Ona śpiewała bolera

Ella cantaba boleros
978-83-7495-3-214
kobiety, Hawana, Kuba, artystki
Paideia

● dwie znakomite opowieści kubańskiego laureata Nagrody Cervantesa ● historie dwóch niezwykłych i namiętnych kobiet, La Freddy i Amazonki, rozgrywające się w Hawanie, zanim jeszcze rewolucja bezpowrotnie zmieniła oblicze tego miasta ● biblioteka Instytutu Cervantesa w Warszawie otrzyma wkrótce imię Cabrera Infante La Freddy, czarna śpiewaczka o genialnym głosie i monstrualnym ciele, muza...

● dwie znakomite opowieści kubańskiego laureata Nagrody Cervantesa

La Freddy, czarna śpiewaczka o genialnym głosie i monstrualnym ciele, muza artystycznego półświatka, bawiącego się w nocnych klubach kubańskiej stolicy, i Amazonka, artystka telewizyjna, mroczny przedmiot pożądania i zarazem bohaterka najważniejszego epizodu erotycznego w życiu autora. Dwa portrety kobiet w rewiowej scenerii Hawany, które wpisują się w mit tego wyjątkowego miasta, źródła inspiracji dla całej twórczości autora.

[Muza, 2008]

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.matras.pl/ona-spiewala-bolera.html

artdeco92 | 2011-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2011

Na pewno nie jest to książka wybitna, ale należy do grona bardzo dobrych. Lubię egzotyczno-miejskie opowieści o związkach silnych równie erotycznie, co emocjonalnie. Opowieść o Amazonce niechcący rozpala gorączką hawańskich wieczorów w wyobraźni czytelnika. Czytana przeze mnie raczej nieuważnie - wślizgnęła się do podświadomości i zakręciła feerią barw i cyniczno-niewinnych odczuć. To historia mężczyzny, którego nie polubiłam. Jest słaby w swojej pozornej męskiej sile i swoją słabością osłabia też z początku silną kobietę.
Można "Amazonkę" traktować także jako obyczajową historię banału, ale zważywszy na jej prawdopodobne istnienie w biografii autora, zostaje w pamięci jak rozedrgana irytująca struna. Dlatego nie przeszłam do drugiego, tytułowego, opowiadania.
Niemniej polecam, warto.

awita | 2016-05-10