Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami

Wydawnictwo: Agora SA
starzy ludzie, rozmowy, życie

Rozmowy ze starymi ludźmi są fascynujące. Ponieważ starzy ludzie są szczerzy - uważa Justyna Dąbrowska. Niczego nie rozgrywają, walą prosto z mostu. A ja pytam o sprawy fundamentalne. O miłość, nadzieję, wiarę, sens życia. O to co jest warte starania, a co można sobie darować. O przemijanie. O szykowanie się do ostatniej drogi. Rozmawiam z moimi autorytetami, m.in. z księdzem Adamem...

Rozmawiam z moimi autorytetami, m.in. z księdzem Adamem Bonieckim, Julią Hartwig, Krzysztofem Pomianem, Zulą Wielowieyską. Ci rozmówcy to mistrzowie życia. Patrzą do przodu, choć większość życia za nimi. Mimo, że ich dzieciństwo naznaczyła wojna, są pełni optymizmu. Jak to zrobili? Niech czytelnik sam się przekona.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Cressi | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Przeczytana, ale takich książek nie odkłada się na półkę na która trudno sięgnąć. Mój egzemplarz wyląduje na długi czas w miejscu "pod ręką". Jak traci się sens, wiarę i przekonania to wypowiedzi Mistrzów pozwalają wrócić na prostą. Mądre zdania ludzi o ogromnej inteligencji, doświadczeniu pozwalają odzyskać dystans, sprowadzić do perspektywy "odwróconej lornetki". Dobre chwile z tą książką ciągle przede mną, ponownie. Polecam wszystkim zadającym pytania.

Moni | 2017-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2017

"Tracimy życie żyjąc..."- słowa prof. Marii Janion przewijają się w wywiadach zamieszczonych w tej książce nader często. I ciągle podejmowana jest próba odpowiedzi. Więcej tracimy czy zyskujemy?
Justyna Dąbrowska, autorka i jej interlokutorzy poruszają ważne kwestie życia, śmierci, starości, celu i sensu życia, miłości, odpowiedzialności za bliskich, zgody na przemijanie, dystansu do rzeczywistości. Wiele tu perełek i kilkanaście interesujących, pięknych życiorysów wybitnych ludzi- psychologów, lekarzy, filozofów, pisarzy, poetów, scenarzystów, publicystów. Pań i panów u schyłku życia, których doświadczenie pozwala na spokojne godzenie się z nieuchronnym. I choć z niektórymi koncepcjami się nie godzę, warto się temu przyjrzeć z bliska. Mnie osobiście to umocniło.

Aneta P-is | 2018-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2018

Wyśmienita lektura! Refleksyjne,przepełnione optymizmem, podnoszące na duchu rozmowy. Rozmowy o wszystkim, o starości, przemijaniu, śmierci ale i nadziei, miłości, szacunku dla drugiego człowieka. To jedna z tych pozycji, do których z przyjemnością będzie się wracało. Ja, wrócę na pewno!

Kasia | 2018-08-03
Na półkach: Legimi, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Fenomenalna książka.
Słów brakuje.
Mądre rozmowy z autorytetami, ludźmi nauki, kultury.
Nie jestem w stanie więcej napisać.
Każdy powinnien sam ją przeczytać i ocenić.

natalia | 2019-02-08
Na półkach: 2019, Przeczytane, Mam
Przeczytana: 08 lutego 2019

Po semestrze zajęć o starości i po spotkaniach (w różnych miejscach i środowiskach) z seniorkami i seniorami tylko jednej rzeczy nauczyłam się o nich na pewno: są różni. I żaden stereotyp tej różnorodności nie pomieści. Starość ma różne oblicza, jest utkana z najważniejszych doświadczeń życiowych, a na te niekoniecznie i nie zawsze mamy wpływ. „Nie ma się czego bać” Justyny Dąbrowskiej ukazuje tę podnoszącą na duchu, pełną mądrości i nadziei wersję starości. To rozmowy z niesamowitymi ludźmi o przeszłości i przeżyciach, które mnie nie umieją się czasem zmieścić w głowie. I tak sobie czytam i co kilka stron spoglądam przez okno z myślą „a co ja bym” i „jak ja bym”, gdybym na świecie była 70 lat wcześniej. Odmienne losy i historie, odmienne poglądy i wartości, ale bezsprzecznie rozmówców autorki łączy niezłomność. I ta spokojna, nieskomplikowana (choć do wdrożenia w życie ogromnie trudna) mądrość. Słodko-gorzka jest to książka. Bo wiem, że nie każda starość tak wygląda. Ale wiem też,...

Monika | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Trudne rozmowy wymagają prawdziwej mądrości. Justyna Dąbrowska zainteresowała się tematami nie tylko trudnymi, ale też bardzo dziś niepopularnymi, spychanymi w sferę tabu: przemijaniem, starością i śmiercią. Do rozmowy zaprosiła prawdziwych mędrców, którzy dzielą się z nami swoim doświadczeniem i zarażają nas optymizmem, choć większość życia mają już za sobą.

