Antykwariat pod Błękitnym Lustrem

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Cykl: Dawid & Larisa (tom 1)
Wydawnictwo: Zakamarki
Antikvariat Blå Spegeln
Róża_Bzowa

Trzynastoletni Dawid pod nieobecność rodziców zamieszkuje u ich znajomego, Melchiora Rasmusena, właściciela Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem w podupadłej dzielnicy portowej. Pewnego ranka Melchior znika. Pozostawiona przez niego krótka wiadomość pozwala Dawidowi i jego nowej koleżance Larisie podjąć poszukiwania. Stopniowo zaczynają oni odkrywać dziwne okoliczności zaginięcia Melchiora. Wkrótce będą się musieli zmierzyć z niełatwymi pytaniami na temat ludzkiego życia.

Dawid i Larisa to nowa seria Martina Widmarka – autora bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tym razem książki przeznaczone są dla nieco starszych czytelników, a zatem wszystkich tych, którzy nauczyli się czytać, poznając kolejne przygody Lassego i Mai, i chcą przejść na kolejny poziom czytelniczych wyzwań i doznań.

Dawid i Larisa to świetnie skonstruowane, trzymające w napięciu historie, w których wątek detektywistyczno-przygodowy prowokuje do refleksji nad współczesnym światem i mechanizmami jego funkcjonowania. Bohaterowie, uwikłani w skomplikowane intrygi, zmuszeni są do postawienia sobie pytań dotyczących ludzkiej egzystencji. Ciekawe tło przygód nastolatków Dawida i Larisy stanowi problematyka popularnonaukowa, np. eksperymenty genetyczne czy ekologia.

Ilustracje: Katarina Strömgård.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/antykwariat-pod-...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/antykwariat-pod-...»

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6548

Na tropach wiedzy

Uważa się, że kryminały są obecnie tym gatunkiem literatury pięknej, który najszybciej odnotowuje i opisuje zmiany społeczne, a w tafli jego słów najpełniej odbijają się nie tylko przemiany mentalne i kondycja człowieka XXI wieku, lecz także problemy lokalne danego społeczeństwa. Stąd zapewne bierze się zainteresowanie czytelników tą literaturą i moda na powieści kryminalne jako takie, ze szczególnym uwzględnieniem kryminałów z konkretnych krajów, krain czy miast. Tendencja ta nie ominęła również literatury dla dzieci i młodzieży, a zainteresowanie autorów i czytelników skupiło się głównie na książkach detektywistycznych. Jednym z ciekawszych twórców tego nurtu jest szwedzki autor Martin Widmark. Po cyklu książek dla młodszych czytelników (w wieku wczesnoszkolnym) „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, z mieszaną parą detektywów i akcją rozgrywającą się w małym miasteczku, pisarz stworzył książki dla gimnazjalistów, również oparte na pomyśle pary rozwiązującej zagadki kryminalne – cykl Dawid & Larisa. Zmienił się jednak nie tylko odbiorca tych książek, ale i ich funkcja oraz tematyka.

Książki o parze Lasse i Maja napisane są prostym językiem, idealnym dla początkujących czytelników i wspierają się ilustracjami, które mogą zawierać wskazówki o dalszym przebiegu fabuły. Akcja koncentruje się na jednym wątku, o charakterze kryminalnym oczywiście, a sposób rozwiązania zagadki pokazuje krok po kroku przebieg śledztwa małych detektywów-amatorów i jest swego rodzaju instruktażem. Dzieła te mogą być nie tylko ciekawą rozrywką, ale także pomocą w ćwiczeniu czytania. Oprócz tego świetnie sprawdzają się jako teksty o treściach edukacyjnych - każdy tom rozgrywa się w innej przestrzeni, np. cyrku, kawiarni, hotelu itd., dzięki czemu czytelnicy mogą poznać specyfikę pracy w danym miejscu, a śledząc poczynania głównych bohaterów zgłębić etapy i sposoby prowadzenia śledztwa.

Pierwszy tom nowego cyklu o Dawidzie i Larisie zapowiada zmiany w treści i formie książek. Fabuła jest wielowątkowa - oprócz zagadki kryminalnej znajdziemy tu także ciekawe tło obyczajowe (szkoła, rodzina i relacje z rówieśnikami) i społeczne (wielokulturowości, emigracja, rodziny migracyjne, opiekunowie zastępczy, bycie outsiderem), a także problemy dorastania oraz pierwszą młodzieńczą miłość. Najciekawiej przedstawia się jednak pomysł na wiodący temat poszczególnych tomów – zamysł autora jest taki, by za każdym razem intryga kryminalna wiązała się z jakąś dziedziną wiedzy. W tomie pierwszym poznamy wiele faktów z dziedziny biologii, a ściślej mówiąc zoologii, filogenezy i ontogenezy. Tytuł woluminu - „Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” – jednoznacznie sugeruje, że zwłaszcza bibliofile i miłośnicy książek, których akcja rozgrywa się w bibliotekach, księgarniach czy antykwariatach, znajdą tu coś dla siebie. Warto przy tym dodać, że bohaterowie często się przemieszczają, a miejsce akcji się zmienia. Narratorem książki jest trzynastoletni Dawid, jego opowieść cechuje się subtelnym humorem i dystansem do samego siebie, zatem lektura przebiega szybko i przyjemnie.

Ogromnym atutem tomu są bardzo klimatyczne ilustracje, przywodzące na myśl ryciny czy prace dziewiętnastowiecznych ilustratorów, co przydaje opowieści tajemniczości oraz nieco mroku i wiąże się z tematyką dzieła. Świetny jest też bez wątpienia pomysł, by proces nabywania wiedzy i odkrywania kolejnych faktów powiązać ze śledztwem kryminalnym, dzięki czemu doświadczamy na sobie, że uczenie się i własne odkrycia mogą być tak sensacyjne i dostarczać podobnych emocji, jak historie z dreszczykiem. Czytelnicy z pewnością docenią także poręczny, kieszonkowy format książki, dzięki któremu młodsi bez trudu zmieszczą ją w niewielkiej dziewczęcej torebce czy większej kieszeni chłopięcej kurtki, a starsi bez problemu ukryją na wysuwanej półce od klawiatury w służbowym biurku.

Polecam gorąco, również wyrośniętym już nieco wielbicielom Lassego i Mai, ale także wszystkim miłośnikom dobrych książek młodzieżowych. Z ciekawością czekam na dalsze niespodzianki w kolejnych tomach.

Jowita Marzec

ejotek | 2019-03-06
Przeczytana: luty 2019

Szwedzki pisarz - Martin Widmark - zaistniał w życiu mojej córki i moim za sprawą serii 'Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai'. Kiedy przeczytałyśmy już wszystkie części (Pati wszystkie... a mnie zostało kilka) postanowiłam sprawdzić kolejną serię 'Dawid i Larisa' przeznaczoną dla nieco starszych czytelników. Jej pierwszy tom nosi tytuł "Antykwariat pod Błękitnym Lustrem". Zapraszam na moje wrażenia z podróży na wyższy stopień wtajemniczenia.

Dawid Landgren ma trzynaście lat jest spokojnym i dobrze uczącym się uczniem gimnazjum. Chłopiec jest małomówny i nie wyrywa się do odpowiedzi. Jego rodzice wyjechali nadzorować budowę zapory wodnej w Nigerii i synowi wynajęli na ten czas pokój u znajomego - właściciela Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem - Melchiora Rasmusena.

Pewnego dnia Melchior znika a Dawid nie ma pojęcia co się stało. Znajduje jedynie niebieską kartkę z ciągiem cyfr... Co oznaczają? Trudno odgadnąć, gdyż chłopiec posiada niewielką wiedzę o Rasmusenie i ewentualnych...

ZofiaEmilia | 2019-02-14

Super książka... po przeczytaniu pierwszej części od razu chce się sięgnąć po więcej (a jest co czytać😊). Jedynym minusikiem jest to, że na pocztatkach każdego roźdzału są (piekne) ilustracje, które na przykład mi zdradzały treść i dzięki temu zdarzenia w niektórych częściach książek mogą być przewidywalne... jest to chyba jedyny minusik, dlatego dałam 9, a nie 10 gwiazdek. Ogólnie książka nadaje się moim zdaniem zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, mniej więcej w wieku 11+.
Polecam

Rodzice Dawida wyjeżdżają do Afryki, a on w tym czasie pomieszkuje u Melchiora, właściciela Antykwariatu Pod Błękitnym Lustrem. Podczas pierwszego dnia w szkole Dawid poznaje Larisę i od razu się w niej zakochuje, a gdy pewnego dnia Melchior znika razem rozwiązują zagadkę jego zaginięcia. Książka z nie tak oczywistą fabułą, opowiadająca o miłości i zagadce zaginięcia właściciela antykwariatu. Polecam.

Sara | 2018-09-03

Świetna książka. Szkoda, że nie ma następnych tomów, bo chętnie bym je przeczytała.

Buba | 2018-06-12
Przeczytana: maj 2017

Czy znacie Dawida i Larisę?
To bohaterowie serii dla młodszej młodzieży autorstwa Martina Widmarka.
Serii science fiction z detektywistyczno-romantyczną domieszką.
Tom czwarty serii ukaże się pod koniec maja, a ja dziś o pierwszych trzech,
a są to (w odpowiedniej kolejności):
"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem",
"Trzynasty gość",
"Wyspa Obłąkanych".
Uwaga, książki należy czytać po kolei!

