Moje serce i inne czarne dziury

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz
Wydawnictwo: Burda Książki
My Heart and Other Black Holes
ew_cia

Inne wydania

Błyskotliwa i rozdzierająca serce nowa powieść dla fanów Gwiazd naszych wina Johna Greena oraz Eleonora i Park Rainbow Rowell, opowiadająca o dwojgu nieznajomych, którzy spotykają się po to, aby umrzeć... a w zamian uczą się, jak żyć. Szesnastoletnia Aysel, miłośniczka fizyki i muzyki klasycznej, obsesyjnie planuje własną śmierć. Jej ojciec dopuścił się brutalnej zbrodni, która wstrząsnęła...

Szesnastoletnia Aysel, miłośniczka fizyki i muzyki klasycznej, obsesyjnie planuje własną śmierć. Jej ojciec dopuścił się brutalnej zbrodni, która wstrząsnęła całym miasteczkiem, matka nie może na nią patrzeć, bo obecność córki przypomina jej o przeszłości, zaś koledzy i koleżanki z klasy obgadują ją za plecami przy każdej możliwej okazji... Aysel jest gotowa zamienić swoją energię w nicość.

Dziewczyna ma tylko jeden problem: nie jest pewna, czy starczy jej odwagi, by to zrobić. Wszystko zmienia się, gdy odkrywa stronę internetową, na której ogłaszają się partnerzy do samobójstwa. Użytkownik o nazwie FrozenRobot, a w rzeczywistości zmęczony własną rodzinną tragedią nastolatek imieniem Roman, szuka kogoś, z kim będzie mógł odebrać sobie życie.

Chociaż Aysel i Roman nie mają ze sobą nic wspólnego, nowa znajomość zaczyna wpływać na dwoje nastolatków w nieoczekiwany sposób. W miarę zbliżania się wyznaczonej daty samobójstwa Aysel zaczyna wątpić, czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie. Będzie musiała wybierać między własnym pragnieniem śmierci a próbami przekonania partnera, aby pozostali przy życiu. Tyle że Romana nie tak łatwo przekonać...

Warga podarowała nam inteligentną, przepełnioną sercem powieść, w której muzyka Mozarta łączy się z logiką zaawansowanej fizyki. To coś zupełnie nowego, książka kinetyczna, piękna i o dziwo będąca afirmacją życia.

Chris Lynch, finalista National Book Award za książkę Inexcusable oraz honorowy laureat nagrody im. Michaela L. Printza za powieść Freewill

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 660

Dojrzała powieść o depresji

Powieść Jasmine Warga wywołuje wiele skrajnych emocji, od wzruszenia, smutku, po szczęście i rozbawienie. Przede wszystkim jednak podejmuje temat często pomijany i lekceważony, jakim jest depresja. „Moje serce i inne czarne dziury” na długo utkwi mi w pamięci, nie tylko przez swoją mocną historię, ciekawych i skomplikowanych bohaterów, ale głównie przez nowy punkt widzenia – dostrzeżenie problemu depresji oraz tego, jak bardzo poważna jest to choroba.

Aysel chce umrzeć, dlatego szuka Partnera do Samobójstwa. Jako córka mordercy nie ma już siły żyć. Bez przerwy musi znosić pełen wyrzutu wzrok matki oraz szepty i oskarżenia na szkolnych korytarzach. Nie potrafi pogodzić się z tym, co się stało – wtedy na stronie dla samobójców poznaje Romana. Z pozoru przystojny i fajny chłopak, jednak spotkało go coś strasznego i po tym wydarzeniu nie może się pozbierać. Aysel chce poznać powód jego depresji. Wspólnie zaczynają planować własną śmierć. Tylko co jeśli, Aysel dzięki Romanowi odnajdzie powód do życia?

Warga postawiła nas przed trudną tematyką, napisała powieść z jednej strony młodzieżową, ale z drugiej też niesamowicie dojrzałą i potrzebną. Zbudowała napięcie, poprzez odliczanie poszczególnych dni, stworzyła postaci, do których czytelnik od razu się przywiązuje i co ważne, dała mi emocjonalnego kopa. Przyznam, że dawno nie płakałam podczas czytania książki. Ta historia całkiem mnie rozbroiła, moje nerwy i opanowanie. Od połowy powieści miałam gulę w gardle i zaczerwienione oczy. Pisarka powinna do tej pozycji dołączyć paczkę chusteczek, bo bardzo przydają się w trakcie lektury!

