Dzielnica występku

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Wydawnictwo: Znak
Cinco esquinas
L_Settembrini

Media-seks-polityka Jedno zdjęcie wystarczy, by wywołać burzę Quique ma wszystko: kochającą żonę, dobrze prosperujący biznes, zaufane grono przyjaciół. Prowadzi życie idealne do chwili, kiedy w jego gabinecie pojawia się człowiek w żółtych butach i z drwiącym wyrazem twarzy wręcza mu kopertę pełną zdjęć. Szybko przekona się, że to nie wybuchające wokół bomby powinny budzić w nim lęk, lecz że...

Media-seks-polityka
Jedno zdjęcie wystarczy, by wywołać burzę

Quique ma wszystko: kochającą żonę, dobrze prosperujący biznes, zaufane grono przyjaciół. Prowadzi życie idealne do chwili, kiedy w jego gabinecie pojawia się człowiek w żółtych butach i z drwiącym wyrazem twarzy wręcza mu kopertę pełną zdjęć. Szybko przekona się, że to nie wybuchające wokół bomby powinny budzić w nim lęk, lecz że największe zagrożenie czai się za drzwiami jego sypialni. W mroczny trójkąt media – seks – polityka uwikłany może zostać każdy i niewiele trzeba, by zniszczyć komuś życie.

Mistrz literackiej prowokacji, uwodzi czytelnika od pierwszej strony, odkrywa świat niebezpiecznych związków, morderstw, skandali i ujadających bulwarówek. W Dzielnicy występku mieszają się elity i nędzarze, a wszystko to skąpane w wybujałym erotyzmie, który uchodzi tylko Llosie.
Mario Vargas Llosa – noblista (2010), o którym mówi cały świat. Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Polityk, w 1990 kandydował na prezydenta Peru. Autor bestsellerowych powieści (m.in. Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, Święto kozła, Pochwała macochy).
Więcej: www.mariovargasllosa.pl

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,20742,Dzielnica-wystepku

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1306

Stabloidyzowany świat i jego konsekwencje

„Dzielnica występku”, jeśli idzie o tematykę powieści, ma w sobie wszystko to, z czego Mario Vargas Llosa jest powszechnie znany. Są tu polityka, seks, piękne kobiety i misterne intrygi, wreszcie są też przemoc i denat. Warto podkreślić wulgarny język i śmiałe słownictwo oraz odrażające dziennikarstwo. To taka krótka zapowiedź tego, co nas czeka już za chwilę.

Miejscem akcji jest pogrążona w potężnym kryzysie Lima lat 90. Zamachy i porwania Świetlistego Szlaku i MRTA, Ruchu Rewolucyjnego imienia Tupaca Amaru, eksplozje bomb, morderstwa, porwania, to rzeczywistość limian za rządów reżimu Alberta Fujimoriego. W tej trudnej sytuacji politycznej każdy radzi sobie jak może. Jedni popadają w konflikty z prawem, inni w namiętności, a jeszcze inni próbują w tych ciężkich czasach ugrać coś dla siebie niszcząc przy okazji drugiego człowieka. Peru szuka rozrywki i staje się krajem plotkarzy. Chcemy znać sekrety innych ludzi, a najchętniej te łóżkowe. Innymi słowy i za przeproszeniem, wiedzieć, kto się z kim pieprzy i w jakiej pozycji. Wtykać nos w intymne sprawy znanych osób. Możnych, słynnych, ważnych. Polityków, przedsiębiorców, sportowców, śpiewaków, i tak dalej, szczerze wyjaśni jeden z dziennikarzy. W takiej oto scenerii Llosa przedstawia nam głównych bohaterów swojej najnowszej powieści. Dwa zamożne, powszechnie szanowane małżeństwa, Marisę i Enrique (dla przyjaciół Quique) Cárdenas oraz Chabelę i Luciano Casasbellas.

Pewnego dnia do poukładanego, nieprzyzwoicie bogatego świata...

Pewnego dnia do poukładanego, nieprzyzwoicie bogatego świata Quique’a wkracza odrażający Rolando Garro. To właściciel tygodnika „Destapes”, dzięki któremu [c]ałe Peru (…) mogło zaspokoić chorobliwą ciekawość, apetyt na plotki, odczuć tę niezmierzoną rozkosz, jaką daje miernocie, czyli przeważającej części ludzkości, świadomość, że sławni, szanowani, celebrowani, przyzwoici są ulepieni z takiego samego nędznego błota jak wszyscy inni. Garro przynosi ze sobą plik zdjęć pana Cárdenasa, przedstawiających go w niekorzystnym świetle i zaczyna szantażować go ich publikacją. Biznesmen nie ugina się, a fotografie z jego podobizną szybko trafiają na pierwszą stronę szmatławca tegoż szantażysty wywołując skandal obyczajowy. Od tego momentu zaczyna się walka nie tylko o dobre imię, ale i o wpływy na najwyższym szczeblu. Nie obędzie się bez trupa, nietrafionego wyroku i przemocy. Żeby nie było zbyt drastycznie, Llosa dorzucił częste igraszki w łóżku. Tym razem jednak więcej miejsca poświęcił miłości, tudzież eksperymentom dwóch przyjaciółek, ewentualnie trójkątowi erotycznemu aniżeli tradycyjnie rozumianym namiętnościom damsko-męskim. Bez wątpienia nie każdemu ten wątek przypadnie do gustu, choć noblista znany jest z zamiłowania do opisywania zbliżeń seksualnych. Zdaje się jednakże, iż nie one są w tej książce najistotniejsze.

To, co bez wątpienia wyróżnia tę powieść, to zwrócenie oczu czytelnika na dziennikarstwo, na tendencje w nim panujące i gusta czytelnicze oraz konsekwencje jego stabloidyzowania. Brukowce, tabloidy czy inne szmatławce bardzo często niszczyły reputację swoich przeciwników politycznych w Limie. Jak trafnie podsumował Rolando Garro, [t]en rodzaj dziennikarstwa sprzedaje się najlepiej i jest najbardziej nowoczesny w dzisiejszym świecie (…). Pełne golizny, wulgaryzmów czy plotek, stanowią idealne miejsce na upublicznienie wstydliwych sekretów ludzi. Zaś ich wydobywanie na światło dzienne dziennikarzom czy redaktorom naczelnym przysparzało satysfakcji zawodowej i osobistej. Często to właśnie mierny artykuł w podrzędnej gazecie był w stanie zrujnować komuś karierę lub skutecznie zneutralizować opozycję za czasów Alberta Fujimoriego.

„Dzielnica występków” pełna jest podstępnej polityki, złego dziennikarstwa, wyuzdanego seksu i niebywałego okrucieństwa. To oblicze Limy z lat 90. ubiegłego wieku, kiedy Mario Vargas Llosa mierzył się z Albertem Fujimorim w drugiej turze wyborów prezydenckich. To fikcyjny świat literacki, który zaskakująco dużo ma wspólnego z tym rzeczywistym, co u czytelnika wywołuje gęsią skórkę. Na koniec krótki cytat dla dziennikarzy oraz redaktorów mający na celu uświadomienie, jak ważna jest wolność słowa i dający odpowiedź, dlaczego warto dla niej wszystko postawić na jedną szalę: [B]ez wolności słowa i krytyki władza może popełniać wszelkie nadużycia, zbrodnie, rozboje, takie jak te, które zaciemniły naszą najnowszą historię. I z miłości do prawdy i sprawiedliwości, wartości, dla których dziennikarz powinien być gotów poświęcić wszystko, nawet życie.

Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Agnieszka Biczyńska

Mała-Mi | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Po raz kolejny sprawdza się twierdzenie, aby nie oceniać książki po okładce. W przypadku "Dzielnicy występku" okładka jest cudowna, intrygująca i przykuwająca uwagę. Jednak sama zawartość mnie nie przekonała. Spodziewałam się czegoś więcej, a dostałam przeciętną historię, o której za chwilę zapomnę.

Niby wszystko jest.
Jest skandal, polityka, korupcja, szantaż, miłosne trójkąty.
Ale nie ma w tym wszystkim tego nienazwanego "czegoś"... 5/10

Mario Vargas Llosa to peruwiański dziennikarz, myśliciel i polityk, jeden z najbardziej znanych pisarzy kręgu literatury iberoamerykańskiej. Jest również laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, co Szwedzka Akademia uzasadniła tym, że Vargas Llosa został nagrodzony za „kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki”.

„Dzielnica występku” to najnowsza powieść Peruwiańczyka i nie jest ona może najwybitniejszym tekstem w dorobku pisarza, lecz wciąż świadczy o zaangażowaniu Vargasa Llosy w aktualne sprawy nie tylko Peru, ale i całego świata. Temat bowiem, który podejmuje ta książka jest do tego stopnia aktualny, że mógłby stanowić podstawę dowolnego programu informacyjnego, nadawanego w tej chwili.

Inżynier Enrique „Quiqe” Cardenas to bogaty przedsiębiorca, właściciel kopalń, który wiedzie dostatnie życie w niespokojnej i targanej politycznymi zawieruchami Limie lat 90-tych XX wieku. Wydawałoby się, że ma wszystko – piękną...

BagatElka | 2017-09-28
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2017

Dziwna książka.Jakby nie napisana przez Llosę.
Nie wiem czy to wina tłumacza czy kryzysu twórczego autora ale całość jest dość przeciętna. W dodatku ktoś ma problem z określeniem dokładnego czasu.