Córka twierdzi, że pierwszy tom przeczytała w pół godziny, podczas mojej nieobecności w domu,
bo (cytuję): "Jak coś jest ciekawe i dobrze napisane, to czyta się błyskawicznie!".
Nie sprawdziłam, czy faktycznie nie było mnie w domu tylko pół godziny. Mnie czytanie każdego tomu
zajęło nieco więcej czasu, a każdy tom ma prawie 200 stron*!

Dość długi początek pierwszej książki to budowanie tła do wszystkich historii, przedstawienie głównych bohaterów
i sytuacji, w jakiej się znaleźli: rodzice Dawida wyjeżdżają do Afryki, Larisa jest nowa w szkole (i kraju).
Najlepiej czyta się tom trzeci, tam akcja...

Marta Bilewicz | 2018-05-14
Przeczytana: 13 maja 2018

Jaka powinna być książka dla dzieci? Wciągająca, ciekawa, kolorowa? A może pełna magii? Oczywiście co kto lubi i co się komu podoba. Jednak lekkie pióro i ten specyficzny magiczny klimat Martina Widmarka to coś, czemu zarówno ja sama, jak i moja dziesięcioletnia córka, nigdy nie potrafimy się oprzeć.

“Antykwariat pod Błękitnym Lustrem” to pierwszy tom serii o Dawidzie i Larisie i choć czytałam już serie o Lassem i Mai oraz o Nelli Rapp (tego samego autora), to “Antykwariat (…)” mocno się od nich różni. Przede wszystkim nie jest to już książka dla maluchów, to lektura przeznaczona dla ciut starszych dzieci. I powiem Wam, że również dorośli mogą się mocno wciągnąć w przygody Dawida, ponieważ od samego początku książka jest ciekawa i bardzo wciągająca.

Dawid to zwykły uczeń gimnazjum, trochę nieśmiały, raczej zamknięty w sobie, małomówny. Jego rodzice wyjechali na misję do Afryki, więc mieszka u bliskiego znajomego, Melchiora, który prowadzi antykwariat. Dawid lubi to miejsce, lubi...

Art | 2018-03-19
Przeczytana: marzec 2018

ładne ilustracje

Już dawno nie czytałam książek skierowanych dla dzieci. Ostatnio coś częściej czytam lektury kobiece, romanse, obyczaje. I choć dobrze się przy nich bawię, to czasem brakuje mi powrotu do dzieciństwa. Dlatego też sięgnęłam po tą lekturę.

"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem" opowiada historię dwójki bohaterów, którzy muszą rozwiązać pewną zagadkę. Dawid jest trzynastoletnim chłopcem, którzy zaczął uczyć się w gimnazjum. Do jego klasy doszła pewna dziewczynka - Larisa. Oboje od razu złapali wspólny kontakt. Łączyło ich zamiłowanie do nauki.

Jednak fabuła jest nieco kryminalna. Dawid mieszka u znajomego rodziców, u Melchiora, który pewnego dnia po prostu znika. Jako, że dla Dawida było to dziwne, wraz z Larisą postanowili odnaleźć Melchiora. Musieli przy tym rozwiązać kilka zagadek i ruszyć głową.

Książka mi się spodobała. Nie jest wymagająca, fabuła jest bardzo prosta. Ale właśnie dzięki niej i także wykreowanym bohaterom, może pokazać, że warto się uczyć, że wiedza jest ważna w...

biblioteczka_justyny | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

"Antykwariat pod Błękitnym Lustrem" to fajna książka dla nieco starszych dzieci, z odrobiną dreszczyku, zagadką, pierwszą miłością i pocałunkiem oraz przesłaniem, że to my decydujemy ile chcemy się nauczyć i jak tę wiedzę wykorzystamy, ale też, że nie wiemy jakie informacje kiedyś nam się przydadzą więc warto poszerzać zasób informacji nawet wtedy, gdy inni od nas tego nie wymagają...

Gosia | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Wypożyczyłam tą książkę z biblioteki która jest w pobliżu mojego domu. Zainteresowała mnie ona, dlatego że już czytałam książki z serii "Lasse i Maja" i niezbyt mi się one podobały, dlatego że postacie tych książek były okropnie brzydkie nie mogłam na nie patrzeć. Kiedy w mojej szkole było spotkania na temat autora Martina Widmarka usłyszałam wtedy o tych książkach z serii Dawid & Larisa ( to było dawno), ale teraz zaciekawiły mnie te książki, poszłam do działu w którym zawsze mieściły się książki z serii "Lasse i Maja" i tak! Zobaczyłam je książki z serii Dawid & Larisa. Wypożyczyłam jedną i spodobała mi się bardzo i przeczytałam już wszystkie, czekam teraz na piątą część z tej serii. Mam tylko drobne zastrzeżenia do książki pt. "Pieśń szamana", ta książka została napisana dla dzieci nie dla dorosłych i zostało w niej za dużo przekazane rzeczy nieodpowiednich dla naszego wieku, mówię to jako dziecko, naprawdę uważam, że autor przesadził z przekazywaniem emocji. Nie podoba mi się...