Książka Roku 2018

Bella i Sebastian

Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka
Cykl: Bella i Sebastian (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Belle et Sebastien
Ag2S

Wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, wierności, odwadze i miłości. Jest rok 1943. Mieszkańcy spokojnej alpejskiej wioski cierpią pod niemiecką okupacją. Jakby tego było mało, w okolicy pojawia się groźne zwierzę, które porywa owce z ich stad. Górale organizują polowanie na Bestię. Podczas wędrówki w górach samotny, wychowywany przez dziadka chłopiec spotyka zdziczałego psa. Czy to...

Wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, wierności, odwadze i miłości.

Podczas wędrówki w górach samotny, wychowywany przez dziadka chłopiec spotyka zdziczałego psa. Czy to właśnie on dziesiątkuje stada? Czy opuszczony chłopiec i skrzywdzone zwierzę będą potrafili sobie zaufać? W jaki sposób Bella i Sebastian staną się wojennymi bohaterami?

Książka Nicolasa Vaniera to opowieść o pięknie życia w zgodzie z dziką przyrodą i możliwości zachowania człowieczeństwa w okrutnych czasach wojny.

"Bella i Sebastian", wolna adaptacja znanej polskiemu czytelnikowi powieści Cécile Aubry (1965, pierwsze polskie wydanie 1975) oraz serialu przygodowego o tym samym tytule (1965), to swoisty hołd, jaki autor składa ulubionym bohaterom swojego dzieciństwa.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

allison | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Piękna, wzruszająca, pełna dramatycznych zdarzeń opowieść o przyjaźni, tęsknocie, lojalności i odwadze. To także książka o wojnie i jej okrucieństwach, chociaż tu pokazane są one w nieco zawoalowanej formie, ze względu na bardzo młodego adresata.
Tak naprawdę jednak jest to książka nie tylko dla dzieci, lecz dla czytelnika w każdym wieku; to także świetny materiał na wspólną, rodzinną lekturę.

Całość napisana jest w prosty, ale ujmujący sposób, co - w połączeniu z trzymającą w napięciu treścią - sprawia, że trudno oderwać się od czytania. Na czytelnika czeka tu kilka fabularnych niespodzianek na wysokim poziomie i to na pewno także wielka zaleta.

Książkowo_czyta | 2013-12-18
Przeczytana: 13 grudnia 2013

Na wstępie pragnę podziękować Domowi Wydawniczemu REBIS za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Akcja niniejszej opowieści rozgrywa się w trudnych wojennych czasach, a oprawę dla niej tworzą majestatyczne, piękne lecz także niekiedy niebezpieczne góry...

Ośmioletni Sebastian wychowywany przez przybraną rodzinę, w której skład wchodzą dziadek o imieniu Cezar oraz przyrodnia siostra Angelina, całe dnie spędza na beztroskim wędrowaniu po górach oraz pomaganiu Cezarowi w owczarni, a także siostrze w piekarni...

Sytuacja ulega zmianie, gdy tajemnicza Bestia napada na owce, a w końcu jeden z mieszkańców wioski zostaje przez nią zaatakowany… Po jakimś czasie od niniejszego wydarzenia Sebastian również napotyka na swojej drodze Bestię, która z jednej strony wywołuje w chłopcu podświadomy lęk, ale także go fascynuje…

Tak oto rozpoczyna się niezwykle barwna opowieść o wielkiej przyjaźni człowieka i zwierzęcia… Jest to także historia o odwadze i miłości nie wynikającej z więzów krwi…...

Marta | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 lutego 2014

Jestem wielką miłośniczką kudłatego szczęścia na czterech łapach, więc wszelkie powieści zawierające psie motywy zajmują specjalne miejsce na mojej półce. Książkę „Bella i Sebastian” pożyczyłam od koleżanki. Skusiła mnie przecudna okładka i wielkie białe psisko na fotografii.

Akcja powieści rozgrywa się w 1943 r. w niewielkiej, alpejskiej wiosce. Na świecie trwa wojenna zawierucha, jednak w miasteczku jest całkiem spokojnie, pomimo niemieckiej okupacji. Największym problemem mieszkańców zdaje się być grasująca w górach bestia, która atakuje ludzi i zwierzęta. Ośmioletni Sebastian zna góry jak własną kieszeń. Od najmłodszych lat dziadek oswoił go z naturą, dzięki temu chłopiec samotnie wypuszcza się na dalekie wycieczki. Pewnego dnia na swojej drodze spotyka wielkiego, zdziczałego psa, który uciekł od agresywnego właściciela. Sebastian postanawia oswoić skrzywdzone zwierzę...