"Kiedy Kurdupelka wróciła do biura,zrobiło się już wpół do trzeciej.Nikt nic nie ustalił.(...)Postanowili w końcu rozejść się do domów i spotkać ponownie o czwartej,a nuż pojawią się jakieś wieści o szefie."

"Kurdupelka zdążyła zrobić zaledwie kilka kroków w stronę przystanku,gdy poczuła,że ktoś chwyta ją za ramię.(...)A teraz puszczaj mnie.Jestem zmęczona i chcę iść do domu.(...)Dziś po południu muszę mieć jasną głowę,na wszelki wypadek."

Dziwna ta Lima.U nas w kraju wpół do trzeciej to popołudnie a tam najwyraźniej nie.

"Kiedy godzinę później dotarła do swojego domu w Cinco Esquinas,zamiast zrobić sobie coś do jedzenia,położyła się"

Po co w ogóle traciła godzinę na dotarcie do domu skoro o szesnastej mieli się spotkać ponownie w redakcji?!A do redakcji jak już zaznaczono...

Morgana | 2017-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Dlaczego skusiłam się na przeczytanie "Dzielnicy występku"? z prostej przyczyny, uwielbiam smakować, oglądać, przeglądać nowości. A jak jest to nowość napisana przez znanego mi autora to wzmacnia się chęć smakowania historii zawartej w książce. Nie oszukujmy się, nowa powieść zawsze przyciąga - a to ze względu na nowość na półce (banalne, ale prawdziwe), okładka i tytuł też robią przepyszną reklamę. Czy było i tym razem ? Tak, skoro jestem już po lekturze ;) Odczucia mam pozytywne, może nie jest to Llosa, którego poznałam kilka lat temu, ale magia nadal trwa i przyciąga. Mam wrażenie, że to taka bajka dla dorosłych, jest seks, szelmostwa, bezpruderyjność, lekkość pióra oraz nietuzinkowi bohaterowie. Brak pompatycznego języka jest wielkim plusem. Śmiało mogę powiedzieć, że książka jest dobra....nie świetna...nie genialna...po prostu dobra. Do poczytania w deszczowe, śniegowe, burzowe dni, aby poprawić humor i zakosztować chwili relaksu.

mieszka | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Mam coś takiego kiedy czytam Llossę, że zastanawiam się co w nim jest: styl, opowieść, pikanteria - co takiego, że mnie ciągnie, że nie neguje, że czekam co sie wydarzy, jak zostanie to opisane.
Mogłabym już nie czytać, przecież znam już na tyle autora, że ogólny pogląd o jego twórczości mam i jakiś tam stosunek do tego.
Mogłabym, bo na półce czekają autorzy, z którymi nie miałam jeszcze przyjemności.
Mogłabym nie czytać, bo przecież historia nie jest jakaś niezwykła i strasznie absorbująca.
Mogłabym, bo "Ciotka Julia...", "Szelmostwa...", "Zeszyty..." i inne mają tak ciekawą fabułę i taki poziom wyrafinowanego erotyzmu, że trudno doskoczyć do tej półki.

Jest prosta historia, opowiedziana z elegancją, nawet w brutalnych fragmentach.
Jest erotyka - zawsze obecna - niby wulgarna, a subtelna i emocjonalna.
Jest troszkę polityki i historii Peru (lata 90-te), nie nachalnie i nie wymagająca znajomości rzeczy (całe szczęście).
Jest uwikłanie - co charakterystyczne - w aferę, w...

Jonasz | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Llosa po dokonał wszytskiego czego pisarz może oczekiwać. Najwyższe wyróznienie – Nobel, oraz szereg absolutnie doskonałych powieści. Pośród nich też i kilka słabszych. Do tych należy zaliczyć dwie ponoblowskie powieści. Druga z nich, i jak na razie sotatnia, która wyszła spod jego pióra to „Dzielnica występku”. Llosa wraca w niej tekż do swych starych narracyjnych sztuczek, takich jak przeplatane dialogi, czy narracja za pomocą prasowych wycinków. Gdyby powieść była lepiej napisana i duzo obszerniejsza, mogłaby być uznana za nową ‘Rozmową w Katedrze”. Niestety nie jest. Gdyby zapomniec o nazwisku autora, można by ja uznać za dobrą powieścią sensacyjno-obyczajowa, od której trudno sie oderwać. Jednak jak na Llose jest to jednak za mało.

W powieści, w jej tle występuje Fudiżomoro, skorumpowany prezydent Peru. W realnym życiu był przeciwnikiem politycznym Llosy. Llosa startował w wyborach prezydenckich w Peru, reperzentujac liberalne siły. Przegrał właśnie z rzeczonym Fudjimoro. To...

