Moje serce i inne czarne dziury

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska
My Heart and Other Black Holes
ew_cia

Błyskotliwa i rozdzierająca serce nowa powieść dla fanów Gwiazd naszych wina Johna Greena oraz Eleonora i Park Rainbow Rowell, opowiadająca o dwojgu nieznajomych, którzy spotykają się po to, aby umrzeć... a w zamian uczą się, jak żyć. Szesnastoletnia Aysel, miłośniczka fizyki i muzyki klasycznej, obsesyjnie planuje własną śmierć. Jej ojciec dopuścił się brutalnej zbrodni, która wstrząsnęła...

Szesnastoletnia Aysel, miłośniczka fizyki i muzyki klasycznej, obsesyjnie planuje własną śmierć. Jej ojciec dopuścił się brutalnej zbrodni, która wstrząsnęła całym miasteczkiem, matka nie może na nią patrzeć, bo obecność córki przypomina jej o przeszłości, zaś koledzy i koleżanki z klasy obgadują ją za plecami przy każdej możliwej okazji... Aysel jest gotowa zamienić swoją energię w nicość.

Dziewczyna ma tylko jeden problem: nie jest pewna, czy starczy jej odwagi, by to zrobić. Wszystko zmienia się, gdy odkrywa stronę internetową, na której ogłaszają się partnerzy do samobójstwa. Użytkownik o nazwie FrozenRobot, a w rzeczywistości zmęczony własną rodzinną tragedią nastolatek imieniem Roman, szuka kogoś, z kim będzie mógł odebrać sobie życie.

Chociaż Aysel i Roman nie mają ze sobą nic wspólnego, nowa znajomość zaczyna wpływać na dwoje nastolatków w nieoczekiwany sposób. W miarę zbliżania się wyznaczonej daty samobójstwa Aysel zaczyna wątpić, czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie. Będzie musiała wybierać między własnym pragnieniem śmierci a próbami przekonania partnera, aby pozostali przy życiu. Tyle że Romana nie tak łatwo przekonać...

Warga podarowała nam inteligentną, przepełnioną sercem powieść, w której muzyka Mozarta łączy się z logiką zaawansowanej fizyki. To coś zupełnie nowego, książka kinetyczna, piękna i o dziwo będąca afirmacją życia.

Chris Lynch, finalista National Book Award za książkę Inexcusable oraz honorowy laureat nagrody im. Michaela L. Printza za powieść Freewill

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 1008

Dojrzała powieść o depresji

Powieść Jasmine Warga wywołuje wiele skrajnych emocji, od wzruszenia, smutku, po szczęście i rozbawienie. Przede wszystkim jednak podejmuje temat często pomijany i lekceważony, jakim jest depresja. „Moje serce i inne czarne dziury” na długo utkwi mi w pamięci, nie tylko przez swoją mocną historię, ciekawych i skomplikowanych bohaterów, ale głównie przez nowy punkt widzenia – dostrzeżenie problemu depresji oraz tego, jak bardzo poważna jest to choroba.

Aysel chce umrzeć, dlatego szuka Partnera do Samobójstwa. Jako córka mordercy nie ma już siły żyć. Bez przerwy musi znosić pełen wyrzutu wzrok matki oraz szepty i oskarżenia na szkolnych korytarzach. Nie potrafi pogodzić się z tym, co się stało – wtedy na stronie dla samobójców poznaje Romana. Z pozoru przystojny i fajny chłopak, jednak spotkało go coś strasznego i po tym wydarzeniu nie może się pozbierać. Aysel chce poznać powód jego depresji. Wspólnie zaczynają planować własną śmierć. Tylko co jeśli, Aysel dzięki Romanowi odnajdzie powód do życia?

