Natalia

Profil użytkownika: Natalia

Poznań Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 3 godziny temu
86
Przeczytanych
książek
139
Książek
w biblioteczce
72
Opinii
155
Polubień
opinii
Poznań Kobieta
Dodane| Nie dodano
Żona, mama, dietetyk, autorka artykułów dla specjalistycznego czasopisma dla dietetyków, książkoholiczka kochająca czekoladę.

Opinie


Na półkach:

Każdy człowiek chce czuć się ważny, kochany, potrzebny i bezpieczny. Poczucie przynależności jest niezwykle istotne. Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia, by wychowywać się w kochającej, wspierającej rodzinie. Zdarza się, że dorośli zawodzą, a to małe zranione dziecko żyje w dorosłych już nas i często daje o sobie znać. Dzieciństwo ma ogromny wpływ na jakość naszego dorosłego życia, na budowane przez nas relacje.

Vienna Pharaon, doświadczona terapeutka rodzinna, w swojej książce pomaga zrozumieć zranienia wyniesione z rodziny. Autorka opisuje prawdziwe historie swoich pacjentów, dbając przy tym o ich prywatność. Na ich przykładach przybliża najczęstsze zranienia, takie jak brak przynależności, zaufania, poczucia bezpieczeństwa czy uczucie bycia bezwartościowym. To wszystko człowiek wynosi z wczesnych lat swojego życia i przenosi na relacje w związku czy w pracy już w dorosłym życiu. Często robi to nieświadomie, w obronie przed kolejnym zranieniem. Osoba zraniona rani innych. Dlatego tak ważne jest, aby przyjrzeć się swoim traumom, przepracować je, aby móc tworzyć wartościowe relacje z innymi ludźmi, a przede wszystkim z samym sobą.

To wcale nie muszą być wielkie traumy wynikające z patologicznego zachowania rodziców czy opiekunów. Pacjenci autorki często przyznawali, że mieli szczęśliwe dzieciństwo, kochających rodziców. Przykład Andreia: jego samotna mama ciężko pracowała na dwa etaty, aby zadbać o wszystkie jego potrzeby i zapewnić mu lepszą przyszłość. Spędzała czas z synem jedynie w niedzielę. Chłopiec bardzo kochał swoją mamę i był jej wdzięczny za to, że się dla niego poświęcała, jednak to, czego najbardziej pragnął jako dziecko, to móc spędzać z nią czas. Mimo dobrych intencji matki, powstało w nim zranienie. Do zranień nie dochodzi tylko w wyniku zaniedbań czy niewłaściwego postępowania. Autorka właśnie na to otwiera oczy.

“Traumy dzieciństwa” to dawka merytorycznej wiedzy w bardzo przystępnej formie. To książka, z którą się pracuje, krok po kroku. Praca nad sobą to najlepsze, co można dla samego siebie zrobić.

Każdy człowiek chce czuć się ważny, kochany, potrzebny i bezpieczny. Poczucie przynależności jest niezwykle istotne. Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia, by wychowywać się w kochającej, wspierającej rodzinie. Zdarza się, że dorośli zawodzą, a to małe zranione dziecko żyje w dorosłych już nas i często daje o sobie znać. Dzieciństwo ma ogromny wpływ na jakość naszego...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

“Esesmanka” to reportaż przedstawiający historię jednej z najbardziej znanych niemieckich nadzorczyń obozów koncentracyjnych. Hidegard Lächert, nazywana przez więźniarki Krwawą Brygidą to zło w czystej postaci. Karierę w obozie koncentracyjnym rozpoczęła jako młoda kobieta, zaledwie dwudziestokilkuletnia, matka dwójki małych dzieci. Przerażające jest to, że jej ofiarami były głównie kobiety i dzieci. Często bez żadnego powodu biła, kopała i szczuła psa na więźniarki. Potrafiła zamordować z zimną krwią, a następnie otrzepać ręce i pójść dalej. Krwawa Brygida prezentowała pełnię swoich sadystycznych możliwości, siejąc postrach wśród więźniów.

Autor nie skupił się jedynie na życiu obozowym, ale też przedstawił dalsze losy okrutnej esesmanki. Przeczytamy o jej współpracy z CIA i startowaniu do Parlamentu Europejskiego. Możemy przyglądać się procesowi sądowemu przeciwko niej i innym oprawcom. Krwawa Brygida nawet na sali sądowej wzbudzała niewyobrażalny strach wśród byłych więźniarek. Oskarżona, nawet po 30 latach nie potrafiła przyznać się do popełnionych czynów, zgrywając ofiarę. Czy dosięgła ją sprawiedliwość? Co prawda nigdy nie została skazana na karę śmierci, ale została ukarana w inny sposób. Przekonajcie się sami.

“Esesmanka” to książka, która nie należy do łatwych i przyjemnych. Jest to solidny reportaż, wzbogacony o liczne fotografie i przytoczone wypowiedzi świadków. Zło wyrządzone przez Hildegard Lächert jest nie do pojęcia. Jeszcze bardziej zdumiewa zaprzeczanie, zrzucanie winy na innych, oskarżanie świadków o kłamstwo i kompletny brak poczucia winy. Czy można być człowiekiem pozbawionym jakichkolwiek uczuć? Krwawa Brygida, znana w Gries-Bolzano jako Tygrysica, jest tego idealnym przykładem.

“Esesmanka” to reportaż przedstawiający historię jednej z najbardziej znanych niemieckich nadzorczyń obozów koncentracyjnych. Hidegard Lächert, nazywana przez więźniarki Krwawą Brygidą to zło w czystej postaci. Karierę w obozie koncentracyjnym rozpoczęła jako młoda kobieta, zaledwie dwudziestokilkuletnia, matka dwójki małych dzieci. Przerażające jest to, że jej ofiarami...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Jane, Sophie, Kath i Hils to zgrana grupa przyjaciółek, które mają swoje rytuały, np. piątkowe drinki. Pewnego razu zjawia się na nich Lexie - młoda dziewczyna, piękna, przebojowa, pewna siebie. Jane od razu nabiera co do niej podejrzeń, nie ufa jej i bacznie jej się przygląda. Sophie ulega jej urokowi, im bardziej zbliża się do nowo poznanej dziewczyny, tym bardziej odsuwa się od swojej wieloletniej przyjaciółki, Jane. To, co najbardziej zbliża do siebie Sophie i Lexie - obie w tym samym czasie są w ciąży. Tylko że…Jane zauważa sztuczny brzuch u Lexie.

Jeśli mam być szczera, to średnio podobała mi się ta książka. Było tutaj zdecydowanie zbyt dużo opisów i męczących przemyśleń głównej bohaterki. Naiwność Sophie doprowadzała mnie do szału, to dorosła kobieta, a zachowywała się jak typowa nastolatka. Pozostałe dziewczyny, Kath i Hils jakoś ratowały sytuację. Relacja Jane i jej męża Frankie’go również pozostawia wiele do życzenia. Zatajanie prawdy, niedopowiedzenia, ukrywanie przed sobą mniej i bardziej istotnych faktów.

Gdzieś w połowie domyśliłam się o co mniej więcej chodzi. Czytałam do końca, bo chciałam poznać motywy działania Lexie. Ta historia pokazuje jedno - nie warto powierzać wszystkich swoich sekretów jednej osobie, bo nigdy nie wiemy, czy nie wykorzysta naszych słabości przeciwko nam. Przykre, ale prawdziwe ;)

“Prawdziwe przyjaciółki” to nie kryminał ani tym bardziej thriller, dlatego miłośnicy tych gatunków niech się na to nie nastawiają. Zdecydowanie więcej tutaj dramatu, ot, zwyczajna obyczajówka. Ja się nastawiłam na thriller, może stąd moje rozczarowanie. Nie polecam, nie odradzam, bo może komuś bardziej przypaść do gustu :)

Jane, Sophie, Kath i Hils to zgrana grupa przyjaciółek, które mają swoje rytuały, np. piątkowe drinki. Pewnego razu zjawia się na nich Lexie - młoda dziewczyna, piękna, przebojowa, pewna siebie. Jane od razu nabiera co do niej podejrzeń, nie ufa jej i bacznie jej się przygląda. Sophie ulega jej urokowi, im bardziej zbliża się do nowo poznanej dziewczyny, tym bardziej odsuwa...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Natalia Suprunowicz

z ostatnich 3 m-cy
2024-05-09 13:33:38
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Traumy dzieciństwa. Jak przełamanie rodzinnych wzorców może uwolnić nasze życie i miłość na
8 / 10
i dodała opinię:

Każdy człowiek chce czuć się ważny, kochany, potrzebny i bezpieczny. Poczucie przynależności jest niezwykle istotne. Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia, by wychowywać się w kochającej, wspierającej rodzinie. Zdarza się, że dorośli zawodzą, a to małe zranione dziecko żyje w dorosłych już...

Rozwiń Rozwiń
Natalia Suprunowicz
2024-05-08 22:09:47
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Esesmanka na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-08 22:09:47
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Esesmanka na
8 / 10
i dodała opinię:

“Esesmanka” to reportaż przedstawiający historię jednej z najbardziej znanych niemieckich nadzorczyń obozów koncentracyjnych. Hidegard Lächert, nazywana przez więźniarki Krwawą Brygidą to zło w czystej postaci. Karierę w obozie koncentracyjnym rozpoczęła jako młoda kobieta, zaledwie dwudzi...

Rozwiń Rozwiń
Esesmanka Jarosław Molenda
Średnia ocena:
7.8 / 10
42 ocen
Natalia Suprunowicz
2024-05-05 14:47:30
Natalia Suprunowicz i Vicious_042_ są teraz znajomymi
2024-05-05 14:47:30
Natalia Suprunowicz i Vicious_042_ są teraz znajomymi
Natalia Suprunowicz
2024-05-05 14:46:49
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Prawdziwe przyjaciółki na
6 / 10
i dodała opinię:
2024-05-05 14:46:49
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Prawdziwe przyjaciółki na
6 / 10
i dodała opinię:

Jane, Sophie, Kath i Hils to zgrana grupa przyjaciółek, które mają swoje rytuały, np. piątkowe drinki. Pewnego razu zjawia się na nich Lexie - młoda dziewczyna, piękna, przebojowa, pewna siebie. Jane od razu nabiera co do niej podejrzeń, nie ufa jej i bacznie jej się przygląda. Sophie uleg...

Rozwiń Rozwiń
Prawdziwe przyjaciółki S.E. Lynes
Średnia ocena:
6.9 / 10
355 ocen
Natalia Suprunowicz
2024-04-30 23:17:36
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Osiem dni maja. Ostateczny upadek III Rzeszy na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-30 23:17:36
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Osiem dni maja. Ostateczny upadek III Rzeszy na
8 / 10
i dodała opinię:

“Osiem dni maja. Ostateczny upadek III Rzeszy” to niezwykle rzetelna publikacja przedstawiająca wydarzenia obejmujące dni 30 kwietnia - 8 maja 1945 r. To okres dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w ostatnich dniach nazistowskiego reżimu.

Wydawać by się mogło, że samobójstwo Hitler...

Rozwiń Rozwiń
Natalia Suprunowicz
2024-04-24 11:56:37
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Rzeczy, których nie dokończyliśmy na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-04-24 11:56:37
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Rzeczy, których nie dokończyliśmy na
7 / 10
i dodała opinię:

Bardzo lubię, gdy w książce przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Tutaj na dodatek przyglądamy się dwóm różnym historiom - Georgia i Noah - w teraźniejszości oraz Scarlett i Jameson w czasach II wojny światowej. O ile wątek tej pierwszej pary nieco mnie irytował, tak przepadłam bez ...

Rozwiń Rozwiń
Natalia Suprunowicz
2024-04-17 17:59:29
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Zrabowane nadzieje na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-17 17:59:29
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Zrabowane nadzieje na
8 / 10
i dodała opinię:

Najnowsza książka Niny Zawadzkiej poruszyła mnie do głębi. Piekło, które przeżyły polskie dzieci jest nie do opisania. W moim odczuciu - mamy dwójki maluchów - nie ma większego bólu i niesprawiedliwości.

W “Zrabowanych nadziejach” poznajemy historię rodziny Antoszewskich. To prosta rodzi...

Rozwiń Rozwiń
Zrabowane nadzieje Nina Zawadzka
Średnia ocena:
8.3 / 10
72 ocen
Natalia Suprunowicz
2024-04-09 15:34:15
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Mój ojciec nazista na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-04-09 15:34:15
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Mój ojciec nazista na
8 / 10
i dodała opinię:

Historie napisane przez Kate Hewitt za każdym razem chwytają mnie za serce i tak było również w przypadku książki “Mój ojciec nazista”.

Libby Trent wiedzie spokojne życie. Ma męża, dwójkę dzieci i pracę, którą lubi. Opiekuje się swoim 96-letnim tatą, który jak na swój wiek, całkiem dobrz...

Rozwiń Rozwiń
Mój ojciec nazista Kate Hewitt
Średnia ocena:
7.9 / 10
79 ocen
Natalia Suprunowicz
2024-03-29 17:32:44
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Ocalić siebie na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-03-29 17:32:44
Natalia Suprunowicz oceniła książkę Ocalić siebie na
7 / 10
i dodała opinię:

Hanię poznajemy jako młodą dziewczynę, studentkę medycyny. Już na samym starcie dorosłego życia, los okropnie ją doświadcza - jej ukochany, Adam, przegrywa walkę z białaczką. Pogrążona w żałobie, stara się żyć dalej. I tak oto kończy studia i wyjeżdża do Wielkopolski, gdzie zaczyna swoją p...

Rozwiń Rozwiń
Ocalić siebie Katarzyna Janus
Średnia ocena:
7.9 / 10
50 ocen
Natalia Suprunowicz
2024-03-26 22:50:20
Natalia Suprunowicz dodała książkę Pod kluczem na półkę Chcę przeczytać
2024-03-26 22:50:20
Natalia Suprunowicz dodała książkę Pod kluczem na półkę Chcę przeczytać
Pod kluczem Ruth Ware
Średnia ocena:
7.2 / 10
3969 ocen

statystyki

W sumie
przeczytano
86
książek
Średnio w roku
przeczytane
7
książek
Opinie były
pomocne
155
razy
W sumie
wystawione
86
ocen ze średnią 7,6

Spędzone
na czytaniu
558
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
9
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]