Podejrzewam, że książka miała być wzruszająca, ale mnie zupełnie nie ruszyła. Jakoś zbyt mało tragiczna ta...

miki24gr | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Wzruszająca, piękna powieść o małym chłopcu i jego dużym psie, o sile ich przyjaźni, zaufania i poświęcenia. Akcja osadzona w czasie drugiej wojny światowej w alpejskiej wiosce na pograniczu okupowanej Francji i wolnej Szwajcarii, gdzie członkowie ruchu oporu organizowali tajne przerzuty przez granicę. Książkę czyta się lekko. Z czystym sumieniem polecam!!

kasandra_85 | 2013-12-04
Przeczytana: grudzień 2013

Zwiastun filmu (po francusku) - http://www.youtube.com/watch?v=FPK5GUkDgS8&list=PL-vxYF3Ly1M6yzhMRLegjLWCMWJZBbWq0

Koralik_Karoliny | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Zapamiętałam z dzieciństwa, jak przez mgłę, film o Belli i Sebastianie, więc gdy trafiła mi się okazja przeczytania książki, bardzo się ucieszyłam.
Powieść okazała się piękną i wzruszającą historią przyjaźni chłopca i psa. Przyznam, że nieraz się wzruszyłam i łza zakręciła mi się w oku.
Czytałam z wypiekami na twarzy, ponieważ są tu też wojenne wątki trzymające w napięciu.
Polecam wszystkim czytelnikom, bo nie jest to jedynie książka dla najmłodszych.

Małgorzata | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2013, Posiadam
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Muszę się przyznać, że dość często zdarza mi się kupować książkę ze względu na okładkę i powiem wam, że jak dotąd nigdy się nie zawiodłam. W taki sposób zostałąm dumną właścicielką powieści „Bella i Sebastian” Nicolasa Vanier’a. książka ta jest nową literacką adaptacją napisaną na podstawie filmu oraz serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem – scenariuszem oraz reżyserią zajmowała się wówczas Cécile Aubry.

Na początku powieści poznajemy małego pasterza Sebastiana oraz jego dziadka Cezara. Obaj wypasają owce wysoko w górach i strzegą ich przez wilkami i bestią. Ów bestią jest dziki pies, na którego polują miejscowi myśliwi, obwiniając go za zagryzanie owiec. W taką myśliwską samotną wyprawę wybiera się również Sebastian z dziadkiem, jednak nie udaje się im zabić bestii, gdyż napotykają małe bezbronne koźlątko, którego matkę postrzelono. Schodząc w dolinę, zabierają opuszczone maleństwo ze sobą i go wychowują.

Sebastian jest sierotą. Nie uczęszcza do szkoły jak inne dzieci,...

Czytajka | 2015-09-01
Na półkach: Przeczytane, 9/10

Przepiękna historia małego chłopca i psa. Wzruszyła mnie, płakałam. Ale były też momenty zaskoczenia i śmiechu oraz podziwu. Podziwiam Sebastiana za jego odwagę, oddanie dla sprawy oraz to, jakim uczuciem obdarzył Bellę.
Poleciłam ją mojej znajomej, była wzruszona - podobne reakcje do moich :)
Polecam książkę i film, oba są super piękne i udane.

Tynia | 2014-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2014

Świetna książka, zaczęłam ją czytać dzieciom, a tak mnie wciągnęła, że musiałam ją przeczytać szybciej sama.
Niesamowita historia, zarówno wzruszająca, jak i trzymająca w napięciu. O tym, że czasem dobro, choć trudno jest je dostrzec, istnieje wszędzie wokół nas i może mieć wiele twarzy.

Przeznaczona jest raczej dla starszych dzieci (myślę, że tak od ok. 8-10 lat), dla mojego 6-latka była jeszcze zbyt poważna - za dużo psychologii oraz niedomówień związanych z wojną i ówczesną sytuacją miejscowej ludności.

Magdalena Ru | 2015-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Sympatyczna opowieść o cudownej przyjaźni chłopca i pięknego, mądrego bernardyna. Książkę z dużym zainteresowaniem przeczytała moja 9 letnia córka, i zarekomendowała mi, jako najlepszą książkę jaką kiedykolwiek czytała. 😊