ZOO

Okładka książki ZOO Michael Ledwidge, James Patterson
Okładka książki ZOO
Michael LedwidgeJames Patterson Wydawnictwo: Albatros Cykl: ZOO (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
ZOO (tom 1)
2013-04-11
Łukasz Praski
Patterson Los Angeles Oz

Okładka książki Śmierć czarnej wdowy J. D. Barker, James Patterson
Śmierć czarnej... J. D. Barker, James...
Okładka książki Zero Tolerance James Patterson, Duane Swierczynski
Zero Tolerance James Patterson, Du...
Okładka książki Murder in Bermuda Thaddeus McCants, James Patterson, Aaron Tracy
Murder in Bermuda Thaddeus McCants, J...
Okładka książki Córka prezydenta Bill Clinton, James Patterson
Córka prezydenta Bill Clinton, James...

Jak dla mnie pomysl ciekawy a ksiazka trzymajaca w napieciu
do samego konca.
Ciesze sie, ze bedzie kontynuacja bo bardzo jestem
ciekawa jak dalej potocza sie losy swiata.

Jak dla mnie pomysl ciekawy a ksiazka trzymajaca w napieciu
do samego konca.
Ciesze sie, ze bedzie kontynuacja bo bardzo jestem
ciekawa jak dalej potocza sie losy swiata.

Z początku trudno mi było przyzwyczaić się do topornych zdań, zbudowanych dość zawile. Nie wiem też do końca, co mam myśleć o tej historii. Oczekiwałam czegoś, co wywoła dreszczyk emocji, ale w sumie przeczytałam to tak po prostu, żeby skończyć. Nie grzało i nie ziębiło zbytnio, chociaż raczej jestem zawiedziona.

"Zoo" 🐒 to thriller opowiadający o szalonym naukowcu ‐ Jamesonie Oz - który całe swoje życie poświęcił badaniom naukowym i teraz dostał szansę udowodnienia światu, że jego teoria KOCZ ma rację bytu. Zwierzęta rozpoczynają krwawe żniwo przejawiając wobec gatunku ludzkiego hiperagresywne zachowania. Z każdej strony napływają straszne wiadomości o rzezi. KOCZ staje się faktem, a Oz musi przekonać władzę do swojej teorii i tym samym zapobiec katastrofie gatunku homo sapiens.

Zważywszy, że współautor książki to jeden z "topowych" autorów amerykańskich liczyłam na mocną i trzymającą w napięciu lekturę. Niestety! zamiast mocnego thrillera oscylującego wokół teorii KOCZ, dostałam przerysowany kicz. Krwiste sceny mordu zwierząt były momentami tak absurdalne, że zamiast deszczyku emocji, wywoływały we mnie salwy śmiechu. Wciąż miałam wrażenie, że czytam książkę, która ma za zadanie parodiować prawdziwy thriller. Wszystko było tu naciągane, sztuczne i bardzo chaotyczne. A główny bohater, w roli szalonego naukowca, zupełnie nie pomagał. Jako czytelnicza masochistka doczytałam do końca i jak zwykle tego pożałowałam. Wciąż trudno mi uwierzyć, że napisał to autor, który ma na koncie taki dorobek i tyle światowych bestsellerów.

P.S. Na podstawie książki powstał serial o tym samym tytule. Podobno ekranizacja jest naprawdę dobra, ale czuję, że jeszcze nie jestem gotowa na konfrontację 🙈 Może kiedyś...

Książka zdecydowanie lepsza niż serial.

Książka zdecydowanie lepsza niż serial.

Kiedy dochodzi do coraz częstszych ataków zwierząt na człowieka, tylko Oz-młody biolog widzi w tym wyłaniający się problem na skale globalną. Nikt nie chce wysłuchać jego teorii ani w nią uwierzyć. Tymczasem ataki są coraz liczniejsze i bardziej brutalne. Po długich zmaganiach Oz i jego badania zyskują na znaczeniu, a wtedy rozpoczyna się wyścig z czasem. Trzeba bowiem znaleźć przyczynę dziwnych zachowań zwierząt i co najważniejsze- wymyśleć na nie antidotum. Czy dla ludzkości jest jeszcze nadzieja? Czy przyzwyczajony do komfortu człowiek zdobędzie się na wyrzeczenia, byle tylko przetrwać? A najważniejsze dla nas, czytelników wydaje się pytanie: czy taki scenariusz jest możliwy? Wyniki badań Oza wskazują na duże prawdopodobieństwo zaistnienia takiego fenomenu w niedalekiej przyszłości...

Jackson Oz to młody biolog, ma opinię internetowego szaleńca, ze względu na pewne zjawisko, które zaobserwował, ale którego nie potrafi podeprzeć twardymi dowodami. Środowisko naukowe traktuje go jak celebrytę niższego szczebla. Z jakiego powodu? Na swoim blogu zamieszcza informacje na temat KOCZu, czyli konfliktu człowieka ze zwierzętami. Ssaki, zwłaszcza hodowlane, nieraz atakowały człowieka, najczęściej z winy homo sapiens, ale ostatnimi czasy ich ataki stały się częstsze i coraz trudniej wytłumaczalne.
Z jednego ogrodu zoologicznego ucieka para lwów, przy okazji zabijając swoich opiekunów. W Indiach słoń zadeptuje opiekującego się nim kornaka. W Afryce dochodzi do dziwnych zachowań zwierząt sawanny, a gdy otrzymuje zaproszenie do Botswany, po prostu nie może odmówić. Na miejscu staje się ofiara ataku stada lwów. Zdobywa więc teoretycznie niezbite dowody.
Autorzy zwracają uwagę czytelnika na pewien problem, który towarzyszy człowiekowi od lat – technologia powoli odgradza nas od natury, na tyle skutecznie, że stajemy się dla niej zagrożeniem. Książka podsuwa pomysł naturze, że w połączeniu pewnych czynników mogłaby się pozbyć pewnego natrętnego pasożyta. I na kartach książki ona to robi. Dokonuje ataku na ludzi za pomocą wszelkich możliwych ssaków (dlaczego tylko ssaków? Jackson Oz to tłumaczy),nawet wiewiórek i morświnów.
Poprzez ten niekonwencjonalny temat książka trochę kojarzyła mi się z twórczością Michaela Crichtona, który bardzo swobodnie poruszał się w temacie technothrillera, gdzie wyciągał na powierzchnię spokoju społecznego różnego rodzaju strachy o rodowodzie naukowym. W większości przypadków pisał bardzo swobodnie i wciągająco. Ta książka też jest rozpędzonym pociągiem, który zwalnia na stacjach, by nabrać trochę paliwa, ewentualnie nie zamęczyć czytelnika. Krótkie rozdziały, najczęściej z punktu widzenia samego Oza, nie nudzą, dopóki nie wkraczają na salony Białego Domu i bratnich mu izb. Kiedy na scenę wkracza polityka akcja zwalnia i stają męcząca, widać, że ten element miał zepsuć opinię o naszych włodarzach, bo przecież polityk to zakłamana szuja.
Jest to szybka lektura, nastawiona na serię, która jeszcze u nas chyba nie wyszła. Całościowo nie męczy, ale zarazem jest niewymagająca.

Młody naukowiec Jackson Oz obserwuje niepokojące zachowanie zwierząt, próbuje przekonać do swojego odkrycia władze i wielkich naukowców. Czy uda mu się zdążyć przed zagładą? Rozpoczyna się wyścig z czasem i krwawe ataki zwierząt na ludzi.
Wariują nie tylko lwy, goryle czy niedźwiedzie, ale także szczury, wiewiórki, nietoperze i co najgorsze psy!!!
Co dzieje się ze zwierzętami?
Czy to ludzie odpowiedzialni są za to dziwne zjawisko?
Ile są w stanie poświęcić, żeby przetrwać? Czy doprowadzą do samozaglady?

Historia niby fantastyczna, ale z drugiej strony bardzo realna i dająca do myślenia.
Z bólem serca, czytało się o psach, bo przecież to najlepsi przyjaciele człowieka. Podobały mi się opisy z perspektywy zwierząt: myślały, planowały, jednoczyły się.
Zostały przez autorów uczłowieczone.
Dzięki temu, książka jesze bardziej przeraża.

Co dzieje się ze...

Całkiem dobra książka monster movie, i choć zdaje sobie sprawę , że nie jest to wysokie kino, jestem swego rodzaju fanem rekinów, krokodylów, mrówek czy rekino-ośmiornic ;) Jakby autorzy postawili bardziej na ataki (zamiast skupiania się na wątkach ludzkich) zwierząt lepiej, ale mimo to ciekawie i szybko się ją czytało, także przez wzgląd na krótkie rozdziały ;)
Polecam ale raczej tylko fanom takiego kina, reszta może się zawieźć.
Pozdrawiam

Polecam...

książkę szybko się czyta. Interesujący problem porusza autor i nie chodzi mi tu tylko o mutację zwierząt prowadzącą do agresji na ludzi, ale samych ludzi i ich postępowanie. Warto się zatrzymać i zastanowić dokąd zmierzamy i co nas czeka skoro nie szanujemy ZIEMI. To my na niej mieszkamy i powinniśmy o nią dbać. Była przed nami i będzie długo po nas. A skutki naszych zachowań prowadzą tylko do jednego.Do katastrofy

Świetna, zaskakująca powieść.

Świetna, zaskakująca powieść.