Jak podróżować z łososiem

Tłumaczenie: Krzysztof Żaboklicki
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
7,19 (109 ocen i 17 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
16
8
22
7
39
6
22
5
4
4
2
3
0
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Come viaggiare con un salmone
data wydania
ISBN
9788365613042
liczba stron
208
kategoria
Literatura piękna
język
polski

Czy byliście już zmuszeni do włożenia wędzonego łososia do minibarku w waszym pokoju hotelowym? Lub do zainstalowania nowego programu komputerowego przy wykorzystaniu trzytomowej instrukcji dołączonej przez producenta? A może zrezygnowaliście z zażycia łagodnego leku ze względu na straszne ryzyko, które według jego ulotki występuje w „pewnych przypadkach”? A może kupiliście za 59 dolarów Pulse...

Czy byliście już zmuszeni do włożenia wędzonego łososia do minibarku w waszym pokoju hotelowym? Lub do zainstalowania nowego programu komputerowego przy wykorzystaniu trzytomowej instrukcji dołączonej przez producenta? A może zrezygnowaliście z zażycia łagodnego leku ze względu na straszne ryzyko, które według jego ulotki występuje w „pewnych przypadkach”? A może kupiliście za 59 dolarów Pulse Trainer, który nałożony na palec zadzwoni, gdy będzie groził Wam zawał? Jeżeli odpowiecie „tak”, na któreś z tych pytań, rozpoznacie na stronach tej książki przygody człowieka „dzisiejszego”, czyli kolejny wybór znakomitych felietonów Umberta Eco. Istotna jest przy tym wyraźna zmiana tonacji tych tekstów: o ile te z lat 90-tych są dowcipne i nieraz pokpiwają z mniej istotnych, choć często bardzo dokuczliwych aspektów naszej codzienności, to felietony pisane już w nowym tysiącleciu mają charakter zdecydowanie poważniejszy, podobnie jak poruszane w nich problemy.Część z tych felietonów znamy z pierwszych „Zapisków na pudełku od zapałek”, ale jest też część po raz pierwszy prezentowana polskiemu czytelnikowi.

 

źródło opisu: http://www.noir.pl

źródło okładki: http://www.noir.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (412)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6700

Felieton to tylko pozornie łatwa forma. Łamią sobie na nim pióra nawet wytrawni pisarze. Na szczęście nie należy do nich Umberto Eco. Jego zbiór „Jak podróżować z łososiem”, wydany przez Nor sur Blanc, to uczta duchowa dla miłośników gatunku.

Część utworów zawartych w tym zbiorze to teksty powstałe w ostatnim ćwierćwieczu XX wieku i opublikowane w znanych „Zapiskach na pudełku zapałek”. Pozostałe felietony po raz pierwszy zostały zaprezentowane polskiemu czytelnikowi w formie książkowej.
Całość układa się w barwną mozaikę, w której autor jawi się jako mistrz dowcipu, ostrej satyry i inteligentnej puenty. Nieraz pokazuje świat w krzywym zwierciadle, w którym warto się przejrzeć, gdyż można zobaczyć w nim różnych ludzi i samego siebie.

Eco żongluje tematami, sięgając i po proste, życiowe kwestie, bliskie każdemu śmiertelnikowi, i po problemy złożone, związane z literaturą, historią, polityką oraz filozofią.
Znajdziemy tu m.in. czytelnicze oraz bibliotekarskie porady, rozważania...

książek: 381
Nowalijki | 2017-03-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 marca 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
..................................................

O zmarłym w 2016 roku Umberto Eco z pewnością można napisać, że był prawdziwym człowiekiem renesansu. I nie mam tu na myśli oczywistego powiązania z Włochami. To skojarzenie przychodzi mi na myśl, kiedy uzmysławiam sobie, jak szerokie zainteresowania miał autor Imienia róży. Filozofia, mediewistyka, semiologia, kultura masowa, a do tego działalność akademicka i pisarska. Powieści, prace naukowe, eseje i wreszcie felietony to gatunki literackie, które ma w swoim bogatym dorobku Eco. No właśnie - felietony. Pisane dla wydawanego w Mediolanie L'Espresso szybko stały się wizytówką stylu Umberto Eco, pokazując zarówno szeroki wachlarz zainteresowań profesora, jak i specyficzne, bo niezwykle eleganckie poczucie humoru. Wydane w Polsce w zbiorach Zapiski na pudełku od zapałek, doczekały się nowego wyboru pod intrygującym, ale jakże w stylu Eco tytułem, Jak podróżować z łososiem. Obok kilku...

książek: 1401
Pani_Wu | 2017-02-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 lutego 2017

E-co w matriksie

Zbiór felietonów „Jak podróżować z łososiem” to znane nam teksty z „Zapisków na pudełku od zapałek”, uzupełnione o nowe, napisane w XXI wieku. „Zapiski” autor tworzył jako człowiek bardzo dojrzały, ponad sześćdziesięcioletni, znany ze swoich doskonałych powieści. Jak teraz patrzy na świat, gdy przybyło mu wiosen? Otóż Umberto Eco świetnie porusza się w wirtualnej przestrzeni i, rzecz jasna, ma na jej temat własne, oryginalne zdanie.

Jest niezwykle interesującą sprawą przeczytać, w jaki sposób tak wielki i uznany w świecie literatury oraz nauki pisarz, postrzega bolączki dnia codziennego, te małe absurdy, które uprzykrzają nam życie w urzędach, hotelach i miejscach, w którym od czasu do czasu musimy się pojawić. Pisarz, nawet najbardziej szanowany, jest takim samym człowiekiem jak my. Czy możemy się od niego czegoś dowiedzieć? Nauczyć?

Ten, kto czytał poprzednie zbiory felietonów Umberto Eco wie, że są pełne sarkazmu oraz celnych spostrzeżeń. Nie inaczej jest...

książek: 1132

Umberto Eco dał się poznać jako ceniony w kręgach akademickich semiotyk, mediewista, filozof i znany na całym świecie pisarz. Urodzony w Alessandrii Eco ukończył studia na Uniwersytecie Turyńskim, w którym w 1954 obronił doktorat z filozofii. Jako profesor wykładał na uniwersytetach florenckim i bolońskim, był członkiem honorowym Kellogg College przy Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego teksty dotyczące semiotyki, literatury, mediów, średniowiecza czy sztuki wchodzą w kanon lektur studenckich na uczelniach wszystkich kontynentów. Udowodnił, że napisanie bestsellera jest możliwe, jeśli trzymać się pewnych z góry ustalonych zasad, czego dowodem było wydane w 1980 roku Imię róży, najbardziej znana powieść w dorobku Eco i największy sukces wydawniczy. Na podstawie książki powstał słynny film z Seanem Connery’m w jednej z głównych ról. Kolejne powieści włoskiego intelektualisty były tylko potwierdzeniem talentu pisarskiego Eco, który skonstruował wciągające fabuły, będące jednocześnie...

książek: 1596
mikolajek | 2017-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki

Świetny kawał mądrej literatury rozrywkowej!
Szkoda tylko, że de facto jest to w 95% powielenie doskonale znanych "Zapisków na pudełku od zapałek". Ilość nowych felietonów nie usprawiedliwia wydawania odrębnej pozycji...

książek: 752
Jarek1983 | 2017-04-24
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Żal po Panu Eco

Obcowanie z takim intelektem, jakim był obdarzony Umberto Eco jest jedną z najlepszych przyjemności jakie może dać lektura. „Jak podróżować z łososiem” to zbiór (w części już wcześniej wydanych) felietonów słynnego Włocha dla gazety „L'Espresso”.

I tak mamy tu pełen rozmach stylistyczny, z którego słynny profesor korzystał zawsze. Wszystkie felietony stanowią odpowiedź na pytanie zawarte w ich tytule. Oczywiście imponująca wiedza, którą dzieli się z nami pisarz, jest tu użytkowana z niebywałą precyzją myśli i słów. Wszakże felieton tytułowy z poławianiem ryb za wiele wspólnego nie ma. Mamy cudowny felieton o piłce nożnej, gdzie Eco terroryzuje merytorycznie niejednego z nas, kibiców. Ubawiłem się setnie czytając felieton o westernie mając poczucie, że czytam rzecz o aktualnych filmach. Bo właśnie ta przenikliwość autora jest tu cechą, dla której czytanie tej książki zdaje się być koniecznością. Przyjrzyjmy się uważnie jak autor obraca dany temat, jak potrafi...

książek: 1802
Evia | 2018-08-19
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Wstyd przyznać ale nie zapoznałam się wcześniej z innymi książkami tego autora (jakoś nie wpadły w ręce, więc "Imię ròży" i "Zapiski na pudełku od zapałek"oraz "Cmentarz w Pradze" są mi jeszcze nieznane.Książka "Jak podróżować z łososiem"trafiła do mnie na pòłkę ze względu na tytuł,to zbiòr pisanych w różnych odstępach czasu krótkich treści-fetelionòw. Ze wszystkich najlepiej zapamiętałam właśnie tą o podròżowaniu z łososiem.Tu było nawet śmiesznie:)
Wielka szkoda, że autor nic już więcej nie napisze 😔.

książek: 242

Zbiór różnych felietonów, wśród których większość mnie bawiła - co bynajmniej nie jest sztuką łatwą. W zasadzie już po pierwszych kilkudziesięciu stronach wiedziałem, że będę się wahał pomiędzy 8 a 9 gwiazdkami. Raz jeszcze - jest to pozycja nad wyraz lekka i przyjemna w odbiorze :)

książek: 375
kukunariss | 2017-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2017

Przepadam za Umberto Eco od czasów "Zapisków na pudełku od zapałek" dlatego z żalem uczciwie muszę przyznać rację przynajmniej części sceptycznych komentarzy, które czytałam jeszcze przed zakupem ebooka.
Pozycja cieniutka, felietony wg mnie wybrane nie zawsze trafnie, może bardziej bawiły 40 lat temu (mnie na pewno bardziej bawiły te 10-15 lat temu gdy czytałam "Zapiski" a w tej chwili część po prostu nieaktualna - wydanie z 2016 roku, można było lepiej wybrać) Im dalej tym lepiej, sarkazm i ironia na wysokim poziomie, całość zaliczam do kategorii "sześći pół gwiazdki" (uczciwie polecam od siedmiu :)

książek: 544
Alicja Górska | 2017-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 maja 2017

http://krytyk.com.pl/literatura/recenzja-ksiazki-podrozowac-lososiem-autor-umberto-eco/

"Udało się redaktorom tego tomu wybrać teksty doprawdy różnorodne. Z jednej strony czytelnik zmagać się musi (tak, to właściwe słowo) ze złośliwie skomplikowanym felietonem dotyczącym przypisów (skomplikowanym bo bazującym formalnie właśnie na tym, co wyśmiewa), z drugiej zaś ma szansę pośmiać się w głos, śledząc opisy kolejnych perypetii Eco, który raz walczy z transportem wędzonej ryby przez pół Europy, a później toczy walkę z pokręconą włoską biurokracją. Nie zabrakło także smaczków związanych z naukową pracą włoskiego pisarza. Ilość nawiązań intertekstualnych, zwłaszcza równie subtelnie i trafnie wprowadzonych, może przyprawić nie tylko o radość, ale także o zazdrość każdego, kto lubuje się w ukrywaniu w tekstach podobnych niespodzianek (czyli mnie)".

zobacz kolejne z 402 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd