Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach

Okładka książki Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach Patrycja Jaskuła
Okładka książki Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach
Patrycja Jaskuła Wydawnictwo: Prószyński i S-ka poradniki
poradniki
Prószyński i S-ka
2024-03-12
2024-03-12

Okładka książki Małe życie po wielkiej zmianie Michał Domagalski, Agnieszka Graca, Patrycja Jaskuła, Daria Juskowiak, Klaudia Pieszczoch, Sonia Pohl, Urszula Sieńkowska-Cioch
Małe życie po ... Michał Domagalski,&...

Recenzja powstała w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. Warunki współpracy w żaden sposób nie wpływają na treść recenzji i niezależność myśli w niej zawartych.

„Gaslighting” to książka, którą powinien przeczytać każdy, a ja będę ją polecać każdej z moich przyjaciółek. Patrycja Jaskuła pisze z wyjątkowym ciepłem, empatią i zrozumieniem o zjawisku, które mimo swej powszechności wciąż budzi wstyd i to absolutnie nie w osobie, która zawiniła, ale w ofierze. Wciąż przecież wstydzimy się przyznać, że tkwimy w związku z osobą, która nami manipuluje, mąci nam w głowie i stosuje perfidny rodzaj przemocy psychicznej. Wstydzimy się powiedzieć głośno, tak kocham/kochałam tę osobę, nawet w chwilach gdy już byłam świadoma, że związek z nią mi nie służy, ciągnie mnie w dół i sprawia, że czuję się fatalnie. Wstydzimy się przyznać, że bałyśmy się odejść żeby nie zostać same oraz, że w pewnej chwili uwierzyłyśmy, że to z nami coś jest nie tak. I właśnie ten wstyd sprawia, że ukrywamy to wszystko co dzieje się w nas, odcinamy się od znajomych i rodziny i boimy się sięgnąć po pomoc. I właśnie tym pierwszym krokiem ku pomocy sobie może być książka „Gaslighting”, która pokazuje nam, że wcale nie oczekujemy za dużo, że nie jesteśmy nadwrażliwe, histeryczne czy, że nie mamy urojeń, ale zwyczajnie, że padłyśmy ofiarą gaslightera. Patrycja w zrozumiały sposób tłumaczy nam podstawowe pojęcia, pokazuje sztuczki jakich będzie używał przemocowiec, uczy nas jak rozpoznać czerwone flagi jeszcze przed wejściem w relacje (pokazuje jak ważna tu jest nasza intuicja) i w czuły sposób pomaga przejść przez proces odejścia z takiej relacji. Nie dostajemy tu tylko suchej garści wiedzy, ale również osobiste przeżycia autorki (za co chylę czoła i dziękuję!). Książka pokazuje nam również jak znowu odnaleźć siebie, zrozumieć swoje potrzeby i nauczyć się, że te „nudne” zdrowe związki to właśnie te najpiękniejsze, które dają największe poczucie szczęścia i stabilności.

Książka Pani Patrycji to nie zwykły poradnik, jakich można na rynku wydawniczym znaleźć wiele. To przede wszystkim dająca nadzieję opowieść o jej doświadczeniach, ciężkich i traumatycznych, ale dających siłę na przyszłość. W książce oprócz charakterystyki gaslightingu, porad jak go wykryć, co zrobić żeby unikać relacji z toksycznymi osobami, poruszono jakże istotną kwestię szukania pomocy i wyoboru terapeuty. Autorka zwraca uwagę na najważniejsze aspekty odejścia od toksycznego partnera tak, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Kolejnym istotnym elementem jest prawidłowa komunikacja w relacjach romantycznych, ale i nie tylko. W książce znajdziemy także porady, co zrobić kiedy to my wykazujemy toksyczne zachowania, co może być ich przyczyną i jak nad nimi pracować. A to wszystko poparte jest licznymi badaniami naukowymi, co z racji mojego zawodu bardzo sobie cenię.
Serdecznie polecam Wam tę książkę, nawet jeżeli nie macie kontaktu z osobami stosującymi gaslighting, bo być może kiedyś spotkacie kogoś, kto będzie w toksycznej relacji i będziecie chcieli jak najlepiej pomóc takiej osobie.

