Nemesis

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "SF". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW
Nemesis
powieść amerykańska, kosmos
Feanor

Kto nada sens istnieniu Galaktyki, jeśli nikt nie zdołał nadać sensu istnieniu jednego świata? Kto spojrzy śmiało w przyszłość, odnajdzie porządek w Galaktyce rojącej się od ludzi? Nemezis rzeczywiście nadeszła. Akcja rozgrywa się równolegle w dwóch miejscach: na Ziemi i na stacji kosmicznej Rotor, z tym że nie w tych samych czasach. Nieformalnym bohaterem powieści jest gwiazda – czerwony...

Nemezis rzeczywiście nadeszła.
Akcja rozgrywa się równolegle w dwóch miejscach: na Ziemi i na stacji kosmicznej Rotor, z tym że nie w tych samych czasach. Nieformalnym bohaterem powieści jest gwiazda – czerwony karzeł, nazwana Nemezis, przypadkowo odkryta w niewielkiej odległości od naszego układu (zaledwie 2 lata świetlne).

źródło opisu: Kantor Wydawniczy SAWW, 1991

Hubert | 2013-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Świetna sprawa. Z Asimova czytałem dotychczas jedynie "Koniec Wieczności" - bardzo dobra książka, a i tutaj się nie rozczarowałem. Mnóstwo zapadających w pamięć motywów, lekko przerażający czerwono-pomarańczowy świat, znakomite rozwijanie akcji, nietypowa forma (dwie osobne - chociaż częściowo powiązane ze sobą - historie mające wspólny finał), dawkowanie tajemnic (i późniejsze odpowiedzi - ale jest ich tyle, aby nas zadowolić, ale pozostawić też przyjemny niedosyt).

Polecam wszystkim spragnionym dobrego i realistycznego SF, skupiającego się bardziej na ludziach i ich relacjach aniżeli na kosmicznej rozpierdusze, pełnego niebanalnych pomysłów i wtrąceń sprawiających, że dowiadujemy się więcej o fizyce i astronomii (w tym wypadku m.in. o czerwonych karłach).

Książce zarzuca się m.in. wtórność w stosunku do innych książek autora - na szczęście nie miałem z nimi do czynienia, zatem mnie owa wtórność nie ubodła. Jeżeli to jest Asimov w słabej formie, to nie wyobrażam sobie tych...

Marta | 2016-02-20

Muszę przyznać, że to jak na razie jest najgorsza ze wszystkich jego powieści jakie czytałam. W stosunku do całości SF jakie wychodzą i tak jest oczywiście bardzo dobra, ale z jego dzieł najgorsza. Pierwsze co mi się nie spodobało, to przypominanie mi co rozdział na czym polegał fenomen Marleny, tak jakbym cierpiała na demencję i po przeczytaniu rozdziału już nie wiedziała w czym rzecz. Co prawda w połowie książki Asimov zaprzestał przypominania mi w czym rzecz, jednak lekki niesmak pozostał. Odniosłam wrażenie, że autor sam na początku nie czuł tej powieści, jednak gdzieś tak w połowie powrócił do formy. Ogólnie pomysł na książkę bardzo dobry, opisuje losy Osiedla – stacji kosmicznej zamieszkanej przez niewielką populację ludzi, która jako pierwsza zdecydowała się opuścić macierzysty Układ Słoneczny i polecieć do układu planetarnego tytułowej gwiazdy Nemesis. Motyw arki bardzo podobny jak w Ramie (jednak jak dla mnie Rama o wiele wiele lepsza). Drugi wątek czyli zniszczenie ziemi...

yokopoko | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

Świetna! Bardzo ciekawa, spójna opowieść - odkrycie w niewielkiej odległości Nemezis zbliżającej się do Układu Słonecznego, tajemnicza Plaga Erytro, "odczytywanie" cudzych myśli i uczuć przez Marlenę, loty w przestrzeń kosmiczną z prędkością większą niż świetlna - wszystko ma tu swoje logiczne, naukowe wyjaśnienie.
Jedynie końcówka pozostawia wiele do życzenia - kiedy wreszcie fabuła zaczęła się porządnie "rozkręcać", odkryłam, że do końca pozostało... jakieś 20-30 stron. :O Pozostał lekki niedosyt, niektóre rzeczy zbyt szybko i łatwo się wyjaśniły.

htohgrom | 2016-12-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Bardzo prosta, momentami wręcz naiwna historia. Jednak im dalej, tym wyraźniej widać na jak ciekawych fundamentach została zbudowana - kontakt z obcą formą życia, różnice społeczne i "wyścig zbrojeń" pomiędzy Osiedlami a Ziemią, perspektywa zagłady i podejście naukowców do tego wszystkiego i do własnej pracy. Ostatnie, gorzkie spostrzeżenie komisarza Pitta jest wisienką na tym torcie.

Im dalej w las, tym więcej gwiazdek w mojej ocenie.

cyunczykg | 2016-12-07

Uwielbiam Asimova, ale Nemezis skończyłem dopiero za drugim podejściem. Wydaje się, że postać Fishera miała w zamyśle autora spajać dwa wątki, ale wyszło to delikatnie mówiąc mało przekonywująco. Mogło by być świetne opowiadanie, a jest słaba jak na umiejętności autora powieść.

Ramz | 2013-05-12

Przeludnienie na ziemi, losy kosmicznych osadników. Świetna książka o tajemniczej, wołającej jednego z bohaterów planecie. Na plus zasługują naukowe wyjaśnienia obecnej w książce technologi.

Hubert Lewiński | 2011-07-07
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 07 lipca 2011

Książka uznawana za jedną z gorszych tego autora, mi ogólnie się podobała. Poza szybkim i dosyć banalnym końcem. Głównymi zarzutami przeciwko książce jest to, że powiela schematy użyte w innych książkach Asimova, jednak dla mnie, jako osobie, której twórczość tego autora jest kompletnie obca, argument ten był bez znaczenia.

Bimbrownikus | 2013-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Rzecz całkiem dobra, trzyma w napięciu, ale obca inteligencja nie jest tu zbyt ciekawa, a i charaktery trochę płaskie. Ale jako s-f? Dobre dla miłośników realistycznego s-f - nauki w tym tyle, że aż zgubić się można w teoriach.

LordKaftan | 2011-01-10
Przeczytana: styczeń 2011

Chyba najsłabsza książka IA, którą czytałem. W zasadzie jest to powielanie pomysłów, obecnych w innych książkach tego autora

Feanor | 2010-05-07
Przeczytana: 2004 rok

Asimov jak zawsze w formie. Dobra powieść, choć mnie nie wciągnęła tak jak "Fundacja".