Coś o tobie i coś o mnie

Tłumaczenie: Donata Olejnik
Seria: #GOYOUNG
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Tell Me Three Things
ew_cia

Po śmierci matki Jessie musi opuścić przyjaciół i dom w Chicago, ponieważ jej ojciec powtórnie się ożenił – z bogatą hollywoodzką producentką. Dziewczyna przeprowadza się do Los Angeles i zamieszkuje w bezosobowym pokoju gościnnym, jednym z wielu w rezydencji Rachel i jej mało sympatycznego syna Theo. Jessie jest bardzo samotna, a sytuacji nie poprawia wcale fakt, że w ekskluzywnej prywatnej szkole, pośród dzieci bogaczy, czuje się zupełnie nie na miejscu. Nie ma przyjaciół, rówieśnicy się z niej wyśmiewają. Sytuacja zmienia się, gdy Jessie otrzymuje e-mail od chłopaka podpisującego się jako Ktoś/Nikt. Kontynuuje korespondencję – najpierw mailową, później na komunikatorze. Przez pierwsze trudne tygodnie szkoły, chłopak jest dla niej jedynym przyjacielem...

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 1147

Powiedz mi o sobie trzy rzeczy

W obecnej dobie Internetu i coraz to nowszych technologii ludzie, a w szczególności nastolatkowie, wiele sfer swojego życia przenoszą do przestrzeni wirtualnej. Mało kto prowadzi teraz tradycyjne pamiętniki, bo zastąpiono je blogami. Rzadko kiedy też uczniowie szukają informacji potrzebnych im do szkoły w bibliotekach, bo łatwiej i szybciej znajdą odpowiedzi w Internecie. Komputer i sieć umożliwia również podjęcie ciekawej pracy, którą można wykonywać zdalnie z domu. Ale chyba najpowszechniejszym działaniem, które odbywa się za pomocą komputera lub innych podobnych urządzeń elektronicznych jest komunikacja. Nie tylko jest to szybkie i proste, ale także umożliwia zawieranie nowych znajomości, nawet z osobami z bardzo daleka. A co więcej, internetowe kontakty pozwalają na zachowanie anonimowości, co jest ogromnym udogodnieniem dla osób nieśmiałych, nieco wycofanych, którym brak pewności siebie. Historia jednej z takich właśnie znajomości rozgrywa się na kartach powieści „Coś o tobie i coś o mnie”.

Główną bohaterką książki jest szesnastoletnia Jessie Holmes. Dziewczyna nie zdążyła jeszcze do końca otrząsnąć się po śmierci matki, a już musi podołać kolejnym zmianom w swoim życiu. Razem z ojcem przeprowadza się z Chicago do Los Angeles, gdzie ma zamieszkać w bogatej rezydencji nowej żony ojca. Oprócz nowego standardu życia i macochy, Jessie zyskuje także przyrodniego brata, Theo, i ma okazję uczęszczać do prestiżowego liceum Wood Valley. Mogłoby się wydawać, że dziewczyna trafia do raju, jednak ona tęskni za normalnym życiem, przyjaciółmi i swoją dawną rodziną. Ciężko jest jej zaadaptować się w nowym miejscu i przystosować do bogatego środowiska. Pewnego dnia otrzymuje maila od anonimowego nadawcy, który oferuje stać się jej duchowym przewodnikiem po nowej szkole. Zaczynają ze sobą korespondować, znajomość się rozwija, ale chłopak nie spieszy się z wyjawieniem swojej prawdziwej tożsamości. Z czasem obydwoje coraz bardziej się do siebie przywiązują i Jessie nie chce już dłużej żyć w niepewności. Kim okaże się chłopak o pseudonimie „Ktoś Nikt” ?

