fantasy, młodzieżowa

Oto drugi tom sensacyjnego czternastowiecznego manuskryptu. Dzieło odkryte w podziemiach klasztoru w Tyńcu i na polski przełożone. Jego autorem jest Witelon: astronom, astrolog, alchemik, mag i truciciel. Osaczony przez wrogów, w chwili śmiertelnego zagrożenia opisuje historię swojego grzesznego żywota. Świat spod znaku jego mrocznej gwiazdy: pięknej pani Wenus, dumnego Lucyfera. W Legnicy...

W Legnicy Witelon stręczy kochankę rozpustnemu księciu Rogatce i wywołuje trzęsienie ziemi. W Italii tworzy traktaty naukowe i próbuje stać się papieskim astrologiem. Po powrocie na Śląsk zostaje tajnym agentem czeskiego króla i dworskim intrygantem. Wodzi za nos Bolesława Wstydliwego i przekonuje do siebie świętą Kingę. Zafascynowany młodym i pięknym Henrykiem Probusem, postanawia uczynić go królem Polski.

Na podobieństwo wspaniale wyszywanego kobierca przesuwają się przed oczyma czytelnika dalsze losy trzynastowiecznego czarnoksiężnika. Kto jednak trzyma w dłoniach nić owej egzystencji - Witelon czy jego mroczny geniusz, Lucyfer? Do końca nie wiadomo: prawda to, czy szatański apokryf?

źródło opisu: [Wydawnictwo SuperNOWA]

Wojciech N | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 lutego 2014

Drugi tom "przygód" Witelona jest świetny, ale niestety nieco gorszy od pierwszego.

Przede wszystkim rzuciły mi się dwa fabularne zgrzyty, które skłoniły mnie do chwilowego zastanowienia się, czy Witelon nie jest idiotą. Nie chcąc spoilerować napiszę ogólnikami, aby czytelnik w trakcie lektury mógł zwrócić uwagę na owe fragmenty, ale by zbyt wiele nie zdradzić.
Biorąc pod uwagę to, z jaką ostrożnością waży słowa i jak powściągliwie się zachowuje, na prawdę zdziwił mnie fakt, że był on w stanie niemal na dzień dobry nazwać otrzymanego sługę "zaufanym". Takim ludziom nie powinno się zbytnio ufać (tym bardziej, że on sam zrobił dokładnie to samo kilkadziesiąt stron wcześniej).
Drugi zgrzyt jest o wiele bardziej głupi - po odkryciu, że pewna tajna wyprawa została odkryta, Witelon ją kontynuuje, mimo tego, że jest w pełni oczywiste, że będzie to pułapka. W tym momencie zachowuje się jak kompletny głupiec, narażając swoje życie.

Poza tymi momentami, w dalszym ciągu jest to bardzo...

Maynard | 2012-09-20
Przeczytana: maj 2006

niestety tu jest nie lepiej! Zawiłość jeszcze bardziej zawiła, intryga goni intrygę, motywy postępowania postaci nie są zbyt jasne a magii jak nie było tak nie ma! Opisy i charakterystyki książąt biją na głowę wszystkie wydania "Pocztu królów i książąt polskich", akcja wlecze się tempem ślimaka na validolu, jednym słowem zimna zupa. Po następny tom na szczęście nie sięgnąłem (mea maxima culpa) i zdecydowałem się na ponowne przeczytanie "Trylogii Husyckiej", żeby niesmak w ustach zniknął i humor się polepszył.

fianiebieska | 2016-09-06
Małgorzata Hypszer | 2016-07-02