Współpraca reklamowa

Czym jest gaslighting? Pierwszy raz spotkałam się z tą nazwą w tej książce jednak zachowania w niej opisane na pewno są znane większości z nas.

Gaslighting jest to okrutna forma przemocy psychicznej mająca na celu kwestionowanie naszego postrzegania rzeczywistości. Osoba z takimi zaburzeniami stosuje szereg technik manipulacji, aby sprawować nad nami kontrolę. Gaslighter przejawia niestabilność emocjonalną, nie kontroluje swoich zachowań, stosuje karanie ciszą, obraża się, izoluje ofiarę od innych ludzi, umniejsza jej wartości, rozsiewa plotki i tworzy niekorzystny jej obraz wśród znajomych i rodziny. Taka osoba uważa, że zasługuje na więcej uwagi niż my, nie szanując przy tym nikogo.

Kto z nas usłyszał, że jest przewrażliwiony zwracając danej osobie uwagę na jej zachowanie? 🖐 Taka osoba ma na celu poniżenie, umniejszenie twojej wartości i umiejętnościom tylko dlatego, żeby poczuć się lepiej i "lepszym" od innych. Oczywiście jest to tylko jej mniemanie, a to jak się zachowuje wywodzi się z nieumiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami. Ma ona zaburzony pogląd postrzegania i pamiętajmy, że to nie z nami jest coś nie tak tylko z takim typem osoby. Pamiętajmy o swoich granicach i o tym, nie nikt nie ma prawa nas obrażać i krzywdzić.

Autorka bardzo dobrze w pierwszej części opisuje typowe zachowania gaslightera. Skupia się głównie na związkach, jednak takie zachowania możemy odnieść do osób znajdujących się w naszym otoczeniu, rodziny, znajomych czy w relacjach w pracy. Wskazuje nam jak w początkowej fazie relacji rozpoznać ten typ znęcania psychicznego. Ostrzega nas, aby taką znajomość jak najszybciej zakończyć, gdyż taka osoba nigdy się nie zmieni. W kolejnej części prowadzi nas przez wyjście z takiej relacji, odbudowanie poczucia własnej wartości, wzmocnienie osobowości i zaufania do siebie.

"Gaslighting jest formą przemocy, nie jakąś dziecinną gierką czy niewinnym żartem"

Książka zawiera nie tylko opisy, ale także praktyczne ćwiczenia jak radzić sobie w takich sytuacjach. Polecam tę książkę każdemu, nie tylko osobom doświadczającym takich zachowań. Autorka jasno tłumaczy techniki manipulacyjne i dzięki niej dowiadujemy się jak na nie reagować. Oczywiście nie jest to książka, którą można przeczytać w jeden wieczór. Ogrom informacji może przytłoczyć więc musimy robić sobie przerwy na przemyślenie pewnych kwestii i mieć chwilę na zastanowienie. Poradnik napisany naprawdę w ciekawy i przykuwający uwagę sposób.

1977

Gaslighting - mówi Wam to coś? Mnie kiedyś mówiło aż za dużo. Wyjście ze związku naznaczonego tym słowem bardzo dużo mnie kosztowało, za bycie w tej relacji zapłaciłam kilkoma znajomościami i własnym zdrowiem, otarłam się o anoreksję. Bardzo długo nie chciałam słuchać innych, zakłamywałam rzeczywistość, tracąc pewność siebie. Uwierzyłam w to, że nikt mnie nie pokocha, jeśli odejdę. Dzisiaj wiem, że to nieprawda, ruszyłam dalej, choć nie było to łatwe. Ta książka może stanowić motywację do pójścia dalej dla osób, które znajdują się w toksycznych relacjach.

Autorka wyjaśnia, czym jest gaslighting. To określenie nie ma jeszcze polskiego odpowiednika, ale stosuje się je, by opisach techniki manipulacyjne, w których wprowadza się drugą osobę w błąd. Doznaje ona dysonansu poznawczego i zaczyna wątpić w to, czy właściwie osądza sytuację. Znajdziecie tutaj przykłady takich zachowań. Osoby manipulowane w ten sposób często nie widzą tego, co się dzieje, ignorują czerwone flagi. Za sprawą tej książki możecie przekonać się, dlaczego tak się dzieje.

