Moja wina bo tańczyłem cza-czę

Wydawnictwo: Muza

W wydawnictwie MUzA ukazała się równie rewelacyjna powieść tego kubańskiego autora: Ona śpiewała bolera Guillermo Cabrera Infante jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców hiszpańskojęzycznych ta książka, to kolejna podróż do Hawany, której już nie ma próba zapisania słowami muzyki, kolejne ćwiczenie z pamięci, jak zawsze u tego autora, wspomagane literaturą Moja wina, bo tańczyłem cha-chę to trzy opowiadania-wspomnienia, trzy rozmowy zapisane, według słów autora, w rytmie bolera (dwa pierwsze) i cha-chy (ostatnie). Kobieta i mężczyzna rozmawiają w restauracji, a potem jadą razem, by obejrzeć rytuał ku czci boga Ekbó. Rozstają się w dramatycznych okolicznościach. Cabrera Infante odwołuje się do muzyki nie tylko poprzez rytm, ale także konstrukcję książki, opartą na powracaniu do tych samych motywów. Co do miejsca akcji, jest ono niezmienne. Czy muszę mówić, że nazywa się Hawanaa, pyta retorycznie autor we wstępie. Polecamy

Noemi | 2014-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2014

Takie te opowiadania dziwne, a takie jakby... piękne? W pewien sposób magiczne, inne, trudne.
Po pierwszym można poczuć żar wirujących, spoconych ciał, drugie zostawia czytelnika przemoczonego i zatopionego (słowo-klucz) falą specyficznego absurdu, a trzecie... a trzeciego do tej pory nie jestem w stanie w pełni pojąć ani zaszufladkować.
Pierwsze wrażenie jak najbardziej pozytywne, ciekawa jestem, co też jeszcze autor ukrywa w rękawie.

mangi17 | 2013-11-12

„Moja wina, bo tańczyłem cza-czę” to trzy krótkie opowiadania. Bohaterami są kobieta i mężczyzna, miejscem akcji Hawana.
Cabrera Infante powtarza całe fragmenty tekstu, dialogi, motyw i klimat spotkania. Zmienia zakończenia i rytm wydarzeń, narzucany kolejno przez rytualne bębny, bolero i cza -czę. Bawi się formą.
Jest przez chwilę ciekawie, przez chwilę tak sobie. Czyta się szybko i tak samo zapomina.

Brokuły | 2017-04-14
Przeczytana: 26 marca 2017