Ponad wszystko

Okładka książki Ponad wszystko Nicola Yoon
Okładka książki Ponad wszystko
Nicola Yoon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Ekranizacje: Ponad wszystko (2017) Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Ekranizacje:
Ponad wszystko (2017)
young adult choroba ekranizacja
Inne

Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Blackout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...
Okładka książki Meet Cute Jennifer L. Armentrout, Sona Charaipotra, Katie Cotugno, Jocelyn Davies, Nina LaCour, Emery Lord, Katharine McGee, Kass Morgan, Julie Murphy, Meredith Russo, Sara Shepard, Nicola Yoon
Meet Cute Jennifer L. Armentr...

Pamiętam jak byłam w kinie na ekranizacji tej historii. Niesamowicie mnie urzekła.
Niestety, fakt, że znałam zakończenie sprawił, że nie było tego wow! na końcu książki.

Historia nastoletniej Madeline, która ma niezwykle rzadką chorobę (powodującą uczulenie na wszystko) jest napisana niezwykle przyjemnie.
Mam wrażenie, że autorka wydając książkę podeszła niesamowicie starannie.
Oprócz tekstu mamy tu m.in. rozmowy prowadzone na czacie, rysunki Madeline, definicje słownikowe pisane przez dziewczynę, jej rysunki i inne zapiski. Dzięki temu można bardziej ją poznać i polubić.

Bohaterowie są wiarygodni, dialogi naturalne a akcja się nie ciągnie. Opis wakacji sprawił, że sama poczułam się tak, jakbym na nich była.

Książka była bardzo dobra, szczególne zaś wrażenie zrobi, moim zdaniem, na osobach, które nie oglądały filmu.

Mam wrażenie, że autorka wydając książkę podeszła niesamowicie...

Historia nastolatków bardzo mnie wzruszyła i z pewnością zostanie ze mną na długi czas. Bardzo polecam każdemu przenieść się do świata, gdzie niestety nie wszystko okazało się prawdą, a bolesnym kłamstwem.

Fabuła opiera się na historii 18-letniej Maddy, która od urodzenia uczulona jest na wszystko. Nigdy nie opuszcza swojego domu, a kontakt fizyczny utrzymuje tylko z mamą i zaufaną pielęgniarką. Wszystko się zmienia, gdy do sąsiedniego domu wprowadza się pewna rodzina. Dla chłopaka z sąsiedztwa nastolatka była gotowa złamać wszelkie zasady wprowadzone ze względu na chorobę....

Przeczytałam w 2 dni bo mnie tak wciągnęła

Przeczytałam w 2 dni bo mnie tak wciągnęła

Niby dobra, ale coś mi w niej zabrakło.
Poza tym niestety ktoś dał mi spoiler do końcówki, więc nie była ona dla mnie zaskakująca.

Niby dobra, ale coś mi w niej zabrakło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , , , , ,

Czytając tę pełną ciepła i humoru, młodzieżową powieść, dochodzę do wniosku że miłość jest największą siłą sprawczą jaką zna człowiek. "Ponad wszystko" to świetnie opowiedziana, wzruszająca historia miłosna Maddy i Ollego.

Uwielbiająca literaturę osiemnastolatka o imieniu Madeline cierpi na niewydolność odpornościową, uwięziona jest w hermetycznie czystym domu. Jej mama jest lekarką, a brat i tata zginęli w wypadku samochodowym. Poznaje Ollego, świetnie zbudowanego nastolatka, potrafiącego wspinać się po ścianach, matematycznego wyżła. Maddy szybko się w nim zakochuje, a potajemnie spotykania odbywają się w tajemnicy przed mamą. Czy ta miłość ma szanse na ziszczenie? Jak potoczy się jej historia.

Mamy tu oryginalny pomysł na fabułę, który w połączeniu z bardzo przyzwoitym poprowadzeniem pióra daje mnóstwo czytelniczej przyjemności.
Dialogi są świetne, pełne wspomnianego już humoru, określają postaci.
Sami bohaterowie wiarygodni, na ogół mili i sympatyczni.

Historię czyta się bardzo lekko i szybko, zdarza się że na stronie bywa po parę wyrazów.
Nicola Yoon, posługując się prostym, klarownym językiem wykreowała bardzo wiarygodną rzeczywistość. Myślę że jeszcze wrócę do jej twórczości.

Zdecydowanie ciekawa powieść, godna polecenia. Stawiam mocne 8/10, gorąco polecając.

UWAGA! RECENZJA MOŻE ZWIERAĆ SPOILERY!
Owszem, zdaję sobie sprawę z tego, że ta recenzja może wybrzmiewać dość chaotycznie zwłaszcza na tle innych, ale jest to spowodowane po pierwsze: tym, że książkę czytałam jakiś czas temu. A po drugie: nie mam jej już u siebie. Chcę również zaznaczyć, że ta wypowiedź nie ma na celu urazić ani czytelników, ani autora, jest to po prostu prześmiewcza forma i styl pisania.
Maddie nie może opuścić domu. Cierpi na nadzwyczaj rzadką chorobę, która charakteryzuje się alergią, że tak powiem (i napisała autorka , co wprawiało mnie w furię) na cały świat. Od lat jedynymi osobami, z którymi się kontaktuje są jej mama oraz pielęgniarka. Jej świat wywraca się do góry nogami kiedy do domu obok (bądź na przeciwko) wprowadza się Olly. Chłopak pomoże Madeline odkryć prawdę, która może się okazać nie taka kolorowa jak jej się zdawało.
Jedynym plusem był przyjemny styl pisania a poza tym... O BOŻE JAKIE TO BYŁO ABSURDALNIE GŁUPIE. Główna bohaterka bez charakterna i w dodatku zakończenie przewidziałam na 20 stronie. Określenia typu - alergia na cały świat brzmią naprawdę infantylnie, na pewno nie tak jakby napisała je dorosła kobieta. Poza tym jakby ktoś miał wątpliwości matka naszej bohaterki cierpi na zaburzenie psychiczne z grupy zaburzeń pozorowanych - zastępczy zespół munchhausena, o czym nie mamy mowy w książce. Wielka szkoda, bo lektura miała bardzo duży potencjał.

UWAGA! RECENZJA MOŻE ZWIERAĆ SPOILERY!

Jest tak lekko, przyjemnie napisana...kocham! Czytając czułam się jakbym przeżywała z głównymi bohaterami ich przygody, emocje, wspomnienia. Cudo. Jedna z niewielu książek o których naprawdę mogę powiedzieć dużo plusów.

Mini info:
Pierwszoosobowa relacja
Małe ciekawe obrazki i SMS-y wkładające dużo do fabuły
Ciekawe i nie nudzące zakończenie
Opisy nie są długie i monotonne, a dowiadujemy się wszystkiego
Krótkie rozdziały i szybko się czyta

Mini info:
Pierwszoosobowa relacja
Małe ciekawe obrazki i SMS-y wkładające dużo do fabuły
Ciekawe i nie nudzące zakończenie
Opisy nie są długie i...

Książka bardzo mnie wzruszyła. Szybko się czyta. Może nie jest wybitna, ale lekka.

Książka naprawdę jest warta przeczytania.

Czytałam ją rok temu więc nie pamiętam wszystkiego dokładnie ale mogę zapewnić że książka mnie bardzo zadowoliła i śmiało można ją brać do rąk.

Książka naprawdę jest warta przeczytania.

Książka ma krótkie rozdziały, dzięki czemu szybko się czyta, zawiera grafikę, sms i maile bohaterów. Książka porusza trudne tematy, jest wciągająca, wątki są dobrze zbudowane i napisane prostym, zrozumiałym językiem. Zakończenie jest niespodziewane i będziecie w szoku. Bardzo polecam wam tę książkę i gwarantuje że będziecie się dobrze bawić czytając ją.

• 2017
  • 2017