Skaza

Cykl: Skaza (tom 1)
Wydawnictwo: Akurat
Flawed
Ag2S

Rewelacyjna powieść dla młodzieży autorki megabestsellerów "PS Kocham Cię" i "Love, Rosie". W wytwórni Warner Bros. trwają już prace nad adaptacją filmową. Za produkcję odpowiadają Wendy Finerman i Michelle Chydzik, dzięki którym do kin trafiły m. in. takie hity jak: "Forrest Gump", "Diabeł ubiera się u Prady" i "PS Kocham Cię". Walka z bezdusznym systemem i gorąca miłość, konspiracja i...

Walka z bezdusznym systemem i gorąca miłość, konspiracja i budzące się namiętności, starcie młodzieńczego entuzjazmu z politycznym wyrachowaniem. Ukarana przez bezduszny Trybunał, 17-letnia Celestine, zostaje ikoną rewolucji zmierzającej do obalenia rządów ludzi, którym się wydaje, że mają prawo narzucać społeczeństwu swoje moralne i obyczajowe dogmaty. Choć napiętnowana Skazą, razem z ukochanym Carrickiem podejmuje walkę o powrót jej świata do normalności.

źródło opisu: http://muza.com.pl/dla-mlodziezy/2513-skaza-9788328702905.html

źródło okładki: http://muza.com.pl

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 776

Nikt nie jest idealny

Dystopijny świat, gdzie za najdrobniejszy błąd grozi surowa zapłata. Każdy chce być idealny. Jedna mała wada, wyłamanie się z systemu, skaza – wszystko zostanie zauważone i ukarane. To świat, w którym rządzi Trybunał, a wszyscy muszą się mu podporządkować. Ludzie przybierają maski, uważają na swoje czyny i słowa, nie chcąc zostać napiętnowanym. Celestine się to nie udaje – poprzez jedno wydarzenie zostaje postawiona przed sądem. Do końca życia będzie żyć niczym więzień, zaznaczona okropnymi bliznami. Dziewczyna jednak szybko staje się ikoną rewolucji, przewrotu, o który od dawna walczyły niektóre środowiska. Czy Celestine da się wciągnąć do kolejnej gry? Podejmie niebezpieczną walkę, która narazi nie tylko ją, ale całą jej rodzinę?

Jedno jest pewne, Cecelia Ahern wciągnęła mnie do tego trudnego i przygnębiającego świata. Pisarka mocno zaryzykowała – bardzo łatwo w tym gatunku stworzyć powieść, która powiela już schematy nadane przez autorów takich jak Suzanne Collins, Lauren Oliver, Alexandre Bracken, James Dashner, Veronica Roth czy też Rick Yancey. Istnieją pewne ramy, które wykorzystuje się w tego typu książkach i tylko od pisarza zależy – uda mu się napisać coś oryginalnego, nowego i również ciekawego? Czy może będzie to kalka tego, co już znamy? Ahern, która wcześniej znana była z historii typowych dla kobiet, nagle wskoczyła na głęboką wodę i... poradziła sobie całkiem nieźle.

Przede wszystkim ujęło mnie to, że wykreowany świat został ukazany bardzo realistycznie i normalnie. To, co przedstawiła autorka, znamy z rzeczywistości – wiele się nie zmieniło, oprócz dosyć chorego systemu, który wprowadzono w Ameryce. Rozchodzi się tutaj w dużej mierze o politykę – każdy ruch bohaterki ma swoje odzwierciedlenie w tym, jak rozkładają się siły polityczne w kraju, dlatego też bardzo szybko stała się dosyć ważną osobą w kraju. Dla jednych środowisk kimś, kto może zapoczątkować zmiany, dla innych – celem do wyeliminowania. Nie wiem, czy Ahern pisząc tę książkę, inspirowała się wydarzeniami politycznymi, ale w jej powieści jest pewien rodzaj ostrzeżenia – partie polityczne w ciągłym dążeniu o władzę często zapominają o prawach człowieka, tym, co jest moralne i ludzkie. Naszym zadaniem jest więc pilnowanie, aby polityka nie weszła nam w pewnym momencie na głowę. Oni się tam biją, przepychają, a najbardziej poszkodowani jesteśmy my – pisarka przedstawia społeczeństwo, które jest ofiarą politycznej batalii, zakończonej wygraną Trybunału.

Kolejnym istotnym przesłaniem „Skazy” jest zgubny perfekcjonizm. To chyba najważniejsze, co chciała nam przekazać Ahern – zresztą w swoich podziękowaniach podkreśliła, że „nikt nie jest idealny”. W czasie, gdy większość popkultury kreuje pięknych, cudownych i nieskazitelnych bohaterów, to taki rodzaj wyłamania się ze swoistego kultu piękna, jest czymś odświeżającym i autentycznym. Tym bardziej cieszy mnie, że książka jest skierowana do młodzieży – dzisiejsze nastolatki jeszcze bardziej poddani są wpływowi nieustającego dążenia do bycia najlepszym – dobrze, że dla równowagi mogą usłyszeć takie przesłanie.

Na początku „Skazy” nie byłam zachwycona. Przyznam, że książka zaczęła się dla mnie monotonnie. Co więcej, nie polubiłam głównej bohaterki. Ahern zrobiła coś cudownego – pierwsze rozdziały miały pokazać, jak bardzo system zakorzenił się w umysłach ludzi. Celestine wiodła niemal idealne życie, była posłuszna i nigdy nikt nie podejrzewałby jej o złamanie reguł. Dlatego też późniejsze wydarzenia okazały się olbrzymim kontrastem wobec wstępu. Można było obserwować, jak bohaterka dojrzewa, jak się zmienia i nabiera odwagi – zaczyna też rozumieć, co jest dobre, a co złe. Ważni są tutaj również bohaterowie dalszoplanowi, szczególnie jestem fanką dziadka Celestine, który podejrzewam, że jeszcze nas zaskoczy w kolejnych częściach oraz jej matki – wydawało mi się, że będzie to negatywna postać, a jednak mocno mnie zaskoczyła.

Ahern ma dosyć wypracowany styl, jednak w tej powieści miała przed sobą trudne zadanie. Musiała wprowadzić nieco inny klimat, bardziej przygnębiający i mroczny. Trochę widać, że autorka dopiero zaczyna w tym gatunku, brakuje jej jeszcze iskry, jeżeli chodzi o opisy brutalnych scen – mogłaby je nieco podkręcić, tak, że czytelnik byłby nie tylko wkurzony rozwojem sytuacji, ale nawet zdruzgotany. W niektórych fragmentach zgrzytało mi kilka zdań, może to wina tłumaczenia, ale były bardzo nienaturalne. Pisarka postawiła na narrację pamiętnikarską. Trochę za mało zwrotów akcji, fabule przydałoby się również więcej dynamiki – miejscami staliśmy w miejscu. Ahern wykreowała ciekawe uniwersum i mam nadzieję, że w kolejnych częściach akcja wejdzie na wyższy poziom, będzie bardziej szokująca, zadziorna oraz z buntowniczym klimatem. W tej chwili jest jeszcze bezpiecznie, pisarka postawiła na polityczne zagrywki, dopiero zaczęła rozkręcać historię – zobaczymy, co wymyśli dalej.

Polecam wszystkim fanom dystopijnych młodzieżówek. To dobra książka, z oryginalnym uniwersum i ciekawymi bohaterami. Powieść jest niejednoznaczna i zaskakuje. Możecie się również spodziewać wątku miłosnego, choć na razie jest bardzo subtelny i delikatny. Jednak budzi wiele zainteresowania i sprawia, że jeszcze bardziej wyczekuję drugiego tomu!

Gabriela Rutana

mclena | 2017-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2017 ✔
Przeczytana: 08 września 2017

"Nieświadomość jest słodka.
Wiedza to często odpowiedzialność, której nikt nie chce."

Nie wiem w ogóle jak to możliwe, ale mam ogromna słabość to powieści dystopijnych. Jeszcze puki co się taka nie trafiła, która by mnie nie porwała. Przy każdej przepadam z kretesem. Odpływam w nowo wykreowany świat i nie chcę z niego wracać. Tym razem nie było inaczej. "Skaza" jednak jest pod jednym względem dla mnie bardziej drastyczna, a to właśnie za sprawą tytułowej skazy na charakterze. Chęć osiągnięcia idealnego świata, w którym każdy kto popełni najmniejszy błąd będzie napiętnowany do końca życia. Porażało mnie to za każdym razem, to przekonanie, że jest ktoś, kto ma prawo oceniać drugiego człowieka za pomyłki, choć do dawna wiadomo, ze nie ma ludzi idealnych, nie ma ludzi nieomylnych.
Na początku nie potrafiłam do końca rozgryźć tematu, bo główna bohaterka wydawała mi się nijaka, ale bardzo szybko wszystko się zmieniło i w mgnieniu oka skończyłam tom pierwszy. Oceniając obiektywnie...

Asiek | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Cecelia Ahern nie od dziś jest jedną moich ulubionych autorek.
Ta książka przypomniała mi, dlaczego tak jest.
Niesamowicie wciągająca i oryginalna powieść.
Czekam na kontynuację.
Polecam!

korcia | 2017-02-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Z pewnością nie można odmówić autorce kreatywności. Pomysł na cykl jest bardzo ciekawy i mam nadzieję, że kolejne tomy pozwolą Cecelii Ahern jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła w tym nowym dla niej gatunku. Wyobrażacie sobie społeczeństwo składające się z ludzi idealnych? Takich, którzy nigdy nie popełniają błędów? Żyjących zgodnie z zasadami, nawet jeśli nie są one dobre? Czy faktycznie jest to piękna wizja, czy raczej absurdalna? Poza tym mam wrażenie, że takie idealne społeczeństwo byłoby dosyć nudne.

Mystery | 2017-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciężko mi ocenić tą książkę.

Tak bardzo różni się od wszystkich, co stanowi jej atut.

Daję 6/10.
Do połowy czytałam Skazę z zainteresowaniem, jednak później stopniowa akcja zaczęła mnie nudzić.

Jednakże ukazuje niezwykle odważną nastolatkę, która została niesprawiedliwie potraktowana.
Czasem dobroć i chęć pomocy prowadzi nas do zguby, "Skaza" jest tego najlepszym przykładem.
Cieszę się, że nie jest to powieść na faktach...

Budziła we mnie skrajne emocje: złość, zdruzgotanie, zdziwienie...

Mimo paru minusów szczerze polecam.

Celestine to siedemnastoletnia nastolatka niezwykłą, przeciętną dziewczyną niczym wyróżniająca się z tłumu ma chłopaka Arta,który chce jej pomóc.
która jest idealna, ona zawsze wie co zrobić i co powiedzieć, a przychodzi taki dzień, że racjonalne myślenie ściąga na nią kłopoty. Pomaga dziewczyna Naznaczonemu,co jest surowe, zakazane.Ma na sobie Skazę i napiętnowana zostaje ukarana przez bezduszny Trybunał, dlatego dostaje karę i wykluczona jest ze społeczeństwa, ludzi. Musi zastanowić się nad tym co zrobiła nad dobrem, złem,,,walkę podejmuje ze złym, chorym systemem.

Cecelia Ahern uwielbiam za wspaniały, dobry styl pisania i za pomysłowość, odkąd przeczytałam "Love Rosie" i "Miłość i kłamstwa" to jestem pod ogromnym,pozytywnym wrażeniem jej powieści, zaskakujące,piękne i mądre są czyta się jednym tchem. Fabuła zaskakująca, ciekawa, interesująca akcja rozwija się szybko, trzymająca w dobrym napięciu.
Ahern jest moją ulubioną autorką, zachwycona jestem tą książką, która mnie...

To książka dla młodzieży, dlatego należy wybaczyć jej naiwność i pewne uproszczenia. Ale spodobał mi się pomysł, a poza tym jest dobrze napisana i autentycznie wciąga, więc przeczytałam z przyjemnością.
Jeśli ktoś (nawet całkiem dorosły) lubi tego rodzaju literaturę, spokojnie może czytać.

Monika | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Polityka. Dla jednych konieczność dla drugich życie. Dla władzy człowiek jest w stanie poświecić wszystko. Bo dzięki niej steruje rzeczywistością wielu. I posiada mnóstwo pieniędzy. I o to niektórym chodzi. Świat zmienił się, wybuchały rewolucje, obalały rządy aż do momentu gdy w USA powołano Trybunał. Wykluczał on ze społeczeństwa tych, którzy popełnili jakiś błąd. W zależności od wagi przewinienia naznaczano odpowiednie miejsce. Skroń, stopę dłoń, pierś, język. I taki system Celestine uważała za sprawiedliwy. Do chwili gdy sama nie popełniła czynu, który jej rząd i naród uznał za niewłaściwy. Posadziła na miejscu dla "zwykłych" obywateli Naznaczonego staruszka, który zaczął się dusić. jego miejsce zajęły dwie kobiety i nie zamierzały mu ustąpić. Nikogo nie obchodził jego stan i to, że nie może oddychać co może zakończyć się źle. W rezultacie starszy człowiek umiera. A Celestine za ten odruch dobroci wobec niego zostaje naznaczona i to więcej razy niż ktokolwiek. Dziewczyna...

Justyna | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

WOW co za książka! Mimo, że powieść skierowana jest do fanów literatury Young Adult to może czytać ją każdy. Jak mówi sama Cecelia Skazę napisała „ze złością, miłością, pasją.” Ja doszukałam się też buntu. Buntu przeciw podziału społeczności, na tych dobrych i tych ze Skazą. Przekaz książki jest nader prosty i ważny. Nikt z nas nie jest idealny ani perfekcyjny. Każdy popełnia błędy i ma prawo na tych błędach się uczyć…lub nie. Każdy z nas ma Skazę. Autorka próbuje uświadomić młodych czytelników, po przez świetną historię 17-letniej Celestine, która została ukarana. Pomagając Naznaczonemu człowiekowi, on też w przeszłości popełnił błąd i został wykluczony ze społeczeństwa. Społeczeństwa do którego należała Celestine – idealnego. Znakomita poruszająca powieść. Uwielbiam autorkę i jej twórczość. Gorąco polecam Skazę, nie zawiedzie Was. Mam nadzieje, że już pisze się część druga ;) Z niecierpliwościom czekam na kolejne bestselery z pod pióra Ahern. Jest znakomita. Justyna.ju...

virgo123 | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2017
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Mocna książka. Niektóre sceny były dla mnie przerażające. Ale książkę bardzo dobrze się czyta, wciąga od samego początku. Koniec trochę mnie zaskoczył, ale przecież to początek serii ;) Polecam ;)

ZaczytanaMajka | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, 📚 2017 📚
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Zawsze najciężej jest mi napisać o tym, co wprawiło mnie w zachwyt i wywołało osłupienie, a tak właśnie potraktowała mnie ta książka. "Skaza" jest powieścią niebanalną, niezwykle brutalną, a przy tym tak ludzką, iż niejednokrotnie ma się wrażenie, że przedstawione wydarzenia miały miejsce naprawdę. Niezwykle podobał mi się tutaj motyw, w którym to dobra dziewczyna, staje się 'zła', bowiem "Skaza" nie przedstawia losów bohaterki, która od zawsze była inna. Podoba mi się jej inicjacja, niezwykłym przeżyciem było obserwowanie jak z grzecznej, przeciętnej dziewczynki, główna bohaterka, Celestine zmienia się w naprawdę silną i dążącą do celu kobietę. Przecudowni bohatowie, o których autorka mogłaby napisać osobne tomy, jak choćby dziadek dziewczyny, jej siostra Juniper, Carrick - chłopak, którego poznała w celi, czy dziennikarka Pia! Niezwykle zżyłam się z bohaterami, z wielkimi emocjami śledziłam ich fabułę, pokochałam niemal tak samo jak "Igrzyska Śmierci", które pod...

Łączę się z moimi opowieściami i postaciami. Wywiad z Cecelią Ahern

Na każdą kolejną książkę Cecelii Ahern czytelniczki czekają z zapartym tchem. Irlandzka pisarka jest jedną z najbardziej poczytnych autorek na świecie. Właśnie ukazała się jej nowa książka „Lirogon”. O powieści, Irlandii i Irlandczykach, literackich inspiracjach i negatywnej stronie popularności w specjalnym wywiadzie dla lubimyczytać.pl.