The Collected Stories of Philip K. Dick, vol. 2
Oceansoul

Drugi tom opowiadań Philipa K. Dicka to utwory z lat 1952-1953. Kwintesencja wszystkich problemów i tematów, które fascynowały autora przez całe życie. Czym jest człowieczeństwo? Co byłoby, gdyby pojęcia czasu i przestrzeni straciły nagle sens? Dick próbuje odpowiedzieć w tym tomie na te najtrudniejsze z pytań.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

| 2015-08-04
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

„Przypomnimy to panu hurtowo” nie należy być może do najlepszej 5 historii stworzonych przez Dicka ale czyta się ją bardzo dobrze. Jest ona jednak w wielu wątkach fabuły zupełnie inna niż jej ekranizacja. Tym większe było więc moje zdziwienie kiedy po filmie przeczytałem tę książeczkę. Należy się chyba szacunek dla magików z Hollywood za odwagę i za to że z tego opowiadania a raczej jego motyw stworzyli jeden z lepszych filmów s-f lat 80tych „Pamięć absolutną” z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej (nowej wersji z Colinem Farrellem nie widziałem i więc nie mogę się o niej wypowiedzieć) pomimo iż w duży sposób zmienili fabułę. W czym rzecz? Otóż diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Film jest oparty właściwie na jednym motywie z tej noweli, która stanowi motor napadowy dla opowieści filmowej i papierowej. Twórcy w filmie wykorzystując ten motyw poszli jednak w innym kierunku niż pisarz z prostych względów zwyczajnie postawili na akcję i efekty specjalne gwarantujące więcej widzów na...

Ewangelista | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Sci-fi

Wszystkie "arcydzieła" czy opowiadania zebrane wchodzące do kanonu literatury sci-fi, wszystkie te, które otrzymały Hugo i Nebulę, mogą się schować przy opowiadaniach Dicka, które nierzadko pisał dla korzyści finansowych, w kilka dni. Mam wielką radochę i sporo do myślenia praktycznie po przeczytaniu każdej krótkiej formy pisanej Philipa. Podobnie zresztą z Arthurem C. Clarkiem. Obaj tworzą pomysł wokół którego kreują fabułę, a wszystko i tak sprowadza się do genialnej puenty. W opowiadaniach w tym tomie, Philip K. Dick ukazuje (jak to zawsze zresztą), ludzką naturę i wątpliwości co do niej. Może to spora nadinterpretacja, ale praktycznie wszystkie opowiadania mają tę głębię, której właśnie szukam w sci-fi. Nie ma dobrych i złych, są tylko wybory dokonywane przez jedną lub drugą stronę, a sam czytelnik ma nieraz problem ze zdefiniowaniem kto czyni dobrze lub komu się bardziej ten świat należy. To jest też świetna cecha Dicka. On nie ocenia. Pozostawia to czytelnikowi. Bardzo dobry...

Adawar | 2017-04-10

Osobiście uważam że Philip K. Dick jest jednym z najlepszych ( i niedocenionym) pisarzem SF . I jego opowiadania , są chyba najlepszym tego przykładem , i może nie wszystkie trzymają ten sam poziom to wizje autora wciągają niczym bagno , fascynują oryginalnością no i przedewszystkim zmuszają do myślenia .

Hubert | 2019-05-24
Przeczytana: 24 maja 2019

Dość obszerny zbiór naprawdę dobrych opowiadań. Pomimo tego, że niektóre zdają się być lekko naiwne w narracji, dialogach czy pomyśle na fabułę, praktycznie każde ma w sobie interesujące pytanie filozoficzne, cenną myśl, zazwyczaj zawartą w zaskakującej puencie.

Opowiadania Dicka to ogólnie zupełnie inna liga niż jego powieści, które zupełnie do mnie nie docierają. W swoich opowadaniach Dick potrafi zaskakiwać, potrafi zaciekawić, potrafi zostawić nas z dobrym pytaniem czy takim WTFem, że przez przez resztę dnia chodzimy ze znakiem zapytania w głowie.

Mocna, wartościowa pozycja, ostoja prawdziwego, coraz bardziej dziś zapomnianego SF. Może wyglądać nieco wtórnie, wiele pomysłów to te z gatunku "przecież to już gdzieś tam było" - tyle, że zapewne widzieliście ten czy tamten pomysł jako kopię, zrzynkę z Dicka. Tu mamy oryginał. Bardzo cenny i ciekawy oryginał.

Dwa zbiory opowiadań tego autora mam za sobą, przede mną jeszcze trzy kolejne. Nie mogę się doczekać.

patrycja76 | 2014-02-19
Przeczytana: luty 2014

Zbiór 27 opowiadań z zakresu s-f i lekkiego horroru. Każde z nich równie dobre, wszystkie napisane z dużą starannością, wszystkie zaskakujące i czasami zmuszające do refleksji.

Dokładniejszym opisem wyróżnię kilka z nich:

„Pani od ciasteczek”. Pierwsze w zbiorze i zachęcające do przeczytania całości. Opowiada o chłopcu, który zaprzyjaźnia się ze starszą panią. Odwiedza staruszkę, aby poczytać jej książki w zamian za co otrzymuje porcję pysznych ciasteczek. Czy jednak przyjaźń staruszki jest szczera, czy nie ma ona ukrytych, złowrogich powodów, aby podtrzymywać tę znajomość?

