Nie odwracaj wzroku

Okładka książki Nie odwracaj wzroku Rachel Abbott
Okładka książki Nie odwracaj wzroku
Rachel Abbott Wydawnictwo: Filia Cykl: Stephanie King (tom 3) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Stephanie King (tom 3)
Mroczna strona
Don’t Look Away
Filia
2024-03-20
2024-03-20
2023-08-03
Adrian Napieralski

Przyjemna, niezbyt angażująca rozrywka. Standardowo skonstruowany kryminał, nieco rozwleczony, gdyż finału można się było domyślić sto stron wcześniej.

Całkiem fajna historia zaskakującym plot twistem na zakończenie. Spodziewałam się bardziej dramatycznego thrillera, to mimo wszystkiego jestem usatysfakcjonowana po przeczytaniu. Tylko że książka nie pozostanie w mej pamięci na dużej

Nigdy nie chciała wracać, teraz nigdy stąd nie wyjdzie

Lola zniknęła z domu ciotki. Bez wyjaśnienia i bez słowa. Od tego zdarzenia minęło całe jedenaście lat. Teraz jej siostra powraca w to miejsce, chcąc odkryć tajemnicę z przeszłości, ale czy jej się to uda?

Wracają wspomnienia, ale nadal nie wie co się stało z jej siostrą. Jest więcej pytań niż odpowiedzi, a to dopiero początek. W jasno pod klifami zostaje znalezione ciało. A ona czuje się obserwowana.

Jak niebezpieczna może być prawda? Czy Lila wyjechała czy nie żyje? Jakie mroczne tajemnice uda się odkryć?

To wciągająca, zaskakująca historia z dreszczykiem, która trzyma w napięciu i sprawia, że nie da się przewidzieć co zaraz nastąpi. Ciekawa.

Nigdy nie chciała wracać, teraz nigdy stąd nie wyjdzie

Czasem powrót do przeszłości jest najgorszą rzeczą na jaką można się zdecydować..

Siostra trzydziestoletniej Nancy Holland , Lola zaginęła przed jedenastu laty. Niestety, policja nie poczyniła w tej kwestii zbyt wielu kroków, a te które wykonała obarczone były wieloma błędami.
Czas jest jednak bezwzględny i choć może się wydawać, że ponad dekada wystarczy by pogodzić się z sytuacją.
Ale jak się okazało nie była to prawda.
Młoda kobieta pojawiła się w kornwalijskim Treyvan ponieważ odziedziczyła dom swej ciotki , Helen. Miejsce pełne złych wspomnień, które teraz wróciły.

Tymczasem sierżant Stephanie King prowadzi obecnie sprawę w której kluczowe wydaje się ciało znalezione w jaskini pod klifami.
Czy należy do zaginionej nastoletniej Loli? Jakie fakty zostaną ujawnione i kto czyha na życie i bezpieczeństwo panny Holland?
Co wydarzy się w życiu Steph i czy wreszcie będzie szczęśliwa I spokojna u boku ukochanego?

Tego musicie się dowiedzieć.

Z piórem Rachel Abbott zetknęłam się już kilka lat temu zanurzając się w śledztwach prowadzonych przez Toma Douglasa i jego zespół.
Przepadłam całkowicie i gdy tylko ukazała się pierwsza ,a potem druga część serii z silną kobiecą postacią wiedziałam, że dam jej szansę.
Muszę przyznać, że książka bardzo mi się podobała, choć momentami fabuła była tak zawiła i skomplikowana,że musiałam czytać coś kilka razy , by dobrze zrozumieć.
Autorka poruszyła oczywiście mnóstwo ważnych tematów takich jak przemoc psychiczna czy handel żywym towarem. Wszystko to okraszone zwrotami akcji I mrocznym klimatem w stylu skandynawskich kryminałów.
Gorąco polecam I czekam na więcej zacierając ręce na kolejne trzymające w nieustannym napięciu historie.

Nancy po ciężkich przeżyciach przyjeżdża do domu, który odziedziczyła po ciotce. Jedenaście lat temu podczas pobytu w tym miasteczku zaginęła jej piętnastoletnia siostra Lola. Teraz pojawiają się nowe tropy, dodatkowo policja znajduje szkielet w jaskini młodej osoby.
Trochę na początku książka mi się dłużyła, ale potem jak to u Abbott wszystko się rozkręciło i od połowy wciągnęłam się mocno. Dodatkowo jakieś takie sytuacje dla mnie mało prawdopodobne ale ogólnie świetny klimat. Ja kocham autorkę i czytam wszystko.

Piękne okoliczności przyrody, zagadkowe zaginięcie, przypadkowo odkryty szkielet w spowitej mrokiem jaskini i skrywana prawda, która po latach próbuje wyjść na jaw. Jeśli macie chęć przeczytać pełną napięcia powieść, w której nie brak zwrotów akcji, trudnej tematyki i zawiłej fabuły, to ten tytuł będzie jak znalazł.

Abbott zabiera nas w przepełnioną emocjami podróż i serwuje nam opowieść o trudnym dzieciństwie, poczuciu winy, krzywdzie, która nawet po latach zbiera swoje żniwo i bolesnych doświadczeniach dźwiganych na wątłych barkach. Choć autorka pokusiła się o poruszenie trudnej tematyki, ten tytuł to przede wszystkim świetnie skonstruowany kryminał z domieszką thrillera, który czytelnik śledzi z zapartym tchem. Na brak akcji w żadnym wypadku narzekać nie będziecie. I ten finał … Rewelacyjny, jak cała powieść! Nic, tylko czytać!

Zatem co wspólnego z zaginięciem młodej dziewczyny ma tajemniczy szkielet odnaleziony w jaskini? Jaki dramat skrywa się pod fasadą malowniczych wybrzeży Kornwalii?

Przeczytajcie, bo naprawdę WARTO!

Abbott zabiera nas w przepełnioną emocjami podróż i...

Na półkach: , , , , , ,

Książka "Nie odwracaj wzroku" to trzecia część cyklu ze Stephanie King. Cała seria tych książek bardzo mi się podobała, bo idealnie wbiła się w mój gust. Jeśli jeszcze tej serii nie zaczęliście, to bardzo do tego zachęcam.

W tej części sierżant Stephanie zajmie się dwoma ciekawymi i niezmiernie tajemniczymi sprawami. Zostaje wezwana na klif, gdzie nastolatek, który wpadł z niego do morza, próbując się z niego wydostać, na skałach zobaczył wystający szkielet.

Druga sprawa to zaginięcie młodej nastoletniej dziewczyny sprzed jedenastu laty. Obecnie siostra zaginionej wraca do rodzinnej miejscowości i próbuje odnaleźć po niej jakiś ślad.

Autorka super nas wprowadza w klimat tamtego miejsca i fajnie wplata pracę sierżant nad każdą z tych spraw, a życiem Nacy, która czuję coraz większą presję odnalezienia swojej siostry Loli. Trochę mnie drażni, jej determinacja po tak długim czasie od zaginięcia i kuje mnie w oczy to, że nie zrobiła tego wcześniej. Jednak jak się przymknie na to oko, to akcja oraz porcjowanie zagadek, zaspakaja moją czepliwość, dając tym satysfakcję.

Autorka daje nam szanse poznać czas przeszły, obu sióstr, aby wzbudzić większą ciekawość. Fakty, które wychodzą na jaw, są smutne, a nawet na swój sposób mroczne. Teraz po latach Nacy dowiaduje się prawdy, której wcześniej nie dostrzegała, mimo że była przy siostrze, mieszkały pod jednym dachem, a ona miała się nią opiekować.

To bardzo smutna opowieść i choć akcja rozkręca się powoli, książka trzyma w napięciu, wywołując raz smutek, raz niedowierzanie. Zakończenie bardzo dobre pozwala zrozumieć, co wcześniej autorka chciała nam przekazać oraz odkryć kim był leżący na klifie szkielet.

Na tematy handlu ludźmi i przemocy domowej, bardzo często ostatnio podejmowanych przez wielu autorów, trudno napisać coś nowego i ekscytującego. Tu mimo starań Autorka nieco poległa, mnożąc coraz mniej prawdopodobne zwroty akcji. Autorka chwaląc się różnorodnym researchem, zapomniała o Home Office. Jedni z głównych bohaterów powieści imigranci z Wietnamu, inaczej niż w książce, są doskonale zorganizowani i nie ma możliwości, żeby kilkunastu z nich "zgubiło się" na szlaku. Warto popatrzeć na rodzimą historię Wólki Kosowskiej.

