Wysokie Góry Portugalii

Tłumaczenie: Paweł Lipszyc
Wydawnictwo: Albatros
The High Mountains of Portugal
joly_fh

Tym razem Yann Martel zabiera czytelników w podróż po dwudziestowiecznej Portugalii i zakamarkach ludzkiej duszy. Lizbona rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego...

Lizbona rok 1904. Młody chłopak imieniem Tomás znajduje stary dziennik. Mowa w nim o niezwykłym artefakcie, który – o ile istnieje i o ile zostanie odnaleziony – może odmienić bieg historii. Podróżując jednym z pierwszych automobili, Tomás wyrusza na poszukiwanie niezwykłego skarbu.
Trzydzieści pięć lat później portugalski patolog, fan kryminałów Agathy Christie, sam wplątuje się dziwną historię, a wydarzenia, w których centrum trafia, okazują się być konsekwencjami poszukiwań Tomása sprzed lat.
Kolejne pięćdziesiąt lat później kanadyjski senator, pogrążony w żałobie po śmierci ukochanej żony, znajduje schronienie w wiosce na północy Portugalii. Zjawia się tam z niezwykłym towarzyszem – szympansem. Trwające blisko sto lat poszukiwania nareszcie zmierzają ku końcowi.

"Wysokie Góry Portugalii" – po części współczesna bajka, a po części pełna zagadek historia o duchach – to emocjonująca opowieść o miłości i stracie, napisana z czułością i humorem i zaskakująca czytelników na każdym kroku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Piotr | 2017-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2017

W końcu doczekałem się tłumaczenia kolejnej książki autora "Życia Pi". Nie miałem pojęcia na co mogę liczyć tym razem, ale czułem, że będzie to wyjątkowy czas.

Trzy historie, na pozór odrębne. Pierwsza to historia człowieka, przemierzającego kraj automobilem - samochodem, jednym z pierwszych, pożyczonym od suspendowanego kapłana. Tomas po stracie bliskich wyrusza w podróż, poszukując religijnych uniesień. Podróż kontynuuje w miejscach, w których samochód nigdy nie był widziany i jego pojawieniu się towarzyszą różne reakcje napotykanych ludzi. Tomas w końcu czuje znużenie drogą i ludźmi.

Druga historia opowiada o spotkaniu patologa ze żoną, która ma niezwykle oryginalne spojrzenie na Ewangelię. Kiedy ta odwiedza go w miejscu pracy i snuje swoje teologiczno - literackie dysputy ten zdaje się być pozornie pochłonięty jej wywodami. Ale niespodzianka następuje niedługo po wyjściu żony, kiedy do drzwi puka staruszka. Ta opowieść mnie lekko zaszokowała, ale pokazała również...

Wioleta Sadowska | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

"Nawet największych szczęśliwców czeka w życiu przynajmniej jedno morderstwo: nas samych".

Nasze życie zawsze nieodłącznie wiąże się z życiem innych, także tych, których już dawno nie ma. Czas to bowiem pojęcie bardzo względne, które czasami potrafi doprowadzić do tego, że ludzkie losy zataczają swoiste koło. Czasami też wydaje mi się, że wszyscy jesteśmy jedynie aktorami w teatrze życia, którzy odegrawszy swoje role, schodzą ze sceny ustępując innym. A cały spektakl trwa i trwa...

Yann Martel to kanadyjski pisarz i podróżnik, który ukończył studia filozoficzne na Trent University w Peterborough. Autor już będąc młodym człowiekiem podróżował po świecie, gdzie wykonywał różne zajęcia. Swoją karierę pisarską rozpoczął przed trzydziestką i do dzisiaj utrzymuje się właśnie z pisania. Ćwiczy jogę, jest także wolontariuszem w hospicjach. Mieszka w Montrealu.

W 1904 r. młody chłopak o imieniu Tomás mieszkający w Lizbonie wyrusza automobilem wujka na poszukiwanie skarbu, który może...

jatymyoni | 2018-05-27
Przeczytana: maj 2018

Trzy części: Bezdomny, Droga do domu i Dom.
Te trzy części łączy strata najbliższej ukochanej osoby, ale każdy z bohaterów inaczej sobie z nią radzi. Który sposób jest najlepszy? Jeszcze łączy je pewna wspólna historia i szympans. Jest to baśń dla dorosłych o poszukiwaniu sensu, o przeżywaniu straty i o tym, że nikt nie jest samotną wyspą. Jednak książka nie jest smutna, jest napisana z czułością i z olbrzymim humorem, który nas zaskakuje. Jak nauczyć się w 10 minut prowadzić automobil i później jechać nim, przez tereny gdzie nikt nie widział takiego cuda. Spojrzenie na Ewangelię i cuda Jezusa są też bardzo interesujące. Jak zaprzyjaźnić się z szympansem?
Trudno tą książkę w jakiś sposób zakwalifikować.
„Miłość jest domem o wielu pokojach” Autor stara się ukazać te pokoje, jak i cały dom. Jest to książka o uczuciach które wypełniają nasze życie , o przyjaźni, radości i miłości, ale też o smutku i samotności.

reptar | 2017-02-03

Całkiem ciekawy pomysł na opowieść o tym, jaki to ten świat jest mały. Autor powiązał trzy historie solidnie, acz nienachalnie. Nie ma tu zbędnych podchodów, fałszywych tropów szytych grubymi nićmi czy chciwego mrugania okiem do czytelnika. Niespodzianki-spodzianki nie są grą, one się w swoim tempie klarują.
Najlepsza jest część środkowa i za nią samą dałbym z dziewięć gwiazdek. Ale jest jeszcze pierwsza, ciut zbyt kukiełkowa, i trzecia, której spisania nie powstydziłby się rejestrator. Czytając, zastanawiałem się, co mi w tych dwóch skrajnych częściach nie pasuje. Wreszcie wymyśliłem. Są opowiedziane niezwykle beznamiętnie. Być może taki był artystyczny zamysł pisarza, bo dałoby się to usprawiedliwić - a może nawet uzasadnić - zawartym w dziele przekazem. Co ja tam wiem? Nigdy wcześniej nie czytałem Martela.

Vinga | 2017-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Z panem Martelem mam zawsze ten sam problem. Za każdym razem, gdy kończę i zamykam kolejną jego książkę ciężko mi zdefiniować swój stosunek do tego, co właśnie przeczytałam. Ten sam utwór potrafi miejscami trącić banałem, a w innych miejscach zachwycać. Niemniej jednak każdej kolejnej publikacji wypatruję niecierpliwie.

"Wysokie góry Portugalii" to tryptyk: trzy części, trzech mężczyzn, trzy historie. Zdawałoby się - całkowicie odrębne opowieści o trojgu ludziach żyjących w trzech zupełnie różnych momentach XX wieku, a jednak... los splata je w zadziwiający sposób. Nawet oś fabuły zarysowana w tytułach kolejnych części: "Bezdomny", "Droga do domu", "Dom" wskazuje, że są one ze sobą nierozerwalnie związane. Historia zatacza koło, łącząc się w tym samym miejscu, poprzez te same postaci i symbole.

Tragiczny wypadek w pierwszej części stanowi kanwę kolejnych opowieści. Mimo to uważam tę opowieść za najsłabszą. Ilość katastrof i "automobilowych" plag egipskich spadających na...

Ania | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Moje drugie i ostatnie podejście do autora. Nigdy więcej!
Duże zacięcie religijne, ogromna ilość słowotoków i bełkotu.
Żart, wyzwanie, czy prowokacja?...
Ukrzyżowany Jezus pod postacią szympansa. Agatha Christie apostołką, a jej utwory ewangeliami.
Nie moja ciekawość, nie mój dystans.

książek: 1999
milla | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

„Wysokie góry Portugalii” Yanna Martela są magiczną opowieścią, w której autor zabiera czytelników w niezwykłą i zaskakującą podróż po najwyższych literackich wyżynach. Postmodernistyczna powieść utrzymana w konwencji realizmu magicznego czaruje swoim klimatem oraz oryginalnymi, zaskakującymi wątkami. Żadne słowa nie oddadzą w pełni mojego zauroczenia tym tytułem.

Historia wykreowana przez kanadyjskiego pisarza to zbiór trzech z pozoru niezależnych opowiadań, których bohaterami są mężczyźni pogrążeni w żałobie. Historie Tomasa, Euzebia i Petera wolne są od banału. Oryginalnie poprowadzone fabuły przepełnione są niecodziennymi, zajmującymi wątkami, które zachwycą wrażliwych czytelników ceniących subtelne, filozoficzne opowieści, literackie niespodzianki i piękną narrację.

Pierwsza historia to powieść drogi. Tomas po stracie ukochanych wyrusza w daleką podróż w poszukiwaniu kontrowersyjnego, religijnego artefaktu. Yann Martel z niezwykłą pieczołowitością opisuje wyprawę mężczyzny...

paulinaczyta | 2017-01-16

"Wysokie góry Portugalii" to książka fenomenalnego autora "Życia Pi". Jedni mówią, że Yann Martel jest przereklamowanym pisarzem, a drudzy mówią, że jest genialny. Ja natomiast uważam, że tą książką udowadnia, iż nie bez powodu jego nazwisko jest znane na całym świecie.

Kanadyjski pisarz w swojej najnowszej książce podejmuje bardzo ciężki temat jakim jest śmierć ukochanej osoby. Książka podzielona jest na trzy części, w każdej z nich poznajemy losy trzech bohaterów, którzy uczą się żyć na nowo bez bliskich, do których byli bezgranicznie przywiązani.

W pierwszej części poznajemy młodego Tomasa, który jest kustoszem w muzeum. Umiera mu ukochana oraz synek. Akcja dzieje się na początku XX wieku. Dzięki wsparciu i namowom wuja, młody człowiek wybiera się w Wysokie Góry Portugalii. Tomas ma obsesję na punkcie pewnego artefaktu, który właśnie tam ma zamiar odnaleźć. Jego podróż jest bardzo barwna, dziwna, zabawna, ale także i trudna. Dzieją się rzeczy, które nie pozwalają mu się...

K-czyta | 2017-01-31
Przeczytana: styczeń 2017

„Wysokie góry Portugalii” to książka, w której z jednej strony dosyć łatwo się odnaleźć, a z drugiej momentami nie wiadomo, na ile poważnie traktować niektóre wydarzenia. Yann Martel kilkakrotnie zadziwił mnie tym, jaki torem potrafiły płynąć jego myśli i być może właśnie ze względu na oryginalność bohaterów, fabuły i nawiązań jego książka trochę mnie gryzie, ale bardziej chyba jednak fascynuje.

Trzy historie, które dzieli kilkadziesiąt lat. Ludzie, których linie życia w pewnym sensie się ze sobą splotły. Zaczęło się od Tomása - po śmierci ukochanej i kilkuletniego synka zaczął chodzić tyłem. Bycie kustoszem wypełniało mu w pewnym stopniu czas, ale nie pustkę, jaką czuł po dotkliwej stracie. Po odkryciu pewnego dziennika wyrusza automobilem w podróż, by odnaleźć tajemniczy krucyfiks, mający się znajdować gdzieś w Wysokich Górach Portugalii. Później jest patolog Eusebio i jego żona Maria – ciągle rozgadana, nieustannie szukająca i usilnie dążąca do tego, by zbawić mężowską duszę....

Dorota Smakuje | 2017-02-22
Przeczytana: 03 lutego 2017

"Wysokie góry Portugalii" Yann Martell

Książka reklamowana jest jako kolejna powieść autora głośnego bestselleru "Życie Pi".

Nie czytałam Życia Pi, ale po przeczytaniu "Wysokich gór Portugalii" muszę Wam napisać, że dawno
nie czytałam tak dobrze napisanej książki, tak bogatym językiem, zachwycającym sformułowaniami, podsumowaniami, wnioskami i z specyficznym humorem!
więcej na http://smakuje.blox.pl/2017/02/Ksiazki-na-ferie.html