„Znamienity autor”. W nieokreślonej datami przyszłości ludzie poruszać się będą superszybkimi mgnieniowcami. Na razie są one w fazie testów. Jednym ze szczęśliwców mogących z nich korzystać jest Henry Ellis, urzędnik w firmie zajmującej się ich produkcją. Pewnego dnia podczas podróży przez czwarty wymiar Henry dostrzega coś dziwnego: powinien być w pojeździe sam, lecz nie jest. Obok niego, na podłodze nerwowo...

Marcin | 2010-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2010

Zbiór opowiadań Dicka z początków jego twórczości, który przełknąłem z dużą fascynacją. Być może schematy opowiadań powielają się obecnie, jednak nie można krytykować Phillipa za powtarzanie scenariuszy, gdyż, pisząc owe opowiadania w latach 50tych to właśnie on nadawał kształty sci-fi. Świat post nuklearny, świat w którym roboty przejęły kontrolę nad rządem, świat w którym rasa ludzka jest zagrożona wymarciem, futurystyczny świat z tunelami czasoprzestrzennymi, oraz, co ciekawe, zwykły obecny świat z pewnymi niezwykłymi elementami - wszystkie te wizje przyszłości ukazuje Dick w swoich opowiadaniach, przy okazji poruszając ważny problem imperializmu. Dokąd zmierza człowiek? Jak daleko posunie się ekspansja? Co będzie, gdy roboty zaczną się same udoskonalać?
Część opowiadań jest dobrych a część słabych. Większość niesie ze sobą ważne przesłanie. Ale na 4 gwiazdki wpłynęło kilka opowiadań, w których po przeczytaniu nieprzewidywalnego zakończenia nawoływało się do ust określenie "O...

karola807 | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

Kawał dobrej prozy. Niemal każde opowiadanie mnie poruszyło. Zaskoczona jestem tytułowym "Przypomnimy to panu hurtowo"- spodziewałam się, że opowieść która zainspirowała kultową "Pamięć absolutną" będzie lepsza, tymczasem ekranowej wersji mogłaby buty czyścić.

Tak właśnie jest z panem Dickiem- miał świetne, nieszablonowe pomysły, wiele jego historii to materiał na dobre filmy sci-fi. Gorzej z przeniesieniem tych pomysłów na papier.

Ja zdaję sobie sprawę, że opowiadanie to krótka forma ale cóż poradzę że lubię długie opisy, wprowadzenie do akcji, charakterystykę bohatera- tutaj tego nie ma. U Dicka opis ma dwa zdania, reszta opowiadania to dialogi. Toteż mimo że jestem pełna podziwu dla wyobraźni tego pisarza, nie zachwycam się techniczną stroną tekstów w tym zbiorze, czegoś mi brakuje. A szkoda, bo każda z historii jest absolutnie fantastyczna. Moja ulubiona to ta o chłopcu wychowywanym przez roboty. Zakończenie takie, że palce lizać :)

Ewa | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka mbp
Przeczytana: 06 września 2012

Zbiór wczesnych opowiadań wydawanych oddzielnie najczęściej w czasopismach s-f. Nie dajcie się zwieść słowu wstępu - opowiadania są perełkami. Każde z nich zaskakuje rozwojem sytuacji lub spojrzeniem na zagadnienia, które tak fascynowały Dicka - czas, przestrzeń, świadomość. Większość z nich mimo oprawy s-f w klimacie przypomina A.E. Poe, są mroczne a niebezpieczeństwo nadchodzi z niespodziewanej strony. Bohaterowie żyją we względnej stabilizacji są niespodziewanie rzucani w wir wydarzeń, które teoretycznie nie miały prawa się zdarzyć. Niektóre z pomysłów pojawiających się w opowiadaniach rozwiną się później w pełne powieści. Dla wielbicieli Philipa Dicka pozycja obowiązkowa.

SiwyZgrzyt | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

W opowiadaniach Dicka znajdziemy wiele ciekawych pytań i koncepcji odnośnie natury rzeczywistości i człowieka. Autor jest niczym odkrywca, badacz, który próbuje obudzić umysły czytający go ludzi. To co proponuje jest niestandardowe i po ponad 60 latach nadal aktualne. Fascynujące są jego pomysły, czasami wręcz przerażające, ale przygotowujące na każdą ewentualność. W jego opowiadaniach tak jak wspomniałem można znaleźć zmieniającą się rzeczywistość pod wpływem bohatera "Miasteczko", czy pod wpływem jakiegoś wydarzenia "Stacja podmiejska", "Regulatorzy". Przestrzega przed skutkami nadmiernej eksploatacji planety i III wojny światowej "Grupa zwiadowcza", "Planeta nie dla ludzi", "Wariant drugi", "Świat Jona". Porusza także tematy antyglobalizacyjne jak choćby w opowiadaniu "Pamiątka". Przede wczystkim stawia bardzo ważne pytanie kim jest człowiek?, w jaki sposób można go odróżnić od robota?, co nas czyni tym kim jesteśmy "Fałszywy człowiek". W doskonały sposób bawi się tematem...

Portafortunas | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Z pewnością nie jest przesadą stwierdzenie, iż każde z opowiadań, nawet tych słabszych, posiada dziwny, pokrętny klimat, pełen niepokoju i lęku. P.K. Dick to wizjoner, który został prawdziwie doceniony dopiero po swojej śmierci. Nie ocenia, a przedstawia różne modele rzeczywistości i rozwoju ludzkości, których to ocenę pozostawia czytelnikowi. Wariant drugi to prawdziwa literacka pełna w morzu fantastyki, do której lektury gorąco zachęcam.