Stephanie King powraca i to już trzeci raz. Te książki można czytać bez znajomości poprzednich, jednak ja, jak zawsze, ogromnie zachęcam Was do poznania tej serii od początku.

Jedenaście lat temu moja siostra Lola zniknęła z domku mojej ciotki w Kornwalii. Teraz wróciłam i nie jestem ani o krok bliżej wyjaśnienia, dlaczego tak się stało.

Jakie tajemnice skrywała? Wspomnienia wracają do mnie w strzępach, ale wciąż w nich czegoś brakuje. Niedługo potem w jaskini pod klifami zostaje odkryte ciało. Nikt nie wie, jak długo tam leżało.

Czy to Lola?

Już od samego początku zostajemy wciągnięci w wir wydarzeń. Nie wiem jak wy, ale ja lubię wracać do śledztw prowadzonych lata temu, a w tym przypadku była masa nieprawidłowości. Razem z Nancy i policjantką Stephanie King, prowadziłam śledztwo, które wydawało się nie do rozwiązania. Zastanawiałam się, co stało się z Lolą i dlaczego tyle lat nie dawała znaku życia. Przecież to nie mogła być ucieczka, prawda? A może mogła? Ale dlaczego dziewczyna milczy? Czy to jej szczątki zostały odnalezione? Tak dużo pytań, a tak mało odpowiedzi…

Trzeba przyznać, że autorka potrafi budować napięcie. Rzuciła nam masę tropów, weszliśmy w wiele ślepych uliczek, żeby koniec okazał się mocno zaskakujący, a te tajemnice, które w uchodzą na światło dzienne, tylko podtrzymują napięcie. Przyznaję, że w pewnym momencie domyśliłam się czegoś, co miało być tym największym zaskoczeniem. Czy mi to przeszkadzało? Ani trochę. Co prawda w pewnym momencie akcja zaczęła pędzić z prędkością światła, a my byliśmy bombardowani nowymi faktami, jednak dzięki temu ciężko jest się oderwać od lektury. Mi osobiście to nie przeszkadzało, lubię, kiedy dzieje się sporo i nie ma czasu na nudę.

Było mi szkoda Nancy. Obwiniała się o śmierć matki, chociaż nie było powodu, żeby tak myślała. Jej życie zmieniło się diametralnie, jednak mocno ją polubiłam. Jako nastolatka przeszła piekło, które rzuciło cień na to, jakim stała się człowiekiem.

Uważam, że książka „Nie odwracaj wzroku” @rachelabbottwriter to dobra pozycja. Może nie idealna, ale dobra. Mogę z czystym sumieniem wam ją polecić.

Jakie tajemnice skrywała?...

"Nie odwracaj wzroku" Rachel Abbott to trzecia część serii z sierżantem Stephanie King w roli głównej. Trzeba przyznać że ta część jest dość zawiłą i emocjonującą historią, w której pisarka znakomicie konstruuje narrację, mieszając tajemnicę, napięcie i niepewność, co powoduje, że po każdym przeczytanym rozdziale chcemy czytać kolejny.
Głównym wątkiem książki jest zaginięcie dwunastoletniej dziewczynki, która wywołuje falę emocji i podejrzeń w małej społeczności. Autorka doskonale buduje napięcie i prowadzi czytelnika przez liczne zwroty akcji oraz zaskakujące momenty, które trzymają go w nieustannym napięciu
Jak to bywa w książkach Abbott, tak i tutaj pisarka doskonale manipuluje tempem narracji, stopniowo odkrywając kolejne elementy zagadki. Nie brakuje zwrotów akcji które tylko zachęcają nas do poznania całej historii. Fabuła porusza tematy, takie jak tożsamość, traumy z przeszłości i ludzką naturę, co nadaje historii dodatkowego wymiaru emocjonalnego.
"Nie odwracaj wzroku" to naprawdę świetnie napisany kryminał z inteligentną fabułą i wartką akcją, ale także historią pełną emocji i tajemnic. Polecam ją wszystkim miłośnikom kryminałów i thrillerów, którzy lubią być zaskakiwani i trzymani w niepewności do samego końca

Głównym wątkiem książki jest...

• Do kupienia
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Nie odwracaj wzroku