ZOO

Wydawnictwo: Albatros
ZOO
Patterson, Los Angeles, Oz
Marczewek

Los Angeles. W zoo ginie jeden z opiekunów zwierząt zaatakowany przez parę lwów. Wygląda to na nieszczęśliwy wypadek, ale nie dla Jacksona Oza, młodego biologa, który od pewnego czasu obserwuje zagadkowy wzrost agresywnych zachowań zwierząt. Choć to dziwne zjawisko potwierdzają statystki, nikt nie traktuje poważnie głosu naukowca, usiłującego przekonać świat nauki i polityki, że z przyrodą dzieje się coś złego. Tymczasem na całym świecie zaczyna dochodzić do coraz częstszych ataków zwierząt na ludzi. Świat staje na krawędzi wojny - totalnej konfrontacji przyrody z cywilizacją. Co do niej doprowadziło? Tajemniczy wirus atakujący wszystkie ssaki na ziemi z wyjątkiem ludzi? Zjawisko kosmiczne czy geologiczne? Działalność człowieka, który przez stulecia dokonał wielu nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym? Oz przypuszcza, że jest na właściwym tropie, ale los świata będzie zależał od tego, czy jego przywódcy będą skłonni go wysłuchać. A rozwiązanie nie będzie łatwe dla nikogo…

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

denudatio_pulpae | 2016-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Kolejną moją słabością, do której muszę się przyznać, są filmy z kategorii animal attack. Krwiożercze rekiny, krokodyle, tygrysy, lwy, anakondy, pająki, bobry czy bardziej egzotyczne stworzonka typu dinozaury czy nawet wilkołaki - uwielbiam. Wiem, że to stanowczo mało ambitne kino, ale oglądam takie filmy z lubością.

Gdy moim oczom ukazała się zapowiedź książki "ZOO" postanowiłam sprawdzić czy tego typu literatura również przypadnie mi do gustu. Niestety, akurat "ZOO" nie do końca spełniło moje oczekiwania. Zamiast przyzwoitej porcji krwiożerczych zwierzątek dostajemy tragiczną wizję przyszłości naszego gatunku. Futrzasta apokalipsa pełna kłów i pazurów. Niby super, ale z drugiej strony za dużo było tego moralizatorstwa (tak, tak, zanieczyszczenie środowiska jest be) i za dużo wojskowo-wysokoszczeblowych motywów, narad itd. Plus urwanie akcji i znienawidzony przeze mnie zabieg typu "dziesięć lat później".

Obejrzałam już pierwszy sezon serialu i stwierdzam, że tam przynajmniej...

Aneta Wiola | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Rewelacyjna książka Jamesa Pattersona i Michaela Ledwidge. Autorzy świetnie opisali walkę człowieka za zwierzętami, a styl pisania Pattersona jak zwykle mnie zachwycił.

Jackson Oz od lat próbuję ostrzec ludzi przed zagrażających im niebezpieczeństwom ze strony zwierząt. Kiedy Oz wyrusza do Afryki, aby obejrzeć niepokojące przypadki, sam jest w szoku jak sprawy wymknęły się z pod kontroli.
Mija 5 lat i ludzie przestają panować nad coraz bardziej gorszącą się sytuacją.

Autorzy świetnie opisali przypadki w różnych miejscach na Ziemi (jakby chcieli podkreślić, że nie tylko Ameryka była zagrożona). Miałam wrażenie, jakbym miała telewizor w głowie, opisy były przerażające, a wytłumaczenia naukowe bardzo dokładne.
Co mi się nie spodobało? Na pewno to, że od czasu do czasu była opisana sytuacja z perspektywy szympansa (to nie żart), uważam, że to było niepotrzebne. Nie polubiłam głównej postaci, jak dla mnie wcale nie był bohaterem, ale tchórzem, który chował się w pancernych miejscach...

wiejskifilozof | 2016-08-30

Już od dawna polowałem,na tę książkę.W końcu mama mi ją kupiła,za 25 złoty w Biedronce.
I wkrótce się za nią zabrałem,słyszałem różne opinie o ZOO.
Więc chciałem sprawdzić,jak sobie Patterson poradził w kwestii zwierzęcej.
A to moja pasja :-),już sam początek zaczął odzwierciedlać że,to będzie coś bardzo fajnego.
Ataki zwierząt na ludzi.Zarówno szympansów,wilków,delfinów.Ale i wiewiórek i nietoperzy.
Daje nam do myślenia,czy naprawdę jesteśmy Panami Stworzenia ?

ZOO,owszem ma swoje wady.Te wady,to przegadanie wielu wątków.
Czasem,zamiast "gadania" paru ludzi.Paru szych,wolałbym jakoś dobrą akcję.

Nie ukrywam,ZOO mimo tego mi się podobało.Chętnie kupię tom drugi.

Blasphemer | 2016-08-07

Duet Patterson/Ledwidge popełnił kolejną książkę, „ZOO”. Dodam – duet którego książki bardzo lubię czytać (tak jak i „solowe” powieści Pattersona). Tym razem nie uraczyli nas, Czytelników, klasycznym kryminałem czy też sensacją, co było ich znakiem firmowym, ale…
No właśnie – sam nie wiem czym?! Może określenie „przygodowy thriller zoologiczny” będzie najbardziej adekwatne? Temat agresji zwierząt wobec ludzi nie jest obcy w literaturze, że przytoczę choćby świetne „Cujo” Mistrza Kinga, tym bardziej z ciekawością sięgnąłem po tą książkę.
„ZOO” zaczyna się rewelacyjnie. Akcja w Botswanie z głównym bohaterem – palce lizać. Gwarancja emocji murowana! Po czym ów bohater, Oz, wraca do USA i… koniec napięcia. A co tam napięcia?! Koniec czegokolwiek!
Jakieś biurokratyczno-polityczne przepychanki, przedzielane od czasu do czasu przykładami ataków na ludzi przez zwierzęta – tu delfiny, tam niedźwiedzie i psy, i to praktycznie wszystko co można napisać o tej książce.
Jedynym plusem jest...

eMM | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Dlaczego na całym świecie zwierzęta nagle zaczęły atakować ludzi? Przerażająca powieść zmuszająca do myślenia,do czego może przyczynić się człowiek w pogoni za nowoczesnością.Jaki wpływ na przyrodę ma zanieczyszczenie środowiska spalinami,telefonia komórkowa,energia elektryczna...

Marczewek | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Tak siedzę nad klawiaturą, i kompletnie nie wiem co napisać. Pomysł był dobry, ale mam wrażenie że autorowi zabrakło trochę doświadczenia. Mam na myśli Michaela Ledwidge, bo nie ulega wątpliwości że to on jest tu tym "współautorem" od pisania. Autorów chyba zainspirowały inne podobne serie jak Hater trilogy Davida Moodyego, czy Infekcja Scotta Siglera. Tyle że tym razem problemem zostały zwierzęta.

To trochę taki thriller na modłę kina klasy Z. Tylko jeden człowiek zdaje sobie sprawę z nadchodzącego zagrożenia - nikt go nie słucha.
Wybucha epidemia - już jest niezbędny.

Można było wycisnąć z tego więcej, ale pewnie o to autorom chodziło.

Gośka | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 października 2016

Pierwsze co przychodzi mi do głowy to słowo rozczarowanie. Czytałam naprawdę dużo książek Pattersona, z których byłam bardzo zadowolona. Zwłaszcza tych starszych. Natomiast "ZOO"... przykro mi to pisać, dla mnie było porażką.
Głównym bohaterem książki jest Jackson Oz, bardzo inteligentny mężczyzna, który u progu sukcesu naukowego został uznany za szaleńca. Badając naturę zwierząt zauważył bowiem powolne narastanie nieuzasadnionej agresji u zwierząt na całym świecie. Bez względu na gatunek. Niestety, nikt nie potraktował go poważnie, stracił uznanie w oczach swoich kolegów. Teraz prowadzi bloga, na którym próbuje przestrzec ludzi przed zbliżającą się katastrofą.

Zaczyna się dosyć ostro, od ataku lwów, które zabijają swojego opiekuna w zoo. Później jest jeszcze ciekawiej, kiedy Oz wyrusza do Botswany, gdzie musi się zmierzyć z hordą dzikich zwierząt. Niestety są to chyba ostatnie momenty, które podobały mi się w powieści.
Motyw z małpą bardzo mi przypominał ten z filmu "Geneza...

AKasiaCzyta | 2016-08-03
Przeczytana: 19 lipca 2016

Fabuła świeżo wydanej w Polsce powieści Jamesa Pattersona wydała mi się się niezmiernie interesująca. Krótki opis z tyłu okładki sprawił,
że z zapałem zabrałam się za lekturę. Kiedyś nałogowo zaczytywałam się w książkach tego autora i uwielbiałam je. Dziś zastanawiam się czy to z nim coś się stało i pisze słabiej niż kiedyś, czy to ja mam za bardzo wygórowane wymagania. Czuję się rozbita i rozczarowana.

Jackson Oz to młody biolog, który zauważa w środowisku niebezpieczne tendencje. Zwierzęta jakby sprzysięgły się przeciwko ludziom
i postanowiły ich zniszczyć. Świat traktuje Oza mocno z przymrużeniem oka, nikt nie wierzy w jego teorię. Jednak gdy kilka lat później dochodzi do prawdziwego armagedonu, oczy wszystkich zwracają się właśnie na Jacksona, jako jedynego, który może ich uratować. Zapowiada się prawdziwa apokalipsa, ludzie już nigdzie nie są bezpieczni, a wielkie miasta stają się areną walk oszalałych zwierząt z zupełnie bezbronnymi ludźmi.

Nie wiem czy wiecie, ale na...

Amarisa | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

Recenzja, jak zawsze, na moim blogu. Serdecznie zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/zoo-james-patterson-michael-ledwidge/

Alice007 | 2016-07-15
Przeczytana: lipiec 2016

Chyba pierwszy raz okazuje się, że serial jest lepszy niż książka. Totalnie się zawiodłam i z utęsknieniem czekałam na koniec.