7,37 (49 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
8
8
8
7
14
6
9
5
3
4
2
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788380970045
liczba stron
304
język
polski
dodała
Ag2S

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze. Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata… Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego...

15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze.

Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.
Opowiadanie o mądrości napisał zaś związany od lat z Fundacją Andrzej Maleszka, niezwykle popularny i lubiany autor bestsellerów dla dzieci i znakomity reżyser.
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
Na pewno nie jeden nastolatek będzie identyfikował się z bohaterami „Gorzkiej czekolady” – Kacprem, któremu tak trudno zdobyć się na odwagę, nastoletnią właścicielką wielorasowego psa Kufla, której życie będzie o wiele prostsze, gdy przestanie notorycznie kłamać, Jackiem i Marcinem, którzy zupełnie inaczej oceniają, co to szczęście, a co pech.
W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
Piętnaście opowiadań – piętnaście wartości na piętnastolecie Fundacji ABC XXI, która od lat mówi o emocjach młodych czytelników, czyli o tom, co najważniejsze.

Ilustracje: Anita Głowińska

 

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Gorzka_czekolada__I_inne_...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Gorzka_czekolada__I_inne_...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (153)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 5139
Wkp | 2016-10-25

DOBRY SMAKOŁYK

Fundacja ABCXXI jest z nami już piętnaście lat i przez cały ten czas nieprzerwanie stara się wspierać promowanie czytelnictwa u dzieci i młodzieży. To za jej sprawą powstały między innymi akcja „Cała Polska czyta dzieciom” czy „Złota lista książek”. Z okazji jubileuszu Fundacji sześcioro autorów napisało piętnaście opowiadań – po jednym na każdy rok działalności – dla młodzieży w wieku 11-15 lat, które w ciekawy sposób prezentują różne wartości.

Szacunek. Życzliwość. Uczciwość. Odpowiedzialność. Odwaga. Samodyscyplina. Pokojowość. Sprawiedliwość. Wolność. Przyzwoitość. Optymizm. Przyjaźń. Solidarność. Piękno. Mądrość. Piętnaście wartości. Piętnaście opowiada. Sześcioro autorów. Dziewczynka pomagająca w Rodzinnym Domu Dziecka. Problemy finansowe w rodzinie. Koledzy namawiający do niewłaściwych rzeczy. Na bohaterów opowiadań zebranych w tym zbiorze czeka wiele niebezpieczeństw, problemów i emocji, które kryją się w życiu każdego młodego człowieka. Wszyscy z nas...

książek: 908
Monika KanapaLiteracka | 2016-12-02
Na półkach: Na regale, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 listopada 2016

Czy w dobie smartfonów, łatwego dostępu do internetu i plastikowych idoli młody człowiek wie, co tak naprawdę jest ważne? Czy potrafi dostrzec i odróżnić sympatię od przyjaźni, złość od nienawiści? Prawdę od fikcji?

Z doświadczenia powiem Wam, że nie, nie potrafi. Przynajmniej moja Dziewięciolatka ma z tym spory problem. I wiem, że jest to jeszcze czas, kiedy przyjaciółka bywa kwestią umowną. Dzisiaj przyjaźnię się z Kasią, a jutro moją najlepszą przyjaciółką będzie Justyna. Ale kto jak nie my – rodzice – powinniśmy zadbać, żeby ta granica robiła się coraz wyraźniejsza?

Książka jest zbiorem piętnastu stosunkowo krótkich opowiadań, których autorami są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom. Każde opowiadanie porusza odrębną tematykę dotyczącą emocji, kontaktów międzyludzkich, więzi i cech. Mamy między innymi historie o: miłości, sprawiedliwości, odwadze, przyzwoitości, odpowiedzialności czy pięknie....

książek: 2829
nieperfekcyjnie | 2017-04-21
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

http://www.nieperfekcyjnie.pl/2017/04/gorzka-czekolada-i-inne-opowiadania-o.html

Szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, wolność, przyzwoitość, optymizm, przyjaźń, solidarność, piękno, mądrość - wartości, które kształtują charakter, zatem warto doceniać je u innych i pielęgnować u siebie. Nie ma dwóch takich samych osób, co świadczy o naszej niepowtarzalności oraz wyjątkowości, jednak o ile lepiej żyłoby się wszystkim, gdybyśmy dbali o to, co najistotniejsze.

Książka zawiera piętnaście opowiadań dotykających innej tematyki. Utrata szacunku do samego siebie spowodowana strachem przed przeciwstawieniem się człowiekowi, którego uważaliśmy za przyjaciela. Bycie miłym tylko ze względu na własne interesy. Uświadomienie sobie, że szybciej można zjednać sobie ludzi prawdomównością, a nie kłamstwami. Narażenie swojego oraz czyjegoś życia tylko po to, aby zaimponować innym. Odważne i przyzwoite zachowanie kosztem utraty...

książek: 186
Czesia | 2018-01-27
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2018

Z racji zawodu i zainteresowań często sięgam po pozycje książkowe związane z pedagogiką, dziećmi czy sprawami związanymi z dorastaniem i istotnymi kwestiami życia społecznego. Książki na temat wartości z reguły są albo zbyt teoretyczne i naukowe, albo spłaszczane do przeciętnych historii. Na studiach miałam przedmiot związany z edukacją aksjologiczną i od podszewki poznawałam każdą wartość, jej sens i rodzaje oraz historyczne początki. Dlatego też w literaturze doszukuje się wątków o szacunku, miłości, kryzysie, optymizmie i innych. W książce „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” autorzy zmagają się z 15 wartościami.

