Trenuj z Krzychem

2016-08-17
2016-08-17
sport piłka nożna trening

Z podwórka na stadion

Krzycha chyba każdy zna. Pewnie głównie z jego niezwykle popularnego kanału na YouTube czy udziału w Mam Talent, w którym to dotarł aż do półfinału, ale także i ze zdobycia Mistrzostwa Świata w trikach piłkarskich.

Fajnie było zatem otrzymać książkę, a właściwie mini podręcznik kogoś tak utytułowanego, kogoś kto ma dużo do powiedzenia o swoim fachu (jeśli można to tak nazwać) i przede wszystkim do nauczenia. Nauki przecież pobieramy od samego mistrza.

Na początku książki poznajemy historię Krzycha. Autor opowiada o zamiłowaniu do futbolu, o grze w lokalnym zespole, a potem w Sandecji, opowiada skąd wzięło się zamiłowanie do trików i co sprawiło, aby przyszłość związać z trikami na małej przestrzeni a nie z piłkarskim boiskiem. Przeczytamy także o udziale w Mam Talent, Mistrzostwach Świata i kanale YouTube, o czym będzie jeszcze mowa na koniec książki.

Po tych informacjach przechodzimy do kolejnej części, którą jest Test Krzycha - żonglerka, uderzenia, zwinność, wytrzymałość, celność i szybkość. Dzięki temu dowiemy się które rozdziały książki będą dla nas najbardziej pomocne.

Przed rozpoczęciem nauki autor doradza jak dobrać odpowiednie obuwie (wkręty, lanki, turfy, mixy) oraz piłki (rodzaje, wielkość). Znajdziemy także elementy odpowiedniej diety i regeneracji. Dowiemy się po co się rozgrzewać, rozciągać, jak najlepiej rozgrzać każdą część ciała.

W książce znajdują się 7 cech dobrego sportowca, zasady dobrego prowadzenia piłki, techniki uderzenia, elementy dobrego strzału czy typy przyjęć piłki. Podana jest także lista piłkarzy, od których (według Krzycha) warto się uczyć.

Czytając lekturę otrzymamy także wskazówki jak zostać freestylerem, poznamy style trików, efektowne podbicia piłki z ziemi i dowiemy się jak tego wszystkiego się nauczyć.

Po tym wszystkim autor podał namiary do kontaktu. Każdy może nagrać siebie i swoje sztuczki i wysłać je. Najlepsze z nich zostaną opublikowane na jego kanale na YouTube.

Książkę kończy specjalny dziennik treningowy, w którym możemy w czasie 12 miesięcy zapisywać sobie swoje postępy, nauczone triki, zagrania i sukcesy. Na koniec jest również miejsce na notatki.

Książka zdecydowanie godna polecenia nie tylko dla początkujących, ale także i bardziej doświadczonych. Nie tylko dla piłkarzy, ale także dla freestylerów. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, każdy z niej skorzysta i na pewno czegoś nowego się nauczy.

Rynek książek o tematyce sportowej ma się w ostatnich latach naprawdę dobrze, a wydawnictwa prześcigają się w propozycjach publikacji o życiu (im bardziej kontrowersyjnym, tym lepiej) gwiazd ze świata piłki i nie tylko. Książki te czytam i w większości przypadków znajduję w nich upodobanie, ale też wszystkie one mają jedną wspólną cechę – są przeznaczone dla Czytelnika dorosłego. Choćby dotyczyły najbardziej statecznego sportowca, który na swym koncie nie ma ani jednego skandalu, to wciąż będzie książka dla dorosłego – pełna historii, przemyśleń i statystyk, wartościowa, ale dopiero w pewnym wieku. Nie spotkałam się dotąd z lekturą dotyczącą sportu, która byłaby odpowiednia dla młodych Czytelników i nie ograniczała do zdjęć i krótkich opisów kariery lub zbierania kart do albumów. Tak było do chwili, gdy sięgnęłam po książkę najpopularniejszego youtubera sportowego w Polsce.

Dlaczego „Trenuj z Krzychem. Graj jak najlepsi piłkarze świata” zrobiło na mnie tak duże wrażenie? Bo w tej książce nie brak tego, co w przypadku dzieci i młodzieży jest najważniejsze – ruchu. W dobie ciągłego siedzenia przed komputerem lub telewizorem Krzysztof Golonka proponuje nam coś innego – trenuj, graj i przekonaj się, że ty też potrafisz, przy czym nie są to górnolotne, ale mało konkretne frazesy o tym, że trening jest ważny, tu jest powiedziane wszystko – co robić, jak, od czego zacząć, jak mierzyć efekty. A całość opatrzona ilustracjami ułatwiającymi zrozumienie danego ćwiczenia.

Ta książka to dobrodziejstwo nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Czy nie lepiej, gdy dziecko zamiast przykładowo grać w Fifę, wyjdzie na podwórko i będzie starało się dorównać wyczynom swoich idoli? Nie zapominajmy, że to także doskonała okazja do spędzania czasu w rodzinnym gronie na świeżym powietrzu, co łączy przyjemne z pożytecznym dla zdrowia.

Układ książki jest wręcz wzorcowy. Zaczynamy od historii zostania mistrzem, która ma zainspirować i dać wiarę, że twoje dziecko też może nim być. Następnie sprawdzamy umiejętności piłkarskie w specjalnie przygotowanym teście, by potem przejść przez porady dotyczące początków przygody z piłką i skupić się na celu – trikach prezentowanych przez największe piłkarskie gwiazdy. Dużą zaletą jest znajdujący się na końcu książki dziennik treningowy, gdzie można zapisywać swoje postępy i notatki.

Szalenie dobra, pożyteczna książka. Ciekawie wydana, dostosowana do potrzeb młodego Czytelnika, dająca dużo radości dziecku i całej rodzinie. Poleciłam ją już znajomym, którzy mają pociechy w wieku szkolnym, teraz chciałabym polecić ją także Wam, bo naprawdę warto zapoznać się z tą publikacją.

zaczytana.com.pl

Świetny poradnik dla przyszłych sportowców. Dla przyszłych mistrzów :)

Świetny poradnik dla przyszłych sportowców. Dla przyszłych mistrzów :)

• My Room
  • 2016
  • Inne
  • 2016
  • Piłka nożna
  • Mają swoje miejsce w mojej biblioteczce

Dodaj cytat z książki Trenuj z Krzychem