„Coś o tobie i coś o mnie” to niezwykle urocza i lekka powieść młodzieżowa. Jej tematyka jest bardzo na czasie, bo zawieranie internetowych przyjaźni jest czymś, co dzieje się dziś notorycznie, ale także miewa różne skutki. Julie Buxbaum stworzyła historię o znajomości pozytywnej, szczerej, z happy endem, która daje nadzieję na to, że zbudowanie bliskiej relacji z nieznajomym poprzez komunikator jest możliwe, jeśli tylko obie strony się postarają. Bardzo fajnie sprawdziło się w tej historii to, że chłopak, który pisze do Jessie ukrywa swoją tożsamość - przez to czytelnik może snuć domysły kim on tak naprawdę jest, wyciągać wnioski z faktów, które ujawnia przed główną bohaterką i kreować własne zakończenie powieści. Przyznam, że nie jest tak trudno domyślić się tożsamości owego „Ktosia”, ale mimo to, autorka umiejętnie oszukuje czytelnika i sprowadza go na błędne tropy aż do samego finału książki.

Główna bohaterka jest świetnie wykreowana - to dziewczyna, którą bardzo łatwo jest polubić, bo większość czytelniczek jest w stanie się z nią utożsamić. Nie ma żadnych mocno wyróżniających się cech, ale jest niezwykle sympatyczna, szczera, ma swoje kompleksy i problemy. Jest w wieku nastoletnim, a więc dojrzewa i w jej głowie kłębią się typowe dla tego wieku pytania i dylematy. Zostaje tutaj poruszony temat pierwszych zauroczeń, przyjaźni, seksu, a także bardzo mocny akcent pada na relacje rodzinne, stratę rodzica, adaptację w nowym środowisku, szukanie swojego miejsca w nowym środowisku. Znajomość internetowa Jessie i tajemniczego chłopaka jest niezwykle urocza i wzbudza w czytelniku same ciepłe uczucia. Oprócz zwykłej rozmowy mają oni nawyk pisania sobie każdego dnia trzech ciekawostek o sobie nawzajem - od tak banalnych, jak wyrażenie swojej miłości do gofrów, po te istotne, jak wyznanie sobie sympatii. Fajnym zabiegiem jest wtrącanie ich rozmów w główna narrację - urozmaica to lekturę i czyni historię jeszcze bardziej namacalną.

„Coś o tobie i coś o mnie” to powieść o młodzieży i dla młodzieży, poruszająca istotne dla tej grupy odbiorców problemy. Napisana jest lekko i z humorem, a sama historia od początku do końca absorbuje czytelnika i zapewnia mu kilka godzin dobrej rozrywki. Polecam szczególnie nastolatkom, bo według mnie to one wyciągną z tej historii najwięcej wniosków, odpowiedzi, ale także i samej przyjemności z lektury.

Angelika Paterak

WampirkaJustynka | 2017-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dobra i nawet przyjemnie się ją czyta ale przyznaję, że wiało nudą. Jakoś nie umiałam wczuć się w uczucie miedzy Jessie a Ethanem. Czegoś mi zabrakło.

LifeOnMars | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Mimo tego, że jestem już (prawie) trzydziestolatką, bardzo lubię książki dla młodzieży. "Coś o Tobie i coś o mnie" też polubiłam. Wraz z Jessie przeżywałam jej żałobę, jej problemy, ale i chwile radości. I razem z nią prowadziłam śledztwo w sprawie tajemniczego Ktosia/Nikta (ale odkryłam prawdę dużo wcześniej 😉).

Czytanie tej powieści sprawiło mi dużą przyjemność (choć i nie obyło się bez uronienia łzy). Jednak poczułam się nieco przytłoczona młodzieżowymi określeniami. Bo ja na przykład nie wiem, co to jest nerd... Ale dobrze, kończę, bo zaczynam mówić, jakbym w podeszłym wieku nad grobem stała. Książkę oczywiście polecam.

Olix | 2017-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2017

"Coś o Tobie i coś o mnie" to książka niezwykle leciutka, przyjemna i wciągająca. Połknęłam ją niemal w całości w kilka godzin.
Książka opowiada o nastoletniej Jessie, która jakiś czas temu straciła matkę, a obecnie zmaga się z problemami przeprowadzki do innego miasta. Dziewczyna czuje się samotna w nowym domu, jest gnębiona w nowej szkole, nie ma przyjaciół. Pewnego dnia dostaje maila od tajemniczego chłopaka podpisanego jako "Ktoś/Nikt", który z czasem staje się jej wirtualnym przyjacielem. Kim jest jej tajemniczy znajomy, z którym Jessie rozumie się lepiej niż z innymi?