Gaslighting jest stosowany nie tylko w związkach, ale także w pracy czy w rodzinnym domu. Ofiarom trudno udowodnić, że są manipulowane. Gaslighter potrafi oczarować innych ludzi i wmówić im inną rzeczywistość. Przekonałam się o tym na własnej skórze.

Pierwsza część książki opisuje tytułowe zjawisko. Druga pokazuje, jak można wyjść z toksycznej relacji. Nie jest to proste ani szybkie. Potrzeba czasu i zrozumienia, przerobienia pewnych rzeczy. Nie musicie obawiać się tego, że autorka posługuje się fachowym językiem, z którego nic nie zrozumiecie. Całość jest napisana w bardzo przystępny sposób. Miałam wrażenie, że słucham dobrej znajomej, z której rad chcę czerpać garściami.

Nie jest to łatwa lektura. Można w jej trakcie odczuwać silne emocje i nie ma w tym nic złego. Dobrze jest dawkować sobie czytanie, żeby, raz, przemyśleć słowa autorki, a dwa, dać sobie czas, jeśli lektura wywołała dyskomfort. Dobra, warta uwagi publikacja, polecam.

"Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach", autor: Patrycja Jaskuła.

Słyszeliście kiedyś o takiej technice manipulacji jak gaslighting?
W skrócie można powiedzieć, że gaslighting to forma manipulacji, która ma na celu wywołać wątpliwości w umyśle ofiary odnośnie jej własnej percepcji czy pamięci. W rezultacie tego u ofiary może pojawić się dysonans poznawczy oraz niskie poczucie własnej wartości.

W prezentowanym tytule znajdziecie dokładniejszą definicje gaslightingu. Poznacie jego przykłady wraz z dokładnym omówieniem. Wbrew pozorom, ta forma manipulacji nie występuje tylko w związkach, może być stosowana np. przez członków rodziny, przyjaciół czy wykorzystywana w pracy. Z poradnika powiecie się jakie są sygnały ostrzegawcze na początku związku z gaslighterem. Dowiecie się również jak wyjść z takiej przemocowej relacji. Znajdziecie tu również rozdziały poświęcone temu jak odzyskać poczucie własnej wartości oraz jak wygląda zdrowy związek.

Książka w naprawdę dokładny sposób opisuje kwestie związane z gaslightingiem, jednak napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. W nawiązaniu do mojego pytania, uważam, że powinno się poznawać techniki manipulacji bo dzięki wiedzy można się przed nimi bronić 💪

Prezentowany tytuł polecam każdemu kto miał lub ma do czynienia z gaslighterem, każdemu kto interesuje się tą tematyką lub po prostu psychologią 👍

Jest to w mojej ocenie naprawdę wartościowa lektura 👍 Raz jeszcze polecam 👍

#współpracarecenzencka

Słyszeliście kiedyś o takiej technice manipulacji jak gaslighting?

Patrycja Jaskuła znana w internecie jako @3minutypatrycji w swojej książce przybliża nam co to tak właściwie jest gaslighting (to określenie nie ma jeszcze polskiego odpowiednika; jest to określenie przemocy, manipulacji psychicznej),jak poznać, że ktoś może nie mieć dobrych intencji oraz jak bezpiecznie zakończyć taką relację i nauczyć się na nowo żyć ❤️‍🩹

Chociaż książka skupia się głównie na gaslightingu w związkach, dostajemy również dużo treści o tej relacji w rodzinie (np. dziecko-rodzic),czy w pracy oraz perspektywę męską (chociaż to głównie kobiety są ofiarami, zdarza się, że to one mogą być agresorami, warto mieć to na uwadze!) ❤️‍🩹

Przede wszystkim jest to bardzo dobrze napisana książka, ze zrozumiałym językiem i łagodnością bijącą z każdej linijki tekstu. Widać, że docelowym odbiorcą jest osobą skrzywdzona, której odebrano poczucie wartości. Patrycja spisała się na medal jeśli chodzi o relację z czytelnikiem ❤️‍🩹

Książka podzielona jest na dwie części: pierwszą, w której zostaje nam przybliżona ta forma przemocy, sygnały ostrzegawcze i wyjście z niej oraz druga o nowym początku, wzbogacona o rozdział pod tytułem "jak wygląda zdrowy związek", który idealnie dopełnia całość i warty jest przeczytania przez każdego ❤️‍🩹

Polecam ❤️‍🩹

Chociaż...

