Wszyscy kochamy Mikołaja cz. 2

Okładka książki Wszyscy kochamy Mikołaja cz. 2 Witold Jabłoński
Okładka książki Wszyscy kochamy Mikołaja cz. 2
Witold Jabłoński Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Wszyscy kochamy Mikołaja (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wszyscy kochamy Mikołaja (tom 2)
Empik Go
2023-07-03
2023-07-03

Ta część jest pod pewnymi względami lepsza, a pod innymi słabsza od poprzedniej. Na pewno więcej się dzieje, przez co łatwiej się wciągnąć, a strony jakby same się przewracają. Z drugiej strony, część przygód bohaterów jest mocno naciągana. W szczególnoścj razi zachowanie ojca Bartka, nienaturalne i słabo umotywowane. Czy warto? Chyba tak, bo już czekam na następną część. Nie jest to jednak szczyt możliwości Jabłońskiego.

⭐️⭐️⭐️⭐️

"Wszyscy kochają Mikołaja. Część 2" autorstwa Witolda Jabłońskiego.

⭐️Kiedy sięgnęłam po drugą część tej historii, zrobiłam to z pewnymi obawami, biorąc pod uwagę moje przeżycia z pierwszą częścią. Niestety, mimo pewnych pozytywnych zmian w rozwoju bohaterów, także druga część nie spełniła moich oczekiwań.

⭐️W pierwszej części opowieści miałam pewne trudności z wczuciem się w historię i ze zrozumieniem bohaterów, którzy wydawali mi się zbyt nietypowi i nieco odrealnieni. Być może to miało być częścią uroku tej opowieści, ale to właśnie ten aspekt sprawił, że początkowo trudno było mi z nimi się utożsamiać.

⭐️W drugiej części historia nadal krąży wokół Bartka i jego narastających uczuć do Mikołaja, który trzyma go na dystans.

⭐️Jednak bohaterowie stają się bardziej zrozumiali i dojrzali w tej części, co zdecydowanie wpłynęło na to, że zyskali odrobinę mojej sympatii.

⭐️W miarę jak fabuła się rozwija, można dostrzec, że bohaterowie przechodzą pewien rozwój i ewoluują emocjonalnie.

⭐️Niestety, mimo tych pozytywnych aspektów, całość fabuły i zakończenie nadal nie do końca przemawiają do mnie.

⭐️Nie jestem w stanie ukryć, że podobnie jak w przypadku pierwszej części, druga część "Wszyscy kochają Mikołaja" nie spełniła, moich oczekiwań jednak to wciąż pozostaje kwestią gustu.

⭐️Jestem przekonana, że ta opowieść może znaleźć swoich zwolenników, zwłaszcza tych, którzy lubią literaturę pełną skomplikowanych relacji i emocjonalnych konfliktów, a także motyw slown burn.

⭐️Ja nie mam, negatywnych odczuć co do tej pozycji jednak nie zostanę także jej fanką. Tutaj zachęcam do samodzielnej decyzji, czy jesteście zainteresowani, czy nie.

✔️Współpraca reklamowa z @empikgo.

⭐️⭐️⭐️⭐️

"Wszyscy kochają Mikołaja. Część 2" autorstwa Witolda Jabłońskiego.

⭐️W pierwszej części opowieści miałam pewne trudności z...

Przed pierwszą miłością trzeba umieć przyjąć (na klatę) wiele pierwszych razów. Ciosy prosto w serce to jedne z wielu ran i zadr – jak się przekona Bartek, główny bohater młodzieżowych powieści Witolda Jabłońskiego.
Autor znany z „Gorących uczynków” i „Kochanka Czerwonej Gwiazdy” debiutuje w nurcie YA 2-tomową serią, ale widać, słychać i czuć, że jest przesiąknięty różnorodnymi nurtami, gatunkami i tropami kulturowymi (romanse boys’ love, fanfiki, fantasy, yaoi, obyczajówy, powieść środowiskowa, Bildungsroman, legendy, kryminał). Między innymi dlatego lektura cyklu „Wszyscy kochamy Mikołaja” tak jara, no i daje kopa, żeby domagać się więcej tak sprawnie napisanych i pasjonujących zBOOKów dla młodej LGBTQ-owej widowni.

Proza Jabłońskiego zaczyna się bajkowo. Główny bohater LGBTQ-owego cyklu, refleksyjny autsajder Bartek, zamiast z rodzicami do Grecji trafia na wakacje do dziadków na Podlasie, solo. To jednak ma szansę się zmienić, gdy do zajmowanej przez niewinnego nerda Leśnej Chaty wkraczają harcerzyki i druhowie o mocnych łydkach i ciepłobraterskich odruchach. Wśród nich znalazł się gorącokrwisty, ale skryty Mikołaj („dotychczas dobry uczeń, całkowicie zawalił naukę i nie został dopuszczony do matury”),którego Bartek pozna bliżej tego lata, próbując ucieleśnić twinkowe funtazje. Później w szkole czeka ich sporo nierandek i… wspólnych przepraw z aniołkami i demonami z Liceum Sępa i lokalnej społeczności Kwiecina (odpowiedzialnymi za tabsy, używki, doping, imprezy i traumy dla młodzieży). Po jednej z burz między efebów wkracza trzeci gość: diabelnie pociągający Rufus. Wraz z Ru i jego toksyczną bliźniaczką Lu w życiorysach pięknych nastoletnich – jak Bartek, Filip, Barbie, Kaj, Ciepła Sztabka – zagoszczą nowe ekscytacje (kręcenie etiudy o różowym zabarwieniu),kuszące inicjacje („kultura klubowa” jak z Dantego) i formacyjne przejścia (coming out ojca i syna). Czy wszyscy przetrwają szkolne burze i romanse, pozostając w zgodzie z samymi sobą? Świat się zmienia, ludzie też.
(Tomasz Charnas, REPLIKA/KONFRONTAKCJE)

Wracamy do podwarszawskiego prywatnego liceum by towarzyszyć Bartkowi i reszcie jego przyjaciół w kolejnych miesiącach roku szkolnego. W dalszym ciągu mamy okazję odczuwać razem z nim wątpliwości związane ze związkami. Z jednej strony chciałby wyjść z szafy i powiedzieć wszystkim o swojej orientacji, z drugiej bardzo boi się jak odbierze to społeczeństwo. Jednak "coming out" jest nadchodzi nieunikniony… Zwłaszcza, że Bartosz coraz bardziej zbliża się do Rufusa. Tajemnice bliźniąt się piętrzą, a Bartek chce je odkryć. Dla siebie i… dla Mikołaja. Co zrobić gdy serce rwie się do długowłosego anioła, za to świat wpycha go w ręce słodkiego diablika…?
Ru i Lu mają więcej na sumieniu niż ktokolwiek by się tego spodziewał, zaskoczyło mnie to, jakie sekrety ujawniło śledztwo Bartka… Cóż w sumie to nie tylko rodzeństwo wiele ukrywa, ale o co mi chodzi musicie odkryć sami.

Powiem szczerze, że część druga dużo bardziej mi się podobała, więcej zagadek, więcej akcji, po prostu dzieje się więcej niż w części pierwszej. Polecam całość 😉

Trochę zakończenie z nikąd. Jednak nadal miła lektura *.*

Trochę zakończenie z nikąd. Jednak nadal miła lektura *.*

2032

Odnoszę wrażenie, że autor nieźle odleciał podczas tworzenia całej intrygi. Rozwiązanie jak z książek dla dzieci, gdzie główny bohater musi samodzielnie pokonać antagonistę. Podczas gdy cała książka jest raczej skierowana do starszych odbiorców.

• Przeczytane (2024)
  • Cykl