Warga postawiła nas przed trudną tematyką, napisała powieść z jednej strony młodzieżową, ale z drugiej też niesamowicie dojrzałą i potrzebną. Zbudowała napięcie, poprzez odliczanie poszczególnych dni, stworzyła postaci, do których czytelnik od razu się przywiązuje i co ważne, dała mi emocjonalnego kopa. Przyznam, że dawno nie płakałam podczas czytania książki. Ta historia całkiem mnie rozbroiła, moje nerwy i opanowanie. Od połowy powieści miałam gulę w gardle i zaczerwienione oczy. Pisarka powinna do tej pozycji dołączyć paczkę chusteczek, bo bardzo przydają się w trakcie lektury!

Autorka stworzyła powieść ukazującą smutek i zmęczenie życiem. Jej bohaterowie mają za sobą traumatyczne przeżycia, nie radzą sobie ze swoimi emocjami, mają dosyć pustej egzystencji i rozpaczy, która zżera ich od środka. Książka przepełniona jest ich przygnębieniem, ale też nadzieją, którą zaszczepia w sobie Aysel. Czy jednak sama nadzieja wystarczy? Do samego końca trwa się w oczekiwaniu na to, co zrobią postaci. Książka ma melancholijny klimat, niesie za sobą mocne i skomplikowane przesłanie oraz uczy nas jednego – warto żyć i nie wolno się poddawać. Może brzmi to banalnie, jednak w odniesieniu do tej powieści są to ważne i istotne słowa.

Warga przyjęła styl typowo młodzieżowy – lekki, przystępny i prosty. Potrafi oddać emocje bohaterów, jak i plastycznie ukazać tło fabuły. Narracja jest pamiętnikarska, a historia ukazana została z perspektywy Aysel. Autorka nie skupiła się tylko i wyłącznie na głównym temacie, czyli samobójstwie – wtrąceniami dotyczącymi muzyki klasycznej, fizyki czy innych zainteresowań postaci zbudowała bardzo autentyczną historię oraz delikatnie odwróciła uwagę czytelników od dramatycznej tematyki książki. Nie jest więc kiczowato i nienaturalnie.

Główna bohaterka książki jest zarazem bezpośrednia i zamknięta w sobie. To typowy, sarkastyczny typ bohatera, który ma trudności z wyrażaniem swoich emocji. Aysel długo zajęło zrozumienie pewnych spraw i skonfrontowanie się ze swoim strachem przed rozmową z bliskimi. Roman z kolei to już inna sprawa – jego historia całkowicie złamała mi serce. Na pierwszy rzut oka wydaje się jednym z tych popularnych i przebojowych nastolatków. Jednak są to tylko mylne pozory – to postać trzymająca się na uboczu, będąca niejako w tle głównej bohaterki, ale mająca istotny wpływ na fabułę. Roman jest enigmatycznym bohaterem, do samego końca nie wiadomo jak postąpi – pisarka świetnie zbudowała napięcie i pewną aurę niedostępności wokół tej postaci.

Autorka podejmując się tematu samobójstwa, mogła albo odnieść spektakularną porażkę lub też sukces. Ta powieść jest szokująca, pomysłowa i jak już wspomniałam, bardzo emocjonalna. Książka mocno skupia się na uczuciach bohaterów, a Warga mogła popaść w niej w zbyt mroczny i przez to może nawet groteskowy, niemal egzaltowany klimat. Warga, ukazując tło fabuły, wplatając trochę ironicznego humoru i prostych dialogów, sprawiła, że sama historia i bohaterowie nabrali autentyzmu. Często w tego rodzaju pozycjach, szczególnie młodzieżowych mam wrażenie, że jest zbyt dramatycznie, a postaci zaraz wybuchną z nadmiaru emocji. Tutaj bohaterowie trzymali swoje uczucia na wodzy, byli wycofani, ukrywali się pod płaszczykiem normalności – jednak ich smutek był prawdziwy.

„Moje serce i inne czarne dziury” to powieść, którą polecam czytelnikom młodszym, starszym i zupełnie już dojrzałym. Ta książka uczy, wzrusza i uświadamia wiele ważnych kwestii – na początku przyciąga kontrowersyjną fabułą i szokującym początkiem, w którym bohaterowie obmyślają własną śmierć, aby później skłonić do chwili refleksji. Jak już wspomniałam, tego rodzaju książki są po prostu potrzebne – mogą wesprzeć osoby dotknięte depresją, ale również pomóc zrozumieć tę chorobę tym, którzy nigdy nie mieli z nią styczności. Podsumowując, Jasmine Warga pisząc tę książkę, wykonała kawał świetnej roboty.

Gabriela Rutana

LukeBlake | 2019-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 21 maja 2019

Moje serce i inne czarne dziury – Jasmine Warga
Recenzja również na mojej stronie:

Depresja jest powszechnym i poważnym problemem wśród młodzieży. Ja również swego czasu przeżywałem czarne chwile. Dlatego dobrze jest czasem przeczytać książkę, której temat zagłębia się w tym zagadnieniu.

Szesnastoletnia Aysel jest zmęczona życiem. Nie widzi celu w dalszej egzystencji. Po wydarzeniach z przeszłości związanych z jej ojcem wszyscy patrzą się na nią krzywo i nie stronią od wyzwisk w jej kierunku. Tak mniej więcej opisuje to główna bohaterka.

W rzeczywistości jednak autorka nie pokusiła się o pokazanie tych relacji z otoczeniem. Oprócz tego, że Aysel tak „myśli” nic nie wskazuje, aby taka była rzeczywistość.

Bohaterka chce się zabić. Boi się jednak, że gdy nadejdzie ta karkołomna chwila, stchórzy i zrezygnuje. Na jednym z portali poświęconym samobójcą znajduje więc partnera – FrozenRobot (nie wiem co autorka miała w głowie,...

jula1 | 2019-08-31

Książka o odnajdywaniu siebie. Myślę, że nawet nie odpowiedzi albo sensu, ale po prostu siebie i powodów, które nie muszą być wygórowane.
Depresja to choroba współczesna, a ta historia doskonale oddaje istotę posiadania rodziny, bliskości i poczucia, że mamy z kim rozmawiać. Skłoniła mnie do rozmyśleń o prostych sprawach. Naprawdę cudowna książka.

Dominika | 2019-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 25 lipca 2019

To słodko-gorzka historia o nastolatkach, którzy nie potrafią poradzić sobie z problemami i planują wspólnie odebrać sobie życie. Aysel kocha fizykę (bardzo zręczne nawiązanie w tytule :) ) i muzykę klasyczną, Roman jest (a przynajmniej był wcześniej) zapalonym koszykarzem. Każde z nich przeżywa swoją tragedię.

Po resztę opinii zapraszam na blog :)

Eleonora | 2019-06-16
Przeczytana: kwiecień 2019

„Moje serce i inne czarne dziury” to książka, która daje nadzieję i leczy poranione serca. Jest jak najlepszy przyjaciel, który zjawia się w najtrudniejszym momencie.

Cóż...napisze, że nijak nie uleczyła mojego serca (Istnieje też możliwość, że po prostu nie było co leczyć) ani nie poczułam się, jak bym miała za towarzystwo najlepszego przyjaciela. Książka nie urzekła mnie, a tylko zdenerwowała. Poważny temat, a zawarte w niej proste słowa i młodzieżowe teksty na okrągło wzbudzały mój niesmak. Oczekiwałam czegoś dojrzałego...

Przejdźmy do postaci, a raczej do głównej bohaterki. Jest nią Aysel, która w moim przekonaniu pozbawiona umysłu biegała po kartach powieści. Nieraz potrafiła mnie tak zirytować, że miałam ochotę rzucić książką. Zagubione, płyciutkie małolaty, którym wydaje się, że mają najgorzej na świecie... Niestety tak odebrałam bohaterkę i nie potrafię inaczej jej sobie wyobrazić. Została po prostu źle przedstawiona. Bohaterce brakowało miłości, jej brak to od razu nie...

curra | 2019-04-01
Przeczytana: 31 marca 2019

Ona - która chce zakończyć swoje życie i On - który nie umie żyć z poczuciem winy, spotykają się na stronie dla samobójców. Co z tego wyniknie i czy dzięki nowej znajomości zmienią zdanie?

Mnie osobiście nie podeszła ta historia. Owszem, samobójstwa nastolatków są interesującym tematem, ale styl tej książki, zachowania bohaterów i przebieg akcji nie do końca mi przypasowały.

Izabela1997 | 2019-03-11

Aysel jest oceniana przez pryzmat tego co zrobił jej ojciec. Jak można żyć dalej skoro własna matka cię unika, a znajomi obgadują za plecami na każdym kroku i wytykają palcami. Ukojenie przynosi jej muzyka klasyczna i lekcje fizyki. Jednak to za mało by zmieniła swoje zdanie w kwestii popełnienia samobójstwa. Obawia się, że sama nie da rady tego zrobić więc szuka partnera do samobójstwa. Gdy znajduje odpowiedniego kandydata postanawia się z nim spotkać i ustalić szczegóły wspólnego samobójstwa.
FrozenRobot to tak naprawdę chłopak o imieniu Roman. Nie potrafi żyć dalej po tym co się stało z jego młodszą siostrą. Obwinia się o wypadek do którego doszło, gdy się nią opiekował. Nie potrafi o tym zapomnieć i przestać się obwiniać. Więc postanawia podjąć ostateczne kroki i decyduje się popełnić samobójstwo.
Czy Aysel i Roman wspólnie odkryją jak żyć dalej? A co jeśli jedno z nich nie ma siły walczyć? Czy Aysel zdoła przekonać Romana do zmiany zdania? I czy zdąży zanim będzie za późno?

Klaudia | 2019-02-28

Depresja. Chęć odebrania sobie życia.
Dwójka przyszłych samobójców spotyka się aby ustalić wspólny plan. Plan na samobójstwo. Czy plan wypali? Czy młodzi ludzie zginą? Czy coś ich ocali?

Kózka28 | 2019-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2019

To niesamowite, jak duży wpływ ma na nas drugi człowiek oraz to, co jesteśmy w stanie dla niego zrobić. Debiut młodej pisarki opisuje wewnętrzne starcia dwojga nastolatków w taki sposób, że czytelnika opływają identyczne emocje, które ,,siedzą'' w głównych bohaterach. Serdecznie polecam, to nie jest kolejne love story, ale historia o sensie życia i jego kruchości.

Anna | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Książka na rynku wydawniczym ukazała się już blisko dwa i pół roku temu, a zatem wielu czytelników zdołało ją przeczytać i napisać opinie na jej temat, przyznając bardzo wysokie oceny. W pełni zgadzam się z nimi, bowiem książka jest naprawdę poruszająca i chwytająca za serce.

O czym jest ta książka? O życiu czy śmierci, o ucieczce przed życiem i samym sobą, czy sile miłości, która potrafi niekiedy zmienić to życie, przywrócić mu wartość i blask?
Dwoje nastolatków, którzy nie widzą dla siebie przyszłości, planują popełnienie samobójstwa. Aysel, której ojciec trzy lata wcześniej, w napadzie szału, zakatował na śmierć młodego chłopaka, czuje się w pewnym sensie winna tej śmierci, a równocześnie boi się czy i ona nie nosi w sobie genu szaleństwa, mogącego dać o sobie znać w przyszłości. Roman, przystojny, wysportowany starszy od Ayles o rok, nie może uporać się z poczuciem odpowiedzialności za śmierć swojej młodszej siostry, której nie dopilnował podczas nieobecności rodziców....

Mystery | 2018-11-12
Przeczytana: 09 listopada 2018

Dosyć ciekawa i oryginalna historia nastolatków, którzy pogubili się w świecie pełnym rozpaczy i bólu.

"Może wszyscy mamy w sobie ciemność, tylko niektórzy z nas radzą sobie z nią lepiej niż inni."