Kukła

Cykl: Detektyw Jack Caffery (tom 6) | Seria: Jack Caffery
Wydawnictwo: Sonia Draga
Poppet
aniesse77

Strach na dobre zagościł w zakładzie zamkniętym Beechway. Podczas kilku niewyjaśnionych awarii prądu dochodzi do wywołujących gęsią skórkę wypadków na terenie szpitala, które stają się przyczyną histerii wśród pacjentów. AJ – przełożony personelu pielęgniarskiego – zwraca się z prośbą o pomoc do detektywa inspektora Jacka Caffery'ego. Czy jednak wystarczy im sił i odwagi, by stawić czoło złu w najczystszej postaci i samemu nie zginąć?

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2001/kukla.html

Izabela Pycio | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

"Coś tu nie gra - jest w tej sprawie jakaś niespójność czy anomalia, której nie da się jednoznacznie wskazać..."

Książka zaskoczyła mnie stopniem intensywności odbioru, ciekawym uczuciem tłamszenia zmysłów, duszną i mocno zagęszczającą się atmosferą, zupełnie tak, jakby wpadło się do głębokiej i ciemnej studni, z której niezwykle trudno wydostać się. Sugestywnie i sprytnie użyte środki, aby dotrzeć do wyobraźni czytelnika, wywołać silne emocje, przywołać jak najdokładniejszy obraz tego, co przydarza się pacjentom szpitala psychiatrycznego, nieustannie balansującym na granicy normalności i szaleństwa. Czujemy to usilne pragnienie wyrwania się z matni pogrążającej duszę, ominięcia czyhających zwodniczych pułapek, oderwania się od macek brutalnego zła. Początkowo książkę dość trudno czyta się, właśnie ze względu na tę czarność, bezwzględność czynów mordercy i jego perfekcyjną umiejętność manipulacji ludźmi. Jednak w miarę przerzucania kolejnych stron, coraz bardziej ulegamy temu...

Ewelinka5 | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

W zakładzie zamkniętym Beechway panikę widać na twarzach już nie tylko pacjentów, ale i personelu. Nie ma chętnych do pełnienia nocnych dyżurów, atmosfera jest ciężka, a kolejny tajemniczy wypadek z udziałem pacjenta sprawia, że zbiorowy wybuch histerii jest coraz bardziej prawdopodobny. Na usta podopiecznych i opiekunów coraz częściej ciśnie się imię pewnej kobiety, niegdyś dyrektorki placówki, dziś bohaterki legendy krążącej po murach szpitala, po których ona sama niegdyś krążyła nadużywając władzy i znęcając się nad pacjentami. Kobiety, w której wielu widzi przyczynę obecnych problemów.
Maude.
Maude. Zakazane imię, którego jedni wymawiać nie chcą, inni robią to ze strachem.
Maude. Karlica, której dawno już nie ma pośród żywych, choć ten i ów widział ją podobno to w swym pokoju, to siedzącą na trawniku w wiktoriańskiej, białej sukni.
Maude. Postać wzbudzająca przerażenie. Podobno to ona wycięła napis na skórze jednej z pacjentek. To ona nakłoniła innego z podopiecznych by......

Wioletta | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Jakoś mniej Caffery'ego, dla mnie to duży minus, kolejnym jest przewidywalność. Akcja dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, a tu brak dreszczyku, zabrakło nawet najdrobniejszego momentu strachu, a miejsce zobowiązuje, tym samym zabrakło mi klimatu, co uważam za największe niedopuszczenie. Pchła to tym razem Flea, zrezygnowano z tłumaczenia, taki niuans, a ja przywykłam już do Pchły.