Powstała książka mądra, miejscami przejmująca, ale niezwykle podnosząca na duchu i bardzo inspirująca, dostarczająca licznych tematów do przemyśleń.
(...)
U schyłku życia zaczynamy rozumieć, że liczą się nie dyplomy, pieniądze, wille, stanowiska, ale zwykła ludzka przyzwoitość: „ludzka przyjaźń i ludzka miłość się liczy”. Choćbyśmy starość spędzali na luksusowym jachcie, sumienie zadba, że nie będzie ona spokojna: nie pozwoli zapomnieć o konformistycznych decyzjach, skrzywdzonych ludziach, chwilach, gdy tchórzostwo wzięło górę nad odpowiedzialnością. Starość to czas rozrachunków z samym sobą.
(...)
Na ostatnim etapie życia...

LadyBlackCat | 2017-04-10

Książka to zbiór wywiadów, jakie przeprowadziła autorka z 15 osobami, których określiła jako „mistrzów.” Aby zostać zakwalifikowanym jako „mistrz” należało osiągnąć określony, zaawansowany wiek biologiczny, najmłodszy z rozmówców miał 74 lata, było to więc takie minimum. Drugim kryterium była kwestia posiadania już pewnej sławy, żaden z rozmówców nie jest osobą nieznaną. No i trzecie kryterium to określony dorobek naukowy lub artystyczny. Książka jest standardowego formatu, wydrukowana standardową czcionką, liczy 260 strony, z czego część zajmują fotografie, część jest pusta, bo jest koniec rozmowy. Tekst zawarty jest może na około 200 stronach. Wszystkie więc prawdy, jakie rozmówcy posiedli o życiu, musiały się zmieścić na określonej, niezbyt obszernej objętości. Autorka odnosi się do nich, jakby wszyscy oni byli alfą i omegą i posiedli wiedzę na wszelkie możliwe pytanie, jakie nurtują ludzkość od zarania dziejów.

W efekcie takiego zabiegu mamy więc przykładowo „mistrza”,...

Ania | 2017-05-11
Przeczytana: 09 maja 2017

SlowReading.pl

Po co myśleć o starości? Czy jest sens się nad nią zastanawiać w wieku 20, 30, 40 lat? W końcu, kto z nas wie, jak długo będziemy żyć i co nas czeka? Może lepiej skupić się na tu i teraz, a co będzie, to będzie?

No właśnie, ale jak to będzie? Justyna Dąbrowska postanowiła zapytać o to piętnastu rozmówców, z których najmłodszy dawno skończył siedemdziesiąt lat: jak to jest być starym i patrzeć na życie z tej perspektywy? W jej książce "Nie ma się czego bać" odpowiedzi udzielili jej Mistrzowie i Mistrzynie – ludzie znani, nieprzeciętni, z dokonaniami na polu nauki i kultury. Wyszły z tego ciekawe, inspirujące rozmowy. I to wcale nie na temat samej starości, ale ogólnie, o życiu.

Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej to ludzie, których różni wiele. Stosunek do Boga, małżeństwa, śmierci. Życiowe doświadczenie, zawodowe sukcesy. Wszyscy jednak zgadzają się w jednej kwestii i mówią o tym niezależnie oraz różnymi słowami. Mianowicie: na swoją starość pracujemy przez całe życie....

Gusiołki | 2018-02-22
Na półkach: Posiadamy, Przeczytane

Wspaniała ,ciepła ,pełna życiowego optymizmu,mądra książka.Czytelniku kup ją i poczekaj,a jak doczekasz 50-siatki to czytaj codziennie,delektuj sie i myśl:carpe diem,jeszcze tyle przede mną.

Pola | 2016-10-23

Zbiór wywiadów "Nie ma się czego bać. Rozmowy z Mistrzami" Justyny Dąbrowskiej to rozmowy z księdzem Adamem Bonieckim, Haliną Birenbaum, Jackiem Bocheńskim, Janem Strelauem, Danielem Passentem, Zofią Wielowieyską, Anastazja Nakov, Krzysztofem Pomianem, Jackiem Hołówką, Alicją Gawlikowską-Świerczynską, Wiesławem Łukaszewskim, Krystyną Zachwatowicz, Andrzejem Mularczykiem, Julią Hartwig i Anną Trzeciakowską

Dąbrowska rozmawia o różnych sprawach - o sensie życia, o przemijaniu, o miłości, o popełnianych błędach. O dystansie do przeszłości i zgodzie na to, co nieuchronne. Autorka tak mówi o swoich motywacjach: "Rozmawiam z ludźmi, którzy są zrobieni z dobrego, przedwojennego materiału, bo oni są szczerzy, nie krygują się i mają ciekawe rzeczy do powiedzenia. Rozmawiam, bo jestem ciekawa, co widać z tego szczytu, na który oni się wspięli. Rozmawiam, bo chciałabym usłyszeć coś krzepiącego o tym, jak to wszystko się kończy."

I Dąbrowska, i czytelnicy znajdują pokrzepienie. Wydawać się...