Czcij ojca swego

Wydawnictwo: Smak Słowa
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

„Czcij ojca swego” to gorzka i poruszająca opowieść o zranionym dzieciństwie oraz młodości, która zawsze żywi nadzieję na lepsze jutro. Na kartach swojej powieści Ela Sidi kreśli sugestywne emocjonalnie krajobrazy, których tłem jest rzeczywistość PRL – wprawdzie widziana z perspektywy dziecka, lecz pozbawiona infantylizmu i sentymentalnego idealizowania. Odważny styl autorki intryguje...

Odważny styl autorki intryguje przenikliwością oraz intensywnością odczuć. W surowych dekoracjach Polski przełomu lat 70. i 80. XX wieku toczy się życie wychowywanej przez ojca-alkoholika Ani. Dziewczynka doświadcza okrucieństwa ze strony najbliższego człowieka, ale dziecięca mądrość i wrażliwość pomagają jej budować własny świat, którego fundamentem staje się miłość. Historia bolesna, lecz niepozbawiona optymizmu, bo choć dziewczynka cierpi i nienawidzi za doznawane krzywdy to zarazem bezwarunkowo kocha i uczy się wybaczać.

„Czcij ojca swego” to powieść z gatunku tych, które są tak prawdziwe i mocne, że mogło je napisać tylko życie. I choć konfrontuje czytelników z ciemną stroną ludzkiej natury, to jednocześnie przypomina, że karta ludzkiego losu zawsze może się odwrócić.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/z,16,pl,czcij_ojca_swego.html

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/z,16,pl,czcij_ojca_swego.html

Oficjalna recenzja
Bogdan książek: 1245

Dziewczyna z sąsiedztwa

Jeszcze do niedawna nazwisko Eli Sidi nic mi nie mówiło. Nie słyszałem o żadnej z jej wcześniejszych książek, nie natrafiłem też na prowadzony przez nią blog „Gojka z Izraela”. Zainteresowałem się dopiero jej najnowszą książką, „Czcij ojca swego”, przede wszystkim z racji tematyki: powieść opowiada o dramatycznych kolejach losu córki alkoholika, rozgrywających się w realiach późnego PRL-u. Narratorką jest Ania, początkowo siedmioletnia, która relacjonuje kolejne lata swego życia. Narracja jest prowadzona w pierwszej osobie, w czasie teraźniejszym, co pozwala czytelnikowi z najbliższej odległości śledzić perypetie tej postaci.

Dziecięcy narrator w literaturze niedziecięcej to zabieg spotykany dość rzadko. Dzieje się tak być może dlatego, że tego rodzaju konwencja stawia przed autorem szczególne wyzwania. Jedno z nich to język narracji. Musi on być na tyle prosty, aby był psychologicznie wiarygodny, przekazując przy tym, jak na prozę artystyczną przystało, całe bogactwo zdarzeń, emocji, refleksji. Bez wątpienia niełatwa to sztuka, ale gdy wszystkie elementy zagrają prawidłowo, otrzymujemy książki wybitne, jak „Życie przed sobą” Ajara czy „Paddy Clarke Ha! Ha! Ha!” Doyle'a (nagroda Bookera z 1993 roku). Dobrze znając i wysoko ceniąc te powieści uważam, że „Czcij ojca swego” można postawić w tym samym szeregu, i to nie tylko z racji przekonująco prowadzonej, pierwszoosobowej narracji dziecięcej bohaterki.

Powieść Eli Sidi to literatura wysokiej klasy, pozbawiona tanich,...

Powieść Eli Sidi to literatura wysokiej klasy, pozbawiona tanich, emocjonalnych chwytów, o które przy tej tematyce byłoby szczególnie łatwo. Prostota, zwięzłość i klarowność tej prozy przekładają się na jej niezwykłą sugestywność, zarówno w odniesieniu do opisywanych wydarzeń, jak też przeżyć głównej bohaterki. Pod tym względem "Czcij..." przypomina „Inną duszę” Łukasza Orbitowskiego (będącą, w moim osobistym rankingu, książką roku 2015). Poza analogiami stylistycznymi występują tu również podobieństwa fabularne, jak choćby niezwykle celnie i poruszająco sportretowana postać ojca - alkoholika, okazjonalnie czarującego, jednak najczęściej żałosnego lub groźnego.

Przeczytanie tak znakomitej powieści nieznanego wcześniej autora to wyjątkowo przyjemna niespodzianka, potwierdzająca, że warto stawiać nie tylko na to, co sprawdzone. „Czcij ojca swego” wydało niewielkie wydawnictwo Smak Słowa, na którego ofertę na pewno zwrócę baczniejszą uwagę. Książka została wydana bardzo starannie; nie mam żadnych zastrzeżeń do strony edytorskiej, a mroczna, minimalistyczna okładka trafnie sygnalizuje temat i klimat powieści. Drobnym zgrzytem jest jedynie cukierkowe zdjęcie autorki („odmłodzonej” o jakieś 20 lat). Byłej modelce Eli Sidi można jednak wybaczyć tę odrobinę próżności, zwłaszcza że idzie ona w parze z tak imponującym talentem prozatorskim.

Bogusław Karpowicz

Justyna Banasik | 2019-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2019

Przejmująca, dobrze napisana, prawdziwa i smutna. Potwierdza, że dzieciństwo w rodzinie patologicznej po prostu musi odbić się na w dorosłym życiu.

kuzo | 2019-04-03
Na półkach: Przeczytane, Ebook, Legimi
Przeczytana: 30 marca 2019

Przerobiona wersja "Białej ciszy". Moje drugie spotkanie z autorką, które pokazało, że - czy w reportażu czy w beletrystyce - p. Sidi pięknie posługuje się polszczyzną. Książka oparta na jej własnych wspomnieniach. Dzieciństwo biedne, szare,w systemie komunistycznym, z brakiem ciepła w rodzinie, ojcem alkoholikiem, przemocą w rodzinie i gwałtem na 8-letniej dziewczynce. Wiem, że dużo było takich rodzin i że nikt nie interweniował, gdy mąż żonę tłukł, w myśl zasady "to sprawa prywatna, nie wtrącać się". Alkoholizm był tolerowany niemal jak zjawisko normalne. Także molestowanie dzieci i gwałty na nich były traktowane pobłażliwie. Dziś, jako emerytka z bagażem doświadczenia życiowego i fachowego wykształcenia, potrafię rozpoznać objawy molestowania dzieci i myślę, że w moim otoczeniu było takich dzieci w moim dzieciństwie co najmniej troje. Wtedy, nawet jeżeli coś podejrzewano, to jak w przypadku alkoholizmu, uważano to za sprawę prywatną rodziny i nie wtrącano się. Molestowane...

Ewa | 2018-01-31

Czcij ojca swego to dramat, którego fabuła umiejscowiona jest na przełomie lat 70. i 80. w trudnej rzeczywistości PRL-u.

Po śmierci matki Ania i Adam wychowywani są przez ojca alkoholika. Ojciec dzieci pośrednio przyczynił się do śmierci swojej żony i biorąc pod uwagę konsekwencje samotnego rodzicielstwa po kilku latach próbuje ułożyć sobie życie z inną kobietą. Dzieci mimo patologicznej sytuacji w rodzinie, uczą się dobrze, zdobywają nagrody w szkołach, ale nie mogą pozbyć się strachu i traumy, jaka cały czas towarzyszy im w życiu z ojcem alkoholikiem. Często wstyd za ojca jest tak duży, że nie potrafią znaleźć sobie żadnych przyjaciół. Mimo starań i zbyt szybkiego wejścia w życie dorosłych bywają aspołeczne. Alkohol jest coraz częstszym gościem w ich domu, a towarzyszy mu często brutalność, bicie, wulgaryzmy i przede wszystkim ogromny strach połączony ze wstydem. Czy uda się Ani i Adamowi pokonać traumę dzieciństwa? Czy ojciec tych dzieci w końcu się opamięta, czy wyląduje na...

deli | 2017-06-23

dobra książka, choć nie najwyższych lotów

Jerzy Ziobrowski | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Jeden bo nie można dać zera, za rozdział 43, Boże! co to jest instrukcja dla pedofila? To obrzydliwe, wstrętne i nie smaczne. Wiem, wiem zaraz będzie że to sztuka czy coś takiego, ale nie dla mnie. Jednym zdaniem, opis tego co można zrobić i jak 8 letniej dziewczynce uważam za wulgarny. Tyle.

vicky222 | 2016-10-29
Przeczytana: 02 października 2016

„TEN BÓL ZAMIESZKAŁ WE MNIE,
PRZYLGNĄŁ DO MNIE JAK BRUD.
DOBRZE MNIE ZNA.”

Czarna okładka z obrazkiem zabawy dziecięcej robi wrażenie i wprowadza odpowiedni nastrój, gdyż książka Czcij ojca swego polskiej pisarki Eli Sidi nie należy do łatwych historii.

System rodzinny stanowi pierwsze doświadczenia człowieka, które kształtuje jego tożsamość osobową. Te doświadczenia mają wpływ na dalsze wybory – te świadome i te nieświadome. Rodzic jako pierwszy autorytet budują świat dziecka. Dlatego rozwój w bezpiecznym, pełnym miłości domu ma duże znaczenie na późniejsze funkcjonowanie w dorosłym życiu i daje umiejętności budowania poprawnych relacji z innymi.

„DLACZEGO LUDZIE, KTÓRYCH KOCHAM, ODCHODZĄ?
CO ZEMNĄ JEST NIE TAK?
MOŻE JESTEM JAK ZEPSUTA ZABAWKA,
KTÓRĄ LUDZIE BAWIĄ SIĘ WTEDY, GDY NIE MAJĄ INNEJ?”

Ania nie ma takiego szczęścia. Ania ma kilka lat, kiedy jej matka opuszcza świat. Ania zostaje z bratem i ojcem. Ani ojciec znajduje pocieszenie w alkoholu. Ania zaczyna się...

Redhead | 2016-10-26

Zapraszam na bloga Redhead in Wonderland, gdzie dodałam opinię o książce:

monika | 2016-10-03
Przeczytana: 03 października 2016

W recenzji doczytałam się, że jest niepozbawiona optymizmu, ale niestety tego nie podzielam. Owszem bohaterka kocha swojego ojca bezwarunkowo, ale w tych momentach budzi się we mnie złość, żal, rozgoryczenie i kilka innych odczuć, które na pewno pozytywne nie są.
Miłość pomiędzy rodzeństwem jest godna pozazdroszczenia
Pojawia się też odrobina nostalgii, bo historia osadzona w czasach PRL-u.
Ale dominujące uczucie to gorycz
Od połowy czytałam ją z zaciśniętym gardłem. A jak skończyłam czytać zaczęłam się zastanawiać jak mogłabym naprawić świat

Nina | 2016-09-25
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Ela Sidi: Czcij Ojca Swego

Smutne życie dziewczynki w smutnym kraju, w którym brakowało wszystkiego oprócz wódki, mimo że kupować ją trzeba było na kartki, a w lokalach dostępna była dopiero po godzinie 13. Wódki, z którą nawet miłość nie potrafiła sobie poradzić. Opowieść przygnębiająca. Dobrze napisana.

Po Izraelu oswojonym Eli Sidi, ta książka jest sporym zaskoczeniem. Izrael, kraj do którego autorka wyjechała "za mężem", był przez nią oswajany z reporterską wnikliwością, ale jednak z pozycji przybysza z zewnątrz. I to na dodatek gojki, która musi pogodzić role obserwatora i członka kulturowo zupełnie nowej dla siebie rzeczywistości. W historii Ani, bohaterki jej drugiej książki, świat schyłkowego PRL-u jest wyrazisty i, szczególnie dla kogoś kto tamtych czasów nie pamięta, przerażający. Ale, jak w każdym dobrym dziele literackim, stanowi on tło, które wpływa lecz nigdy do końca nie determinuje losów i wyborów poszczególnych ludzi. Tak jest i w tej książce.

Ania, dziecko...

Mecha_Kulturacja | 2016-09-18

Ela Sidi to polska pisarka mieszkająca w Izraelu. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem z języka hebrajskiego. Jest także autorką bloga Goika z Izraela. Jej głośny bestseller Izrael Oswojony znalazł się na liście książek nominowanych do nagrody im. Beaty Pawlak. Laureatka nagrody Grand Press obecnie powraca z gorzką i poruszająca powieścią, Czcij Ojca Swego, która ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Jest to historia, którą ciężko jest opisać w dwóch zdaniach. Autorka na kartach swojej powieści kreśli bowiem krajobraz PRL-owskiej rzeczywistości widziany oczami dziecka. Nie jest to wybitnie oryginalny sposób ukazania świata przedstawionego, jednak w tym przypadku sprawa pozornie zdaje się dotyczyć rzeczy błahych, codzienności. Szybko jednak okazuje się, że na pierwszy plan wysuwa się gorzka opowieść, która w emocjonalny i bez cienia infantylizmy pokazuje dramat dziecka.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to okres PRL-u, który na swój specyficzny sposób kształtował społeczeństwo i w...