emindflow | 2016-10-19
Przeczytana: 18 października 2016

Mam wrażenie, że Mo Hayder zaczyna dryfować.
W porównaniu z doskonałym "Ptasznikiem" "Kukła" jest po prostu słaba. Powieść napisana w konwencji thrillera powinna wzbudzać jakieś emocje, przyspieszać puls, a tu nic z tego.
Już umieszczenie akcji w środowisku psychicznie chorych nie wróżyło nic dobrego. To nie są klimaty, które by mnie wciągały. A tu na dodatek jak nie senne wizje, to jakieś inne koszmary. Brakowało mi ciekawego pomysłu, a przeciąganie wątku z "Pchłą" Marley tylko umacnia mnie w przekonaniu, że autorka ciągnie tę serię trochę na siłę
Kiedyś myślałem, że Jack Caffery dołączy do moich ulubionych detektywów, ale i on coraz bardziej traci blask.
Niestety, to najsłabsza pozycja w cyklu i nie radzę od niej zaczynać przygody z Mo Hayder.
Pozycja chyba wyłącznie dla zagorzałych fanów Mo Hayder.

Amarisa | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

O tym, dlaczego "Kukłę" uważam za dość przeciętną lekturę przeczytacie na moim blogu, na który Was serdecznie zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/kukla-mo-hayder/

karolina94 | 2017-03-08

Beznadziejna. Dawno tak się nie męczyłam czytając. Sennie przerzucałam kartki z nadzieją, że akcja w końcu ruszy... Nie ruszyła. Jestem zawiedziona, było to moje pierwsze i ostatnie spotkanie z tą autorką. Nie wystawiam nawet opinii na blogu bo szkoda czasu. Zapraszam jednak do poczytania w wolnej chwili opinii o dobrych książkach na czytanienaprawdeuzaleznia.blogspot.com

Besia | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Lubię kryminały, w których autor przybliża nas do stworzonych przez siebie postaci, gdy wnikamy w ich myśli i emocje. I taką właśnie książką jest "Kukła" - mamy tu nie tylko wartką akcję, momentami mroczną, niepokojącą atmosferę, ale również ciekawy rysunek postaci. no i zaskakuje rzeczywiście do końca.
Nie jest to bardzo głęboka lektura, ale całkiem, całkiem ciekawa.
Osobiście sięgnę do pozostałych książek tej autorki.

Melocotón | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Dziwna taka.
Niby wielu bohaterów i się dzieje, i prawie horror, ale trochę tak bez wstępu się wszystko zaczyna, nie pokochałam nikogo, za dużo tam samograjów, no i nie wiem. Nie dam rady dokończyć, bo mnie zwyczajnie nic przy tej książce mocniej nie trzyma.

grovan | 2016-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Nie jest rzeczą znowu tak częstą, by "zajawka" na okładce książki była uzasadniona, a w tym przypadku jednak i owszem. I zgodnie z nią faktycznie nie bardzo wiadomo dokąd zmierza akcja i co jeszcze autorka z niej wykroi. Jest tempo, jest intryga, jest bardzo dobra kompozycja - nic, tylko czytać. Mo Hayder na razie mnie nie zawiodła, wszystkie jej ksiązki sprawiają wrażenie przemyślanych od strony struktury - wątki toczą się wielotorowo i pozornie równolegle po to, by w finale udanie się sprząc w całość. W kategorii kryminał/thriller nazwisko Mo Hayder warte zarekomendowania.

leśna | 2017-06-08
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Dwa dni, dwa wieczory i... mam poczucie, że nie przebimbałam czasu.
Dobrze to się czyta, nawet wziąwszy pod uwagę kiepsko sklejony romansowy wątek będący w zasadzie osią tej powieści.
No cóż, bywa.
Hayder zdaje się tworzyć na falach. Albo wzbija ją wysoko na fale, albo leci pyskiem na parter.
W "Kukle" wznosi ją mniej więcej na stałym poziomie.
Podobała mi się swoista dwuwątkowość, pociągnięcie tematu głównego śledczego (z przyległościami) z dyżurną panią nurkującą Ms Hayder.
Tworzy to całkiem konkretne sznurki między kolejnymi częściami z cyklu "Caffery".
Godne polecenia.