Powieść jest naprawdę bardzo sympatyczna i urocza. Niby to tylko młodzieżówka, a ile frajdy mi sprawiło czytanie tej pozycji. Główną bohaterkę Jessie polubiłam od samego początku. Została ona przedstawiona jako zwykła nastolatka, a nie jako nie wiadomo jaka piękność - nie miała idealnego ciała jak większość jej rówieśniczek, jej cera nie była pozbawiona wszelkich niedoskonałości, nie nosiła drogich i markowych...

| 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Często słyszy się, że zmiany są dobre i powinniśmy się do nich dostosowywać. Być za nie wdzięczni. Pytanie tylko co zrobić, kiedy na te zmiany nie jest się gotowym? Kiedy jest na nie za wcześnie i mogą tylko bardziej zranić? Co wtedy? Wtedy wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Tych, których te zmiany dotyczą, bądź zostali do nich zmuszeni w taki a nie inny sposób. Julie Buxbaum na dobrą sprawę była dla mnie autorem duchem, którego istnienia nie podejrzewałam. Przyznam szczerze, że opis książki był ciekawy, ale to okładka krzyknęła : Hasacz…czytej. Nie jestem okładkową sroką, ale naprawdę podoba mi się jej prostota. I chociaż polski tytuł nijak nie ma się do oryginalnego, nadal mi bardzo pasuje.

Coś o tobie i coś o mnie opowiada historię Jessie Holmes. Oczytanej i inteligentnej szesnastolatki, która niecałe dwa lata temu straciła matkę. Dziewczyna nie pogodziła się jeszcze z tym faktem i nadal zbiera swoją roztrzaskają psychikę. Jednak to nie przeszkadza jej ojcu od...

Monika | 2017-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie spodziewałam się że powieść mlodziezowa wywrze na mnie takie wrażenie Bo nie jest to prosta historia O zauroczeniu dwojga nastolatków Owszem mamy tutaj pozytywne zakończyć co należy do gatunku Young adult...hednak uważnemu czytelnikowi nie umkną istotne zagadnienia poruszone w książce napisanej bardzo przystępnym językiem (Mamy tutaj problem żałoby straty próbe radzenia sobie z traumą straty najbliższej osoby chorobę prześladowanie w szkole nagła zmianę miejsca zamieszkania Nowy związek rodzica a co za tym idzie zupełnie odmienny obraz stabilnej rodziny która się powiększa poszukiwanie akceptacji wśród rówieśników Bezrobocie...) Mogłabym wymieniać tak bez końca Ta książka kryje w sobie O wiele więcej niż się wydaje Warto zatrzymać się nad poezją języka autorki W niektórych fragmentach mamy iście poetyckie frazy i jakże trafne. Coś O Tobie i coś O mnie trafia do grona moich ulubionych powieści a autorka staje się jedną z gromady ulubionych Polecam!

Gaba_Okey | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Błyskotliwa bohaterka, którą od razu się lubi, tajemniczy nieznajomy, chłopak w koszulce z Batmanem oraz koszmarne liceum. Powieść Julie Buxbaum od razu mnie zauroczyła, wzruszyła i sprawiła, że wciąż chcę więcej. Głównie dlatego, że bardzo szybko znalazłam wspólny język z główną postacią, Jessie – inteligentną, dowcipną i kochającą książki. Wiele pięknych dialogów, aluzji zrozumianych przez nerdów i to coś, co sprawia, że od razu zakochałam się w „Coś o tobie i coś o mnie”.

"wiesz co mówią? że poziom zadowolenia ze szkoły średniej jest odwrotnie proporcjonalny do późniejszego sukcesu w życiu.
Naprawdę? W takim razie hurra, bo to oznacza, że zostanę dyrektorem naczelnym całego cholernego świata.
o nie, nie. to ja nim będę."

W książce przewijają się e-maile oraz smsy, jakie postaci do siebie wysyłają. Niektóre są naprawdę urocze i zabawne. Inne rozczulają. Buxbaum jest fanką opisów, które w jej wydaniu uwielbiam, bo zawierają w sobie sporo cudownych, mądrych przemyśleń, są nieco...

marysiaa_2 | 2018-02-12

Nie lubię mieć wszystkiego podanego na tacy. Tu jest zagadka. Uważny czytelnik szybko połączy fakty i już nie ma dla niego żadnej tajemnicy. Dlatego gdy skończyłam czytać nie byłam wcale zaskoczona. To dla mnie wieelki minus tej książki, a szkoda bo ogół naprawdę dobry.

eR_ | 2017-03-16
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 15 marca 2017

Książek, które z założenia najbardziej trafiają do młodego czytelnika, lub też młodzieży, ostatnimi czasy powstaje bardzo dużo. Są to nie tylko służące rozrywce publikacje, ale i całkiem poważne dzieła. Dobrze, że ma kto to czytać, a to przecież najważniejsze. Mimo, że młodzieżą nie jestem już dawno, czasami lubię sięgnąć po taką lekturę. Z tego względu, że rzadko jest to coś poważnego, więc można przeczytać i zapomnieć. Takie książki też są potrzebne.

"Coś o tobie i coś o mnie", nie można zakwalifikować do zbyt lekkiej lektury, mimo że sama sytuacja jest typowa dla powieści młodzieżowych. Czyli o miłości, bo jakże by inaczej wydać cokolwiek bez tego pierwiastka?
Jessie, to inteligentna i przede wszystkim oczytana młoda kobieta. Parę lat wstecz straciła matkę, jednak ta tragedia nadal ma wpływ na nią na jej postrzeganie świata.
Dodatkowo ojciec zakochuje się w pewnej producentce filmowej i dziewczyna musi porzucić swoje życie i przenieść się w pełen blichtru świat Los Angeles. W...

izazmatfiza | 2017-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2017

Jessie od dwóch lat nie może się pogodzić ze śmiercią mamy. A do tego jej ojciec ponownie się ożenił i dziewczyna musi przeprowadzić się do Los Angeles i zostawić dotychczasowe życie w Chicago. Nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości i nagle dostaje e-maila od kogoś, kto podpisuje się Ktoś/Nikt, który oferuje się jako duchowy przewodnik po nowej szkole...

O tej książce nie było głośno, ale myślę, że powinno. "Coś o tobie i coś o mnie", jest powieścią niezwykłą, zabawną oraz wzruszającą. Porusza różne problemy nastolatków, które dotyczą wielu. Łatwo jest odgadnąć, kim jest Ktoś/Nikt (nie chwaląc się, wiedziałam od początku).
Polecam :)

Sandra | 2017-03-05
Przeczytana: 26 lutego 2017

Ostatnio dość regularnie czytam powieści dla młodzieży. Mimo, iż do tej kategorii wiekowej już się nie kwalifikuję (powiedzmy, że od niedawna ;)), książki te mają w sobie to coś, co sprawia, że rzadko kiedy jestem po ich lekturze zawiedziona.
Czyta się je lekko i przyjemnie, choć wcale nie są banalne. Traktują o problemach dorastania, z którymi na co dzień zmagają się młodzi ludzie.
Czas zagubienia, próby zrozumienia i odnalezienia siebie w świecie dorosłych, okres podejmowania ważnych decyzji – wszak każdy z nas ma ten etap za lub przed sobą.
Uważam podobnie jak bohaterowie powieści,,Coś o tobie i coś o mnie”, iż okres szkoły średniej, nawiązanych kontaktów, odniesionych sukcesów i poniesionych porażek, ze względu na
młodzieńczą intensywność odbierania wszelkich emocji i przeżyć, kształtuje nas i w pewnym stopniu wpływa na całe nasze życie.

Jessie Holmes, szesnastoletnia, bardzo inteligentna, zaradna i oczytana dziewczyna, dwa lata wcześniej straciła mamę. Najbliższa jej sercu...