Autorka stworzyła powieść ukazującą smutek i zmęczenie życiem. Jej bohaterowie mają za sobą traumatyczne przeżycia, nie radzą sobie ze swoimi emocjami, mają dosyć pustej egzystencji i rozpaczy, która zżera ich od środka. Książka przepełniona jest ich przygnębieniem, ale też nadzieją, którą zaszczepia w sobie Aysel. Czy jednak sama nadzieja wystarczy? Do samego końca trwa się w oczekiwaniu na to, co zrobią postaci. Książka ma melancholijny klimat, niesie za sobą mocne i skomplikowane przesłanie oraz uczy nas jednego – warto żyć i nie wolno się poddawać. Może brzmi to banalnie, jednak w odniesieniu do tej powieści są to ważne i istotne słowa.

Warga przyjęła styl typowo młodzieżowy – lekki, przystępny i prosty. Potrafi oddać emocje bohaterów, jak i plastycznie ukazać tło fabuły. Narracja jest pamiętnikarska, a historia ukazana została z perspektywy Aysel. Autorka nie skupiła się tylko i wyłącznie na głównym temacie, czyli samobójstwie – wtrąceniami dotyczącymi muzyki klasycznej, fizyki czy innych zainteresowań postaci zbudowała bardzo autentyczną historię oraz delikatnie odwróciła uwagę czytelników od dramatycznej tematyki książki. Nie jest więc kiczowato i nienaturalnie.

Główna bohaterka książki jest zarazem bezpośrednia i zamknięta w sobie. To typowy, sarkastyczny typ bohatera, który ma trudności z wyrażaniem swoich emocji. Aysel długo zajęło zrozumienie pewnych spraw i skonfrontowanie się ze swoim strachem przed rozmową z bliskimi. Roman z kolei to już inna sprawa – jego historia całkowicie złamała mi serce. Na pierwszy rzut oka wydaje się jednym z tych popularnych i przebojowych nastolatków. Jednak są to tylko mylne pozory – to postać trzymająca się na uboczu, będąca niejako w tle głównej bohaterki, ale mająca istotny wpływ na fabułę. Roman jest enigmatycznym bohaterem, do samego końca nie wiadomo jak postąpi – pisarka świetnie zbudowała napięcie i pewną aurę niedostępności wokół tej postaci.

Autorka podejmując się tematu samobójstwa, mogła albo odnieść spektakularną porażkę lub też sukces. Ta powieść jest szokująca, pomysłowa i jak już wspomniałam, bardzo emocjonalna. Książka mocno skupia się na uczuciach bohaterów, a Warga mogła popaść w niej w zbyt mroczny i przez to może nawet groteskowy, niemal egzaltowany klimat. Warga, ukazując tło fabuły, wplatając trochę ironicznego humoru i prostych dialogów, sprawiła, że sama historia i bohaterowie nabrali autentyzmu. Często w tego rodzaju pozycjach, szczególnie młodzieżowych mam wrażenie, że jest zbyt dramatycznie, a postaci zaraz wybuchną z nadmiaru emocji. Tutaj bohaterowie trzymali swoje uczucia na wodzy, byli wycofani, ukrywali się pod płaszczykiem normalności – jednak ich smutek był prawdziwy.

„Moje serce i inne czarne dziury” to powieść, którą polecam czytelnikom młodszym, starszym i zupełnie już dojrzałym. Ta książka uczy, wzrusza i uświadamia wiele ważnych kwestii – na początku przyciąga kontrowersyjną fabułą i szokującym początkiem, w którym bohaterowie obmyślają własną śmierć, aby później skłonić do chwili refleksji. Jak już wspomniałam, tego rodzaju książki są po prostu potrzebne – mogą wesprzeć osoby dotknięte depresją, ale również pomóc zrozumieć tę chorobę tym, którzy nigdy nie mieli z nią styczności. Podsumowując, Jasmine Warga pisząc tę książkę, wykonała kawał świetnej roboty.

Gabriela Rutana

książek: 1943

"...zastanawiam się, jakie to będzie uczucie, kiedy wszystkie światła zgasną i wszystko ucichnie na zawsze. Nie wiem, czy to będzie bolało, czy w tych ostatnich chwilach będę przerażona, ale mogę tylko mieć nadzieję, że to szybko się skończy. Że poczuję spokój. Na zawsze."

To jedna z takich historii, która jednocześnie potrafi nas załamać i doprowadzić do strasznego płaczu, jak i wzbudzić nadzieję, że życie jest w ogóle cokolwiek warte... Może powinni ją przeczytać wszyscy ci, którzy mają co do tego wątpliwości? Ci, którym brakuje siły i nadziei, że coś w ich życiu jeszcze może się zmienić...

Ta książka w cudowny sposób uświadamia nam, jak bardzo wszystko może się nagle odmienić na lepsze, nawet jeśli już w to nie wierzymy. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaką rolę odegra w naszym życiu drugi człowiek... Nie wiemy, kto nieoczekiwanie stanie się dla nas ocaleniem, także wtedy, gdy jedyną rzeczą, o której myślimy, jest śmierć. Także wtedy, jeśli wydaje nam się, że tylko...

szaraczek | 2016-08-17

Są chwilę, gdy chęć śmierci jest silniejsza niż chęć życia.
Tak jest w przypadku Aysel, która przez ojca stała się TĄ dziewczyną. Nawet jej własna matka patrzy na nią z lękiem i rozczarowaniem. O innych mieszkańcach miasteczka, w którym mieszka nie mówiąc. Jej życie od dwóch lat uzależnione jest od „czarnego ślimaka” żyjącego w jej ciele, który pozbawia ją każdej przyjemnej myśli czy pozytywnej emocji.
Ocaleniem wydaje się dla niej być… portal dla samobójców. A dokładnie portal, na którym logują się osoby poszukujące „partnera” do śmierci. Aysel wierzy, że dzięki komuś takiemu nie zmieni zdania w ostatniej chwili.
Tak właśnie poznaje Romana. Jednak, gdy dochodzi do ich spotkania, Aysel nie jest pewna czy może był to głupi żart ze strony chłopaka. Przecież to jeden z tych kolesi, którzy mają wszystko. Dlaczego więc chce się zabić?
Czy jest nadzieja by dwie osoby, które chcą się zabić odnajdą dzięki sobie nawzajem siłę by żyć?

Dla mnie jest to książka ważna. I to bardzo....

FannyBrawne | 2016-12-01

Piękna, piękna książka. Doskonała lektura dla młodych ludzi, którzy zmagają się z problemami i szukają swojego miejsca w życiu, ale myślę, że ci starsi też przeczytają ją może nie z przyjemnością, ale z refleksją.

Aysel Seran jest młodą Turczynką, urodzoną w Ameryce. Po rozwodzie rodziców mieszkała z tatą, ale w wieku kilkunastu jest zmuszona do przeprowadzki to matki i jej nowej rodziny. Co się stało? Ojciec Aysel trafił do więzienia za morderstwo. Aysel czuje się odrzucona i napiętnowana przez społeczeństwo, a matka nie potrafi zbudować relacji z córką. Dziewczyna postanawia odebrać sobie życie, bojąc się, że ona również byłaby zdolna do morderstwa. Jednak postanawia zrobić to z kimś innym, gdyby w ostatniej chwili się wystraszyła. Odpowiada na ogłoszenie na portalu dla samobójców. Tak poznaje Romana - przystojnego chłopaka ze sportową pasją. Okazuje się, że z pozoru idealny Roman ma własne demony - obwinia się o śmierć swojej małej siostry. I chociaż wydaje się, że ta para...

Justitia | 2016-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 04 października 2016

Nie przepadam za młodzieżówkami, bo zazwyczaj bywają dla mnie płytkie, niedopracowane, naciągane. Tym razem było inaczej. Książka ta opowiada prawdopodobną historię, a na jej kartach pojawiają się realne postacie, które naprawdę da się zrozumieć. Czasem autorka idzie na skróty i całość trochę upraszcza, ale uważam, że w przypadku książki dla młodszego czytelnika nie jest to wielki minus. To dobrze, że Jasmine Warga porusza problemy bagatelizowane przez społeczeństwo i mówi w swojej książce o depresji, samobójstwach, niezrozumieniu i samotności. A na to wszystko pada promień nadziei. Książkę czyta się szybko, mimo że jest poważna i niełatwa. Zachęcam szczególnie młodszych czytelników, chociaż myślę, że starsi też odnajdą się w tej historii. Do mnie ona trafiła.

mania_kch | 2016-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2016

Asyel i Roman poznają się w dość nietypowy sposób, bo na portalu dla osób szukających partnera do samobójstwa. Oboje zmagają się z depresją a każdy kolejny przeżyty dzień jest dla nich bolesnym koszmarem. Oboje pragną jednego … zakończyć egzystencję na tym padole łez. Potrzebują się nawzajem do podgrzewania w sobie samobójczej iskry.
Wszystko już mają zaplanowane…
Książka nie do końca spełniła moje oczekiwania. Początek dość przeciętny, wszystko za wolno się rozkręcało, a niektóre ciekawe wątki nie doczekały się rozbudowy. Jednak doceniam samą historię i główną bohaterkę i mimo poważnego, wręcz dołującego tematu książka ma pozytywny przekaz.

Marika | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Ze względu na to, co zrobił ojciec Aysel, nikt jej nie toleruje. Uczniowie w szkole ją obmawiają za plecami, szef jej nie szanuje, mieszkańcy odnoszą się z pogardą, a własna matka nie może na nią patrzeć... Aysel ma wszystkiego dość i woli zniknąć. Na zawsze.
Ale najbardziej boi się nieudanej próby – że w ostatnim momencie się zawaha i jej się nie uda. Szuka więc pomocy w internecie i znajduje stronę „Partnerzy do samobójstwa”. Tam, na forum, czyta wpis Romana i postanawia do niego napisać.
Umawiają się, że zrobią to razem. Ale co będzie, kiedy jedno z nich zacznie mieć wątpliwości i już nie będzie takie pewne swojej decyzji...?

Już od jakiegoś czasu miałam tę książkę na oku, ale nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać. Zwłaszcza po opisie, bo „Gwiazd naszych wina” podobało mi się bardzo, ale „Eleonorę i Parka” zaczynałam i odkładałam chyba dwa razy, do dziś nie skończyłam. Choć tematyką przypomina bardziej „Wszystkie jasne miejsca” Jennifer Niven.
W każdym razie, znowu...

marysiaa_2 | 2017-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2017

To jedna z tych książek, nad którymi trzeba się zastanowić. Samobójstwo - myśl, że wszystko będzie lepsze od tego co jest teraz. Depresja - samotność, brak wsparcia, chęć zakończenia tych cierpień. Cudownie, że autorka napisała książkę w pierwszej osobie. Taki zabieg jeszcze bardziej przybliża nam uczucia, emocje, przez które główna bohaterka chce zakończyć swoje życie. Po tej lekturze, na pewno inaczej będziemy patrzeć na ludzi i będziemy się zastanawiać czy są szczęśliwi, czy są samotni, czy kochają swoje życie. Uważam, że KAŻDY powinien przeczytać tę pozycję, ponieważ pokazuje prawdziwe życie. Jestem przekonana, że pośród nas żyją osoby, które cierpią w podobny sposób. Myślę, że warto wspomnieć o motywach autorki do napisania tej książki, samobójstwo popełniła bliska jej osoba.
"Śmierć nie jest przeciwieństwem życia, a jego częścią." - Haruki Murakami

ZaczytanaMajka | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Tematyka tej książki, powaliła mnie na łopatki. Na przemian śmiałam się i płakałam. Piękna historia zamknięta w nadchodzącej tragedii z wyboru. Tureckie imię Asyel znaczy piękna niczym księżyc, a ja dokładnie tak samo, opisałabym tę powieść.

Ta książka to nie jest banalna opowiastka o miłości, która przezwyciężyła śmierć. To historia o młodych ludziach, których życie popycha do zrobienia czegoś, co nie jest akceptowane na świecie i według mnie tematem tabu. Powieść napisana z wielkim wyczuciem i doborem odpowiednich środków przekazu. Emocjonalna i do cna poruszająca. Mówi o ludzkiej psychice, i o tym ile człowiek potrafi znieść, a kiedy ma zamiar powiedzieć „dość”. Od czasu do czasu, czytamy w Internecie, słyszymy od rodziny czy przyjaciół, że osoba X popełniła samobójstwo. W „Moje serce i wszystkie czarne dziury” Jasmine Warga porusza ten temat i jak sama mówi, że ta książka była dla niej lekarstwem.

Asyel (piękne imię i mogłabym to powtarzać za każdym razem!) i Roman poznają...

Book Emperor | 2016-09-22
Przeczytana: 22 września 2016

Czasami umysł młodego człowieka nie jest w stanie zrozumieć świata. Innymi razem to świat nie jest w stanie zrozumieć młodego świata. Jeszcze częściej zdarza się, że świat zwyczajnie nie chce zrozumieć i dochodzi do różnych tragicznych wydarzeń jak samobójstwa czy choćby morderstwa, których dokonują ludzie niezrozumiani. Prawdą jest, że współczynnik samobójstw rośnie głównie dlatego, że większość krajów kuleje i to bardzo, jeśli chodzi o pomoc psychologiczną. Nic zatem dziwnego, że ludzie popchnięci zostają do ostateczności. Jednak trzeba pamiętać o jednym. Samobójstwo to trwałe rozwiązanie tymczasowych problemów. Więc nie warto się do tego posuwać.

Aysel, zafascynowana szeroko pojętą fizyką i astronomią, coraz częściej zastanawia się nad odejściem z tego świata. Wszystko za sprawą jej ojca, który trzy lata wcześniej dopuścił się straszliwej zbrodni. A małe miasteczka nie zapominają. Jej matka oraz siostra, które traktują ją jak wyrzut sumienia, tym bardziej. Dlatego mimo upływu...

Kasia_1987 | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 29 października 2016

Jest to przepiękna powieść o przyjaźni, miłości a przede wszystkim o zaakceptowaniu siebie. Książka, która zmusza do zastanowienia się nie tylko nad swoim życiem, ale także nad życiem innych. Na pewno na długo zostanie w mojej pamięci.