Ajrun

Tłumaczenie: Ajrun
Wydawnictwo: Sunsandra
Ajrun
Sandra

Wędrówka dusz to zagadnienie, któremu literaci przyglądają się rzadko. A jeśli dodać do tego fantastyczny świat morskich stworzeń, Ajrun wydaje się pozycją odbiegającą od gatunkowej prozy dostępnej na rynku. To wciągająca fabuła, bez dwóch zdań. W świat ezoteryki wprowadzeni zostajemy powoli: motywy wydają się na początku znane, jakbyśmy w ręku trzymali kolejną historię z pospolitego nurtu...

To wciągająca fabuła, bez dwóch zdań. W świat ezoteryki wprowadzeni zostajemy powoli: motywy wydają się na początku znane, jakbyśmy w ręku trzymali kolejną historię z pospolitego nurtu fantasy. Jednak już w trzecim rozdziale rytm prozy łamie się, postaci pogłębiają, a rozdzierające bohaterów dylematy wydają się nagle zaskakująco aktualne.

Czytelnik zaczyna zadawać sobie pytanie, jak blisko jest światu przedstawionemu do otaczającej nas rzeczywistości. Tutaj Ajrun przejawia swoją największą siłę. Magia książki zaskakuje nagle i uderza niczym samotna fala - porównanie nadzwyczaj trafne, bo woda to motyw przewodni tej niesłychanie świeżej prozy.

Postacie z każdym rozdziałem zyskują na wyrazistości, a kolejne zwroty akcji nadają im głębszy rys. Gdy już wydają nam się doskonałymi znajomymi, autor wykonuje karkołomną woltę... Udaną na szczęście, chociaż sam musiał czuć wątpliwość, czy ten pomysł może się udać.

Ajrun jest jak klejnot z okładki. Wiele warstw składa się na wszechświat tej opowieści. Czuć, że autor zawarł tutaj coś więcej, coś nieuchwytnego, coś co odróżnia jego narrację od tysięcy innych prób oddania złożoności życia. Gdy kończymy lekturę, odnosimy wrażenie, że ktoś uchylił dla nas drzwi transcendencji. Jakbyśmy wyjrzeli za dekoracje otaczającej nas rzeczywistości. Opada zachwyt fantastycznymi rekwizytami, pozostaje głębia przeżycia prawdziwego przejścia. Ta książka zmienia.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wera | 2017-01-07

Siekacze w ruch! Przeżucie tej prozy dodaje skrzydeł, ale najpierw trzeba ją ugryźć. Wchodziłam w to z uczuciem, że tonę. Potem okazało się, że autorowi o to chodziło! To chyba nie spoiler?

Kolosalne doznanie. Czy da się przeżyć własną agonię? No no, poza tym to komedia i pieprzna erotyka, więc proszę tylko nie sądzić, że mamy do czynienia z "Tybetańską księgą umarłych". Kariery autorowi nie wróżę, raczej rolę one-hit wonder, ale to i tak wiele znaczy.

Czemu właściwie skusiłam się na tę recenzję? Bo taka jestem, że jak mi się coś podoba, to się tym dzielę. Nawet sobie konto założę na odpowiednim portalu. Z tego powodu polecam. Bo chciało mi się zaklikać w klawiaturę i polecić tę literaturę - już zaczynam rymować, jakby Ajrun na mnie spłynął ;)

W książce są piękne liryczne wiersze, bez nachalności wplecione w fabułę. Ot tak, ktoś śpiewa czasem przepiękną piosenkę. I na szczęście są w nich rymy, tak jak trzeba. I na szczęście nie są to rymy częstochowskie, tak jak u mnie.

Brawo...

Kaszkieter | 2017-01-09

Ciekawy profil na Facebooku sugeruje, że mamy do czynienia z czymś więcej niż książką (profil działa na urządzeniach MOBILNYCH, autorzy użyli narzędzia prezentacji danych, które otwiera się tylko na smartfonach). A jednak jest Ajrun książką pod każdym względem, a może i więcej biorąc pod uwagę, że jego treść to wstęp do świata kart i magii. Podróżnicza awantura z bohaterami i bohaterkami którzy kochają się i kłócą to jedynie wstęp.

Jest tutaj jakaś tajemnica. Nawet nie jakaś. Jest tu tajemnica przez duże T, która otwiera przed nami świat, jaki trudno znaleźć pośród wizji literackich speców od kreacji światów. To tajemnica o naturze ostatecznej. Tajemnica której autor nigdy nie nazywa z imienia, a przecież dobrze wiemy, o jaką tajemnicę mu chodzi. Odchodzimy więc od lektury pokrzepieni. Takie chyba było zamierzenie...

Sandra | 2016-09-09

To jest rakieta! Wbiło mnie w fotel. Polecam, chociaż sens powieści dopiero do mnie dociera. Faktem jest, że zgodnie z opisem, ma to głęboki podtekst ezoteryczny. Ale nic dosłownie. To chyba największa zaleta książki, że temat wędrówki dusz jakby tylnymi drzwiami jest nam prezentowany. Nagle zaskakuje: jesteśmy w tym, ten opis w jakiś sposób trafia :)

Monika Szulc | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Opis tej książki bardzo mnie zaintrygował i szybko zapragnęłam przeczytać „Ajrun”. Kompletnie nie wiedziałam, czego się spodziewać i moje podejrzenia, co do tej historii zostały tylko nietrafionymi pomysłami, lecz to, co otrzymałam w zamian, w pełni mnie usatysfakcjonowało.

Powieść zaczyna się mętnie i trudno było mi się odnaleźć w świecie wykreowanym przez autora. Poznałam losy pewnej pary. La Rin i Keltan Remu zatrzymują się w przydrożnej chacie, by zjeść i wypić nieco trunku u starszego rybaka. Brzmi całkiem prosto, ale tak nie jest. W tym momencie zaczyna się prawdziwie epicka podroż. Dziwne imiona i dezorientujące rozmowy trochę mnie oszołomiły, lecz czytałam dalej i nawet nie wiem, kiedy wsiąknęłam w tą niezwykłą opowieść. Momentami na usta cisnęło mi się WOW! Bo dzieję się w tej książce, oj dzieje!

Świta, jaki pokazał autor jest piękny i nieprzewidywalny. Trudno odróżnić prawdę od fikcji. Nieziemska kraina obfituję w nieznane gatunki i przedziwne stworzenia. Morskie i...

Mille-pattes | 2017-01-10

Trudno mi się zgodzić z opinią, że to powieść ezoteryczna, że główną rolę gra w "Ajrun" wędrówka dusz. Rzeczywiście główny bohater schodzi w głąb siebie, ale to przecież doświadczenie miłości jest odpowiedzialne za jego podróż.

"Ajrun" jest opisem niesamowitym, dotyka bowiem związku Erosa z Tanatosem. Jest ogromnym wkładem w nasze zrozumienie, dlaczego Miłość i Agonia są dwoma stronami tego samego fenomenu. Im mocniej kochamy, tym bliżej nam do tego co ostateczne...

Droga głównego bohatera ukazuje nam, czym jest dusza. To bowiem dusza jest głównym bohaterem "Ajrun". W tym sensie "Ajrun" dotyka wędrówki dusz; ta powieść ma bowiem duszę, w to nie wątpię, zaś fabuła jest opisem duszy tej wędrówki.

Opisywanie tej książki bez spoilerów mija się z celem. Chciałam tylko zasygnalizować, że to jedyna powieść o DUSZY jaką kiedykolwiek czytałam. Ta powieść dała mi odpowiedź na pytanie czym jest dusza i dlaczego możemy mówić o jej wędrówce. A przecież jest "Ajrun" jednocześnie...

Alia | 2017-02-03
Rusalka | 2017-11-10