Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
literatura polska
Ag2S

1940 roku w polskiej Szkole Podchorążych Camp de Coëtquidan we Francji, obozie szkoleniowym dla wojsk RP walczących u boku francuskiego sojusznika. Dwaj ochotnicy rozmawiają o łysiejącym postawnym mężczyźnie, do którego kadra odnosi się nieco inaczej niż do pozostałych. Zdziwieni ochotnicy dowiadują się, że wśród nich jest dyplomata o którym pisano w gazetach, jeden z najbliższych współpracowników ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Pewnej niedzieli nawiązują z nim rozmowę. Lipski opowiada im o swoim życiu na placówce berlińskiej, kontaktach z Niemcami, odprężeniu w stosunkach między Rzeczpospolitą a Trzecią Rzeszą, a następnie nieoczekiwanym zwrocie politycznym, który w rezultacie doprowadził do wojny.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/jego-ekscelencja-na-herbatce-z-goringiem/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/jego-ekscelencja-na-herbatce-z-goringiem/

Wkp | 2016-10-08

HERBATKA Z CYJANKIEM

Dziennikarz i poeta. Autor słuchowisk i krytyk. Kitrasiewicz jest człowiekiem wielu twarzy, a teraz postanowił pokazać czytelnikom swoje kolejne oblicze. Oblicze historyczno-beletrystyczne w dziwnej, aczkolwiek ciekawej propozycji przybliżającej nam kulisy wielkiej polityki Niemiec tuż przed drugą wojną światową.

Jest rok 1940, wojna dopiero nabiera tempa, a we francuskich polskiej Szkole Podchorążych dochodzi do niecodziennego spotkania. Dwóch jej uczniów poznaje bowiem Józefa Lipskiego, byłego ambasadora, który pracował w Berlinie w latach 30. Za ich namową mężczyzna zaczyna snuć opowieść o owym okresie i tym, jak kształtowały się stosunki między Rzeczpospolitą i Trzecią Rzeszą oraz dziejącej się wówczas polityce. A opowiadać ma co, w końcu w swoim życiu miał kontakt z najwyższymi przedstawicielami niemieckiej władzy, łącznie z samym Hitlerem…

Jak wspominałem na wstępie, jest to książka dziwna. Rzetelna, ciekawa, ale dziwna, chociaż trudno mi do końca w...

Renax | 2016-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2016

Książka ma formę fabularną. Narratorem jest ambasador Rzeczypospolitej w Berlinie z lat 30-tych Józef Lipski, którego spotykamy w 1940 roku w polskiej Szkole Podchorążych Camp de Coëtquidan we Francji, obozie szkoleniowym dla wojsk RP walczących u boku Francji, gdzie rozpoznali go dwaj podchorąży Paweł Kruczek z Krasnegostawu pod Zamościem i podchorąży Władysław Żarko z Sochaczewa. I to im Lipski opowiada co widział i słyszał podczas tych ważnych lat w Berlinie.
Jest to historia Niemiec Hitlera: tego 'przykucniętego lwa w owczej skórze', potwora, którego siła rosła wraz z ustępliwością Francji i Wielkiej Brytanii, którego groźbę zauważył Józef Piłsudski, ale którego nikomu nie udało się powstrzymać.
Lipski, pierwszoosobowy narrator powieści mówi o tym, jak przebiegały jego relacje dyplomatyczne szczególnie z odpowiadającym mu rangą Göringiem, z którym spotykał się na herbatkach, opowiada o polityce kulturalnej Niemiec, o stosunku do Gdańska, o żądaniach Niemiec i o traktatach i...

DomowaKsięgarnia | 2016-12-08

Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem to podana w bardzo przystępnej formie historia polskiej polityki zagranicznej w przededniu II Wojny Światowej.

Głównym bohaterem powieści jest Józef Lipski, w momencie rozpoczęcia akcji książki, jest nikomu nieznanym, tajemniczym ochotnikiem do polskiego wojska na terenie Francji. Mamy rok tysiąc dziewięćset czterdziesty.

Rozpoznany przez dwóch, innych ochotników rozpoczyna fascynującą opowieść o meandrach dyplomacji. Opowiada o najważniejszych wydarzeniach dla stosunków polsko - niemieckich przed wybuchem wojny.

Snute przez niego wspomnienia wciągną was w świat polityki, salonów, zabiegów dyplomatycznych. Odsłonią niuanse pracy ludzi na najwyższych szczeblach władzy. I pomogą zrozumieć, to wszystko, co stało się przed wybuchem wojny.

więcek na: do,owaksiegarnia.blogspot.com

jeke | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

Piotr Kitrasiewicz to dziennikarz, poeta, krytyk literacki i teatralny oraz autor słuchowisk radiowych dla ,,Trójki" oraz Radia Bis. Wydał dwa tomiki wierszy: ,,Cień inkwizytora", ,,Kochankowie"; zbiór krótkich form dramatycznych ,,Morderstwo w Senacie"; szkice literackie: ,,Sekrety pisarzy", ,,Pisarze zapomniani", a także książkę popularnonaukową ,,Rok 2012. Apokalipsa nadchodzi?"

Najnowsza książka autora ,,Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem" poświęcona jest środowisku dyplomatycznemu Berlina lat trzydziestych XX wieku i oparta jest na faktach historycznych.

W koszarach wojskowych na terenie Francji w 1940 roku, gdzie ćwiczą polscy podchorążowie, kadeci i elewi spotykają się podchorąży Paweł Kruczek z Krasnegostawu pod Zamościem, podchorąży Władysław Żarko z Sochaczewa i ambasador RP w Berlinie-Józef Lipski, który opowiada młodym żołnierzom o tym, jak naprawdę było na placówce w Berlinie w latach poprzedzających wybuch wojny, i czy istniała rzeczywista szansa na jej...

eR_ | 2016-10-08
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 08 października 2016

Piotr Kitrasiewicz to poeta pisarz, dziennikarz, autor audycji radiowych.
Jego najnowsza książka opowiada o dyplomatycznych zawirowaniach w przedwojennym Berlinie, oparta w dodatku na autentycznych wydarzeniach.

Józef Lipski, to dyplomata polski, który obejmuje ambasadę w Berlinie i może, nie jako od środka obserwować coraz większy fanatyzm i rośnięcie w siłę nazistów.Ambasador, był niezwykle ciepło przyjmowany przez najwyższych dostojników niemieckich.Mało tego, był zapewniany, że pakt o przyjaźni i nieagresji podpisany między Polską i Niemcami, będzie respektowany, nawet gdyby doszło do wybuchu wojny.Proponowany był nawet sojusz, ewentualnie skierowany przeciw ZSRR.Wierząc w deklarację możnych niemieckich, Lipski, zaczął się orientować, że to nic nieznaczące pustosłowia, które w żadnym wypadku nie będą respektowane.Czas pokazał, że miał rację.

Ciekawa książka, która sprawiła mi kłopot przede wszystkim tym, że opowieść tu przedstawiona jest prawdziwa, mimo to ukazana w nieco...

Mirya | 2016-09-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 25 września 2016

Obiecałam sobie, że w tym roku przeczytam książkę historyczną. Początkowo zamierzałam zamówić Królów Przeklętych albo chociażby powieść osadzoną w bardziej odległych czasach. Kiedy zobaczyłam Jego ekscelencję na herbatce z Göringiem w zapowiedziach, pomyślałam, że to tej książce dam szansę.
Ostatnią lekcję historii mam już dawno za sobą, bo minęło od niej jakieś pięć lat. Nie mam pojęcia czy nic się nie zmieniło, ale za moich czasów duży nacisk w edukacji kładziono na okres II Wojny Światowej. Nawet jeżeli nie były to zazwyczaj przyjemne zajęcia, przepełnione okropnymi zdarzeniami z nie tak odległej historii, to zdecydowanie były intrygujące.

Piotr Kitrasiewicz jest dziennikarzem, poetą, autorem słuchowisk radiowych, studiował filologię oraz kulturoznawstwo. Na swoim koncie ma tomiki poezji, dramaty, jak również recenzje teatralne.
Pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl po przeczytaniu Jego...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Bohaterowie książki autorstwa Piotra Kitrasiewicza to postaci autentyczne, a przedstawione tutaj historie miały miejsce na prawdę. Akcja powieści toczy się przed wybuchem II Wojny Światowej. Najważniejszą rzeczą, jaką jest cel tej książki to ukazanie linii dyplomatycznej Rzeczpospolitej i III Rzeszy, która ukazana jest poprzez osobę Józefa Becka.

W koszarach wojskowych, które znajdują się na terenie Francji w 1940 roku, gdzie ćwiczą polscy podchorążowie, kadeci oraz elewi spotykają się podchorąży Paweł Kruczek z Krasnegostawu pod Zamościem, podchorąży Władysław Żarko z Sochaczewa i ambasador RP w Berlinie - Józef Lipski, który opowiada im, jak było naprawdę na placówce w Berlinie w latach, które poprzedzały wybuch wojny i czy istniała szansa na jej zażegnanie.

Zaletą książki są niezwykle odmalowane realia, klimat i panujące nastroje. Autor wymownie ukazuje panoramę okresu przed II Wojną Światową, obrazuje rozmaite prądy ideologiczno-kulturowe, które były charakterystyczne dla...

dobrerecenzje | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Józef Lipski – ambasador RP, przedstawia dwóm młodym żołnierzom, a także czytelnikowi jak wyglądała sytuacja w Niemczech, gdy do władzy doszedł Hitler i jego świta.
Sytuacja wyglądała tak, że na początku pojawiły się głosy, które mówiły, że wojna wisi w powietrzu, że polscy urzędnicy w poselstwie w Niemczech powinni jak najszybciej uciekać, bo czeka ich wojna. Jednak w środowisku dyplomatycznym, gdy dochodziło do spotkań, czy to na gruncie prywatnym, czy na arenie światowej nic nie wskazywało na agresję względem naszego państwa, które dopiero co przecież odzyskało niepodległość.
W Polsce żyjący jeszcze, lecz bardzo słaby marszałek Piłsudski na początku również nie wie co na ten temat myśleć, lecz gdy Polska weszła w ugodę z Niemcami co do nieszkalowania siebie na łamach gazet czy filmów, a Niemcy przygotowali nawet film o Chopinie, Piłsudski podszedł do nich sceptycznie, nakazał ambasadorowi ostrożność, dyplomatyczną sympatię, ale ciągłe oglądanie się za siebie. Nie ulegało...

Jego ekscelencja na herbatce z Goringiem to intrygująca i wciągająca powieść, która choć nie zmieni już biegu wydarzeń, to uzmysłowi niektórym z nas, jak wyglądało życie chociażby Polaków poza granicami kraju, na terenie wroga. Uważam, że warto poświęcić dla niej odrobinę czasu. Spodoba się na pewno znawcom historii, ale i Ci, którzy przeważnie od niej stronią, znajdą w niej coś dla siebie.

Więcej na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2016/12/jego-ekscelencja-na-herbatce-z.html

hadzia | 2016-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2016

"Wydało mi się, że mówi z sensem, a nawet, iż dzieli się ze mną wielką, genialną wizją. To był chyba szczyt mojego zaczadzenia jego ideologią i planami, a także osobowością."