Zgłosuj na książki roku 2017

Czarna skrzynka

Cykl: Harry Bosch (tom 16)
Wydawnictwo: Albatros
Black Box
emindflow

Analiza balistyczna pocisku, będącego dowodem w świeżo popełnionej zbrodni, pozwala Harry’emu Boschowi powiązać ją z niewyjaśnionym morderstwem młodej fotoreporterki, relacjonującej zamieszki w Los Angeles dwadzieścia lat wcześniej. Detektyw początkowo zajmował się tą sprawą, później jednak przejął ją inny wydział i ostatecznie akta trafiły na półkę. Nowe dowody wskazują, że śmierć sprzed lat nie była przypadkowym aktem przemocy, lecz zaplanowaną zbrodnią, a co więcej – częścią większej intrygi. Harry rozpoczyna poszukiwania „czarnej skrzynki” – dowodu, który pomoże mu połączyć obie sprawy i złożyć do kupy wszystkie elementy układanki.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/ebooki/czarna-skrzynka-...(?)

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/ebooki/czarna-skrzynka-...»

Wkp | 2016-12-29

Królewna Śnieżka i czarna skrzynka

Poza tym autor jest naprawdę dobrym rzemieślnikiem, potrafi pisać, budować napięcie i zaskakiwać. Umie też stworzyć należytą atmosferę, a w „Czarnej skrzynce” czuć profesjonalizm i znajomość tematu.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym http://www.portalkryminalny.pl/content/view/7453/35/

almos | 2018-01-20
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Kolejny tom przygód detektywa z Los Angeles. Tym razem Harry Bosch bada zbrodnię popełnioną w czasie zamieszek w 1992r., a robi to 20 lat później. Przy okazji dostajemy opis działania lokalnych gangów; jest też mowa o spustoszeniach moralnych wywołanych przez wojnę. Wątki społeczne, jak zwykle u Connelly'ego, są ignorowane, ale akcja toczy się wartko, to literatura rozrywkowa pierwszej klasy.

Ten tom serii z detektywem Harrym Boschem dzieje się w dwóch planach czasowych. Oto w czasie zamieszek w LA w 1992r. zabita zostaje dziennikarka z Danii. Po dwudziestu latach detektyw Harry Bosch usiłuje odnaleźć sprawcę zbrodni, wykorzystując do tego rozwój narzędzi kryminalistyki. A tropy prowadzą do lokalnego gangu.

Ciekawe jest opisanie przez Connelly'ego gangów z LA, mają one ściśle wyznaczone strefy wpływów i strukturę konspiracyjną: żołnierze mafii znają tylko swoich bezpośrednich dowodzących; organizacja ma formę piramidy. Także zabójstwa są zlecane w ciekawy sposób: żołnierz...

Marczewek | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Los Angeles, 1992 rok. Harry Bosch i Jerry Edgar działają w lotnej brygadzie, która ma za zadanie otwierać śledztwo w sprawie morderstwa i udawać się na inne miejsce. Śledztwo będzie prowadzone później, a może i nie będzie, nie ma znaczenia. Trwają zamieszki na tle rasowym, do miasta zostaje sprowadzona Gwardia Narodowa.

Podczas oczyszczania miasta, Gwardziści w zaułku w czarnej dzielnicy znajdują zwłoki białej kobiety. Okazuje się że była ona reporterką duńskiej gazety, i jak się wydaje właśnie przyjechała żeby relacjonować zamieszki. Boschowi nie dane jest pracować nad tą sprawą, bo muszą się udać na miejsce kolejnego morderstwa. Tym może ktoś się kiedyś zajmie...

Los Angeles, 2012 rok. Dwadzieścia lat po krwawych zamieszkach, które trawiły miasto, media w rocznicę wciąż do sprawy wracają. Co ze śledztwami, które utknęły w martwym punkcie? Co z wymierzeniem sprawiedliwości?
Władze miejskie i Policja, aby uprzedzić fakty, zlecają ponowne przyjrzenie się świeżym okiem...

Sylwia Jaskorska | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Kolejna zagadka kryminalna została rozwiązana.
Upór Harrego doprowadził go do mordercy sprzed lat.
Bardzo lubię fragmenty w których Bosch jest ludzki, "nieprzepisowy". To nadaje jego postaci autentyczności.
Natomiast pierwszy raz miałam wrażenie, że zakończenie było delikatnie przerysowane i zbyt "Hollywoodzkie".
Nie mniej jednak książkę uważam za dobrą :)

Tomek | 2016-08-25

Pojawiają się i mijają kolejne mody, ale król jest wciąż tylko jeden. Michael Connelly to mistrz nad mistrza. Choć „Czarne skrzynka” to jego 29 powieść (18 w której występuje ulubiony bohater pisarza – policjant z Los Angeles, detektyw Harry Bosh) ten Amerykanin wciąż zaskakuje i trzyma czytelnika w napięciu do ostatniej strony. Na dodatek, mimo, że jak zwykle drobiazgowo opisuje policyjne procedury, znów robi to w oszałamiającym tempie, zaś niezwykła umiejętność gry suspensem sprawia, że trudno się od tej książki oderwać.
Co więcej, choć w odróżnieniu od modnych skandynawskich pisarzy, nie kokietuje nas znajomością drażliwych problemów społecznych, zajmują one w jego powieści znów dużo miejsca. Tyle, że nie są nachalnie podrzucanym tematem głównym, natrętną tezą, a po prostu jednym z aspektów świata. Bolesnym i groźnym, bo to u jego podstaw najczęściej leżą przyczyny kolejnych zbrodni.
Gigant stworzył kolejną wielką rzecz.

Krzysztof Lewandowski | 2016-09-10

Harry'ego Boscha znam tylko z serialu (który polecam, oba sezony są naprawdę ciekawe), ale szybko odnalazłem się w świecie książki. Zresztą ten jest bardzo podobny do serialowego, co podkreśla pracę, jaką wykonali telewizyjni twórcy. W każdym razie - "Czarna skrzynka" to wciągający kryminał, pokazujący pracę detektywa, odkrywający przed czytelnikiem sensowne fakty o zabójstwie sprzed lat. Pojawia się jedno, może dwa zaskoczenia, akcja budzi zainteresowanie, a samo morderstwo wywołuje emocje. Poza tym mamy tutaj świetnego bohatera - dociekającego prawdy, stawiającego czoła przeciwnościom i zdeterminowanego osiągnąć swój cel.

Solidny tytuł. Może tylko niektóre postacie są zbyt proste, np. partner Boscha stanowi zaledwie tło i nie ma wyrazistego charakteru. Ważniejsze w "Czarnej skrzynce" jest śledztwo.

Więcej na: http://www.gloskultury.pl/sledztwo-po-latach-michael-connelly-czarna-skrzynka-recenzja/

magda | 2016-08-18

Harry Bosch nie zawodzi i tym razem. Straciłam noc ale było warto, polecam :)

Fifi | 2018-01-25
Na półkach: 2018, Przeczytane