Dziewczyna z piegami

2022-11-16
2022-11-16
2021-09-02
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik

DNF, nie dałam rady. Główna bohaterka jest tragicznie denerwująca i pretensjonalna, a jej wewnętrzne opisy są męczące. Mnóstwo tutaj bezkrytycznych pochwał policji i nienawiści odnośnie do jedynego bohatera, który jest gruby. Kiedy dotarłam do momentu, w którym wyjaśniono co się stało między rodzicami Allegry, kompletnie miałam dosyć.

Na wstępie zaznaczę, że książka idealna nie jest i długo zastanawiałam się nad oceną. Daję wyższą notę głównie za przekaz jaki ta historia ze sobą niesie. Fabuła nie należy do tych porywających, a główna bohaterka wielokrotnie irytuje swym zachowaniem, choć myślę, że to zabieg w tym wypadku bardzo celowy. Jednak już infantylne momenty i spłycane zachowania już mniej można podpiąć pod tę celowość. Nie mniej autorce udało się przyciągnąć moją uwagę i wbrew pozorom ta lekka książka niesie ze sobą większy bagaż doświadczeń. Historia skupia się na ludziach, na relacjach między nimi i na tym jak Ci najbliżsi oddziałują na nas samych. Daje to do myślenia. Mimo, że książki nie czytałam z zapartym tchem to w ogólnym rozrachunku mi się podobała i jestem jak najbardziej na tak. Lubię, gdy z pozoru lekkie opowieści okazują się czymś więcej.

Allegra Bird, czyli tytułowa " Dziewczyna z piegami" pewnego dnia dowiaduje się od wściekłego właściciela ferrari, że każdy jest wypadkową pięciu osób, z którymi spędza najwięcej czasu. Młoda mieszkanka Dublina jest zaintrygowana jego słowami i zaczyna takich postaci szukać w swoim życiu. Pisze listy, zakłada Instagrama i starając się znaleźć tę osoby, próbuje odkryć samą siebie.

Książka niestety nie porwała mnie na tyle, aby czytać ją z zapartym tchem i zdecydowanie brakuje jej oryginalności jak np. w "P.S. Kocham Cię", ale na plus tutaj odczuwalny jest lekki styl autorki i dobrze zbudowane dialogi. Allegra jest postacią wyjątkową i bardzo zagubioną, a odnaleźć pomaga jej się m.in. Tristan. Bardzo ją polubiłam, a jej postać to głos młodego pokolenia, które zagubione szuka swoich autorytetów. Czytając tą książkę przypomniały mi się powieści Sally Rooney, tworzącej historię o przyjaźni, cierpieniu i miłości wśród dwudziestoparolatków.

Myślę, że fani Cecelii Ahern nie będą do końca usatysfakcjonowani, choć kto wie, może się mylę.

@w_barwach_literatury

Spodziewałam się lekkiej letniej lektury..
Nic z tego. To pozycia z przekazem nad którym warto się chwilę zastanowić.

Szczególnie w dzisiejszym zaklamanym czasie....instagram, wirtualni "przyjaciele", życie na pokaz, fotoshop i sztuczna inteligencja.
Prawda jest w nas, ale naga prawda wymaga odwagi.

Spodziewałam się lekkiej letniej lektury..
Nic z tego. To pozycia z przekazem nad którym warto się chwilę zastanowić.

Prawda jest w nas, ale naga prawda wymaga odwagi.

Nie dla każdego.
Przekonująca, głęboka, trudna i piękna.

Nie dla każdego.
Przekonująca, głęboka, trudna i piękna.

Doczytałam a właściwie przekartkowałam do końca. Jedynie co mi się podobało to zakończenie.

Chwilami irytująca i rozwijająca się baaardzo powoli, ale równocześnie daje do myślenia.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

"Jesteś wypadkową pięciu osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu". Jeśli tak to czy dobrze wybrałam te osoby? Czy chcę być taka jak one? Czy jeżeli chcę się zmienić mam zmienić te osoby? Czy może są one w moim życiu z jakiegoś powodu, a ją powinnam dostrzec czego mnie uczą? Kiedy tytułowa bohaterka powieści słyszy to zdanie nie może o nim zapomnieć. Popada w prawdziwą obsesję szukania 5 wyjątkowych osób. Jak się to skończy?