Piotrek | 2016-12-27
Przeczytana: 18 listopada 2016

Cały Llosa. Ilekroć czytam to nawet jakbym uznał, że lektura mi się nie spodobała to jest coś takiego za co go lubię i zachodzę w głowę za co … i nie wiem. Czy za klisze z innych powieści, które są tak przemieszane w jego lekturach jak wątki powieści radiowych z „Ciotki Julii i skryby” ? czy za wysublimowaną erotykę ? czy za wielowątkowość powieści ? Nie wiem. Budzi sympatię i już, lektury są „wciągająco nie wciągające” możesz się zatrzymać, ale korci Cię żeby poczytać dalej. „Dzielnica występku” mnie osobiście spodobała się, aczkolwiek nijak się ma do reklamy, jak ktoś powie, że jest to powieść erotyczna to nie jest, że o polityce i dyktaturze wg mnie też nie, oczywiście wątki te przewijają się, ale nawet jakbym powiedział, że jest o dziennikarstwie i jego kuchni to też nie do końca… Powieść jest o wszystkim po troszę, trochę o dziennikarstwie, trochę o życiu bogatych ludzi i zwykłych ludzi, trochę o dyktaturze i jej ciemnej stronie, trochę erotyki itd. Chyba ta tradycyjna...

paulinaczyta | 2016-11-15

Nie jest to mój styl. Jeśli chodzi o historię.. cóż, do poczytania w weekend jest w porządku, chociaż nie mogę jej przypisać do Nagrody Nobla - którą autor zdobył w dziedzinie literatury. Postacie wydawały mi się dość bezsensowne, a opisane tutaj sceny erotyczne są bardzo groteskowe. Sama fabuła też mnie nie przekonała. Jeden magazynowy skandal, ktory niszczy peruwiańską dyktaturę, sfotografowane orgie, trójkąty lub sceny seksu, korupcja i przestępczość, wszystko to jakieś takie zbyt wulgarne ( nie to żebym była jakąś świętą czy coś, jednak czytałam lepiej napisane książki w tym temacie, bardziej subtelne ). Nie wiem moze ja nie rozumiem takiej sztuki, sztuki Noblisty jednak według mnie ta książka zasługuje na ocenę 4,5/10. A Wy czytaliście juz? A moze czytaliście inne pozycje autora? Ponoć są dużo lepsze, jednak po tej pozycji nie mam ochoty ich czytać 😜

Kamila Kozaczyk | 2017-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Długo wyczekiwana przeze mnie książka, na szczęście nie zawiodłam się, chociaż czytałam lepsze książki tego autora, np jedna z ostatnich powieści "Dyskretny bohater", ale spotkałam też gorsze.
Generalnie książkę bardzo dobrze się czyta, jest intrygująca, wciągająca.
Jedyne co mi trochę zepsuło przyjemność czytania to jej zakończenie, jakieś takie zbyt banalne.
Ale czego się nie wybaczy Mario Vargas Llosie:)

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pana Llosy i muszę przyznać, że było całkiem udane.

Wątek kryminalno-polityczny został wysunięty na – piszę to z ulgą, bo nie przepadam za erotykami – pierwszy plan, dzięki czemu książka naprawdę jest wciągająca i skupia się na tym co najciekawsze – mechanizmach funkcjonowania dyktatury, jej wpływie na, tylko z nazwy, wolne media i na życiu Peruwiańczyków, zarówno z tych niższych warstw społecznych jak i wyższych, pławiących się w luksusach.

Bohaterowie bardzo na plus – większość z nich była tak oderwana od rzeczywistości i zepsuta do szpiku kości, że wzbudzali u mnie uczucia odrazy i brak sympatii. Pewnie o to chodziło autorowi, więc winszuję.
Jedynie postać biednego Juana Peinety ujęła mnie za serce, więc możecie się domyślić jak brutalnym ciosem dla mnie był rozwój jego dalszych losów po spotkaniu z ludźmi Doktora.

Sceny erotyczne dość zjadliwe, chociaż i tak w trakcie czytania ich towarzyszyło mi nieodparte uczucie niechęci,...

Weź udział w konkursach i wygraj książki!

Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej konkursowej zakładki. W tej chwili trwa 10 konkursów – w tym nasza świąteczna akcja – w których możecie wygrać książki. Aby je zdobyć, wystarczy wykonać kilka prostych zadań. Zainteresowani? Sprawdźcie!

Jedno zdjęcie wystarczy, by wywołać burzę

W najnowszej książce Llosy, „Dzielnica występku”, mieszają się elity i nędzarze, a wszystko to skąpane w wybujałym erotyzmie, który uchodzi tylko temu peruwiańskiemu mistrzowi literackiej prowokacji. Tym razem znów uwodzi czytelnika od pierwszej strony, odkrywa świat niebezpiecznych związków, morderstw, skandali i ujadających bulwarówek.