Na uwagę oczywiście zasługuje wydanie książki. Jest niezwykle kolorowa, barwna, a każdy rozdział ma swój osobny pastelowy kolor i ilustracje pasującą do danej historii. Co mi się podobało to wstawki – krótkie notki na temat poszczególnych wartości poprzedzające każdy rozdział. Napisane zostały przez Irenę Koźmińską i Elżbietę Olszewską, związanymi...

książek: 40
Natka | 2018-02-08
Na półkach: Przeczytane

Szukasz książki z nie jedną, a wieloma historiami? W takim razie ta książka jest idealna dla ciebie. Ponadto jej zakończenia są nieraz smutne, a czasami wesołe, co sprawia, że nigdy się nie nudzimy. Każde z przeżyć bohaterów są zupełnie inne co skutkuje tym, że z przyjemnością sięgamy po kolejne opowieści. Dzięki nim możemy również uświadomić sobie różne wartości np. takie jak: odwaga, poświęcenie, przyjaźń, tchórzostwo i odpowiedzieć sobie na pytanie, które z nich warto używać w naszym życiu, a których unikać.

książek: 1711
dzazz | 2017-12-11
Przeczytana: 08 grudnia 2017

"Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" to książka polecana głównie dla dzieci w wieku 11-15 lat. Zamówiłam ją dla 9-latki, a dopiero po fakcie odnalazłam widełki wiekowe. Postanowiłam ją więc najpierw sprawdzić. Po lekturze myślę, że przypadnie jej do gustu, a historie i morały w niej zawarte na długo zostaną w głowie.
Zbiór opowiadań, o którym mowa to 15 opowiadań o tym, co w życiu ważne. O wartościach takich jak przyjaźń, szacunek, czy sprawiedliwość. W "Gorzkiej czekoladzie" jest też mowa o tym, dlaczego nie warto kłamać i dlaczego takie ważne jest, aby w pewnych sytuacjach zebrać się na odwagę i powiedzieć głośno o tym, co nam nie pasuje i nie jest fajne.
"Gorzka czekolada..." to dobra książka dla naszych dzieci, tych trochę starszych, ale też.. dla nas samych. Piętnaście opowiadań i piętnaście wartości, które warto pielęgnować w naszym życiu, a które czasem ciężko wytłumaczyć najmłodszym. Ten zbiór opowiadań może nam w tym pomóc.

książek: 642
Kosz_z_Książkami | 2016-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

„Dobrze jest mieć w życiu kompas, który pomaga nawigować bezpiecznie i skutecznie pośród naszych ludzkich spraw. Takim kompasem są wartości moralne”. – Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach są właśnie taką książką-kompasem. Sześciu autorów w piętnastu opowiadaniach, napisanych na jubileusz piętnastolecia Fundacji ABCXXI, przybliża czytelnikom piętnaście wartości, ważnych w życiu każdego człowieka. Serdecznie zapraszam na łyk gorzkiej czekolady, która z pewnością zaskoczy Was swym bogatym smakiem.

Piętnaście opowiadań prowadzi czytelnika kolejno przez: Szacunek. Życzliwość. Uczciwość. Odpowiedzialność. Odwagę. Samodyscyplinę. Pokojowość. Sprawiedliwość. Wolność. Przyzwoitość. Optymizm. Przyjaźń. Solidarność. Piękno. Mądrość. Każde opowiadanie poprzedzone jest definicją, która ma na celu przybliżenie co tak naprawdę oznacza dane słowo i jaki ma ono wpływ na nasze życie i postępowanie nie tylko wobec nas samych, ale także otaczających nas ludzi. Zaś same opowiadania...

książek: 148
Alex | 2018-11-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2018

Ta książka to zbiór opowiadań dla młodych ludzi.Opowiadań o wartościach, moralności i etyce. Ładne. Niektóre z nich są ciekawsze, inne mniej. Część bardziej trafi do chłopców, część do dziewczynek. Myślę, że ta pozycja, może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji i rozmów z młodym człowiekiem. Odbiorca to nastolatek w wieku 10-13 lat.

książek: 128
Gitarą Rysowane | 2017-01-20

Mamy perełkę. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” to zbiór skupionych na wartościach opowiadań polskich autorów przeznaczony dla starszych dzieci (zdecydowanie powyżej 10 lat) i młodzieży. Dotąd nietrudno było o literaturę dla młodszych dzieci traktującą wprost o aksjologii (tj. nazywającą konkretne wartości), taką jak cykl „Rad nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej czy seria pt. „Wartości” autorstwa Felicii Law z najcudowniejszą chyba „Zebrą Zanzibar”. Tym razem ukazuje się podobna książka dla młodzieży.

Na szczęście nowele dla starszego czytelnika nie są historiami „z morałem” tj. morał ten nie jest narysowany grubą kreską, nachalny czy boleśnie dydaktyczny. Interpretacja zdarzeń i czynów pozostawiona jest najczęściej czytelnikowi, lekko tylko zasugerowana. Sprawia to, że czytelnik otrzymuje dużo zaufania i swobody interpretacyjnej, jak przystało na rasową literaturę piękną. W czasach, gdy znów wszyscy mamy myśleć tak samo, poważne potraktowanie młodego...

książek: 3
Madzia | 2017-11-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2017

Bardzo fajne opowiadania. Najbardziej podobała mi się ostatnia historia Andrzeja Maleszki o mądrości. Jedynym minusem książki jest bardzo duża liczba opowiadań ,przez którą może trochę pomieszać się w głowie. Oprócz tego książka jest bardzo fajna. Wszystkie opowiadania rzeczywiście mają cząstkę tej ważnej sprawy. Każda historia ma własny wątek , który ma za zadanie nam ją przekazać. Tych przesłań jest wiele na przykład: odpowiedzialność, szacunek ,życzliwość, uczciwość, sprawiedliwość. Polecam

zobacz kolejne z 143 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd