejszości"? Wiele ciekawych motywów, jak chociażby ten przedstawiający pisarzy SF jako "prekognitów" albo wizję świta po wojnie wodorowej. "Prekognita" - bardzo ważne słowo w alfabecie twórczości Philipa K. Dicka, pojawia się w większości jego utworów. Prekognici są fundamentem systemu stworzonego do zapobiegania przestępstwom w opowiadaniu, pod którego tytułem wydano cały zbiór. Zupełnie nie wiem dlaczego akurat na podstawie "Raportu mniejszości" powstał film. Praktycznie każda przedstawiona przez autora historia nadaje się do sfilmowania....

książek: 4283
eR_ | 2016-12-17
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Philip.K.Dick, to jeden z najsłynniejszych twórców literatury fantastycznonaukowej. Za życia-owszem znany, jednak dopiero po swojej przedwczesnej śmierci zyskał szacunek i uznanie należące mu się bez wątpienia. Kto nie słyszał o "Człowiek z Wysokiego Zamku"-alternatywnej wizji świata, w którym to hitlerowcy wygrali wojnę, a Stany Zjednoczone podzielone są na strefy wpływów niemieckich i japońskich? Takich przykładów jest wiele. Być może znany jest również z tego, że donosił na naszego rodzimego pisarza, czyli Stanisława Lema, do FBI, twierdząc, że pisarz ten to spisek komunistów, bowiem nikt nie może tworzyć tak różnorodnych dzieł... Talentu mu odmówić nie można. Nakładem Domu Wydawniczego Rebis, wyszedł całkiem niedawno czwarty już zbiór opowiadań. Tym razem nosi on tytuł"Raport mniejszości".

Czegóż tu nie ma! Pewna kobieta ma pewien talent powodujący, że bez problemu przenosi się między rzeczywistościami, dodatkowo handlując z mieszkańcami. Albo znane z filmu, pod tym samym...

książek: 345
GrzegorzIgnacy | 2018-06-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 grudnia 2012

http://ksiazkiilubczasopisma.blogspot.com/

Philip K. Dick w tym konkretnym zbiorze opowiadań pokazuje, że da się pisać utwory SF bez zbędnego nadęcia w sposób zrozumiały, unikając przesytu specjalistycznych terminów czy udawanej pseudonaukowej paplaniny. Jasne jest, że na potrzeby swoich utworów tworzy nowe pojęcia i terminy będące totalna abstrakcją, ale nie są one pretensjonalne, jak to niekiedy bywa.
Co znalazłem w zbiorze "Raport mniejszości"? Wiele ciekawych motywów, jak chociażby ten przedstawiający pisarzy SF jako "prekognitów" albo wizję świata po wojnie wodorowej. "Prekognita" - bardzo ważne słowo w alfabecie twórczości Philipa K. Dicka, pojawia się w większości jego utworów. Prekognici są fundamentem systemu stworzonego do zapobiegania przestępstwom w opowiadaniu, pod którego tytułem wydano cały zbiór. Zupełnie nie wiem dlaczego akurat na podstawie "Raportu mniejszości" powstał film. Praktycznie każda przedstawiona przez autora historia nadaje się na...

książek: 343
macierzanka | 2017-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 17 września 2017

Jej, ależ ten facet był zdolny! Ależ miał pomysły! I ależ umiał pisać!
Właściwie przy każdej jego książce jestem wciągnięta, poruszona, pełna szacunku dla przenikliwości i umiejętności przekazywania technicznych, naukowych detali w sposób, który brzmi naturalnie i upodabnia klimat do tego, w którym na co dzień żyjemy.
Tytułowe opowiadanie trzepnęło mnie szczególnie mocno, na pewno do niego wrócę. Nie sposób powstrzymać się od rozważania "co by było, gdyby", więc rozważam... i nie mam zielonego pojęcia, czy taki system prewencyjny byłby dla nas zbawieniem, czy totalną katastrofą. Trochę kusi, żeby się dowiedzieć, a trochę jestem wdzięczna rzeczywistości za to, że najprawdopodobniej się nie dowiem.

zobacz kolejne z 1586 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Gdyby naziści wygrali wojnę...

Fani książek science fiction w końcu doczekali się ekranizacji powieści Philipa K. Dicka ”Człowiek z Wysokiego Zamku”. Na jej podstawie Amazon Studios stworzy 10-odcinkowy serial. Na razie dostępny jest jedynie pierwszy odcinek, który można obejrzeć bezpłatnie na stronie Amazon.com.


więcej
Pisarze skazani na ekranizacje

Powiedzieć, że wielu autorów doczekało się nawet kilkukrotnych adaptacji ich dzieł, to nic nie powiedzieć. Są pisarze, których kolejne książki niemal z dnia na dzień po ich ukazaniu się były ekranizowane. Oto dziesięcioro z nich.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd