Uczeń czarnoksiężnika

Cykl: Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer (tom 1)
fantasy, młodzieżowa

Oto sensacyjny czternastowieczny manuskrypt.Dzieło odkryte w podziemiach klasztoru w Tyńcu i na polski przełożone. Jego autorem jest Witelon: astronom, astrolog, alchemik, mag i truciciel. Osaczony przez wrogów, w chwili śmiertelnego zagrożenia opisuje świat swojego dzieciństwa i młodości. Świat spod znaku jego mrocznej gwiazdy: pięknej pani Wenus, dumnego Lucyfera. Wychowany przez wiedźmę...

Wychowany przez wiedźmę doświadcza, czym jest polowanie na czarownice i piekielna satysfakcja bycia bękartem. Jest świadkiem bitwy pod Legnicą, para się czarną magią i wraz ze swym mistrzem usiłuje przemienić ołów w złoto. Na studiach w Paryżu zażywa zakazanych rozkoszy i z poduszczenia templariuszy pluje na krzyż i zaprzedaje duszę Szatanowi.

Jego barwny żywot jest jak pięknie iluminowana księga, której przeniknięte jadem karty przewraca się z niesłabnącą ciekawością. Do końca nie wiedząc: PRAWDA TO CZY SZATAŃSKI APOKRYF?

"Uczeń czarnoksiężnika" to pierwsza część zakrojonej na cztery tomy sagi fantastyczno-historycznej o żyjącym w latach 1230-1311 słynnym śląskim astronomie i magu.

źródło opisu: [SuperNOWA, 2004]

Pablos | 2013-05-09
Przeczytana: 02 lutego 2013

Pamiętam, że gdy ten cykl Witolda Jabłońskiego zaczął się ukazywać, doszło do jakiejś żenującej akcji. Pisarz stracił pracę, że niby dlatego, że “Uczeń Czarnoksiężnika” i kolejne tomy promują satanizm, antyklerykalizm, wątki homoseksualne także pewnie wielu nie pasowały. Rzecz nie do wyobrażenia w XXI wieku, chciałoby się powiedzieć. A jednak, coś takiego miało miejsce.

Kontakty Witelona z demonami to fantastyka, zresztą wcale nie są to kontakty jednoznaczne, sporo miejsca pozostaje dla czytelnika i jego wyobrażeń. Homoseksualizm był, jest i będzie, zatem nie wiem skąd ta panika. A antyklerykalizm? No przecież panowie w czarnych wdziankach sami się o to proszą...

Cztery tomy historii Witelona dla mnie były przede wszystkim związane z dwoma odczuciami. Po pierwsze: widać, że ten cykl nie powstał w ciągu chwili, że autor wykonał bardzo dużą pracę, nim do pisania zasiadł. Rzecz dzieje się w XIII wieku i nie jest to powieść fantasy, ale bardziej powieść historyczna, która czasem o...

Wojciech N | 2013-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 października 2013

Rzadko zdarza mi się trafić na taką perełkę. Nasza rodzima fantastyka z reguł cechuje się pretensjonalną formą i bardzo płytkimi postaciami. Witold Jabłoński takiej fantastyki nie pisze. "Uczeń czarnoksiężnika" to druga przeczytana przeze mnie książka (pierwsza to "Fryne Hetera") tego autora, ponownie jestem zachwycony.

W powieści przedstawione są młodzieńcze lata Witelona - polskiego mnicha/kleryka, który żył na przełomie XIII. i XIV. w. Witelon jest realną postacią z historii, pierwszym sławnym polskim uczonym. Pomimo tego jego życie pozostało dość tajemnicze, lukę tę postanowił wypełnić autor.
Książkowy Witelon nie sprawia miłego wrażenia - jest wyjątkowo zarozumiały, diabelnie inteligentny i bardzo wyzwolony. Zdecydowanie nie jest typem rewolucjonisty próbującego zmieniać świat na lepsze. Przeciwnie - jest cynicznym konformistą, który stara się wypracować dla siebie jak najlepszą pozycję. Jako satanista ceni mądrość, wiedzę i zmysłowe przyjemności. Choć raczej nie wzbudza...

miharu | 2010-07-09
Przeczytana: 2009 rok

Świetne - oryginalne, ciekawe, i przy okazji można się dowiedzieć czegoś o polskiej historii. Interesujące czasy i sceneria (Wrocław, Praga, Tatry..), dosyć nietuzinkowy bohater i spojrzenie na polskie (i nie tylko) średniowiecze.

Zbliża się wielka nawałnica tatarska (mongolska), chrześcijańska Polska i ościenne kraje czują się zagrożone tym, co może je spotkać. Niesamowite opowieści o tym, co robią ci piekielni najeźdźcy przenoszone są lotem błyskawicy i wzbudzają nie tylko strach czy przerażenie ale odbierają wszelką nadzieję i sens życia. Większe grody gromadzą zapasy i szykują się do zamknięcia bram uzbrajając wszystkich, którzy mogą trzymać broń w ręku. Małe osady chowają się po lasach próbując w głębokich puszczach przetrwać nadciągające hordy. Wynik bitwy jest przesądzony, mimo obecności zarówno licznego polskiego rycerstwa z różnych części ziem polskich, mimo udziału zaproszonych rycerzy z Niemiec, Czech czy Moraw, mimo obecności mającego wielką sławę bitnego kwiatu rycerzy zakonnych Krzyżaków, Joannitów i Templariuszy, na polu walki ginie książę Henryk II Pobożny i wielu znakomitych wojowników. I choć Mongołowie wycofują się to zostawiają wszędzie po sobie zgliszcza i zniszczenia a trup się gęsto...

gregorick | 2010-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2010

Nie powiedziałbym, że to zła książka, momentami nawet była niezła, jednak jakoś mnie nie porwała. Co więcej, natrętny antyklerykalizm i homoseksualne wtręty też jakoś mnie nie zachęciły do kontynuacji przygód maga Witelona (jeśli takie istnieją, bądź kiedyś zaistnieją). Nie to, żebym miał z tym jakiś problem, po prostu co za dużo to niezdrowo. Pomysł ciekawy, miks fantastyki, czarów, przygód rzuconych na ciekawie zarysowane tło historyczne, ale mimo to jakoś na mnie nie zadziałało. Ale jeszcze raz powtarzam - momentami, i to długimi, było całkiem nieźle.

Maynard | 2012-09-20
Przeczytana: maj 2006

Autor wyraźnie chciał za wszelką cenę pobić sukces "Narrenturmu", niestety nie udało się. Akcja nużąca, tematyka wtórna, zawiłość niesamowicie zawiła no i to kochane rozbicie dzielnicowe. Ze światowej sławy prekursora optyki autor zrobił demonologa-homoseksualiste mszczącego się za śmierć babki - czarownicy, dodając wyczerpujące opisy wszystkich ówczesnych królów, książąt i władców. Na dodatek Tatarzy pod Legnicą i intrygi w stylu "Królów przeklętych". "I zasmażka"! Nie polecam. Jedno wielkie rozczarowanie! Ale i tak przeczytałem drugi tom, i...

dorota | 2014-06-12

Książka świetna, choć zdecydowanie nie każdemu przypadnie do gustu. Na pewno w czambuł potępią ją osoby, które brzydzą się smaczkami homoseksualnymi czy satanistycznymi w literaturze. Czy jednak warto porzucać z takiego powodu dobrą lekturę? Przecież nikt nie wymaga od nas, byśmy po jej przeczytaniu koniecznie takie postawy kopiowali. Czytając książkę o Stalinie nie stajemy się przecież automatycznie mordercami, a o Maksymilianie Kolbe- świętymi! Druga sprawa: książka wymaga pewnej znajomości historii, warto sobie dla jej lepszego zrozumienia odświeżyć okres rozbicia dzielnicowego, bo bez tego łatwo pogubić się w morzu faktów, które prezentuje autor. Bardzo ciekawie opisana została postać głównego bohatera, zakochanego w sobie samym egocentryka, nieprawego syna czarownicy i kupca. Wychowany przez babkę wiedźmę, edukowany przez tatrzańskiego maga, a potem w szkołach kościelnych jest postacią zdecydowanie amoralną- taki nasz rodzimy Machiawelli. W swym własnym mniemaniu stoi między...

Anerlam | 2014-03-02

Książka mnie oczarowała. Czekam od dłuższego czasu, aż ktoś sprezentuje mi kolejną część, ale chyba nie będę mieć tyle cierpliwości i sama ją sobie sprawię.

Historia Witelona jest kontrowersyjna. Wielu ludzi od razu odrzuciłoby ją, gdyby tylko dowiedziała się, że jest w niej wątek homoseksualny, czy też antyreligijny. Brak tolerancji to duży problem, choćby dlatego, że przez coś takiego tacy ludzie nie sięgną po "Ucznia czarnoksiężnika".
Pięknie wpleciona fikcyjna postać do czasów historycznych. Bardzo dobrze oddany klimat. Sam Witelon zaskarbił sobie moje serce.
Jedyny minus, to strasznie długie rozdziały. Z racji braku czasu musiałam dzielić je sobie na krótsze kawałki i nie raz czytając ją w komunikacji miejskiej przegapiłam swój przystanek nie mogąc się zdecydować, czy już książkę zamknąć, czy doczytać stronę ;)

sog | 2013-12-12
Przeczytana: 02 lutego 2012

Pomysł na cykl bardzo fajny, z realizacja niestety gorzej. Ogólnie rozczarowałem się i nie będę próbował czytać kolejnych części, po prostu szkoda czasu. Po wysłuchaniu tylu peanów na temat całego cyklu spodziewałem się książki, która wciąga co najmniej jak bagno. Zamiast tego dostałem książkę, której "akcja" najzwyczajniej w świecie przynudza. Co do wątków skandalizujących to zagrywki pro homoseksualne w pewnych miejscach są jak najbardziej sensowne i pasują do całości, za to w wielu innych sprawiają wrażenie usilnej propagandy preferencji seksualnych autora. Wielka szkoda.

Dan | 2015-08-16

Homoseksualizm, antyklerykalizm i inteligentne granie epistemologicznym horyzontem. Już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po pozostałe części cyklu!