Uwielbiam film " Love, Rosie". Autorka, która napisała książkę , na podstawie której ten film nakręcono to właśnie Ceelia Ahern. Kiedy więc zobaczyłam to nazwisko na okładce od razu po nią sięgnęłam, mimo że miałam już osiągnięty limit wypożyczeń (no cóż, coś trzeba było odłożyć).

Jest taka kategoria filmów Warm movies, natomiast nie wiem czy funkcjonuje takie określenie odnośnie książek. Jeśli nie to trzeba je stworzyć, chociażby po to, by tę powieść tu skategoryzować. Przyznam, że, spodziewałam się czegoś lekkiego, a już na pewno romansu. Początek był dla mnie trudny, ale z czasem polubiłam bohaterkę i zastanawiałam się jak jej los się potoczy. Tytułowa dziewczyna z piegami od pierwszych stron wydaje się dziwna. Moim zdaniem ma sporo objawów ze spektrum autyzmu. Próbuje odnaleźć się w dorosłym życiu, ale nie wie czy podjęła dobre decyzje. Miała spełnić swoje marzenia, a rzeczywistość przybrała nieco inny obrót. W dodatku nieznajomość swoich korzeni przyczynia się do jej pogubionej tożsamości. Ktoś, kogo nigdy nie poznała ma olbrzymi wpływ na jej życie. Ona sama nie wie kim jest, nie myśli o sobie dobrze i nie wie jak zmienić je na lepsze. Szuka 5 osób, które mają je odmienić.

@czytamzbiblioteki

„Podobno każdy jest średnią z pięciu osób, z którymi najdłużej przebywa”.
To ten rodzaj książki, po którym nie wiem co robić. Z jednej strony mi się bardzo podobała, a z drugiej wręcz przeciwnie - lecz może przez te niektóre nowe dla mnie treści, po prostu byłam zaskoczona. Zaskoczona innością tej książki. Co okazało się jak najbardziej na plus.
Piszę tą recenzję kilka dni po przeczytaniu tej lektury, kiedy zdążyłam już trochę odetchnąć.
Wielki kac - oto co mi towarzyszy i wiele myśli refleksyjnych.
Główna bohaterka całkiem namieszała mi w głowie. Z miarą czytania moja skala lubienia jej wciąż się zmieniała. Nie rozumiałam jej. Wydawało mi się, że wiąże się z tym jakaś głębsza historia. Czułam się jakbym dokopywała się do jakiejś tajemnicy😁
Uwielbiam książki rozwojowe, w których postacie zmieniają się pod wpływem wydarzeń, okazuje się co jest dla nich tak naprawdę ważne, a to za czym do tej pory gonili okazuje się być nic nie warte - tak w wielkim skrócie mogę opisać opowieść o Allegrze Bird, która pod wpływem wydarzeń zmieniła się pod kątem psychicznym o 180 stopni.
Szczerze? Liczyłam na romans. Nie dostałam go. Czy jest mi z tym źle? Wcale. Bo dostałam książkę o której długo nie zapomnę.
Jest to książka głównie obyczajowa, o relacjach międzyludzkich. Znajdziemy tam miłość, ale nie taką jak we wszystkich romansach. Jest to miłość, której zazwyczaj na co dzień nie zauważa nasze ludzkie oko.
Na duży plus są także liczne piękne cytaty, przy których nie raz się zatrzymałam na dłużej.
Z wielką chęcią sięgnęłam po książkę autorki ukochanej „Love, Rosie”❤️.
Lecz te dwie pozycje znacznie się od siebie różnią.
Polecam!❤️

„Podobno każdy jest średnią z pięciu osób, z którymi najdłużej przebywa”.
Piszę tą recenzję kilka...

• Recenzenckie
  • Taniaksiążka.pl