"Gaslighting" jest techniką manipulacyjną spotykaną w toksycznych relacjach.
Polega ona na stałym kwestionowaniu i unieważnieniu sposobu postrzegania ofiary i jej rzeczywistości.
Gaslighter, czyli osoba stosującą przemoc, używa technik manipulacyjnych, aby zyskać pełną kontrolę nad drugim człowiekiem. Ofiara nie będąc swiadoma tych nadużyć, postrzega je jako normalne, co skutkuje przesunięciem granic i eskalacji niewłaściwych zachowań.
Książka przede wszystkim ma na celu wyjaśnienie terminu określającego formę nieludzkiego zachowania, które nadal ma swoje zastosowanie w kontaktach międzyludzkich, a ponadto można w niej znaleźć sposoby, jak zakończyć tę toksyczną relacje, aby nie doprowadziła ona poszkodowej osoby do zwątpienia we własny osąd, a tym samym nie stała się marionetką w rękach kata.
Ofiary dotknięte przemocą nie dostrzegają w porę przemocowych zachowań osób z ich najbliższego otoczenia, prywatnego czy też zawodowego, dając nieumyślnie "przyzwolenie" na piętrzącą się agresję wobec nich.
Książkę polecam szczególnie osobom przebywającym w toksycznych relacjach, powodujących stopniowe wyniszczanie ich osobowości, mimowolnie podporządkowując je zachowaniom Gaslighter'a. Być może po przeczytaniu tej lektury, osoby będące pod stałą presją manipulacyjnych zachowań dostrzegą te nieprawidłowości i zakończą niekorzystną dla nich relację.

"Gaslighting" jest techniką manipulacyjną spotykaną w toksycznych relacjach.

Czytając tę książkę od razu pomyślałam o tym, że żałuję, że nie przeczytałam jej już X lat temu. Pozwoliłoby mi to uniknąć ciężkich relacji w przeszłości.

Czym właściwie jest tytułowy ,,Gaslighting”?
Gaslighterami, czyli oprawcami mogą być zarówno małżonkowie, partnerzy, przyjaciele, ale również współpracownicy, szefowie, a co najgorsze nawet najbliższa rodzina, która powinna zapewnić bezpieczeństwo.
Na każdym kroku kontrolując życie ofiary, sprawdzając telefon, podejrzewając o najgorsze, snując ogromne wymagania, sami nie dają wiele od siebie.
Autorka pokazuje schematy działania takich osób, zachowania, postawę, mowę, jaką się gaslighterzy posługują, aby osiągnąć własne cele i korzyści.
Patrycja Jaskuła na własnych ciężkich doświadczeniach w związku stworzyła poradnik, który pozwoli wielu z nas uchronić przed takimi toksycznymi związkami.

Ta książka jest nie tylko cennym źródłem wiedzy dla osób które tkwiły lub tkwią nadal w tak toksycznych związkach, ale będzie również bardzo dobrym ostrzeżeniem dla osób, które dopiero co budują swój związek lub też szukają swoich życiowych partnerów. Poradnik ten pozwoli spojrzeć wyraźnie na drugą osobę. Wyczuli nas na to, jak się zachowuje, nawet na najdrobniejsze gesty, które mogą być pierwszą czerwoną flagą w przyszłym związku.
Bardzo polecam

Czym właściwie jest tytułowy ,,Gaslighting”?
Jest psychiczną forma manipulacji, która potrafi wyrządzić ogromne szkody w każdej płaszczyźnie życia ofiary, a skutki mogą być niezwykle groźne i długotrwałe....

Świetnie napisana. Wartościowa. Pełna ciekawych informacji. Obnażająca prawdziwe oblicze przemocy psychicznej, którą można z łatwością rozpoznać. Pomagająca radzić sobie z trudnymi emocjami. Kierująca do odpowiednich organów, by móc sobie pomóc.

"Gaslighting" autorstwa Patrycji Jaskuła to poradnik, po który nie można, a wręcz NALEŻY sięgnąć!

W pozycji tej poznajemy czym jest gaslighting, jak się objawia i - co ważniejsze(!) jak skutecznie się przed takimi relacjami bronić.

Autorka znakomicie nakreśla cechy, na które trzeba zwracać uwagę będąc w otoczeniu gaslightera, a także radzi jak skutecznie wyplątać się spod władzy takiej toksycznej osoby.
Warto zaznaczyć, że niekoniecznie musi tutaj chodzić o związek partnerski, lecz również możemy spotkać się z tym w miejscu pracy, w kręgu przyjaciół/znajomych, a nawet w postaci rodziców, dlatego uważam, że naprawdę warto zaznajomić się z tym poradnikiem - nawet, jeśli unikamy takich gatunków, to jednak czasami należy zrobić wyjątek od reguły.

W pierwszej części lektury autorka przedstawia czytelnikowi czym właściwie jest tytułowe słowo i rozkłada je w przystępny sposób na czynniki pierwsze pomagając zrozumieć clou problemu, jakim jest podstępna manipulacja. Następnie przekazuje wiedzę, którą możemy sukcesywnie wprowadzać w życie by móc cieszyć się każdym dniem bez widma toksycznych, mocno przemocowych osób w naszym otoczeniu.
Muszę przyznać, że książka w niektórych momentach może przerazić, jednak bezsprzecznie otwiera ona oczy czytelnika, który po przeczytaniu na pewno inaczej spojrzy na niektóre aspekty w swoim życiu.
Czy polecam? ABSOLUTNIE TAK!
Uważam, że jest to jedna z tych książek, którą warto mieć na uwadze przy wyborze zakupów w księgarniach.

W pozycji tej poznajemy czym...

Książka ta porusza bardzo ważne kwestie. Nie tylko o "przemocy" w związku, ale może to być także relacja "dziecko-rodzic".
Opowiada o tym jak rozpoznać Gaslightera, który nie traktuje cię dobrze. Radzi jak temu się nie dać. I proponuje pomoc specjalistów, są podane numery telefonów, pod którymi można uzyskać profesjonalną pomoc od nich.
Ta książka jest takim balsamem dla skołatanej duszy. Pokazuje, że to nie jest twoja wina, jeśli uwikłałaś/łeś się w związek z osobą przejawiającą zachowania opisane w tej książce.

Muszę przyznać, że jak nie zaznaczam nic w swoich książkach, tak tutaj zostawiłam sporo znaczników, do których wracałam, które w jakiś sposób wydały mi się "znajome" z zachowania bliskich czy znajomych. Ta książka pomoże ci zrozumieć toksyczność płynącą z jakichś reakcji/znajomości. Pomoże ci zdecydować się na podjęcie tego znaczącego kroku. Kroku, który może być dla ciebie zbawienny. Kroku, który może wydawać się milowym, ale tak naprawdę będzie to dobrze podjęta przez ciebie decyzja.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej poznajemy co właściwie oznacza zwrot "Gaslighting" i czym charakteryzuje się osoba przejawiająca takie zachowanie. Natomiast w drugiej części książki dowiadujemy się jak sobie pomóc za pomocą pisania, np. pamiętnika dla samego siebie, bądź nagrywania siebie i później odsłuchiwania swoich myśli.

Pamiętaj! "Zadbanie o siebie i uwolnienie od toksycznych warunków życia jest twoim obowiązkiem wobec samej siebie."

A czy Ty zapisujesz swoje myśli/przemyślenia/plany/pomysły? Autorka zaleca ten sposób by radzić sobie ze swoimi emocjami. Chyba każdy z nas pisał kiedyś pamiętnik. Taki, w który wgląd miałaś/łeś tylko i wyłącznie Ty sam/a. Ale czy nadal to praktykujemy? Czy potrafimy jeszcze przelać swoje myśli na papier? W sumie zgadzam się, że jest to oczyszczająca forma, która sprawia, że spokojniej patrzymy na daną sytuację, która nam się przydarzyła.

Ta książka jest takim balsamem dla...

• Psychologia
  • Biografie/ wspomnienia/ listy
  • Legimi 2024

Patrycja Jaskuła Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach Zobacz więcej