Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

Okładka książki Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz
Okładka książki Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach
Paweł BeręsewiczWojciech Cesarz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Prószyński i S-ka
2016-10-25
2016-10-25
Monika Stpiczyńska opowiadania

To książka naprawdę wyjątkowa. Kojarzy mi się z kolekcją kamieni. Każdy jest inny, każdy szlachetny, każdy tak różny od poprzedniego, a wyjątkowo piękny, cenny.
Albo może lepsze będzie skojarzenie z bombonierką pełną wyjątkowych czekoladek - każda z innym nadzieniem, jednocześnie zapadającym w pamięć doświadczeń?
Opowiadania czytam moim młodym nastolatkom, którzy - wiem to, słyszę po reakcjach w trakcie lektury - za ich pomocą przerabiają sytuacje ze swojego życia. Niektóre jakby skopiowane. Gdzieś już widzieli optymistę, odrzutka, kogoś godnego szacunku. To lektury, które w nas pracują - skąd to wiem? Wracamy do nich, niby przez przypadek, robiąc obiad czy idąc do sklepu: mamo, a pamiętasz tego chłopaka z tej książki.... to wyobraź sobie, że Jasiem dziś...
Te opowiadania robią dobrą robotę też w mojej głowie.
Uważam, że te opowiadania stanowią wspaniały materiał do pracy na godzinach wychowawczych.
Nie zawsze jest happy end. Ale jest w nich prawdziwie, życiowo. Tak, one przygotowują dzieci do wejścia w dorosłość.
Moje ulubione opowiadanie to: POKOJOWOŚĆ, Pawła Boręsewicza, Gorzka Czekolada, t. 1
Ilekroć czytam, rusza we mnie machina...

Opowiadania czytam moim młodym nastolatkom, którzy - wiem...

Super książka o ważnych sprawach

Super książka o ważnych sprawach

Rzeczywiście nierówna. Oceniam jako dorosła, więc może niesprawiedliwie. Wydaje mi się, że nastolatkowie mogą być raczeni morałami bardziej subtelnie. Słowo przewodnie umieściłabym na końcu opowiadania (albo i książki),całość mniej trąciłaby szkolnym opracowaniem tematu, a byłby to bardziej zbiór tekstów różnego autorstwa niż prace maturalne na zadany temat;) A już najlepsze by było, gdyby te historie się jednak w jakiś sposób łączyły.
Zdobyłam dla rozdziałów jednego z autorów (Paweł Beręsewicz),nie żałuję:)

Najgorsza książka na świecie!!!!!!

Najgorsza książka na świecie!!!!!!

W kategorii literatury młodzieżowej na prawdę wartościowa książka. Może opowiadania nie są równe, ale kilka naprawdę złapało mnie za serce.

Polecam nie tylko dzieciom i młodzieży ale też dorosłym. Opowiadania oraz komentarze psychologiczne do każdego z nich są cennymi lekcjami w rozwoju własnej inteligencji emocjonalnej oraz pomagają zrozumieć świat emocji młodego czlowieka. Polecam również tom 2 Gorzkiej czekolady.

Zbiór opowiadań pt. ,,Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" porusza ważny temat wartości, które trzeba znać, aby móc potrafić się odpowiednio zachować w wielu sytuacjach. Jest to przekazane w różny sposób w zależności od autora. Każde opowiadanie porusza inny temat i mimo tego, że niektóre opowiadania były trochę nudne to książka jest warta przeczytania.

"Prawda jest jak czekolada. Gorzka - zdrowsza."

"W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym rodzice nie zawsze znajdują czas lub ochotę na wpajanie dzieciom odpowiednich wzorców zachowań czy postaw moralnych, „Gorzka czekolada” powinna stać się lekturą obowiązkową dla młodych ludzi. Opowiadania mogą bowiem spełnić funkcje terapeutyczne, pomóc uporządkować myśli i emocje, wskazać drogę postępowania, określić, które wartości są ważne i co tak naprawdę oznaczają."

"Wartości"
Szacunek. Życzliwość. Uczciwość. Odpowiedzialność. Odwaga. Samodyscyplina. Pokojowość. Sprawiedliwość. Wolność. Przyzwoitość. Optymizm. Przyjaźń. Solidarność. Piękno. Mądrość. Niby wszyscy znamy znaczenie tych pojęć, ale nie zawsze potrafimy je bez wahania zdefiniować. Świetnym pomysłem było poprzedzenie każdego opowiadania zrozumiałym i jednoznacznym objaśnieniem przedstawianej w nim wartości przez panie Irenę Koźmińską oraz Elżbietę Olszewską z Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".
Ważne tematy, młodzi bohaterowie, współczesne problemy, to wspólne cechy wszystkich tekstów zamieszczonych w książce. Tekstów, które powinien przeczytać Czytelnik w każdym wieku.

Świetna pozycja, przydatna już od klas najmłodszych.

"Prawda jest jak czekolada. Gorzka - zdrowsza."

Książka jest przyjemna do czytania. Porusza wiele ważnych tematów takich jak: wolność słowa, odwaga. Każdy rozdział niesie za sobą morał, z którego można się wiele nauczyć. Nie jest to ciągnąca się, długa historia, więc jeśli zainteresuje nas tytuł gdzieś przy końcu można przeskoczyć kilka rozdziałów.

Książka - "dzieło misyjne", czyli została napisana na zamówienie. Zawiera 15 opowiadań z morałem, w których zaprezentowane są antywartości - czyli świat obecnego dziecka, nastolatka, i wartości - czyli jak powinno być dobrze.
Bardzo ładne wydanie - super grafiki!
Ale 1 - wartości, mimo że są przed opowiadaniem wyłuszczone, nie zawsze "tkwią" w historii, to znaczy, szukasz w fabule solidarności a znajdujesz przyjaźń, czasem dzieciom trudno się domyślić i nazwać konkretną wartość - ale to może jest właśnie dowód na to, że tych wartości w świecie dziecka po prostu brak (!).
Ale 2 - z perspektywy nauczyciela wiem, że przeczytanie jednego opowiadania zajmuje dużo więcej niż jedną lekcję, skracanie treści nie ma sensu, ponieważ bohaterowie są tu raczej dynamiczni i każdy szczegół nabiera znaczenia, więc na omówienie jest bardzo mało czasu lub wcale.

Podsumowując:
książka ciekawa, może nazbyt wyidealizowana, ale z drugiej strony w cynizmie i nihilizmie, które wkroczyły do naszej cywilizacji, wszystko wydaje się ideałem i człowiek sam już nie wie, czy powiedzenie zwykłego "dzień dobry" jest szczytem bezczelności, objawem kultury i dobrego wychowania czy próbą podlizania się...

Bardzo ładne wydanie - super grafiki!

• Dla dzieci
  • Literatura młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach