Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami

Okładka książki Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami Justyna Dąbrowska
Okładka książki Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami
Justyna Dąbrowska Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2016-10-13
2016-10-13
starzy ludzie rozmowy życie

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (38) / luty 2021 Justyna Dąbrowska, Karol Grygoruk, Elle Hunt, Joanna Lech, Bolesław Leśmian, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Andrzej Mencwel, Ania Morawiec, Joanna Mueller, Izabela O’Sullivan, Daniel Petryczkiewicz, Michał Rzecznik, Bartek Sabela, Paweł Sołtys, Mery Spolsky, Ewa Stusińska, Adelajda Truścińska, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...

Bardzo mądra książka, zawierająca rozmowy z mądrymi ludźmi. Do refleksji. Momentami, wręcz krzepiąca.

Justyna Dąbrowska prowadzi rozmowy ze starszymi osobami - mistrzami, o czym? praktycznie o wszystkim. Jednak temat przewodni to upływ czasu, starość lub ładniej brzmiąco - późna dojrzałość i codzienne odnajdywanie się w niej oraz spojrzenie w przeszłość i jej perspektywiczna ocena.
Czego bohaterzy żałują w życiu a z czego są zadowoleni? Co jest warte starania? Jak się czują wiedząc, że większa część ich życia jest już za nimi? Co to znaczy być spełnionym? To tylko kilka z ogromu pytań zadawanych przez psycholożkę i dziennikarkę, Justynę Dąbrowską.

Rozmówcy w osobisty sposób przybliżają też wydarzenia, w których brali udział. Halina Birenbaum, polsko-izraelska pisarka, ocalona z Holocaustu, opowiada o czasie wojny, getcie oraz o obozach koncentracyjnych. Te doświadczenia niewątpliwie ukształtowały jej charakter.

Niektórych osób wypowiadających się, już nie ma wśród nas, chociażby Profesora Jana Strelau. Wybitny psycholog, jeden z moich wykładowców akademickich. Jego nauki dotyczące m.in różnic indywidualnych i temperamentu w jakiś sposób idą ze mną przez życie.
Czy Daniela Passent, który opowiada o swoich wyborach, tych złych jak i dobrych. O życiu osobistym, związku z Agnieszką Osiecką i o tym, że...jest już spakowany.

Każdy z dyskutantów w dojrzały sposób ujawnia swoje poglądy, myśli.
Właśnie dlatego lubię wsłuchiwać się w to, co osoby starsze mają do powiedzenia, przekazania. Bijące od nich doświadczenie życiowe jak i dystans do teraźniejszości są niesamowite.
I również właśnie dlatego książka ta, jest dla mnie doskonałą "pożywką" dla sfery duchowej.

Najważniejsze w życiu to mądrze je przeżyć. Co nie zawsze jest łatwe ale...warto u schyłku życia przystanąć, obejrzeć się za siebie i z uśmiechem spojrzeć na to, co minione.

Książka rekomendowana jako wywiady ze starymi mistrzami o starości i odchodzeniu, ale dla mnie to rozmowy o życiu, bo odchodzenie jest jego ostatnim etapem, a rozmówcy nie skupiaja się tylko na tym etapie, a mówią o wszystkim i staraja się tę swoją wiedzę przekazać z pełną świadomościa, że jednak jest to nieprzekazywalne, bo życie trzeba po prostu przeżyć. Mądra, istotna lektura. Lubię czerpać z wiedzy innych. 😍

Lubię czytać wywiady, lubię starość i mądrych ludzi. Ciekawa lekruta, można wiele się nauczyć od ludzi, którzy przeżyli od nas więcej.

Piękne, poruszające rozmowy o rzeczy smutnej, acz naturalnej i ostatecznej. Bez patosu, ze spokojnem, dystansem, ba - nawet przymrużeniem oka - o swojej śmierci mówią mistrzynie i mistrzowie sztuki, kultury, nauki. Godna polecenia.

Pani Justyna jest specem od rozmów z osobami starszymi.
W tej książce zawarte są przemyślenia, czy warto bać się przemijania i czego nauczyło nas nasze życie.
A jej adwersarzami są największe autorytety w swoich zawodach. Naprawdę warto pochylić sie nad tymi wywiadami. Żeby poczuć się lepiej i odnaleźć pogodę ducha...

Pani Justyna jest specem od rozmów z osobami starszymi.

Moja babcia, jedna z najważniejszych osób w moim życiu, nauczyła mnie patrzeć na starość z duużą wyrozumiałością, cierpliwością, życzliwością. Daleka była i jest od zgorzkniałości, narzekania i bycia „utrudzoną życiem” choć przeszła wieeele. Zawsze patrzę na nią z podziwem i ze wzruszeniem.. I choć już mnie nie poznaje , i żyje w innej rzeczywistości to dalej zachowuje swoją prostotę, niewiarygodną radość i mądrość życiową. Jest moją mistrzynią ❤

I z takimi mistrzami rozmawia w książce Pani Justyna Dąbrowska. Z Ludźmi w sędziwym wieku, ale o nieprawdopodobnej sile i życiowej mądrości. Odpowiadają m.in. na pytania co w życiu warte jest starania, o co warto walczyć, co pielęgnować, jak żyć by było dobrze. Czy można lubić starość, czy boją się śmierci i czy da się na nią jakoś przygotować..

Na te i wiele innych pytań odpowiadają m.in znani profesorowie, ludzie sztuki i nauki, bez zgorzkniałości, przesadnej wyniosłości, i jakiegoś wymądrzania się

Niezwykle inspirujące i ciekawe wywiady. Pokazują i otwierają nowe perspektywy patrzenia na pewne sprawy, na otaczającą nas rzeczywistość…
Rozmowy prowadzone sensownie(choć nie wszystkie stawiane przez autorkę pytania były wg mnie trafne i wiele pytań się powtarzało co powodowało że wywiady były podobne do siebie),
Dla autorki nie ma pytań tabu.

Na pewno podobało mi się to że autorka do rozmów zaprosiła osoby z różnego środowiska, wierzące i niewierzące, i mamy taki pogląd na życie różnorodny, co jest rozwijające..

Książka naładowana jest jakimś ciężarem, ale nie smuci, a pozwala oswoić sie z tematami o których na co dzień nie chcemy rozmawiać..

Nic tak nie inspiruje jak dzielenie się doświadczeniem z innymi ludźmi, a ludzi starszych, a szczególnie takich mądrych, słuchać warto bo Oni byli tacy jak my, a my będziemy tacy jak Oni…

Polecam

Piękna, mądra książka

Piękna, mądra książka

Ta książka zostawiła mi dwa wywiady, do których wracam do dnia dzisiejszego. Bardzo sceptycznie podchodzę do nadawania odgórnych, mistrzowskich etykiet, ale jeżeli mamy codziennie odrobinę czasu - warto sączyć powoli tą książkę.

To moja druga przeczytaną książka autorki, która jest utrzymana w tej samej konwencji co poprzedniczka ("Miłość jest warta starania"). Jest to zbiór wywiadów z seniorami, podczas ktorych autorka porusza między innymi temat starości i śmierci. To co mówią jej rozmówcy jest bardzo fascynujące i pouczające, szkoda że książka nie cieszy się zbyt wielką popaluarnoscia sądząc po ilości recenzji w internecie. Tak wiele można się nauczyć od osób w podeszłym wieku a wydają się być marginalizowani. Jest to wszystko sprawnie zredagowane i obecność autorki nie jest męcząca czy dominująca. Pytania, które zadaje każdemu z osobna są podobne co daje czytelnikowi bardzo interesujący obraz różnych charakterów i podejścia do pewnych zjawisk.

Jedyne czego mi brakowało w tej książce to przedstawicieli innych klas społecznych poza inteligencją. Myślę, że to dałoby szerszy obraz. Niemniej gratuluję autorce pomysłu i chętnie przeczytam więcej.
To nie jest jakieś arcydzieło literatury ale moja ocena ma cel zachęcić innych, bo warto.

• 2017